Na co má krom alimentů právo bývalá žena mého manžela?

matitaa
18. črc 2013

ahojky, mám též dotaz jsem 6 let vdaná, můj manžel má z prvního manželství nezletilého syna(17let). Podotýkám, že jsem manžela poznala jako již několik let rozvedeného pána . Na syna platíme pravidelně alimenty a kdykoliv je potřeba pořídíme jiné potřebné věci -nad rámec alimentů,mám od začátku pěkný vztah se synem z manželovo prvního manželství a proto mi nedělá problém děcku něco pořídit, například zájezd ze školou do zahraničí v hodnotě 9000,kč který jsem na polovic platila já a napolovic můj manžel, naše finanční situace není právě skvělá a hodně jsme se uskrovnili ,bývalá se nepodílela, že prý na to nemá a syn z toho byl zklamán, protože neměl nikdy možnost jet k moři . Se svým nevlastním synem mám pěkný kamarádský vztah. Bývalá manželka mě nenávidí , aniž by mě někdy viděla nebo semnou mluvila,- v minulosti očkovala syna a myslí si že když má s mým manželem dítě má právo na všechno. Když byl můj manžel na vojně prožil tam jednu noc , po té noci se s ní nikdy neviděl až po 8 měsích ho našla její rodina a donutili ho si jí vzít, protože ona byla těhotná, oni spolu ani nechodili. Nebrali se z lásky.Chci se zeptat krom alimentů jsme povinni platit věci na víc,? Bývalá vzkázala po synovi (arogantním způsobem) že musíme zaplatit toto a ono a mě už dochází trpělivost. a z principu nechci vyhovět protože máme také své manželské věci a problémy a rozhodně kdykoliv tomu dítěti něco koupíme , jako v uvozovkách macecha se rozhodně nechovám a mám syna ráda ale nepotřebujeme aby nám to někdo nařizoval z titulu, že my musíme. Bývalá mého muže synovi nedává žádné kapesné a syn se stravuje z toho co uvaří jeho babička (žije po rozvodě jeho rodičů s matkou a babičkou) , rozvedli se když bylo synovi půl roku, nefungovalo to.....nebyla tam láska...bylo to donucené manželství z rozumu. Dokonce syn platí výdaje své matky ze svých alimentů... Bývalá mého muže má partnera, který s nimi žije. Synovi vše odpírá, je závislý na nás a maximálně mu něco koupí jeho babička. Nedávno se bývalá nechala slyšet že budeme platit všechny výdaje spojené se školou a že potřebuje i věci na sebe. Můj nevlastní syn chtěl po své mámě 200korun na osobní potřeby---200korun musel vrátit z výživného, které od nás dostal. Při jakékoliv návštěvě dávám synovi kapesné, protože od své mámy nemá nic a ještě mu není schopná mu ani uvařit. Když požádá svou matku, aby mu dala byt stovku odvětí, že si má jít za náma a má zkásnout nás. Co tomu říkáte???? Né vždy je chudák ta bývalá jak tady skoro všichni píšete.

alpakovo
18. črc 2013

nevím jak je to s tím, že musíte přispívat i mimo výživné, tohle sme zatím taky řešili tak, že když peníze jsou, nevlastní dceři se vyhovělo, ale po popisu situace, nebylo by lepší zažádat o svěření do manželovi péče a ať platí alimenty matka? přišlo by mi to i lepší pro toho kluka......

petrajurinova
18. črc 2013

Kluk už je velký, takže exmanželka nemá nárok v podstatě ani na ty alimenty - i ty už patří a měly by se vyplácet přímo synovi. Zajistit bydlení a potřeby nezletilého (nebo i zletilého, dokud nedostuduje) dítěte má osoba, která má dítě soudem určené do péče - v tomto případě matka. Pokud klukovi není ochotná hradit náklady na vzdělání nebo základní potřeby (bydlení, jídlo, oblečení), může to syn řešit přes právníka nebo soud. Vy nemáte povinnost platit cokoliv nad rámec alimentů, je to jen na vaší dobré vůli a ochotě zajistit synovi vyšší standard života.