Na co mám po rozvodu nárok? Máme 3leté dítě

dendy03
26. črc 2013

Maminky, je zde nejaka rozvedena nebo co se rozvadet bude a ma 1 dite cca 3 lete??? Chtela jsem se zeptat, jak stat takovym maminkam pomaha?? Jak je to s bytem, davkama, pridavkama atd??? Moc prosim o radu. Dekuji!!!!!!

speedygon
26. črc 2013

Především musí mít manžel soudně stanovené výživné...do té doby na dávky nárok nemáš.....A posléze vše bude záviset na Tvém celkovém příjmu taky....

mrnous81
26. črc 2013

@speedygon Tak já rozhodně nemám výživné stanovené soudem a pobírám přídavky na dítě a příspěvek na bydlení ... na sociálce jim stačilo, abych jim dala to, co mám podané na soudě, takže návrh na svěření dětí do mé péče a žádost o rozvod a také jsem dokládala, co podával manžel ... jenže mi jsme se v tu dobu na výživném nedohodli, takže v žádosti máme, že žádáme soud, aby nám výživné stanovil na základě doložených příjmů ... soudy se strašně táhnou, žádost jsme podávali 5.2. 2013 a dosud jsme neměli žádné stání ... kdybych musela čekat, než proběhne soud ohledně určení výživného a do té doby bych od sociálky nedostala nic, tak už dávno bydlím s dětmi pod mostem ☹

dendy03
autor
26. črc 2013

zatim mam jen brigadu a vcera mi zkoncila materska. Od zari se pujdu hlasit na pracak(pokud praci nenajdu).
@mrnous81 a bydlite oddelene?? Jak se to pak dela s bytem?? muzu zazadat mesto nebo jak to chodi??

speedygon
26. črc 2013

@mrnous81 no, tak to máš štěstí....ale možné to tedy asi ve výjimečných případech je...každopádně jsou dávky, které bez toho soudního určení výživného nedostaneš.....vždyť výživné je bráno jako příjem a od něj se vše odvíjí.....

speedygon
26. črc 2013

@dendy03 záleží na tom, zda je byt v OV(a jak se manželé dohodnou na dalším užívání) atd...každopádně pokud půjdeš z bytu požádat si můžeš, ale neznamená to, že jej dostaneš a pokud ano, že to bude rychle...znám maminu se dvěma dětma, která musí bydlet s mámou a bráchou, jelikož si sice žádost podala, ale už x let marně čeká, jelikož je žádostí strašně moc....

dendy03
autor
26. črc 2013

@speedygon no a pokud bych sla do podnajmu, tak tam bych taky dostala prispevek??

speedygon
26. črc 2013

@dendy03 u příspěvku na bydlení je zapotřebí nájemní smlouva+spousta dalšího

mrnous81
26. črc 2013

@dendy03 Bydlím v domě, který jsme před 6 lety koupili a je nemožné ho prodat za cenu, kterou ještě mám na hypotéce ... Bydlíme od března odděleně a od března se manžel musel odhlásit z TP, abych měla na příspěvek na bydlení vůbec nárok ... dokládala jsem náklady na bydlení 3 měsíce zpět a manžel mi musel napsat čestné prohlášení, že jsem to platilá já (v tomhle mu můžu být vděčná,že to byl ochotný pro mě podepsat) ... a náklady na bydlení dokládám teda jen elektriku (ale platím vysoké zálohy, protože mám i topení na elektriku) a vodu ... Dále, co se týká přídavků na dítě, tak mi manžela sociální pracovnice na 1 rok vyškrtla s posuzování příjmů,jinak by se mi tam manžel také posuzoval ... tak snad se do té doby stihnu rozvést,protože pak by se to muselo nějak posuzovat a udělat se výjimka ... Pokud půjdete do podnájmu, aby jste dostala něco na bydlení, jsou dva druhy příspěvku a to, když budete mít nájemní smlouvu na Vaše jméno, ale nebudete tam mít TP, tak máte nárok na doplatek na bydlení (je to dávka hm.nouze,ale ne každý má na ní nárok, posuzuje se to podle jednotlivce ... dívají se na to i jaký máte majetek apod.) a pak je příspěvek na bydlení (to je sociální dávka) a tam musíte mít hlášený i TP ... Jinak, pokud budete mít jen výdělek z brigády cca do 4 tisíc, máte nárok na dávky hmotné nouze (doplatek do živobytí a doplatek na bydlení) a pokud budete pobírat tyto dávky, máte nárok ještě na příspěvek na bydlení a přídavek na dítě ... je to hodně složité a úplně do podrobna do toho nevidím, přesnější informace by jste měla dostat na sociálce ... vše se odvíjí podle Vašich příjmů a nákladů na bydlení a dle lokality, jaké jsou normativní náklady na bydlení ... např. nájem budete platit 6 tis. ale pro tu lokalitu je normativní náklad na bydlení stanovený na 4 tis., takže příspěvek se bude odvíjet od těch normativních nákladů, kde se posoudí Váš příjem, odečte se normativní náklad na bydlení a musí Vám zbýt životní minimum,což mít nebudete a ten rozdíl Vám doplatí sociálka ... snad jsem Vám trošku pomohla 😉

simonka13
22. črc 2014

Ahoj budu se rozvadet,chtela jsem se zeptat,kdyz mame dohodnuty majetek a dite a vyzivne.Tak kdyz vse podam na soud,budu mit narok na prispevek na dite a bydleni kdyz jsem stale na materske a mala bude mit rok.A kdy me to socialka zacne vyplacet?Chci totiz zustat v podnajmu tak abych to utahla a vedela na co mam narok.Dekuji za odpoved Simca