Osvojení dítěte partnerem matky. Jde to i bez svatby?

papilap
6. led 2022

Krásný den přeji, mám dotaz a doufám že zde najdu odpověď. Mám přítele, jsme spolu 6 let. Mám dceru z předchozího vztahu, vychováváme ji spolu od batolete, a máme společného syna. Do budoucna plánujeme svatbu, vím, že pokud bychom byli rok manželé, mohl by si malou osvojit. Má otázka je, zda li to jde i bez svatby? Biologický otec se nestará ani nezajímá, ovšem souhlas s osvojením mi určitě nedá. Řešila jste to některá v blízké době, a bylo vám vyhověno? Lze u soudu udělit nějaká "výjimka?" Nebo je to bez svatby zcela nemožné? Děkuji za odpovědi.

drakenn
6. led 2022

Nelze.

zelenaesmolda
6. led 2022

@papilap
tezko muzes sebrat bio otci rodicovska prava bez jeho souhlasu.

papilap
autor
6. led 2022

@zelenaesmolda pokud bio otec nesouhlasí, souhlas může udělit soud 🙂

zelenaesmolda
6. led 2022

@papilap
no,to muze ale udela to?pokud otec dite nejak neohrozuje tak proc by to delal?

papilap
autor
6. led 2022

@zelenaesmolda kdyby otec malou nijakým způsobem neohrožoval, tak toto neřeším ;)

bara88
6. led 2022

@papilap nestará se tak že ani neplatí alimenty?

papilap
autor
6. led 2022

@bara88 Neplatí, teď akorát po roce za něj poslala jeho přítelkyně nějaké peníze a to jen proto, že jsem podala trestní oznámení. Z jeho strany absolutní nezájem, neplacení výživného, i když peníze má. Nezavolá, neviděl ji už ani nevím jak dlouho, i když přijedeme k jeho rodině tak není schopen přijít. Má problém s alkoholem a tvrdými drogami, do měsíce se musí vystěhovat z bytu, jezdí k nim policie protože se s přítelkyní hádají a fyzicky napadají 🤦

verka86
6. led 2022

@papilap já si myslím, že naděje je, ovšem taky trošku záleží, jak se k tomu postaví soudce, kterému bude věc přidělena. Zkus se zeptat na MěÚ na OSPODu, pod který spadáte. Tam ti poradí, co a jak

1772
6. led 2022

Pokud biologický otec nedá souhlas, muze být problém i po svatbě.

uzivatelkapetra
6. led 2022

A co mu nabídnout, aby se dítěte zřekl? Třeba uvidí tu výhodu, že už nebude povinen platit.

papilap
autor
6. led 2022

@uzivatelkapetra To nehrozí. Chtěla jsem jen podepsat souhlas o změně příjmení a taky odmítl. Asi forma nějaké jeho pomsty nebo nevím 🤷

bereni
6. led 2022

@papilap Zkuste to 🙂. Soud rozhodne v zajmu ditete. Na vas je shromazdit dukazy, ze bio se nestara a zajem nema.

victress
6. led 2022

@papilap vy jezdíte k jeho rodině? jako k babičce a dědovi? pokud ano, nemohli by oni promluvit s nezdárným synem, očividně s nimi dobře vycházíte, když tam jezdíte...

la_amanita
6. led 2022

@uzivatelkapetra právně nelze se dítěte zřeknout, nic takového české právo nezná.

victress
6. led 2022

soud může na návrh rodiče rodičovských práv zbavit, pokud jsou k tomu stanoveny podmínky. Aby byl rodič zbaven rodičovských práv, musela by být splněna podmínka, že svých práv dlouhodobě závažným způsobem zneužívá (například dítě týrá) či že o něj dlouhodobě neprojevuje zájem.

victress
6. led 2022

Zbavení rodičovských práv nezbavuje povinnosti platit výživné (a už vůbec ne zaplatit případné dlužné výživné). Vždy se však bude posuzovat, zda zbavení otcovských práv je v zájmu dítěte. Nejde ale o zrušení rodičovství jako takového, kdy by byl rodič vymazán z rodného listu dítěte.
Rodiče z rodného listu vymazat nelze, jediná možnost by byla, kdyby mělo dojít k adopci dítěte jinou osobou, biologický rodič by souhlasil, tam by došlo k výmazu jednoho a zapsání druhého. K tomuto by dal soud souhlas jen v případě, že by to bylo v zájmu dítěte. K výmazu rodiče z rodného listu nemůže dojít ani v případě, že byste oba rodiče dítěte plně souhlasili, protože zde jde o právo dítěte na své rodiče a toho se nemůže rodič za dítě vzdát.

andysek1235
6. led 2022

@papilap ahoj řešila jsem nedávno podobnou situaci a dítě nám soudce osvojil i beze svatby i přesto že paní s ospodu stim měla velký problém trvala na svatbě, pokud se tvůj partner stará o dítě víc jak 5let a Bio otec neplatí výživné a nejeví zájem a pokud padnes na dobrého soudce je tam nadeje 🙂

papilap
autor
6. led 2022

@victress jezdívala jsem tam, hlavně tedy k prababičce, vždy jsme se scházeli i s babičkou tam. Teď v této době covidové už tam tak moc nejezdíme, malá chodí do školy, syn do školky a docela to tu řádilo, nechtěla jsem je nijak ohrozit tím že bychom tam něco zavlekli. Domlouvali mu několikrát, vždy jsem mu volala když jsme tam byli na návštěvě, ale buď nebral telefon nebo neměl čas aby přišel. Jeho maminka o všem ví, dokonce i o těch drogách ale přiznala se že neví co má dělat, on si to nepřizná a prostě na vše prdí.

papilap
autor
6. led 2022

@andysek1235 Tak to ráda slyším, zítra zajedu na ospod a poptám se. Já už opravdu nevím jak jinak to řešit, žádná domluva s ním není možná.

lencaa11
7. led 2022

@papilap řešila jsem (2015/2016) s manželem podmínka bylo že jsme se vzali podali žádost + papír od dětské ,papír od Dr od manžela ,vypis z trestu ,pracovní smlouva manžela ,rodné listí děti ,a posudek od ospodu šli jsme na soud bez podpisu ten ex podepsal na třetí pokus jelikož ho soud dobře zpracoval pak měl ex 3 měsíce na rozmyslenou pak byl další soud kdy předběžně byli děti daný do péče manžela ten měl pak zas čas žda si to nezrozmysli a pak byl konečný soud kdy předali děti do osvojení manželovy a čekalo se na právní moc na vyřízení nového rodného listu (změna konce rodného čísla) manžel si to ještě během 3 let od osvojení může rozmyslet ...

bereni
7. led 2022

@lencaa11 Jakoze by pak treba po 2 letech jste sli od sebe a manzel rekl, ze uz to “osvojene” dite nechce, tak soud ho zas jakoby “vrati” tomu bio? To neni asi uplne v zajmu ditete ne? Me to prijde jako scifi.

lencaa11
7. led 2022

@bereni tak náš případ to není naštěstí mi jsme spolu už 10 let pomalu ale řekl to soud že manžel může od osvojení to 3 let odstoupit jak se to řeší dál to už jsem nezistovala ...

irmamala
7. led 2022

A je to pro tebe tak důležité? Když se přítel stará, má jí jako vlastní, proč na to potřebuješ papír? Si to tady vyběháš, tahanice po soudech a nedejbože se s přítelem stejně rozejdete a s dalším partnerem budeš řešit totéž? Chlapa, jako otce svého dítěte sis vybrala sama, bohužel za vším nejde udělat tlustá čára.....

papilap
autor
7. led 2022

@irmamala Ano, vzhledem k okolnostem je to důležité. A toto neřeším po roční známosti, jsme spolu už pár let, máme stabilní vztah a 2 děti. A kdyby pro dceru nebyl biologický otec nebezpečný tak to neřeším. 🙂

andysek1235
10. led 2022

@papilap právě že na ospodu ti budou tvrdit že je svatba nutná my jsme podali rovnou návrh k soudu páni z ospodu už tam nenadelala nic hlavní slovo tam měl soudce