Otec Slovák chce střídavou péči, žije 300 km ode mě

saries
12. bře 2013

Ahoj holky, už toho mám fakt dost... za 2 dny mě čeká soud. Otec malé je ze Slovenska. Nestará se neviděla jsme od něj ani korunu, viděl malou jen jednou jedinkrát na testech DNA i po tom co se prokázalo že je jeho tak se nezajímal. Najednou tyden před soudem mi začne psát že chce malou do střídavé peče. No chápete to? To je snad absurdní drzost toto. Nepracuje! ještě si mě dovolí napsat že když mám teda nízkou mateřskou tak tím že malá bude ve střídavé peči se vyřeší má situace s penězi že si mužu najít briogádu atd. Bydlí skoro 300km ode mě. Co na to říkate?

vojtisek2007
12. bře 2013

@saries je to blbost....pro střídavou péči musí být podmínky a ty v tomhle případě rozhodně nejsou !!!!

aknel72
12. bře 2013

Zaráží mě ten náhlý zájem 😒 v tom bude nějaký záměr ovšem určitě né ve tvůj nebo dceřin prospěch.Já bych v tomto případě určitě nesouhlasila .

lucyvivien
12. bře 2013

Striedava péče musi byt v zájme dietata , čo 300 km určite nieje a žiaden sud by to podla mna neschválil, dalšia vec je , že o dieta do tejto doby nejavil žiaden zájem, nič nieje na jeho strane 🙂

jenpetova
13. srp 2014

Mám dotaz, přilepím ho s dovolením k tomuto tématu.
Máte prosím někdo zkušenost, jak se řeší situace, když se matka s dítětem chce odstěhovat daleko od otce? Např. má nového partnera, žijícího v zahraničí? Může soud dát nějaký úřední zákaz matce, aby se odstěhovala?
Pozn. momentálně funguje střídavá péče, pouze ústní dohoda, dítě sice "pendluje" různě po dnech, ale vzdálenost bydlišť je cca. 30 minut autem. Dítě má jednu školku, u matky.

karlajasmine
13. srp 2014

@jenpetova Tak at uz by to slo pres soud nebo ne, tohle mi prijde dost nefer vuci otci ditete... pokud ma o dite zajem, miluje ho, chce se s nim vidat, tak proc se s ditetem stehovat do zahranici.. V teto situaci mi prijde, ze by se mel prizpusobit spis novy partner, pokud tu zenu miluje a chce s ni byt, tak by se mel on pristehovat za ni.
Nevim, ja tohle videla u jedny rodiny, kde zenska vzala deti a odstehovala se do Parize.. deti jsou nestastni, protoze jim chybi tatinek, tatinek je taky nestastnej, protoze musi platit letenky, aby za nima mohl jezdit.. nepripada mi to fer... Pokud dojde u paru k rozvodu, tak by meli byt na prvnim miste deti.

andelka
13. srp 2014

@jenpetova otec může výslovně nesouhlasit a požádat soud, aby v tomto rozhodl (tam kde se v zásadních věcech rodiče nedomluví, a patří k tomu bydliště dítěte, nahradí souhlas rodiče soud). A dnes má velkou šanci otec, který se o dítě zajímá a nechce být o něj připraven. Souhlasím s tím, že tam kde dojde k rozchodu by měli mít stále oba rodiče stejná práva a hlavně dítě má právo na oba rodiče. A tím, že ho matka kvůli svým zájmům přestěhuje do zahraničí jsou hodně porušena. Mně jako matce by se to hrubě nelíbilo a snažila bych se to druhému rodiči rozmluvit, možná i za cenu změny formy péče (i když tohle, o bydlišti dítěte platí v každé formě stejně).

jenpetova
14. srp 2014

ptala jsem se na konkrétní věc v příslušné rubrice, nevložila jsem příspěvek s názvem "holky napište mi své názory".. nebo se pletu?

andelka
15. srp 2014

@jenpetova tak se na to zeptej právníka a ne tady.
Jinak možná ti pomůže tohle? Pokud ti jde o právní úpravu..
§877 odstavec 2) občanského zákoníku: § 877
(1) Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče, to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče.
(2) Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydlištěa volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte.

Odstěhování matky s dítětem do sousedního státu bez souhlasu druhého rodiče nebo soudu je mezinárodní únos, v některých státech posuzovaný jako trestný čin. Rovněž v ČR je § 233 Zavlečení do ciziny
(1) Kdo jiného zavleče do ciziny, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až osm let.
(2) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin na osobě mladší než patnáct let nebo na osobě stižené duševní poruchou nebo duševně nedostatečně vyvinuté, nebo
c) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví, smrt nebo jiný zvlášť závažný následek.

Tento paragraf však zatím není používán pro únosy dětí rodičem, ale očekávám, že v brzké budoucnosti dojde ke změně judikatury právě ve spojitosti s explicitním uvedením místa bydliště dítěte v §877 o.z.
Dosud se preferuje ústavní právo rodiče volit místo pobytu před ústavním právem dítěte na péči obou rodičů, ale Úmluva o právech dítěte ukládá upřednostnit zájem dítěte, zde jeho ústavní právo před ústavním právem unášejícího rodiče. Je jen otázka času, kdy to některý postižený rodič prožene Nejvyšším nebo Ústavním soudem.

honzacic
27. dub 2015

Chci se zeptat matka me dcery odjela i s dcerou do Anglie a vratit se nechce zde v cechach ma problemi s jejim synem ve skole a na a s jeho dochazkou,zanedbava peci.Chci dostat dceru sem do cech co mam pro to udelat?