Péče o dítě, nejsem uveden jako otec. Je možné to nějak řešit?

zz23
17. únor 2022

Zdravím,

Jsem ve složité situaci kdy s mou ex máme dceru. Bohužel mě neuvedla jako otce a nech e abych ji vídal a už vůbec semnou nekomunikuje. Je nějaká možnost jak tuto situaci vyřešit? Malé je teprve třetí měsíc.

Děkuji.

j.a.n.i
17. únor 2022

@zz23 zalobu o urceni otcovství

lencaa11
17. únor 2022

@zz23 podat na soud zadost o zapsání do rodného listu + výživné

zelenaesmolda
17. únor 2022

@zz23
Zajimalo by me proc te tahle vyskrtla...

similenka
17. únor 2022

@zz23 Můžeš zajít na Ospod, pak nad na soud žalobu o určení otcovství a tím ti vznikne povinnost platit výživné zřejmě i na ni. Pokud odmítne tebe přiznat jako otce,půjdete na genetické testy, ty ona musí zaplatit, pokud se prokáže, že jsi otec a ona ti brání. Ale jsi si skutečně jistý, že jsi otec? Matka je vždy jistá.

zz23
autor
17. únor 2022

@zelenaesmolda to je na dlouhé povídání a nechce se mi to rozebírat podrobně...

zz23
autor
17. únor 2022

@similenka Ale ano jsem si jistý ..

bramarfi
17. únor 2022

Žalobu na určení otcovství, soud vyzve matku k dopsání, pokud bude rozporovat, nařídí se testy a pak dopsán budeš. Dalším bodem pro tebe bude vyměření výživného na dítě a do dvou let věku dítěte i na matku. Poté se přejde k určení péče o dítě. A pokud budeš mít smůlu, tady se soudy začnou táhnout. Přičemž ale vůbec nemusí jít o to, že chceš dítě do výhradní péče, táhne se to i v tom nejobyčejnějším styku jednou za 14 dní - pokud bude matka dělat potíže a vše rozporovat, je to boj na roky. Drahý a bolavý. Takže to zvaž, pečlivě, se vším všudy.

zelenaesmolda
17. únor 2022

@zz23
zadna zenska podle me neodrizne chlapa takhle jenom tak z pleziru.
Tipuju,ze ses k nim moc hezky nechoval a ted se chces domahat svych prav soudne.

zz23
autor
17. únor 2022

@zelenaesmolda Jo tak neříkám že sem se choval vždy správně ale vina není jen na mé straně... Určitě nemám v plánu ji působit problémy a radši bych se dohodl bez soudu... Momentálně si jen zjišťuji jaké jsou možnosti a jak to vůbec chodí...

bramarfi
17. únor 2022

@zelenaesmolda Tak on se chce domáhat svých otcovských práv, to se vztahem k expřítelkyni tolik společného nemá. Otec a partner jsou dvě roviny.

amazonkajanik
17. únor 2022

@zelenaesmolda musím se zastat, ale občas ženská honí chlapa, že dítě je jeho a když ukáže zájem, tak najednou nechce, aby dítě viděl. Není anonymní dárce! Setkávám se spíše s případy, kdy otec do poslední chvíle tvrdí, že není otcem. Dokonce i případ, kdy jasnou podobu sváděl na bratra...

amazonkajanik
17. únor 2022

@zz23 👍

bramarfi
17. únor 2022

@amazonkajanik ... a třeba v případě mého bratra jeho ex suše oznámila, že se mu za nevydařený vztah pomstí právě na dítěti. Za rozchod. Tomu říkám prasárna já, na entou.

amazonkajanik
17. únor 2022

@bramarfi no tak to je hnus! A hlavně to dítě je v podstatě rukojmí své matky...

bramarfi
17. únor 2022

@amazonkajanik ... a nedá se s tím nic dělat ☹ Soud i OSPOD to vidí, snaží se najít řešení, aby matka vzápětí soudní rozhodnutí ignorovala. No, prostě na pytel. Jen tím chci vlastně říct, že ne všichni chlapi jsou svině a ne vždy to, že se chtějí podílet na životě svých dětí, znamená, že se mstí maminkám či "maminkám".

amazonkajanik
17. únor 2022

@bramarfi jenže pokud ignoruje rozhodnutí ospodu a následně soudu, tak se dopouští 'a teď mě prašťte, ale já si nevzpomenu' prostě porušuje soudní rozhodnutí a to už lze trestat, nebo při nejmenším rozporovat. Ještě pokud se prokáže, že dítě v péči matky neprospívá, tak by se mohlo stát, že bude svěřeno do péče otce. Jenže naše soudy jsou ehm a je důležité,kde se rodiče nachází a dle toho pak ty rozsudky vypadají...

bramarfi
17. únor 2022

@amazonkajanik ony zákonné a formální páky jsou, to ja vůbec nezpochybnuju. Tragedie toho všeho je, ze jsou ve výsledku mnohdy neaplikovane ☹ obzvlášť v případech, kdy se dítěti matka věnuje a minimálně péči o něj zvládá. To, ze ale vedome připravuje dite o otce, je věc druhá ☹ no nic, škoda slov

zelenaesmolda
18. únor 2022

@bramarfi
jsou to sice dve roviny ale pokud by mel skodit i diteti,tak je odriznuti na miste.Jsou to nicmene jenom dohady,nevime co mezi nimi bylo.

bramarfi
18. únor 2022

@zelenaesmolda To nepochybně.

zelenaesmolda
18. únor 2022

@bramarfi
ja jsem to vzala ze sve zkusenosti.Ex neni v RL,nebranim mu sice,aby se s malou stykal ale on se o to nesnazi.Ale to,ze neni v RL je pro me a pro malou vyhoda,nemuze nam delat ze zivota peklo.

bramarfi
18. únor 2022

@zelenaesmolda Já to naprosto chápu, on ten náhled člověku utváří jeho osobní zkušenosti. Já to v rodině zažila zase z té druhé strany. A ve výsledku je to vlastně jedno, hrozný je to tak či tak ☹ Na co jsem citlivá já, je paušalizování matka=oběť, otec=svině. Svět není černobílý.

zelenaesmolda
18. únor 2022

@bramarfi
nemela jsem v umyslu pausalizovat.jenom me proste zarazilo,ze by se zenska dobrovolne stala samozivitelkou a pripravila se o alimenty.vetsinou pro tohle rozhodnuti ma dost dobre duvody...

zelenaesmolda
23. únor 2022

@zz23
nejaky update?