Po rozvode chcem sama splácať hypotéku. Ako postupovať?

advas
6. led 2007

Pekný deň všetkým, vidím, že sa tu dosť diskutuje a radí tak by som chcela aj ja touto cestou poprosiť o radu. Konkrétneči by nevedel niekto poradiť ako je to pri rozvode s hypotékou na byt? Treba sa majetkovo vysporiadať a ako mám na to ísť keď hypotéku bral ex, ja som uvedená ako spoludlžník a chcem ju splácať sama. Ručili sme bytom, takže s môjho lauckého oka 😉 byt vlastne ešte nepatrí nikomu ale banke. Ako mám postupovať? ☹ Ďakujem

kristi
6. led 2007

ufff, to je rada pro pravnika. Byt patri bance, dokud ho nesplatite, ale hypoteku muze dle vaseho vyporadani platit jen jeden z vas, to se ale musite dohodnout v maj. vyporadani. My to udelali jednoduse, dum je muj a ja platim hypo - teda se spolecnych penez. Ale aspon v tom neni bordel.

hankah
6. led 2007

advas-záleží jaké máte u vás zákony, ale tady by jsi to měla mít vypořádáné v majtekovém vypořádání ještě před rozvodem. je mpožnost se dohodnout, že jeden z vás si byt "nechá" a hypotéku bude splácet,na druhou stranu může po tom druhém žádat výživné jak pro sebe, tak pro dítě, které z manželství je. je to ale strašně složitá otázka a nejlíp by určitě poradil právník podle úploných informací, hodně štěstí.....

issabela
6. led 2007

Advas, záleží na tom, jak se s manželem dohodnete, buď je vypořádání řešeno v Dohodě o vypořádání společného jmění manželů. Ta většinou bývá vypracovaná a podaná s soudu už spolu se žádostí o rozvod s tím, že je je tam uplatněná odkladná podmínka (t.j., platnost uvedené dohody nastává dnem nabytí právní moci rozsudku o rozvodu). V dohodě o vypořádání společného jmění manželů se řeší majetkové vyrovnání i splácení pohledávek vzniklých za trvání manželství.
Pokud by manžel s tvým návrhem nesouhlasil, tuto dohodu nepodepisuj, musíš počkat až rozsudek o rozvodu nabyde právní moci a pak podat Žalobu o vypořádání společného jmění manželů. Uvedeš do ní svůj návrh a rozhodne soud.
Podle našich právních předpisů má věřitel právo zasahovat do toho, kdo z manželů bude hypotéku po rozvodu splácet. Pokud ale nenastanou problémy se splácením, banky se do toho nepletou. V případě, že je dáno rozhodnutím soudu, kdo hypotéku splácet bude, věřitel už zasahovat nemůže.
Na Slovensku to snad bude podobné.

advas
autor
8. led 2007

Veľmi ám všetkým ďakujem za odpovede 🙂 , ešte som sa chcela opýtať ak je tu niekto kto pozná slovenské zákony, započula som niečo také, že nie je treba prejsť rozvodovým konaním, stačí ak sa podpíšu papiere a urobí sa dohoda, len neviem na kohosa mám obrátiť, zmierči súdca alebo úradník? ☹

expertka8
8. led 2007

...advas...konečne som Ťa našla 😉

Ako rozdeliť spoločné?
To je jedna z kľúčových otázok pri rozvode. Ako riešiť situáciu, keď rozvádzajúci sa manželia majú spoločnú hypotéku? Je niekoľko schodných riešení. Pravda, veľa závisí najmä od vôle rozvádzajúcich sa a v neposlednom rade aj od banky a od toho, čo je ochotná akceptovať. Otázne je, či jeden z manželov chce zostať vlastníkom nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou. Ak sa partneri dohodnú a jeden z nich dokáže úver splácať zo svojho príjmu, treba túto skutočnosť (týkajúcu sa zmeny rodinného stavu) oznámiť banke, aby sa predišlo prípadným komplikáciám. Rovnako dôležité je komunikovať aj v prípade, ak si chce jeden z manželov s iným partnerom založiť rodinu a zabezpečiť bývanie v danej nehnuteľnosti, vtedy banka môže (ale aj nemusí) súhlasiť s dodatkom k pôvodnej úverovej zmluve – pôvodného partnera nahradí iný spoludlžník. Problémom však môže byť jeho príjem a vek. Všeobecne platí, že starší klienti s nižším príjmom sú v nevýhode a vtedy banka nemusí s daným riešením súhlasiť.

A čo sa odporúča, keď sa manželia nevedia dohodnúť? V takom prípade je ideálnou cestou predaj nehnuteľnosti. Treba nájsť vhodného kupujúceho a požiadať banku o predčasné splatenie hypotekárneho úveru. Kupujúci by mal mať dostatok financií na to, aby sa banke splatila zostávajúca časť úveru a uvoľnilo sa záložné právo. Ďalším riešením môže byť aj preloženie ťarchy na inú nehnuteľnosť, následný predaj a splatenie hypotéky. Pri predčasnom splatení treba vziať do úvahy aj sankčné poplatky banky. Čím dlhší je zostávajúci čas splácania, tým viac to bude nevýhodné pre dlžníkov.

Pri rozvode je veľmi dôležitá komunikácia s bankou. Miroslava Mitková odporúča, aby sa klienti dopredu dohodli na prijateľných a neprijateľných riešeniach a do banky prišli s konkrétnym návrhom. Konečné rozhodnutie o predčasnom splatení, uvoľnení jedného z manželov z úveru, o pripustení nového dlžníka k úveru či o preklade záložného práva na inú nehnuteľnosť závisí výhradne od banky a môže byť spojené s určitými poplatkami (napríklad za dodatky k úverovej zmluve, za nový znalecký posudok a pod.). Aby bol klient čo najmenej stratový, treba si vopred v banke overiť, čo by stálo predčasné splatenie hypotekárneho úveru (na to však treba myslieť už na začiatku pri jej podpisovaní). Ak manželia trvajú na predaji zaťaženej nehnuteľnosti aj napriek veľkej strate, mali by si nájsť kupujúceho, ktorý „zaplatí“ v kúpnej cene aj nemalý výdavok spojený s predčasným splatením. Hypotekárne banky ku každému prípadu pristupujú osobitne – podľa požiadaviek a predstáv rozvádzajúcich sa manželov a tiež podľa vlastných kritérií. Spoločné záväzky, medzi ktoré patrí aj hypotéka, mali by sa riešiť v dohode o vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, preto sa treba obrátiť aj na právnych poradcov.

advas
autor
9. led 2007

ty brďo ty si dobrá 🙂 . Ja nechcem byt predať, pretože by som potom nemala kam s deckami ísť a platiť prenájom tak som na tom istom, ibaže dávam niekomu do vrecka, no a takto splácam hypotéku. Tak asi musím všetko dostať na papier, alebo ho nechať ako spolumajiteľa a dúfať, že nezmení názor...

ivana123
7. únor 2009

ahojte, chcela by som poradit, mama sa chce rozviest, ale s otcom si nabrali vela požičiek a ten teraz na nu kašle a všetko si má splácat sama, je možné aby po rozvode banka rozdelila pohladávky na oboch?ďakujem

aji81
8. únor 2009

Ahoj holky, když si vzal hypo můj manžel ještě předím, než jsme se vzali jak by to bylo v případě rozvodu? Díky

kalu
15. únor 2009

Holky,především je nejdůležitější, jak se dokážou oba partneři mezi sebou dohodnout.
Já se rozvádím- pasiva (dluhy) máme - půjčku na barák ( barák byl můj už před manželstvím- tak tu doplatím já,i když jsme vedeni jako spoludlužníci)
- leasing na auto- ten doplatí manžel (protože s ním jezdí jen on)
To vše je zahrnuto jako jedna z částí smlouvy O dohodě o vypořádání společného jmění manželů,která se na soud podává spolu s návrhem na rozvod.
Pokud se nedohodnete,tak (dle právníka,který mi radil,jak postupovat při rozvodu) podáte jen žádost o rozvod ( tomu všemu samozřejmě předchází soud " o dítě" ,pokud ho máte) a majetek se bude řešit až následně formou žalob. Nás právník důrazně upozornil, že prooritou pro obě strany je dohodnout se , protože následné soudy o majetek po rozvodu jsou dost finančně i časově náročné- už prý potřebujete právníky a je to dost drahé a letité.

monca36
8. lis 2014

Dobry vecer. Mam priatela,ktory je naozaj dobry clovek a potrebujeme poradit. Byval s manzelkom v jednom spolocnom byte,ktory nadobudli spolocne pocas manzelstva a potom zacali problemi a on jej navrhol,ze si chce kupit dalsi byt,tak si vzali hypoteku a ona je spoludlznicka a suhlasila a potom sa rozviedli.Dali sme navrh na sud na Bezpodielove spoluvlastnictvo a pytame sa,ze asi to ako dopadne. On suhlasi s tym,ze ten byt,ktory nadobudli spolocne,ze ho ma ta jeho exmanzelka a ten byt na ktory si zvali hypoteku vyriesit tak ako mu banka poradila,ze obidvaja si vezmu uver on 17tisic a ona tiez 17tisic a vyplati sa hypoteka.Takze ona bude mat ten svoj byt a uver 17tisic a on svoj s tiez tym istym uverom. No ona s tym nesuhlasi aj napriek tomu,ze jej byt ma vacsiu hodnotu ako ten byt mojho priatela,ktory je zatazeny hypotekou. Poradte nam prosim!! Ako asi rozhodne sud???