Pokuta za ukončení nájemní smlouvy dříve

misule001
13. črc 2019

Dobry den, potřebuji se zeptat jestli majitel má nárok na pokutu za dříve ukončení nájemní smlouvy (ve smlouvě máme 10000 pokud nezůstaneme 2 roky) četla sem po netu že je zákoník že veškeré smluvní pokuty jsou zrušeny a ze i když jsou ve smlouvě jsou neplatné, ptám se jestli opravdu neplatí a nebo na to nárok má? Děkuji za odpověďi.

katka_nedo
13. črc 2019

@misule001 Narok urcite nema.Je 3mesicni vypovedni lhuta a nebo dohoda.Muze chtit tedy max 3mesice jeste najem,aby si nasel nahradu.U takoveho bych teda nebydlela a nebo s nim pred podpisem o tomto bodu promluvila a ukazala mu obcansky zakonik😉

bucifalek_just
13. črc 2019

@misule001 Je 3 měsíční výpovědní lhůta. Takže jestli se nedomluvíte, že ukončíte smlouvu dřív a odstěhujete se, tak po vás může žádat 3 měsíce nájem.

misule001
autor
15. črc 2019

@katka_nedo děkuji a kdyz máme smlouvu s automatickým prodloužením npr každý započatý mesic na 2 měsíce takže plácnu od 1.7.do 31.8 tak ji stačí dát výpověď třeba v červenci? Že nechceme dal prodlužovat? Nebo ať je ve smlouvě co chce tak platí 3 měsíce? Díky v nějakých věcech se význam ale tohle je tak zamotany že člověk neví co podepsal

misule001
autor
15. črc 2019

@bucifalek_just takze kdyz mi podepíše dohodu o ukončení nájmu k poslednímu srpnu, tak pak mi nemůže účtovat nájem na září? Děkuji mám zmatek

katka_nedo
15. črc 2019

@misule001 Ano.

vineta
15. črc 2019

@misule001 Vůbec teď nechápu, co to je za smlouvu, vypadá to na slušnou zpatlaninu, nicméně předpokládám, že je na dobu určitou, pokud v takovém případě s předstihem písemně oznámíte, že prodlužovat smlouvu nechcete, tak by se prodloužit neměla, samozřejmě pokud s ním sepíšete dohodu, tak tam budete mít konkrétní datum skončení smlouvy a to bude prostě platit. Smluvní pokuty v neprospěch nájemníka a jakékoliv ujednání nad rámec občanského zákoníku v neprospěch nájemníka jsou neplatné. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, tak ale máte nárok na výpověď vesměs pouze pokud to je sjednáno včetně důvodů ve smlouvě, ta zákonná tříměsíční je ze zákona pouze u smlouvy na dobu neurčitou. To samozřejmě nebrání dohodě s druhou smluvní stranou (písemně!).

elesse
15. črc 2019

Potvrzuju co pise vineta

misule001
autor
15. črc 2019

@vineta aha, no je to zpatlanina, je na určitou ale datum ukončení tamneni protože se každým měsícem o dva měsíce prodlužuje. Takže vlastně máme vždy smlouvu a dva měsíce a kdybychom teď chteli rušit tak musíme jeste před ukončením toho druhého měsíce poslat výpověď takže máme vlastně 2mesicni výpověďku, jeto mazec paní mi volala že dohodu mi nepodepíše (o měsíc dříve) takže ještě 2a půl měsíce nás tu bude držet přitom už dala inzerát a lidi volají, no uvidíme prý je i v jejich zájmu sehnat co nejdříve nový nájemce ale s kauci 30 tis moc jich nebude, ještě sem cetla že se může požadovat max 3nasobek nájmu jako jistina to je taky pravda? Děkuji moc

misule001
autor
15. črc 2019

@katka_nedo dekuji

misule001
autor
15. črc 2019

Jde mi o to jestli se nedá ta smlouva nějak napadnout, chtějí si i nechat peníze kvůli vyúčtování, vodu mi udělají ale topení ne což jsem ani nezapla protože jme tu nebyli přes zimu takže sem netopila, vrátit kauci ale musí celou pokud není zjištěna nějaká rozbitá věc nebo nezaplacení nájmu atd, achjo nejlíp jestli by si to někdo nepřečetl a neřekl co se da nebo nedá dělat 😔

klara9999
Odpověď byla odstraněná
Zobraz