Prosím o posouzení situace (styk dítěte s otcem)

jenpetova
9. zář 2013

Ahojte. Myslím, že vycházím otci našeho dítěte poměrně dost vstříc a skutečně se snažím aby bylo vše bez problémů, ale ráda bych slyšela nestranný názor, nikdo nejsme neomylný.
V březnu jsem se od expartnera odstěhovala, nechtěla jsem s ním už žít. Naší dceři je 3,5 roku. Vždycky se o ní pěkně staral, ona ho má ráda. Žijeme 28 km od sebe, malá má hned vedle bytu který jsem pronajala, školku.
Naše úmluva byla, že otec ji vidí: jeden týden úterý odpoledne, čtvrtek+pátek+sobota+neděle. Druhý týden - úterý odpoledne, čtvrtek (v pátek ráno ji zaveze do školky.
V ty všední dny ji vyzvedává ze školky, a pokud ji neveze k sobě, měl možnost využívat můj byt, aby ji mohl vykoupat, uložit, přečíst pohádku, což bylo na jeho přání. Nabídla jsem mu, že mu ten byt uvolním, a přijdu v domluvený čas, až bude odcházet.
Toto fungovalo, a musím bohužel říct že do doby než zjistil, že mám vážný vztah a že už se k němu skutečně nikdy nevrátím, s čímž se dlouho nemohl srovnat. Myslím že je mu trnem v oku, že malá tráví čas i s mým přítelem a jeho holčičkou a že to krásně funguje, nicméně jsem mu dala dostatečně najevo, že otcem zůstává on a že jim nebudu bránit ve styku. Jde o to aby malá byla v pohodě.
Nyní je najednou všechno špatně, nechce chodit do bytu kde se stýkám s mým přítelem. Pochopitelně jsem dělala tak, aby se nepotkávali, nechtěla jsem, aby ex- bylo trapně nebo utrpěla jeho důstojnost. Nechce ty všední odpoledne (úterky a jeden čtvrtek) brát malou někde do herničky atd., protože si ji chce užít u sebe doma. Byť na počet dní máme vlastně střídavou péči, vadí mu že ji musí vozit a spoustu času s ní projezdí (cca 30 minut cesta). Na to jsem mu navrhla, že mu ji některé dny budu vozit, případně si pro ni přijedu. To už mu taky není vhod, čili chce střídavou péči, a dvě školky, ohání se soudy a je přesvědčený, že uspěje. Ale já bez dítěte celý týden rozhodně nechci být, myslím si že je maličká, a celkově je dost citlivá, už stěhování a nová školka atd. ji dost poznamenaly, a to jsem se snažila dělat, co šlo. Teď by se rozhodila znovu a asi mnohem hůř, ale to už asi není na mém posouzení.
Myslíte, že mě expartner někam tlačí, natruc a aby si co nejvíce "přitáhl" dítě, nebo že jsem málo vstřícná?

punky
9. zář 2013

kazdopadne si myslim ze tvuj ex je sobec.je mi jasne ze chce mit malou taky pro sebe ale za jakou cenu.tohle neni reseni stridava pece a melo bu mu docvaknout ze jde predevsim o jeho dceru a ne o nej na to rodice casto zapominaji coz je smutne.Si myslim ze ajorat zarli a ze se mozna boji ze o malou prijde ze bude mit radsi tveho pritele nez vlastniho tatu nevim neznam ho ale myslim si ze to tak bude. a taky mozna na truc tobe ze sis nekoho nasla.preju pevny nervy a nedejte se 😉

lv
9. zář 2013

no jistě, je to namířené proti tobě, nemyslí na blaho a nejlepší prospěch pro dítě..vozit někoho 28km není vůbec daleko, ovšem nedokážu si troufnout odhadnout, jak dopadne soud o střídavou péči..většinou myslím dají přednost navštěvování jedné školky.

jenpetova
autor
9. zář 2013

Děkuji. Mám ho za slušného chlapa, nicméně po rozchodu už mě taky několikrát nepříjemně "překvapil", jak se choval. Ale budiž, to jsou emoce. Nicméně mi hodně začíná vadit, že se snažím vyjít vstříc, a on zruší dohodu a žádnou z mých nabídek nepřijme, s tím že má právo, aby měl stejné podmínky vůči malé, jako já. Tzn. aby ji nemusel vozit, aby ji měl co nejvíc doma, aby tam chodila do školky.
Mně samozřejmě taky není příjemné, ho mít pořád na očích, ale bylo to řešení, kdy jsme ani jeden bez ní nebyli větší počet dní. Malé se tolik nemuselo stýskat po druhém rodiči, protože ho ob- den, dva viděla, ten týden kdy ji měl od čtvrtku do neděle večera, ji měl čtyři dny v kuse, což už zase je dlouhé mně, ale jak říkám, chtěla jsem mu vyjít vstříc.

xvink
9. zář 2013

Musím říct, že původní řešení mi přijde hodně vstřícné, když měl možnost dcerku dokonce koupat, ukládat,... u tebe doma. Teď mi to taky připadá jako trucování z jeho strany, když nechce přistoupit na žádný návrh, odmítá kompromisy. Dvě školky mi pro dítě opravdu nepřijdou ideální. Zvlášť, když nedávno prošlo tolika změnami. Zkusila bych mu vysvětlit, že mu jí nechceš vzít, že jsi ráda, že mají hezký vztah, ale že jí nemůže používat jako rukojmí a že střídavá péče - týden tady, týden tam - by pro ní byla moc náročná.

petrajurinova
9. zář 2013

@jenpetova z jeho strany je to truc a protest proti existenci jiného muže ve vaší společnosti (dcerčině i tvé). Většina soudů by ho s návrhem na střídavou péči za daných okolností poslala do příslušných míst. Při střídavé péči je zásadní zájem dítěte aby nebylo stresováno, vytrhováno a přesouváno z prostředí do prostředí, takže většinou to rodičům projde jen v případě, že je zaručeno, že dítě bude navštěvovat jen jednu školku/školu a bude v prostředí na které je zvyklé.