Rozchod s partnerem, mám zažádat o svěření dětí?

majanak
23. dub 2013

Ahoj, žádám o radu.
Otec dětí odešel k 1.3 Nejsme manželé. Máme děti 4 roky + 1 rok. Partner vyděláví asi 35tis hrubého ( v tom je započítaná sleva na děti), já mám mateřskou 7000. Nájem platím v obecním bytě sakumprásk 8 tis. (internet + telefon do toho nepočítám).

Za duben si děti vzal jednou, bydlí u svých rodičů. Takže veškeré náklady jsou na mě.

Chtěla bych se tedy zeptat co mám v takové situaci ideálně dělat? 🙂

Mám zažádat o sveření dětí do péče + soud? Vím, že to v tomto rodinném uspořádání není nutné, ale není přece jen lepší mít papír?
(jen dodávám, že o to, že by mu soud děti dal strach mít opravdu nemusím, zase na druhou stranu kdo ví, jestli se do budoucna nepolepší a přestane dělat co dělá..)
Kolik žádat alimenty? (Za březen mi poslal 5000 - ale nevyšla jsem s tím)
😕
Tanto měsíc mu ještě narovinu řeknu, že jsem s prachama nevyšla a jestli je ochotnej mi dávat do 2 let mladšího děcka víc 😖

Díky díky 😵 za vaše postřehy 😉

lucyvivien
23. dub 2013

určite požiadaj o zverenie do starostlivosti, nikdy nevieš ako to bude v buducnosti a tuto záležitost neodkládaj, najlepšie je dohodnut sa vopred s manželom. alimenty na dve deti je naozaj okolo tých 5000 kč, má síce tvoj manžel hrubeho 35 ale doležite je aký čistý plat mu vyjde podla dan. priznania. Napr moj priatel zarába 45 tis a viac, ale odpočítava si paušál , náklady 80 % takže mu v čistom vychádza priemerne 6 tis.. Doležitá je naozaj dohoda, ak pristupi na viac penazí tak bud rada ,ale myslím že sud mu o viac nevymeria.

zamilovanadonej
23. dub 2013

@majanak Tak svěření dětí do péče přes soud+ určení výše výživného je určitě žádoucí. Buď se na výši výživného dohodnete a soud k tomu přihlédne, a nebo to určí soud sám dle platu bývalého. Záleží spíš na tom, jestli výše na které se případně dohodnete bude přijatelná pro obě strany. 😉

andy80
23. dub 2013

Pokud máš roční dítě a jsi ještě na rodičáku, tak musí ještě platit alimenty na tebe + na tvé děti. Výši alimentů doporučuji vyměřit soudně + soudně svěřit děti výhradně do tvé péče. A pokud nevycházíš s penězi, tak šup na pracák a žádat o sociální příplatek a příplatek na bydlení.

majanak
autor
24. dub 2013

Ahoj, díky všem za odpovědi.

Mám teda zajít na socku, tam to nějak sepsat a pak s tím jít k soudu? Musím si zaplatit právníka?
Na jak je to dlouho? Deti budou mít poručníka (případně kdo je to?..někdo od soudu?)
Jak dlouho celá akce trvá?
andy80 : čím budu na pracáku argumentovat? Oni mi dají přípěvek na bydlení "jen tak" ? Obávám se, že toto mohu řešit až po soudu..nebo je to jinak? Díky moc

aneta0707
24. dub 2013

mam jednu dobrou a jednu spatnou zpravu. nemusis cekat na soud, staci jit na soc. a dat jim tam prohlaseni, ze bydlis sama a ze se odstehoval. zacne ti bezet 3 mesicni ochranna lhuta ve ktery jdes na soud a zadas deti do pece + vyzivny na deti i na tebe. bez toho nedostanes zadny penize. a zadat muzes po uplynuti ty ochranny lhuty s tim, ze budes mit papir, ze je na soude zazadano. soud muze byt hned (na deti byva hned), ale i za par mesicu, podle toho kolik ma soudce pripadu.
deti nebudou mit porucnika, ty si svepravna, tak neni potreba aby je nekdo hlidal. jeste sem o porucnikovi neslysela.
nezapomen si schovavat slozenky toho co zaplatis, budes vsechno dokladat, navic musis byt v najmu a mit najemni smlouvu a trvalou adresu tam kde zadas.
aspon takhle mi to rekly, kdyz sem se na to asi pred pul rokem ptala.

martaa
25. dub 2013

Ahoj řešila jsem též podobnou situaci, nejdřív se obrať na odbor sociálně právní ochrany dítěte tam kde mají tvé děti trvalé bydliště, popiš jim svou situaci nic nezamlčuj, poradí ti jak dál. Návrh na svěření do péče podej k opatrovnickému soudu co nejdřív. Sepsat si ho můžeš sama vzory najdeš na www.juristic.cz v sekci rodinné právo je dobré mít připravenou dohodu o úpravě styku dětí s otcem vzor lze také najít na juristicu, pokud se otec na styku s dětmi dohodnout mimosoudně nechce, požádej soud též o úpravu, ale jak říkám je lepší když podmínky za ktreých se budou vídat navrhneš a sepíšeš ty.žádat o příspěvek na bydlení můžeš hned, soc.pracovnice bude vědět co a jak neboj se zeptat 😉 také můžeš žádat zpětně o výživné na děti, otec by ho měl doplatit, částku můžeš navrhnout sama nebo nechat na zvážení soudu. Přeji pevné nervy a hodně štěstí 🙂

martaa
25. dub 2013

Myslím, že jednání zvládněš i bez právníka, opatrovníkem v průběhu soudního řízení bývá pracovnice OSPOD, nejspíš přímo ta se kterou budeš jednat, přijde se k tobě také podívat domů jak bydlíte není to nic hrozného🙂 Pokud by otec dětí dělal nějaké potíže, šprajcy atd.všechno hlásit na OSPOD. Pokud se nebudete moc haštěřit a dodáte k soudu všechny potřebné dokumenty lze celou věc vyřídit na prvním jednání tedy cca do jednoho až dvou měsíců.

majanak
autor
5. kvě 2013

všem dekuji, zajdu tedy na socku dle bydliště..To zas bude drbůůů achjo 😝

olikaberk
7. únor 2017

Dobrý Večer,prosím vás měla bych dotaz když jsem otěhotněla tak jsem se s přítelem rozešla a jak se narodila dvcera tak jsem si požádala o svěření do péče a byla mi malá svěřena ale teď se to trochu změnilo vrátila jsem se k němu a nějak to neklape už jsme přemýšlely o rozchodu a kdyby to tak dopadlo tak musím si znovu požádat ohledně svěření do péče ? ale počítam stím že on mi bude dělat nějaké problémy mám s toho obavy že si on pořáda o svěření do péče a on je zchopný si zaplatit lidi aby mu cokoliv dosvětčily ☹ děkuji za radu