Rozdělení majetku po rozvodu

mikesova25
21. kvě 2018

Ahoj holky. Najde se tu někdo,kdo rozumí rodinnému a majetkovému právu?
Můj nynější přítel se rozvedl v roce 2016. Exmanželka si dosud nezažádala o vyrovnání majetku,az dnes přišla darda.
Napíšu to v čase jak to šlo.
2001 přítel si koupil pozemek, začal chodit s ted už ex
2002 začal stavět
2003 úvěr staveb ko přítel
2004 úvěr ze stavebka na její jméno s tím ze peníze vkládal přítel ze svého a zaručil se placením,byl ručitel
2006 kolaudace
2007 se oženil s ex

Veškerý nábytek kupovan před manželstvím. V době manželství vznikdy dluhy ve vysílání cca 800 000 Kč.

Ona když odcházela vzala si ložnici s tím ze víc nechce.
Ted požaduje 2 miliony korun a nechce platit dluhy a řekla že barák stavěla a ze pulka je její.

Prosím poraďte nám na co má nárok a jestli musí zaplatit i společně dluhy když přítel je plati už cele 2 roky po rozvodu sám a ona se jen vysmívá.

Ted přišel návrh na vyrovnání SJM

daisy14
16. čer 2018

@pasiba No já třeba převáděla na přítele svou půlku bytu darovací smlouvou a do smlouvy uvedla, že jsme druh a družka žijící ve společné domácnosti. daňové přiznání ohledně daně z nemovitostí co se platí ročně jsem ani neupravovala, když platíte daň pravidelně, finančák to nezajímá. Hlavně když tu daň někdo platí🙂 Prokázat že žijeme společně, je jednoduché, trvalý pobyt máme oba už 10 let na jedné adrese, takže jsme v klidu. Vzít jsme se kvůli převodu rozhodně nemuseli 🙂

daisy14
16. čer 2018

@nikyselen dohoda o vypořádání podílového spoluvlastnictví je v podstatě kup nebo dar, podle toho jak si ujednají ve smlouvě úhradu za to, že vlastníkem bude jen jeden. Takže moc možností není jak se vyhnout daním... takže jedině, že bývalá daruje tu svou půlku synovi, druhá půlka je přítele. No pak syn může zase darovat tu půlu otci, 🙂 ale to už je prostě na dohodě v rodině, s tím neporadím.

nikyselen
16. čer 2018

@daisy14
Jasny..ale darovat syn muze az v 18,ze?
A kdyby se nedejboze stalo neco s otcem tak matka s tim muze disponovat?

daisy14
16. čer 2018

@nikyselen Darovat může sám až v 18, do té doby jen se souhlasem soudu, taktéž získat darem může jen se souhlasem soudu.
Kdyby se nedejboze něco stalo s otcem, tak otcův majetek získají dědici a za nezletilého vždy disponují jeho zákonní zástupci, což jsou otec a matka. Samozřejmě, že disponovat s nemovitostí za nezletilého můžete jen se souhlasem soudu. No je to složité.

nikyselen
16. čer 2018

@daisy14
Dekuji

mikesova25
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
rradka
5. únor 2019

Ahoj, prosím o radu, pokud někdo ví nebo se s tím setkal. Do společného dluhu SJM patří celá hypotéka - tzn. nesplacené jistina i úroky? Ty úroky mě trošku zarazily, v podstatě je to v našem případě 1/5 dluhu a i když opustím společný byt, měla bych manželovi doplácet. Ach jo☹

bassetlady
5. únor 2019

@rradka to je logický, že tam bude patřit celý dluh.

raduushka
11. únor 2019

@rradka no řekla bych že pokud manželovi necháte být tak mu zůstane i celý dluh. Ještě jsem neslyšela že by někomu zůstal být či dům a partner mu ještě doplácel hypotéku.

kopacka01
5. srp 2019

Ahoj je možné přepsat nemovitost, která je zatížena hypotékou na nezletilé děti? Ex navrhuje tohle vyrovnání SJM, s tím, že hypotéku doplatí ale mě se to moc nelíbí. Máte s tím někdo zkušenost?

zuzineckah
5. srp 2019

@kopacka01 jakože v tom bytě zůstaneš bydlet s dětmi, na které se byt napíše a on bude platit hypotéku? Přepis majetku na nezletilé osoby musí jít přes soud, ale osobně bych se hodně divila kdyby na to kývla banka. Zvlášť kdybyste to prezentovali jako vypořádání při rozvodu...

guinea
5. srp 2019

@kopacka01 Kolega to měl podobně, jak popisuješ. Nebyli schopní s manželkou ani jeden vyplatit toho druhého, a protože se žena odstěhovala za novým přítelem, tak v bytě zůstal bydlet kolega. Bydlí tam sám, platí hypotéku, ale byt je napsaný na dítě. Kolega tam má věcné břemeno. Ale udělali to takto asi před 10 lety, od té doby se situace mohla změnit.

daisy14
5. srp 2019

@kopacka01 pokud Vás takovou smlouvu schválí soud, proc ne.

zuzineckah
5. srp 2019

@daisy14 musí to primárně schválit banka. Ta nese největší riziko.

kopacka01
6. srp 2019

@zuzineckah Ne bydlí tam ex, já už s dětmi bydlím jinde

zuzineckah
6. srp 2019

@kopacka01 na to bych mu nekývla

kopacka01
6. srp 2019

@zuzineckah jo mě se taky nelíbí