Rozvod manželství, jak dlouho trvá a na co se připravit?

pintule01
31. led 2018

Ahoj ženy,prosím o radu,v červnu to bude 11 let,co jsem vdaná,manžel je cizinec,cca 2 roky po svatbě se vrátil do své země,já s ním nešla,žijeme tedy 9 let odděleně,on má svůj život,přítelkyni,a 2 děti.
Já mám přítele a jsem na začátku těhu a chci se stihnout rozvést...
Do teď jsme neměli ani jeden potřebu se rozvést,ale nechci,aby přítelovo dítě bylo psané na manžela.
Dceru už mám rok svěřenou do péče,teď budu podávat žádost o rozvod s tím,že jsme s manželem na všem domluvení,majetek,výživné,péče,všechno,k soudu dorazí,nemá s tím problém.
Jak dlouho myslíte,že se to do podání žádosti potáhne a na co se máme připravit???
Děkuji za rady

maminkaha
31. led 2018

Ahoj, o rozvodech toho moc nevim, ale co urcite vim - dite, ktere se narodi do jednoho roku od rozvodu je automaticky zapsano na byvaleho manzela (v rodnem listu ditete). Myslim, ze to pak lze opravit, pokud se oba muzi ( byvaly manzel a skutecny otec ditete) domluvi, ale nevim, jak se to vyrizuje, tak snad ti poradi jeste nekdo dalsi.

pintule01
autor
31. led 2018

@maminkaha tak to bylo,ano,ale pokud se manžel vzdá otcovství,nebo se stihneme s přítelem vzít,není problém.
A v dnešní době prý stačí zajít na matriku i s otcem dítěte a uvést ho tam ještě před porodem,to už jsem zjišťovala

mili_ilim_ilmi
31. led 2018

@pintule01 A bude to rozvod dohodou? Ten bývá docela rychlý. Každopádně je fajn, že dite už je vyřešené, tím se doba krátí.

pintule01
autor
31. led 2018

@mili_ilim_ilmi Ano,rozvod dohodou

dizi
31. led 2018

Ahoj, bratr se rozváděl, vše na dohodu, podali to začátkem září a v půlce října je rozvedli. Rozsudek přišel začátkem listopadu. Takže plus minus 2 měsíce, když jde vše dobře. Jinak tě vyvedu z omylu, teď to řešíme v rodině. Žena je 300 dní od rozvodu (doručení rozsudku) chráněna ochranou lhůtou a dítě je automaticky ex manžela - jsou tři varianty - první a nejjednodušší - svatba. Druhá že ex manžel napíše, že dítě není jeho, otec dítěte, že je jeho a matka to potvrdí. Jde to k soudu, kde Vám dají rozhodnutí. Když se dítě narodí, je do rodného listu zapsán ex manžel a vy jdete s rozhodnutím od soudu na matriku, kde to přepíšou. A třetí - po porodu dítěte je zapsáno automaticky ex manžel a vy rozporujete otcovství a řeší se to testy otcovství. Také jsme původně mysleli, že stačí zajít na matriku a přihlásit otce dítěte, ale je to opravdu takhle přísné.

pintule01
autor
1. únor 2018

@dizi děkuju za info,aspoň vím,co po zatím ještě manželovi chtít 🙂

pintule01
autor
2. únor 2018

@dizi Ještě jeden dotaz,co vše musí rozvod dohodou obsahovat???
Poradíš prosím?Děkuju moc

dizi
2. únor 2018

@pintule01 Promiň to bohužel nevím, protože bratr měl právničku, která jim řekla co a jak. Právníka by to asi chtělo najít. Mrkni ale i na nějaké informační weby - třeba pravnilinka cz nebo bezplatnapravniporadna cz, kde asi najdeš víc informací.

pintule01
autor
2. únor 2018

Právníka nepotřebuju si myslím,napíšu žádost o rozvod a bude,ale děkuju

mili_ilim_ilmi
2. únor 2018

@pintule01 Spousta lidí si zařizuje rozvod bez právníka, obzvlášť, když se jedná o rozvod dohodou. Na netu určitě seženeš dost vzoru, můžeš kouknout třeba na stránky soudu, mívají tam vzory a formuláře pro všechno možné i nemožné, ale lze ten vzor najít v pohodě i jinde. Dohodu podepisuje oba dva. Dále pokud se rozvadis dohodou, je potřeba i majetkoprávní vyrovnani a prohlášení o tom, kdo bude kde bydlet po rozvodu (může to být součástí majetkoprávního vyrovnání). Manželství by mělo trvat déle než rok a půl roku by spolu manželé neměli žít (můžou spolu bydlet, ale prostě jako že už minimálně půl roku nejsou pár - nikdo to nezkoumá, je to jen formalita). Ostatní povinné náležitosti ti vyplynou z toho vzoru.

mili_ilim_ilmi
2. únor 2018

@pintule01 Ještě malé upozornění. Až budeš stahovat vzory, tak si dej pozor na to, abys stáhla už nový vzor podle občanského zákoníku, ještě pořád je na netu dost vzoru podle zákona o rodině. A ještě upozorňují na nutnost nechat ověřit podpisy.

pintule01
autor
3. únor 2018

@mili_ilim_ilmi ok,děkuji,takže to nemůžu podat dřív,než on přijede sem,paráda,tak musím vydržet do 19.2. no :-/

mili_ilim_ilmi
3. únor 2018

@pintule01 Tak můžeš ho podat dřív a ex se může k návrhu připojit, ale nevim, jestli si tím časové pomůžeš.

pintule01
autor
3. únor 2018

Počkám do 19.2., o těch pár dní už se to nezblázní 🙂
Návrh ze stránek soudu už jsem si stáhla,tak to pak podepíšem,notářsky ověříme,přidáme potřebný papíry a děj se vůle boží

pintule01
autor
3. únor 2018

@mili_ilim_ilmi A co se majetkoprávního vyrovnání týče,nevim,co bychom měli řešit,nemáme nic společného,on žije svůj život,já svůj,já se živím sama,on se nestará,takže nemáme co řešit.
Ani alimenty nechci,je v RL,ale dcera není jeho

mili_ilim_ilmi
3. únor 2018

@pintule01 Bez toho to nejde. Pokud nemáte zúžené SJM, tak prostě majetek získaný po dobu manželství je společny (vyjma např. Dedictvi a daru). Takže je potřeba se dohodnout, co je či a kdo kde bude bydlet po rozvodu. To prostě patří k rozvodu dohodou.

pintule01
autor
3. únor 2018

To já vím,ale ny po sobě nic nechceme a tak to tam i napíšeme.
já majetek žádnej nemám,on v ČR taky ne a všechno mu nechám
jediný co,tak bude platit alimenty

mili_ilim_ilmi
3. únor 2018

@pintule01 To už je vaše věc, co by tam napíšete. Je to nějak vhodné formulovat.

pintule01
autor
3. únor 2018

@mili_ilim_ilmi Ano,to je mi jasné 🙂
každopádně děkuju moc za rady...
Snad to budeme mít za sebou co nejdříve