Rozvod - na co mám nárok od manžela a sociálky?

pe.martina
31. říj 2013

Ahojda všem, určitě je už tady spousta diskuzí na téma rozvod. Mě však zajímají konkrétní věci a proto jsem založila tuto diskuzi.

Jsem vdaná necelých 5 let, nyní vše spěje k rozvodu. Jsem na rodičovské dovolené (končí mi v únoru 2014). Pokud odejdu od manžela s dcerou, mám v novém bytě nárok od sociálky na příspěvky na bydlení např. nebo na další příspěvky (popravdě ani nevím jaké jsou) i v případě, že budu papírově zatím stále vdaná (než proběhne rozvod)?? Momentálně je můj příjem jen RP 7600,- a ještě chodím do zaměstnání (co jsem měla před RD) jen je to nyní papírově psané na tchýni z toho mám (neoficiálně) kolem 8000,-. Na co vše mám nárok od manžel nebo sociálky?? Opravdu nevím jak to chodí a nemám teď ani čas sedět na netu a hledat. Potřebuju co nejvíc vědět než podniknu další kroky.

Pokud je tu někdo ze sociálky kdo o tom ví co nejvíc budu ráda i za info do zprávy 🙂 Díky všem, diskuzi poté smažu 🙂

blahova_andrea
31. říj 2013

no nevím, dokud budeš oficiálně vdaná, tak ti asi sociálka moc nepomůže. možná jsou nějaké výjimky, ale běžně prostě musíš doložit buď příjem partnera nebo papíry (soudní rozhodnutí např.) o tom, že jste rozvedeni, že máš dítě v péči, kolik dostáváš alimenty atd...dokud nemáte toho nijak vyřešeno, tak nemáš co dokládat a jste počítaní jako rodina. některé úřednice se prý ale občas v některých případech spokojí u některých věcí s čestnými prohlášením apod., ale na to se taky moc sázet nedá, na koho narazíš.

pe.martina
autor
31. říj 2013

@blahova_andrea JJ to jsem si myslela, ale pokud budu mít zažádáno o rozvod a budu bydlet jinde, tak jsem si myslela, že bych mohla mít nárok na nějaký příspěvek na bydlení atd. i než rozvod proběhne. Na výživném na dceru se nejspíš dohodneme (doufám) ale zbytek už bude jen na mé triko ☹ A co si budeme nalhávat, jak ženská s dítětem odejde od manžela je to finančně sakra znát 😠

blahova_andrea
31. říj 2013

@pe.martina příspěvek na bydlení dokládáš za tři měsíce zpětně. podáš žádost, doložíš řádnou nájemní smlouvu, musíš mít trvalý pobyt, doložíš, že máš zaplaceno nájemné i všechny poplatky za ty tři měsíce a taky musíš doložit příjmy všech, co tam bydlí. bohužel pokud nemáš dítě ve své péči a stanovené alimenty, tak to může být problém a nebo u některé úřednice jen třeba víc papírování. teoreticky by mohlo jít nechat manžela vyškrtnout z posuzovaných osob (je třeba doložit, že žijete odděleně - jiné trvalé pobyty atd.). bude fajn, když si nějak úředně u právníka nebo notáře sepíšete nějakou tu dohodu o výživném, aby jsi měla něco v ruce než proběhne ten soud, možná to budou chtít taky doložit. je fajn si zavolat přímo na call centrum mpsv, jsou tam prý ochotné ženské, které fakt ví a poradí co a jak, další možnost je zeptat se přímo na úřadě kam spadáš nebo budeš po přestěhování spadat, ale problém je, že každý úřad, každá úřednice, si některé věci vysvětlují po svém ☹

andelka
31. říj 2013

@pe.martina včera jsem se ptala, napříspěvek na bydlení se posuzuje příjem osob které tam mají TP.A musíš být ty nájemcem,tj byt buď přímo od družstva nebo od vlastníka.Kdybys chtěla třeba přídavky, tak tam musíš mít dítě ve vlastní péči (což se dá vyřešit už před rozvodem).A Žádat o příspěvek na bydlení se dá až 3m zpětně,takže na minimálně tři nájmy musíš mít dopředu a pak teprve žádat a počkat až ti to přiznají.
Taky to teď řeším,ale doufám,že zpočátku budu u rodičů a vlastní bydlení budu řešit až najdu po RDpráci.

pe.martina
autor
31. říj 2013

@blahova_andrea Děkuju za info 🙂
@andelka Já bych právě radši do vlastního než k rodičům, sice máme perfektní vztah, ale jsem už zvyklá na vlastní domácnost 😉 S penězma to asi ale bude dost naknop ☹

andelka
31. říj 2013

@pe.martina no, já taky, ale nemám další příjem, sama bych to nedala, nemluvě o vybavení a tak..Ty máš aspoň příjem bokem, já nic. Ale pokud se nebudu moct vrátit dočasně k rodičům, musela bych.

pe.martina
autor
31. říj 2013

@andelka Jasný, ono dneska něco sehnat je fakt síla ☹ Nechápu proč je to tady tak zařízené, že ženská na RD pokud odejde od manžela je vpodstatě bezdomovec a žebrák ☹ To aby si člověk před RD našetřil aspoň 200 tisíc aby pak v takovémhle případě nešel s holým zadkem pod most 😠

andelka
31. říj 2013

@pe.martina no,hodně žen ti tohle řekne..že je lepší zůstat tam kdes byla,než to řešit radikálně a chtít cokoliv od státu.

blahova_andrea
31. říj 2013

@pe.martina no vidíš, a mě ani ta částka nepomůže. dítě mám s tak chudým chlapem, že jen díky tomu našetřenému to dítě mám a piplu. když zůstanu časem sama, tak už i bez toho našetřenýho a budu na tom stejně jako vy vdané

pe.martina
autor
31. říj 2013

@andelka Jde mi z toho hlava kolem, pro dítě rozhodně není lepší zůstat v nefunkční rodině a přihlížet hádkám rodičů - to není naštěstí náš případ, ale všude kolem to tak bývá ☹ JJ náš stát akorát ždíme, nedej bože chtít něco málo zpátky 😝
@blahova_andrea tak to je fakt patová situace ☹

andelka
31. říj 2013

@pe.martina no jo no, dokud nemáš kam jít a naspořeno, musíš držet pusu a krok.

blahova_andrea
31. říj 2013

@pe.martina taky nesouhlasím s tím, aby byly rodiny za každou cenu úplné. dětem to neprospívá a rodičům také ne. ale je fakt, že finance spoustu matek nutí držet hubu a krok ☹
no to víš...lehká situace to není, ale jaké jsem si to udělala, takové to mám. musím bojovat a doufat, že to dál nějak zvládneme.

sisilasi
8. pro 2013

jdu k vám taky pro radu, jdeme s chlapem od sebe zatím bez rozvodu - jsme v pronájmu a smlouva je na mě a mám tu TP a už pobíráme příspěvek na bydlení, tak myslíte že jen když by třeba chlap napsal čestné prohlášení, že tu nebydlí a dal si TP zase ke své matce že by to stačilo aby mi příspěvek posuzovali jen na můj příjem což je RD 6100,- a přídavek na dítě 500,- na jedno dítě tudíž 1000,- že by se mi mohl zvýšit P na bydlení a bez rozvodu to asi jen tak nějaké příspěvky nejdou koukám jak tu píšete...nemám jinam kam jít k rodičům ani k prarodičům. nájem tu mám se vším všudy 10400,- je to hrůza ale jestli by mi to dalo kdybych tu zůstala sama s dětma ptž máme podepsanou smlouvu jěště na 2 roky a když jí zruším, tak příjdu o kauci

andelka
12. pro 2013

@sisilasi u příspěvku na bydlení se řeší jen osoby, které tam mají TP, jinak je víc nezajímá.

luckaaa123
10. črc 2014

Zdravím chtěla jsem se zeptat jsem v rozvodovem řizeni ,rozvod je dohodou chtěl to tak manžel našel si milenku :( ze dne na den se k ni odstěhoval,Než jsem podepsala rozvodove papiry tak jsme se dohodli,.že byt necha mě a dceři a on si necha veškere naše uspory a auto,ted byt přepsat nechce boužel až ted jsem se dozvěděla,že jedinym vlastnikem bytu je on ale na to jsem podala už žalobu tak uvidime :( Ale hlavni duvod proč piši se chci zeptat jsem zaměstana ve stejne firmě jako on beru 7600 ale jelikož je se šefem kamarad dal mi vypověd 2měsice pak budu bez prace,na malou mi dava 2700,ale přijem ma vyšši a ještě si vydělava na černo ,mam několik vypisu z učtu kde jeho přijem se pohybuje cca od 46000 do 70000 ale vždy všechno utrati za milenku (v těch vypisech ma vždy napsany jeji jmeno a častku kde a co platil )a na konci měsice ma zustatek na učtě 0kč.Proto se chci zeptat jestli i ted před rozvodem bych měla narok na vice peněz? Děkuji