Rozvod s hypotékou. Jak se postupuje?

bohunka1985
3. črc 2010

Ahoj holky.Po přečtení příspěvků a rad od Vás jsem se rozhoupala a chci řešit svůj život.S manželem je to mezi námi na bodu mrazu a bohužel on není ten,kdo vidí v našem manželství něco špatně a už vůbec to nehodlá řešit.To,co je nebo spíš není mezi námi jsem již probrala v jiných tématech.Teď mě jen trápí 1 věc.Máme společně hypotéku,která bude splacena za 18 let.Nevíte,některá z vás,jak je to v případě rozvodu?Jak se postupuju,zda je to vůbec možné,kde se mohu případně informovat,atd.Moc vám děkuji.

beruska2x
3. črc 2010

urcite se informovat v bance, pokud by treba on chtel a utahl hypo sam tak se prepise pouze na nej a to co jste tam dali spolecne se bude resit ve vyrovnani manzelu... jinak je resenim byt/dum prodat bud hypo prepsat na nove majitele nebo doplatit a mit cisty stul....

urcite nejste prvni ani posledni...

nebo se muzete dohdonout - pokud to jde s mistem ze tam budete zit ale kazdy sam za sebe a nemovitost pak prepisete na deti..

ankava
3. črc 2010

ahoj bohunka, já jsem tuto věc řešila, bylo okolo toho celkem lítání, ale zvládla jsem celý rozvod a majetkové vyrovnání bez bez právníků. U tebe bude rozvod trochu těžší, protože máš dítě, ale s tou hypotékou to nic nemění.
V první řadě je třeba, abyste ve smlouvě o majetkovém vyrovnání měli, komu byt připadne a že hypotéka bude převedena na toho, komu byt zůstane.
Pak je třeba napsat do banky žádost o vyvázání se z hypotéky na základě rozvodu a majetkového vyrovnání. Další kroky už se řeší přímo s bankou, kdy banka připraví všechny potřebné papíry. Důležité je, aby ten, komu hypotéka zůstane prokázal takové příjmy, aby jí mohl mít napsanou jen na sebe. Nakonec se provede přepsání bytu na katastru a banka změní zástavní právo taky jenom na toho jednoho. Ještě je nutné, aby v té smlouvě o majetkovém vyrovnání byl ten byt napsán přesně podle výpisu z katastru.
Pokud jste do bytu dávali větší částku na začátku a jeden bude vyplácet druhého, tak to taky řeší ta smlouva.

Přeju ti hodně štěstí a hlavně pevné nervy. Rozvod není žádný med ani když ti dva spolupracují, natož když jeden nechce.

bohunka1985
autor
3. črc 2010

Myslím nebo spíš jsem si zcela jistá,že on by hypošku sám neutáhl.Takže připadá v úvahu varianta,že se prodá byt...Jenže to bude běh na dlouhou trať.Navíc jsem do něho vrazila asi 200 000 Kč "ze svého".Vlastně mi na penězích nezáleží, chci být svobodná a hlavně v pohodě,myslím psychicky a to samé chci pro mé dítě.

ankava
3. črc 2010

bohu..já to udělala stejně, nechala jsem bývalému absolutně všechno, jen abych mohla jít, stejně mu to nebylo vhod.
Pokud by hypotéku byl schopen sám platit, ale neprokázal by ty příjmy, tak může do té hypotéky s ním vstoupit ještě někdo další (třeba rodiče), jinak by vám asi opravdu nezbýval než prodej. Jsou realitky, které se na prodej bytu zatíženým hypotékou specializují, ale nejspíš byste na tom trochu tratili. Tyhle byty se za vyšší částky hůře prodávají. Jenže za tu svobodu to stejně asi stojí.

kveta
3. črc 2010

@bohunka1985 Investuj do rozvodového právnika a poraď sa, ako si zachrániť aj tých investovaných 200 000 korún... Budeš ich možno časom potrebovať... Gratuľujem k vynikajúcemu rozhodnutiu rozviesť sa a musím Ti povedať, že môžeš byť na seba už teraz hrdá... 😅

pepibubu
3. črc 2010

@bohunka1985 super, kočko, psala jsem ti do Tvého tématu, a tady vidím že ses rozhodla. Gratuluju.

sayast
3. črc 2010

@bohunka1985 bohunko, i kdyz jsem neprispivala, tak tvuj pribeh ctu od zacatku a strasne moc ti fandim!!! jsi krasna baba a zvladnes to! zaslouzis si lepsiho!!!
P.S. snad jednou budu tak silna jako ty 😔

kveta
4. črc 2010

@sayast Ak budeš dlho otáľať, zvykneš si a odísť bude ťažšie a ťažšie... Neblbni a vstávaj... nie je to tak ťažké ako to vyzerá... tiež som to zažila, ale nie pre domáce násilie...

pepibubu
4. črc 2010

Sayast, Květa mě předběhla, chtěla jsem ti napsat něco velmi velmi podobnýho. Seber se, ženská, to si nezasloužíš, dělat někomu otloukánka.

sayast
4. črc 2010

ja vim holky. u nas neni fyzicke nasili (zatim), jen psychicke. mozna (urcite) o to hur. cekam jen na posledni kapku 😔

bohunka1985
autor
5. črc 2010

@sayast Taky držím palce...

bohunka1985
autor
5. črc 2010

@sayast Psych.násilí je horší než fyzické,kolikrát jsem ho prosila,aby mě radši uhodil,než mi říkal svině špinavá líná.Zasloužíš si zabít,rozštvrtit,atd....

sayast
5. črc 2010

@bohunka1985 ty jo, to je hruza ☹. u nas teda podstatne "lepsi"
ja napr nez jsem ho poznala mela velmi kratky romanek s jednim muzem,2x starsi,zenaty. nejsem na to pysna, stydim se za to, nechapu jak jsem to mohla udelat. ale byl proutnik, ja v tu dobu mela krizi a stalo se 😔 . manzel mi to temer kazdy den naseho manzelstvi predhazuje, vycita a dnes mi stale opakoval ze jsem prase, ze se mu hnusim, ze se me stiti 😔 . ptal se co budu zrat, rikam nic, ja nezeru,ale jim. tak pry ne,pry zeru, protoze jsem prase 😔 . to proto ze jsem jednou ujela, v dobe, kdy ho ani neznala. a to je porad neco
nebo ze se mnou nikdo nikdy nevydrzi, ze jsem hrozna, ze mi kazdy utece, ze jsem namyslena a arogantni... kez by, ale moje sebevedomi je na nule, tak tezko takova muzu byt...

sayast
5. črc 2010

a vzapeti pise ze na me stejne mysli a hrozne me miluje. nesnasim to

pepibubu
7. črc 2010

Sayast, ale on ti musí psát že tě miluje, jinak by přestal mít obˇěť a na kom by se realizoval...

snezenka123
11. bře 2011

ahojky, taky mě to čeká. Zatím pá proběhnout soud o svěření dětí do péče a stanovaní výživného. Vy, co už máte rozvod i s hypotekou za sebou, co vše jste podnikly, když proběhl soud o svěření dětí do vaší péče? Vím, že budu muset jít do banky, nejdříve se ještě jednou domluvit s manželem, protože on stále nevěří tomu, že to udělám a odejdu. Když jsem od něj naposledy odešla, chtěl spáchat sebevraždu, volala jsem policii, takže jsme mu to překazili, pak jsem se kvůli fin. situaci a problémům musela vrátit. Ted bydlíme spolu, manžel bere od psychiatra prášky na zvládání stresu,aby neměl agresivní výbuch,ale já vím, že je to jen na chvíli, i když říká, že ty prášky bude brát třeba celý život, i přes ty prášky se občas objeví jeho pravé já a já to takhle prostě nechci...
proto sbírám informace, co a jak mám dělat.
Njehorší na tom j, že nemám už rodiče, ke ketrým bych potom mohla jít, nebo kteří by mi byli oporou 😔
Díky moc za všechny informace.
Jinak je to dva a půl roku, co bydlíme v baráku, který jsme kupovali na hypo,(splátky na 30 let), platíme hypo 13 tis. měsíčně a manžel vydělává kolem 26 tis.
Díky moc.

snezenka123
4. črc 2011

ahoj, tak já už mám jednu část za sebou a to sice sveření dětí do mojí péče a stanovení alimentů.Ale soudkyně uvedla do zápisu, že je to stanovení výživného na dobu PO ROZVODU, protože ted bydlíme ve stejné domácnosti.Chtěla jsem se zeptat, zda se to bude vztahovat i na to,až od menžela odejdu,ale nebudeme ještě rozvedení,ale už nebudeme bydlet ve stejné domácnosti a o rozvod budu mít zažádáno?

A taky ohledně té hypo, dneska byl u nás finanční poradce, který tvrdil, že manžel nebude mít dostatečně velký příjem na to,aby byla hypotéka přepsan jen na něj a že jinou možnost, než je budu dál jako ručitel není, leda že by manžel místo mě našel jinéh ručitele, což nenajde, to je mi jasné, prodej baráku taky nepřipadá v úvahu, neprodali by jsme ho ani náhodou za tolik , kolik jsme ho koupili...

MYslíte si, že jde sepsat u právníka něco, čím se manžel zaváže že bude hypo platit, aby mě nezadlužil pak třeba úmyslně-byhrožuje, že až dejdu, přestane platit hyp a já jsem už zoufalá, nechci se nechat vydírat ale přeci musí existovat nějaký způsob, nebo ne?

Díky moc za rady. 😉

codal
7. kvě 2013

Taky mě to čeká, nikdy mě nenapadlo, že budu přispívat do takového tématu.Měla to být láska na celý život, pro mě i byla, ale on se nějak rozmiloval a opustil mě. Když už se máme rozejít (i když j á to nechci, stále ho miluju), tak chci, aby to bylo v co největím klidu, nejlépe rozvod dohdou. Ale máme společný byt - hypotéku a to nevím, jak vyřešit. Hypotéku máme asi na 900 tisíc na 16 let. Část bytu jsme platili v hotovosti - já 100tisíc ze stavebka, na které jsme brali tu hypotéku a manžel dostal od rodičů půl milion. Já bych si byt chtěla nechat, hypotéku i služby bych utáhla (s odřenýma ušima, ale snad to dám), ale nevím, jak mu vrátit ten půlmilion. Mám ještě jedn stavebko - asi 100tisíc, můžu mu dát auto, které jsem platila také já (kolem 100tisíc), ale 300tisíc mu zůstanu viset a to nevím, jak bych mu splácela (to už mi z platu fakt nedá, dávat třeba 3 tisíce měsíčně a i tak by to bylo na hromadu let). Ale nechce se mi toho bytu vzdát, vysnila jsem si ho a mám ho fakt ráda, nechci jít někam do podnájmu... já vím, že se se mnou o peníze tahat nebude, natolik se myslím máme pořád rádi, ale já mu nechci zůstat nic dlužná...tak nevím, jak to vyřešit..navíc prodat ten byt nebude snadné, protože není v osobním vlastnictví, je to družstevní byt a je na něj potřeba ručitel... můžeme ho pronajímat, ale jak říkám, já se fakt nechci stěhovat:(...

jop
13. kvě 2013

@codal ahoj, s manželem se domluv a pokud on nebude trvat na zaplacení těch 300tis, tak buď ráda a ber to jako "odchodné". On tě opustil a tvoje citová újma je rozhodně vyšší než nějakých 300 tis Kč. To je moje rada a myslím si, že s odstupem času to budeš vidět stejně jako já. Hodně štěstí.

codal
13. kvě 2013

@jop děkuju za reakci... nechci aby odešel úplně s holký zadkem ,to by mi přišlo hrozně nefér...

jop
13. kvě 2013

@codal no jo, ale život není fér! Nebo ti snad přijde fér, že si našel jinou? Navíc by od tebe dostal 100 tis plus auto, takže rozhodně to není o tom, že bys byla nějaká "zlatokopka". Je to samozřejmě na tobě, jak se zachováš, ale z mé zkušenosti ženské VŽDY zpětně litují, že byly k bývalému partnerovi ohleduplné víc, než si zasloužil ☹

codal
13. kvě 2013

@jop :(