Rozvod s tyranem je peklo. Co s tím?

crawler
16. čer 2011

Milé maminky a třeba i tatínkové,

píšu sem, protože já i celá rodina jsme zoufalí ze situace, která postihla mou sestru. 20 let žila s člověkem, který se postupně měnil v tyrana, ale pravé peklo jí i dětem začalo, když zažádala o rozvod. Je to člověk bez skrupulí - týrá především psychicky, ale včera již sestra dostala pořádnou ránu do obličeje a najížděl na ni autem a co se týče dětí, tak tam je to horší. Starší syn (už je dospělý) je silný a už se s otcem několikrát pral a šlo už takřka o život (škrcení). Hrozně by pomohlo, kdyby sestra mohla vyměnit zámek u dveří, ale to prý (policie) nesmí. On třeba přijde do bytu, když jsou děti ve škole a sestra v práci a pootvírá radiátory (aby se topilo a peníze se kutálely), odmontoval lišty od sprchového koutu, aby voda vytékala ven. Nechal firmou vymalovat byt na barvy, které sestra nesnáší. Ukradl jim nabíječky od mobilů, pracovní notebook...odnesl veškeré nádobí na vaření atd atd. Mají skoro prázdný byt. Společné jmění manželů jim již bylo zrušeno, ale stejně s tím prý nejde nic dělat. Jednou prohlásil, že bude dělat vše proto, aby je dostal pod most - chápete to? vlastní ženu a 2 syny! Jen tak...prostě mu křuplo v bedně - začal být nevěrný a dělat zhovadilosti, kterými je týral na duši...Prosím Vás co s tím???

Asi zde nenarazím na někoho fundovaného, ale problém je, že policie to začne řešit asi až poteče krev ☹((Prosím vás, poradte někdo, na koho se obrátit, co dělat...třeba má někdo zkušenost!☹

dnes je situace taková, že sestra nedá ránu bez antidepresiv a prášků na spaní a obě děti mají diagnostikované deprese a úzkosti a stejně jim nikdo nepomůže, aby už od toho člověka měli klid a žili bez něj.

A to nemluvím o finanční stránce - neplatí hypotéku, neplatí energie a žádné splátky a sestra si ted musí brát půjčku, aby vyžila s 2 dětma...
Zoufale prosíme o radu a povzbuzení!!!

crawler
autor
16. čer 2011

@amallie jojo...ono možná po včerejšku se to rozjede, protože včera strávili celý den po výsleších, právnících atd...blbé je, že je to vše na dlouhé lokte a onamusí chodit do práce, a když skončí, tak už je pozdě něco řešit atd atd...dnes už je bez mobilu, má ho vybitý (odnesl jim nabíječky) a řašit takové osobní věci z práce z pevné linky taky nejde...SJM už bylo rozděleno, takže snad od ted už ok...on si ještě koupil kabriolet, ale už to nestihl v SJM, tak zuřil...na hypo už dluží pěknou sumičku a nevím, jak dalece tohle banku zajímá, ale přece by neměly chtít, aby to celé platila sestra - i ta polovina splátky je hodně...snad to všechno dobře dopadne...ale je to na bednupro celou širší rodinu :-/

paegaska
16. čer 2011

@crawler pozor na hypo a na půjčky uzavřené v manželství. Banku nemusí rozdělení SJM a ani dohodo kdo má co platit zajímat . Půjdou po obou.
Tak to, bohužel, je.
Jinak je mi sestry a jejich synů moc líto.

crawler
autor
16. čer 2011

@paegaska no sestře bylo řečeno, že má platit 50%, tak snad...? říkala jsem si, že by soud mohl nařídit prodej pozemku a tím by bylo po hypotéce....jenže to by musel opravdu soud nařídit, protože on nic neprodá schválně:-/

paegaska
16. čer 2011

@crawler doporučuji sestře, ať se poptá přímo v bankách já se v tom nevyznám, ale záleží na podmínkách smlouvy.
Soudy trvají dlouho a takoví magoři ví jak to protáhnout.

veruska007
16. čer 2011

1. Bílý kruh bezpečí, možná i La Strada
2. Orgán sociálně právní ochrany dětí (OPD, obecní úřady obce s přenesenou působností - dříve okresní úřady). Mohou podat návrh na soud - předběžné opatření, rozhoduje se do 24h!
3. Linka bezpečí
4. Krizová centra
- záleží, odkud jste, je spousta i neziskových institucí s bezplatným poradenstvím, právním servisem aj.

Před rozvodem musí být před právníkem vyřešeno:
- společné jmění manželů
- péče o děti

Jsou to tak vlastně 3 soudy.

Jinak sorry, znám to jen ze zákonů, mám mj. sociální politiku a soc. práci a pár stáží na OPD.

milada2
16. čer 2011

@crawler To je mi bohužel jasné ☹ A od toho jsou právě tyhle organizace, který takhle utrápeným lidem dovedou poskytnout oporu psychickou i právní. Kažopádně situace je to opravdu hrozná! Ale sestra má štěstí, že její rodina stojí při ní, to je moc důležitý.

petrunka01
16. čer 2011

@crawler je mi moc líto situace tvojí sestry.Trochu mi to připomíná,co jsme svého času prožívali my doma.Taky nám mamky bývalý manžel dělal peklo ze života,chodil po bytě se slzákem v ruce (já ho pak dostala i přímým zásahem do očí asi z 10 cm-nic moc zážitek).Týrání bylo taky víceméně psychického rázu.Stejná situace-byt byl obou,on tam měl přístup a nebylo možný ho odtamtud dostat.Taky nám radili párek Ukrajinců,ale to je na nic.Když nám odstěhoval nábytek a jiné věci a natříkal rudou barvou nápisy po stěnách,tak jsme se sbalili a mamka zařídila azylový dům pro matky s dětmi.Mně bylo v tu dobu už skoro18,ale naštěstí mi povolili tam být s mamkou a mladší sestrou.Starší sestra byla nak oleji a o víkendech u přítele.Co tím chci hlavně říct je to,že na ničem nezáleží tolik jako na zdraví všech zůčastněných.Pokud má sestra kam odejít-byť do jednoho pokoje,tak ať jde,za klidný noci to stojí.Pokud by dělal zle i u rodičů,už to musí policie řešit.Není lehký všechno opustit a vyklidit pole,ale dá se to přežít a vždycky lze začít znovu.

crawler
autor
17. čer 2011

@veruska007 SJM už je rozděleno a s péčí o děti to bylo jednoduchý, protože on řekl, že je nechce ani náhodou...problém bude ten majetek - to věřím, že se bude táhnout celé roky...😝

crawler
autor
17. čer 2011

@petrunka01 ano, tak to je podobné...tenhle taky píše všude i sprosté vzkazy, lihovýma fixama zničil i nerez.lednici, protože je přece musel rozpůlit, že? 😠 ☹ ...No, máš jinak pravdu - zdraví je důležitější a snad už to nabere lepší spád.dala jsem sestře kontakt na dona linku a ted už musí udělat krok ona...poznamenaní jsme všichni, ale nejvíc je mi líto synovců ☹

veruska007
17. čer 2011

@crawler No, tak pokud bylo rozdeleno SJM, tak problem neni pravni rozvod. Bohuzel, slusne a ferove jednani nelze "vysoudit", je mi to lito, drzim palce. Osobne bych asi zjistila, zda neni soukroma agentura (neco jako na vymahani dluhu), ktera by aspon cast penez pro sestru ziskala (no, at uz jakoukolik taktikou), zbytek bych ozelela a utekla... hrdost a pravo je sice pekne, ale dusevni zdravi ma clovek jedno. 😔

crawler
autor
17. čer 2011

@veruska007 jojo, nejhorší je, že majetek mají, ale on radši než by šli půl napůl, tak bude dělat vše pro to, aby majetku bylo mín a mín a ona s dětma dostala nejlépe nic...Tak to je, někdo je holt ubohý a nejhůře se chovám k těm nejbližším...nedá se nic dělat...

Každopádně všem děkuji za veškeré rady!!!

veruska007
17. čer 2011

@crawler Jj, ja si to umim predstavit, ale poradit fakt ne... leda se poptat fakt u nejake mene ferove agentury ... taky muze byt snad nejake predbezne opatreni, aby manzel nemohl disponovat s rozdelenou pulkou majetku, teoreticky to musi byt nejak osetreno... ale v praxi to jiste dost kulha, obejit se da vsechno ☹.

crawler
autor
17. čer 2011

@veruska007 no právě a on má kontaktů habaděj, navíc je inteligentní a bystrý - je to tvrdý protivník, který se nezastaví před ničím...zatím to vždy bylo tak, že on byl vítěz a sestra poražená...jediné v čem uspěla je, že se přiklonili k jejímu návrhu ohledně alimentů na nedospělého syna - on navrhoval 1000kč (hahaha, to je dnes fakt terno), sestra navrhla 4tis. a soud řekl 3500kč - stejně žádná sláva, ale aspon na chvíli mu sklaplo...a staršímu synovi poslal na účet 1kč - provokatér 😝

paegaska
18. čer 2011

@crawler Sestra má štěstí, že má vás a že má syny už hodně velké. Budou její zaštita.
Poradit neumím, Jen ti napíšu, že takových případů je dnes docela hodně.
Bohužel, i můj velmi blízký příbuzný je naprosto stejný. Ten dokonce svoji dlouholetou přítelkyni i s dětmi nechal soudně vystěhovat z bytu, do kterého se k ní přestěhoval.
On ji totiž ten dobrák "vypomohl", že ten byt koupil na splátky (když se byty prodávaly do osobního vlastnictví od města - asi 1/15 hodnoty) a pak, když "neposlouchala" ona nebo její skoro dospělé děti, tak dal návrh na vystěhování. Soud rozhodl, dal ji lhůtu 3 měsíce a ona ke konci té lhůty odešla do podnájmu. On jim z bytu nedovolil kromě starého nábytku vzít nic, že na to nemá doklady.
Žili spolu asi 12 let. Pak řekl, že odejít nemusela, poud by se chovala jinak 😠
Te¨d je sám v obr bytě, něolik let, chlastá a je čím dál zatrpklejší.

crawler
autor
18. čer 2011

@paegaska prašivec - patří mu to...je mi líto každé ženy, která natrefí na takového ubožáka 😝

paegaska
22. čer 2011

@crawler prašivec je dobrý výraz 🙂
Já teda používám drsnější, ale protože to je fakt nebezpečný člověk pouze v duchu 😎
Co sestra ?

crawler
autor
22. čer 2011

@paegaska já bych nyní o skoro-ex švagrovi taky nejradši mluvila jen v hodně ošklivých pojmenováních...je to neuvěřitelné - člověk, se kterým jsem se naučila jako malá chodit, se kterým jsem jezdila na dovolené k moři...člověk by řekl, že takového švagra by přál každému...až do té doby, co všechno prasklo ☹ ...Jinak sestra volala na tu linku Dona a dopuručili jí vyměnit zámek - že na to má plné právo a mimo to ji povzbudili slovy, že se fakt nemusí bát, že by prohrála, že je to nepopiratelné domácí násilí (psychické), takže to je fajn...ted ještě vyřešit finanční stránku věci - kde vzít na živobytí...?tolik splácet a ještě 2 děti k tomu...musel by asi pomoct jen soud, že by nařídil prodej pozemku a tím spláchnutí hypotéky...jenže to může trvat měsíce až roky :-/

meandra
22. čer 2011

@crawler Určitě bych doporučovala co nejrychlejší odchod k rodičům, když ta možnost je. Moc dobře vím, že dlouho se to nervové vypětí vydržet nedá a zdraví je přednější, než nějaký barák. Pokud ten psychopat nebude platit hypotéku, myslím, že brzy skončí pod mostem on, sestra může být alespoň u rodičů. Odvezla bych co v domě zbylo (pokud tam vůbec ještě něco je) a prostě vypadla. Nevím přesně, jak fungují hypotéky, ale snad pokud se nesplácí, majetek se zabaví a prodá. Což by možná bylo i nejlepší, stejně jak to vypadá, jeden nemůže vyplatit druhého a společně tam žít nemohou a evidentně do budoucna nebudou.

emma01
26. čer 2011

Tvojí sestry je mi moc líto. Já mám naštěsí úžasného manžela, ale měla jsem něco podobného, co píšeš, za otce. Byly to roky mučení....nejen psychické, ale bohužel i fyzické. Tehdy nám soudce řekl, že dokud nebudeme mít trvalé zdravotní následky, tak je to jen přestupek 😠 Vykradl postupně celý byt a také dělal naprosto hloupé naschály, přesně, jak píšeš. Z vlastní zkušenosti radím, honem pryč, kašlat na majetek a nějaké osobní věci. Pryč a u soudu zažádat o majetkové vyrovnání. Bude hůř, tohle je nemoc a ta se postupně zhoršuje. Navíc takové typy pak ničí život ještě dlouho po rozvodu - udání, pomlouvání a celkově otravují život. Táta byl vážně psychicky nemocný a ještě to podpořil chlastem. Už to bude 15 let, co jsme od něj odešly a nechali za sebou roky pekla. Tehdy to do fáze...buď přežijeme my, nebo on....kdo nezažil, nepochopí. Děsivé sny mám do dnes. Vše se mu sečetlo a vrátilo.....za 2 týdny to bude rok, co si podřezal žíly. Myslel si, že zničí život ostatním a nakonec to zničilo jeho. Sestře přeji pevné nervy, ale ať utíká jak může. Dětem už normálního tátu nevrátí, ale může je ušetřit nepříjemných vzpomínek.