Střídavá péče v praxi

angel456
14. pro 2013

Nechci otevírat diskuzi jestli ano nebo ne, A proč ano a proč ne... To si každý musí rozhodnout sám Nepatřím mezi ty co by všem cpali, tohle je to jediný správný řešení a jinak to je všechno špatně... . Chtěla bych otevřít diskuzi pro lidi, kteří se chtějí o střidavé péči dozvědět něco víc, něco z praktického života, jsou ve stejné situaci a chtějí poradit, popovídat. Nebo vás to čeká a nedovede si to představit. Já jsem si vzala manžela, který má střídavou péči pro 3 holčičky, tehdy 2,4 a 8 let, holkám to vyhovuje, i z pohledu psychologických vyšetření, pohledu učitelů... napsala jsem článek https://www.modrykonik.cz/blog/angel456/article.... ráda všem na vše odpovím, poradím, pomůžu. Ale nechci tu komentáře, tipu, že dítě má mít jeden domov , má mít hlavně oba rodiče... já na to odpovídám, přečtěte si Honzíkovu cestu, Honzík měl sestřičku a ta byla přes týden u babičky a na víkendy u rodičů, střídavka jak vyšitá...

andelka
7. zář 2014

@nocinoci s něčím souhlasím. Střídavku bych brala tam, kde se na tom rodiče domluví a jsou schopní fungovat jako vy. Bohužel ale často čtu, že se střídavkou vyhrožuje. A tam kvalitní fungování fakt nepředpokládám, protože tady se nemyslí na dítě, ale na to jak ublížit partnerovi nebo jak se zbavit alimentů (dítě pak stejně bude hlídat babička, ani nebude s otcem). Když dítě říká mamince, že chce být s ní a mladší nevlastní sestřičkou a ona jí musí říct, to nejde, teď musíš být týden u táty, tak je mi z toho smutno.

nocinoci
8. zář 2014

@andelka to máš naprostou pravdu, to mi je taky z toho smutno a doslova bych liskala takový rodiče!!! protože si myslím, že ono to prostě jde!! můj názor je a za ním si stojím, že pokud dítě nechce k tátovi protože .. něco ... cokoli ... tak se o střídavku ani nesnažím, chci ho do své péče a udělám to, aby dítě bylo štastné. Mám takové přátele u sebe také. otec alkoholik, než máma dostala odvahu odejít uběhlo deset let, nikdy je nebil to ne, ale alkoholik a všechno propil a nikdy nebyl schopen hlídat apod. Holka co to všechno viděla, po odstěhování od něj řekla mámě at ji tam neposílá .. neposlala ... vůbec ho nijak nekontaktovala. Holka povyrostla, otec má jinou rodinu a najednou se kontaktují sami dva podle toho jak chtějí a když za ním chce tak jede a když ne tak ne. Už má svůj rozum. Ale prostě to máma utla a jak jsem s nimi v kontaktu tak vidím, že udělala to nejlepší co mohla. .... a víš co je nejhorší? .. že o nás říkají, že NEJSME NORMÁLNÍ .. a mě přijde na tomhle světě strašně smutný to, že já vím, že naše soužití nesoužití JE právě normální, ovšem ne v tomhle světě... pokud nejde o brutality, hádky, podrazy a ubližování tak je vše JINÉ. a to mě trápí nejvíc . Když jsme se rozváděli, seděli jsme před soudní síní vedle sebe a povídali si vtipy a kraviny a smáli se. Vyšel mladý pár s právníkama, zhádali se a odešli a mě to přišlo strašně smutný. Vždyt my tam seděli a i když šlo o rozvod, život jde dál, nikdo neumřel a můžeme žít vedle sebe i jinak přece. Vždyt nemusím dotyčného nenávidět jenom proto, že to nevyšlo .. a co je nejhůř ! řešit to přes dítě ... 😢 😢

andelka
8. zář 2014

@nocinoci já mám rozvodový teprve před sebou, ale soud o děti taky probíhal velmi korektně a v pohodě. Není potřeba se o děti zhádat, kor u soudu. Trvalo nám dlouho než jsme něco sepsali, taky to nebylo lehké, ale pak aspoň nebyly u soudu problémy. Zatím máme péči společnou (takže snad ještě větší exoti než vy), jestli se časem nějak přehoupne do střídavé, možná, hlavně uvidíme jaké potřeby budou mít děti. Budeme bydlet stále poblíž, abychom mohli fungovat opravdu jako rodiče, starat se oba (ne že maminka má jen povinnosti a táta si s dítkem párkrát o víkendu někam vyrazí). Snad to zvládneme.

nocinoci
8. zář 2014

@andelka jasně, zvládnete to. Jestli můžu něco říct tak hlavně je důležité, že i kdybyste se jeden na druhého z jakéhokoli důvodu naštvali tak nikdy tím neřešit např .. tak za to ti nedám na víkend děti .. apod... ne, děti by vůbec neměli vědět, že se rozcházíte proto, že se nemáte rádi. Náš malej samozřejmě začal s otázkami apod. tak jsme mu vysvětlili, že ano, nevyšlo to, už se nemáme rádi tak abychom spolu žili, ale že jsme opravdu kamarádi a že cokoli se stane u táty či u mě ten druhý rodič o všem ví a je to v pořádku. oficialně jsme měli péči nejdřív , že je dítě u mě, ale po třech letech jsme oficialně udělali střídavku. Dohodu jsme měli u všeho. Navíc když se mi narodila dcera tak neuběhlo ono 300 dní od rozvodu takže měla ještě půl roku příjmení bývalého manžela a pak jsme museli ještě jednou k soudu, můj nynější manžel, bývalý a já .. hustý, potupný a už nikdy víc, ale zase se to dalo a nikdo ničím netrpěl .. takže jak říkám, myslím si že jde všechno a tak nějak jsem už háklivá na názory typu: rodina musí být matka a otec u sebe jinak to není správná rodina ... 🙄 🙄 🙄 ... kecy ... důležité je aby se děti cítily štastné a v pohodě u obou rodičů at jsou blízko nebo daleko od sebe ... vždyt to co jim dáme do vínku v dětství, oni použijí v dospělosti .... a tak si sami vychováváme budoucnost, bud brutální nebo láskyplnou 😉 🙂

andelka
8. zář 2014

@nocinoci tak pro mě jsou zatím víkendy bez dětí za odměnu 😀 ale chápu že oba máme právo být s dětmi přes víkend a volné dny, takže takhle bych to určitě nestavěla. Nakonec to odnesou děti stejně.
Ty děti narozené brzo po rozvodu to pak je fakt prča. A komplikace navíc.

nocinoci
8. zář 2014

@andelka no my to nevěděli o lhůtě po porodu 😀 ... protože jak říkám, jsme pořád přátelé s bývalým a tak to vše plynulo nějak rodinně pohodově že na to nikdo ani nepomyslel 😀 ... jasně, myslím že právo na volno má každý rodič at už se střídavkou či nikoli 😉 . Ale chtěli jsme oba mít malého i o víkendech takže pro nás krátký dlouhý týden je ideal. A malý je na to tak zvyklý, že když u jednoho z nás "zkysne" týden (třeba onemocní tak aby to nechytila sestra se kterou nebyl ve styku tak to doléčí u koho zrovna je) .. tak už je natěšený jít za druhým rodičem a jeho rodinou 🙂 . já opravdu doufám, že neděláme chybu, jestli ano, jsme jen lidi, ale jak říkám, syn je štastný a to je na prvním místě ... že bydlíte společně je taky super, pokud nemáte problém žít vedle sebe jako kamarádi a děti to vnímají pohodově tak proč ne? .. fandím a držím palce 😉

andelka
8. zář 2014

@nocinoci děti hlavně už nic jiného neznají a myslí si, že tak jak žijeme, vedle sebe, je to normální (což není). Problém on asi nemá, já jo. Při představě že by to takhle mělo být na neurčito mě polívá horko. Zvládám to jen proto že určité věci neřeším, distancuju se, nevyjadřuju a prostě nějak fungujeme. Ale pořád s myšlenkou na to, že brzo půjdem od sebe. Být každý den v kontaktu s někým koho člověk nemiluje je docela psychicky náročné.
Člověk dělá co si myslí že je pro děti nejlepší. A myslím že kdyby to malému přestalo vyhovovat, tak byste vymysleli zas něco jiného.
Mohla bys napsat jak přesně to střídání je? Které dny máš malého v těch týdnech?

nocinoci
8. zář 2014

@andelka mám ho pondělí - úterý - pátek - sobota - neděle .... a druhý týden ho mám jen středa - čtvrtek . 🙂 je pravda že obě jeho sestry jak rostly tak prošly zhruba ve věku tří let trošku stresem protože ještě nechápaly proč od nich malej na pár dní zmizí a zase se vrací. ale obě se srovnaly parádně a ted si všichni tři od sebe na střídačku vzájemně odpočinou 😀 . Kor když si jeho druhou sestru vezmem k nám na víkend, protože jsou obě velký kámošky a on zůstane u tatínka tak si odpočine parádně od nich obou i Jiřík 😀 😀 ... ale rozumím ti jak píšeš být vedle někoho koho nemiluješ, já bych to psychicky asi dlouho nedávala ale opravdu si myslím, že jsi statečná a dobrá že to kvůli dětem dáváš. Neboj se, nadarmo se neříká: mohlo by být i hůř... ale taky počítej s tím, že vždycky bude i líp 🙂 ... jak říkávala moje máma : všechno je jak má být.. každá věc i chvíle má svůj důvod! jsi statečná a jistě to zvládneš! ... a myslím si dle své zkušenosti, že čím víc klacků člověk pod nohama zdolá, tím je potom mnohem silnější!! 😉

andelka
8. zář 2014

@nocinoci ahá, díky. Já myslela že to je v kuse 5 dní a nevycházelo mi to. A není to třeba problém se školou? Když vlastně během týdne 2x mění domácnost? Kvůli učebnicím a tak.
Děkuju za povzbuzení. Já právě žádnou podporu v okolí nemám. Všichni myslí že jsem se zbláznila a mám radši držet pusu a krok. Je těžké jít "proti proudu" i když vím, že jiná možnost není. Pořád se snažím nic neuspěchávat, nedělat rychlá rozhodnutí a myslet hlavně na děti. Protož teď to sice trvá už dlouho,ale proti tomu že to ovlivní dalších mnoho let, to zas není tak moc. Musím myslet dopředu.
A máš pravdu že to že jsem se rozhodla to rozseknout a postupně realizovat, tak mi to hodně dalo.
Jo a máš interní poštu 😉

louskova
11. zář 2014

@natalie77, znám osobně dva otce,kteří si vzali do střídavé péče děti,aby nemuseli platit výživné,u soudu tvrdili jak mají zájem o děti pečovat a jak by jim po nich bylo smutno.

andelka
12. zář 2014

@louskova pokud mají rodiče srovnatelné příjmy a děti ve střídavé péči (takže se o ně starají napůl) tak se obvykle výživné nevyměřuje. Pokud se příjmy dost liší, tak výživné vyměřeno být může a platí se rozdíl. Jsou na to na netu i kalkulačky. My máme společnou péči a vzhledem k hodně rozdílým příjmům mám na děti alimenty odklepnuté bez problémů.

louskova
30. říj 2014

@nocinoci aspon někde to funguje,kéž by to tak bylo všude 🙂

nocinoci
30. říj 2014

@louskova zaklad jsou vzdy deti a pokud to nekde neklape jeden z rodicu nema deti na prvnim miste. To mi nikdo nevymluvi. Bohuzel za sedm let jsme v nasem okoli stale jedini! A to je hodne smutne! Jasne Vzdycky je tu na zacatku urcite sebezapreni ale kvuli tomu diteti to rozumny rodic udela a prestane souperit s tim druhym nebo zahodi jesitnost sobeckost zlobu a nevim co jeste... bohuzel tim ze to Nefunguje je ukazano, ze rodice nebo ne oba rodice nemysli nejdriv na to dite. Proc to nekde jde a nekde ne....

leotynka
31. říj 2014

My jsme tako od sebe společně máme 4 děti děti si řekly že chtějí jít semnou ty starší, a tatínek sem k nám chodí kdy chhce a děti k němu kdy chtějí, myslím že je to hodně o komunikaci mezi rodičema, a vyloženě to nemusí být střídavá péče, pokud by děti chtěli můžou tam spát i klidně týdn ale většinou mi po 2 dnech přiběhli dom🙂

louskova
12. lis 2014

@leotynka Tak určitě se musí překonat,zloba pomsta a naschvály.A ty po rozchodu příjdou a člověk je plný vzteku a neuvědomuje si že on není ten důležitý na koho by se měla strhnout pozornost.Navíc když se do toho tahají soudy a sociálka,tak je to ještě víc na nervy.Můj ex dělal problémy 5let a ted když se mi narodilo dítě s jiným partnerem se uklidnil a jsme dobří kamarádi.Dokonce se zajímá,jak se mi daří a jak malá roste.To jeden nepochopí,co mají v hlavě 😨

leotynka
12. lis 2014

@louskova 😀 😀 😀 chlapy

lenulienka19
25. pro 2014

Dobrý deň, milé mamičky obraciam sa na vas s prosbou o pomoc. Študujem socialnu prácu a hladam rodinku kde je dieta zverene do striedavej starostlivosti a kde by boli rodicia ochotni poskytnut mi informacie , ktore by som vyuzila v diplomovej praci . ide samozrejme o anonimný rozhovor. ak by ste niekto boli ochotny pomoct mi kontaktujte ma na 19lenulienka@azet.sk dakujem 🙂

angel456
autor
3. led 2015

@lenulienka19 kdyby si chtěla, tak mi bychom ti pomohli... řekni co a jak by to obsahovalo a já to předám rodičům a třeba by se do toho zapojili

luissi
16. led 2015

Potřebuji radu maminky...jsem už zoufalá! Máme s ex-přítelem před soudem a,chceme oba dcerku do péče ale ze strany otce dochází k velké manipulaci,kupování si ho :( byly jsme u psychiatricky detske a dcera vyslovila přání že chce žit u otce,já se odstehovala do jineho mesta. Když je dcera u me,pláče že chce žit semnou. Otec se léčí na psychiatrii a byl mu i odejmut řidičák nejspíš za alkohol. Jinak se ale stará o dceru,chodi s ni do skolky,kupuje ji veci atd. ale neni na nej spoleh! Bojím se o ní :( Dcera ma 5l.

louskova
29. led 2015

vypadá to,že dcera nechce zklamat ani jednoho z vás.Cítí,že ji máte rádi oba.Otec s ní sice manipuluje,ale to je jen jeho nejistota,protože ví,že každé dítě má větší citovou vazbu na matku.Snaží se ten cit získat jinak a to třeba dárky.Že mu vzali řidičák za alkohol,taky záleží kdy.Možná alkoholem řeší rozchod...může to být dočasné.A že se léčí na psychiatrii...soud si vyžádá zprávu.Já bych asi zašla za jeho psychiatrem a zeptala se co si myslí on.Ale v tom dobrém,neházet špínu ,ale ukázat snahu se domluvit.Pak už jen doufat,že soud dobře rozhodne.Můj ex si řezal žíly a ukazoval dceři jizvu,do toho ji povídal,že se mu to stalo kvůli mamince,protože ho nemá ráda....když jsem to uvedla u soudu,jestli je normální,aby se takový člověk staral o dítě,soudkyně odpověděla,že možná já nejsem normální a nechá si na mne udělat posudek...Takže hodně štěstí..

ebigeil
4. únor 2015

Zdravím všechny maminky, chtěla bych vás požádat o pomoc. Studuji VOŠ v Litomyšl, Předškolní pedagogiku a píšu závěrečnou práci na téma Střídavá péče a jeji vliv na dítě v mš. Pokud se najde někdo, kdo by byl ochotný mi pomoci, samozřejmě anonymně, kontaktujte mě na mail ebigeil@seznam.cz Věřím,že se někdo ochotný najde, předem děkuji...

andelka
4. únor 2015

@ebigeil zatím se střídavkou osobní zkušenost nemám (zeptej se za rok, to budou v MŠ obě děti), ale zajímalo by mě kde pak bude práce a nějaké výsledky k získání?
A držím palce.

ivular
4. únor 2015

@louskova To je šílený.. V takovém případě by za posudek stála i ta soudkyně! 😠

lentikalena
16. únor 2015

dobrý den,nevím jestli to jsem patří,ale prosím o rodu.Máme dva kluky s přítelem se rozcházíme.Chce si je brát na výkendy,děti nechtějí.Má byt 1+1.Chci se zeptat musejí mít podle zákonu sociálky klucí svojí postel.Spí na zemi.Je tam možnost se někde ozvat.Děkuji za radu.

andelka
16. únor 2015

@lentikalena nemusí mít postel, ale aspoň matračku na zemi.
Moji kluci chodí k babičce do 1+1 a ona má válendu a rozkládací gauč. Pokud je chce mít u sebe, tak musí mít kde spát, kde se najíst, kam dát svoje věci.
Proč děti k němu nechtějí?

lentikalena
16. únor 2015

@andelka né právě,že děti k němu chtějí,ale nechtějí být přez noc,protože nemají svojí postel a spějí na zemi.A tak jsem chtěla vědět,jestli podle sociálky musí bát postel.Jedna paní říkala,že né ze sociálky,ale mám strach jestli jí nepodlatil.Tach se chci inf.jinde.Děkuji za odpověd.

andelka
16. únor 2015

@lentikalena aha, tak to jsem nepochopila z dotazu. Jako spousta lidí nemá přímo postele, jen matrace. Můj starší nemá postel, spí na gauči. Mladší donedávna nepotřeboval postel taky, protože spal se mnou. Takže myslím že je potřeba mít místo na spaní, ale vyloženě není specifikováno jakou přesně formu má mít.
Nicméně děti chápu, lépe by jim bylo kdyby měly své zázemí.

lentikalena
16. únor 2015

@andelka Takže,asi postel mít u tatínka každý svou nemusí.

andelka
16. únor 2015

@lentikalena určitě ne.
Když byla sociálka u nás doma, tak v pokoji bylo jedno letiště a jedna dětská postel (kupovali jsme ho pro staršího, ale moc v ní nespal, záhy se přestěhoval k tátovi do obýváku na gauč). Řekla jsem že malý spí se mnou a staršího je ta postel.Stačilo to.

lentikalena
16. únor 2015

@andelka Tak moc děkuji.