Střídavá péče v praxi

angel456
14. pro 2013

Nechci otevírat diskuzi jestli ano nebo ne, A proč ano a proč ne... To si každý musí rozhodnout sám Nepatřím mezi ty co by všem cpali, tohle je to jediný správný řešení a jinak to je všechno špatně... . Chtěla bych otevřít diskuzi pro lidi, kteří se chtějí o střidavé péči dozvědět něco víc, něco z praktického života, jsou ve stejné situaci a chtějí poradit, popovídat. Nebo vás to čeká a nedovede si to představit. Já jsem si vzala manžela, který má střídavou péči pro 3 holčičky, tehdy 2,4 a 8 let, holkám to vyhovuje, i z pohledu psychologických vyšetření, pohledu učitelů... napsala jsem článek https://www.modrykonik.cz/blog/angel456/article.... ráda všem na vše odpovím, poradím, pomůžu. Ale nechci tu komentáře, tipu, že dítě má mít jeden domov , má mít hlavně oba rodiče... já na to odpovídám, přečtěte si Honzíkovu cestu, Honzík měl sestřičku a ta byla přes týden u babičky a na víkendy u rodičů, střídavka jak vyšitá...

andelka
16. únor 2015

@lentikalena není za co. Ono do některých pokojů, bytů se dvě velké postele nevejdou. A pokud půjde převážně jen o víkendy, tak bych neviděla problém, pokud se tam třeba vleze rozkládací gauč, postel s výsuvnou částí pod ní nebo tak něco. Nemůžou spát na zemi na tvrdém, ale jinak je to celkem jedno jakou formu to spací místo bude mít.

kiara81
29. bře 2015

Dobrý den, mám otázku když rodiče nebydlí v jednom městě, otec chce střídavou péči on musí zajistit školku školu v místě trvalého bydliště dítěte?děkuji

andelka
29. bře 2015

@kiara81 vzdělání (tudíž i výběr školky a školy) je v kompetenci obou rodičů, takže na jejich domluvě. Obecně jsou tři možnosti. Buď se vybere škola v bydlišti jednoho rodiče a druhý bude do školy dítě vozit v dny kdy ho bude mít u sebe, nebo bude škola u druhého a bude to naopak, nebo bude škola na půl cesty, aby to měli oba podobně daleko.
Školky mohou být i dvě, školy ne (nebo výjimečně, osobně to považuju za blbost).
I trvalé bydliště je na dohodě rodičů.
školka není povinná, tam chodit nemusí, pokud je u druhého rodiče během týdne, pokud se o něj stará nebo to zajistí jinak.

katty6
19. kvě 2015

@andelka necetla jsem uplne vsecno ale co jsem tu pochytila tak se mi zdalo, ze mas s timto zpusobem pece zkusenost.. Akorat jsi psala, ze mate spolecnpou peci v jedne domacnosti s variantou stridave do budoucna.. Chtela jsem se zeptat jak jste to zvladali a jak zvladate? uz jste se rozstehovali?
Ja ted prochazim neprijemnou situaci v manzelstvi kdy uvazuji o rozvodu.. MAme dve deti a manzel se vyjadril ze by chtel stridavou.. Zatim ale porad vaham s tim rozvodem kvuli detem a kvuli tlaku manzela ktery rozvod nechce..
Nevim jak to dlouho vydrzim a jestli se to zlepsi ale pokud by byl rozvod, tak snad ta stridava by byla dobra.. Jen jsou lide co od toho odrazuji a ja pochopitelne mam spoustu otazek.. jak to ty deti zvladaji? nechci detem ublizovat.
To druhe dite mam jeste male 1,5 roku. . tak nevim co s tim? cekat az bude starsi a pecovat o deti s manzelem v jedne domacnosti? Vlastne tenhle stav kdy jsme spolu jako spulubydlici a jen se starame o deti uz trva pul roku..Mate nekdo s tim podobnou zkusenost ? jak zvladate stridavou?
K

andelka
19. kvě 2015

@katty6 ano,máme společnou a rozestehovavame se právě teď. Stav kdy jsme uz po rozchodu byli v jednom byte a starali se o deti trval celkem rok a pul. Osobne kdybych si mohla znovu zvolit postup,neustupovala bych mu a rozdelili bysme domacnosti hned. Napisu ti do IP jo?

andelka
19. kvě 2015

@katty6 máme tady i skupinku o střídavce, tak se mrkni i tam. 😉

katty6
19. kvě 2015

@andelka jo, budu rada za podrobnosti a zkusenosti.. prave jsme pul roku v jedne domacnosti a nejak jsem z toho nervozni.. on totiz porad doufa ze manzelstvi bude zachovano.. jsou to tlaky kdy ja uz nekdy take nevim ci jsem a jestli nemam znovu zkouset zachovat manzelstvi.. ackoliv uz mam toho plne zuby a jsem v depce..odstehovat se nemam kam a najrm bych neutahla..musim se starat o 1,5 rocniho syna.. mame to tak domluvene jeste na pul roku a to nevim jak to pujde.. uz ted zaciname byt na sbee alergicti a obcas po sobe vyjedeme.. No budu rada kdyz napises. Protoze ke vsem ujsem jeste ted cetla neco o stridavce a jsou odbornici co to nedoporucuji.. a nektere deti se k tomu vyadruji jako k otresnemu zazitku.. :( tak ja nevim co je lepsi..

andelka
19. kvě 2015

@katty6 ono tohle provizorium je zničující pro všechny. Osobně jsem buď pro to, zkusit na vztahu zapracovat, opravdu upřímně, začít znovu a jít dál. Anebo nedělat věci napůl, ale rozvést se, rozestěhovat a vyřešit nový systém péče o děti. Pokud váš vztah už partnerský není, tak o nic jiného než rodičovský vztah už ani moc nejde. A ten bude pokračovat dál, na vás záleží jak.
Střídavka je dobrá nebo špatná podle toho, jak to pojmou rodiče a podle individuálních potřeb a osobnosti dětí. Taky forma střídavky ve 3 letech bude jiná než o 10 let později.

katty6
19. kvě 2015

@andelka u nas jeste nepadlo definitivni rozhodnuti o rozvodu.. ackoliv vlastne partnersky vztah nam nefunguje.. domhodli jsme s e natom, ze to nejak zkusime zazit, jake by to bylo se starat jen o deti bez vztahu.. manzel ale to moc nechce respektovat, porad se snazi o vztah a ja si pripadam jako ta spatna co rozbiji rodinu.. Tak vaham zda jeste pockat anebo pres nejakou silu zase zkouset vztah zachranit.. Ale jak rikam, pres silu asi nic nepujde a je to vysilujici pro oba ..a navic mam nekdy pocit ze se az tolik nepujde domluvit, kazdymame trochu jiny nazor na vychovu .. Vy se domluvili? funguje u vas to? co na to rikaji deti? jakou formu stridavky mate?

andelka
19. kvě 2015

@katty6 ono dokud nebydlite od sebe,tak pořád fungujete v normálním systému,je to taková upravená realita. Četla jsem toho dost,a doporučuje se zkusit žít odděleně, a buď se situace uklidní a zjistí se,že oba chtějí vztah zpátky,rozhodnou se pro změnu,chodí do poradny..nebo zjistí,že další fáze bude rozchod a zůstanou bydlet od sebe.
Ono ve chvíli,kdy se přestane řešit vztah,se dá energie do dohodnuti co a jak s dětmi. My se dohodli na společné péči, máme ji potvrzenou soudem,mám vyměřene alimenty, ex ale lobuje za střídavku,takže v podstatě to bude nějak rozvržené. Doteď jsme fungovali klasicky jako rodiče,i půl roku po rozvodu. Teď se snažíme se domluvit,podle potřeb,možností. Klasická střídavka bude spíše až budou obě děti ve školce.

andelka
19. kvě 2015

@katty6 co na to děti ti řeknu tak za měsíc. Doteď jim přišlo všechno normální,nic jiného neznají.

katty6
19. kvě 2015

@andelka To je docela zvlastni, ze po rozvodu jste se dohodli bydlet spolu a spolecne se starat o deti .. to jsem jeste neslysela.. jaky byl duvod? vychazite dobre? a jestl ise muzu zeptat zda jste to oba meli hned jasno ze vztah ukocite? nebo jste prosli poradnou?
JAk to u vas funguje doma? urcite tohle vnimaji nejak deti, ze rodice uz se nemiluji..,, ale nejspise jso ujetse male na nejake vedome pocity..

katty6
19. kvě 2015

@andelka promin, jestli nejak s emoc vyptavam a osobne.. klidne pis do IP .. pro me je to ted dost akutni tema, tak budu rada za zkusenosti tec co t omaji za sebou

andelka
19. kvě 2015

@katty6 nedohodli. On měl pořád výmluvy,proč zatím nemůže se odstěhovat ( peníze,výpovědní doba,zkušební doba,vanoce..) A já mu pořád věřila a ustupovala,nakonec jsem mu musela pohrozit,že vymenim zámky. Tak si něco našel,a zas měsíc a půl trvalo,než to připravil k nastěhování. A stále tu má věci. Spal tam on a děti poprvé teď o víkendu.
Já měla jasno na 90%,prošli jsme poradnou, a jasno bylo 100%. Opět dlouho trvalo než se podaly návrhy na soud,sabotoval to,zdržoval.. K rozvodu to pak trvalo 9 měsíců. Další půlrok k odstěhování. Byla jsem na něj měkká.
Děti nic jiného neznají. Jako ne partneři zijem od doby co jim bylo 3,5 a 1.5 roku.

andelka
19. kvě 2015

@katty6 píšu z tabletu,automaticky do diskuze a neumím to zkopírovat do IP a už se mi to nechce mazat 😀 ale už se prekliknu na IP.

edy004
22. črc 2015

@nocinoci můžu se zeptat kolik bylo let synovi, když začla SP? Nebo jí měl už od těch 2 let?

nocinoci
23. črc 2015

@edy004 on ji mel neoficialne odjazkiva. Tedy od tech dvou let. Uradove byl v me peci ale ex mel pracovni dobu kratky dlouhy týden takze takhle fungoval maly. Nemel s tim problem a nema ho ani ted. Ted už ma deset let a ex ma jinou praci a je fakt ze uz to delame operativne podle volna. Uz o tom mluvime s malym a debatujem kde kdy u koho podle toho kdo jak ma volno a on je v pohodě.

nocinoci
23. črc 2015

@andelka uz odesel z bytu? To je dobre ☺

andelka
23. črc 2015

@nocinoci ano,před dvěma měsíci 🙂 bydlime kousek od sebe,a zatím to funguje. Má děti 2 x týdně na noc a ob víkend k tomu.

nocinoci
23. črc 2015

@andelka to mam radost za tebe! A deti to zvladly vidis .. napíšu ti jak budu mit chvili. . S příchodem Lindus jich moc nemam a ted o prazdninach uz vubec 😃 jsem rada ze se ti to pohlo dal ☺

andelka
23. črc 2015

@nocinoci to je mi jasný,myslela jsem na tebe. Jj,děti jsou OK,zpočátku chodil starší víc a mladší méně,teď je to celkem vyrovnané. Vyhovuje jim střídání klidně obden. Uvidíme jak to uděláme po nástupu obou do školky. Ale asi stejně. Změna možná bude až s nějakou mojí prací. Jim vyhovují kratší intervaly,max.po dvou třech dnech.

nocinoci
23. črc 2015

@andelka tak to je super! jen opatrně na střídání od den. ted by to mohlo být ok, ale později jak už to bude často tak by z toho mohli být nervozní, nevrlí ... ono aspon dvě - tři noci na jednom místě jsou lepší. budou mít lepší pocit bezpečí a budou klidnější. ale jinak jsem moc ráda že se to opravdu posunulo a kluci jsou šikovní, zvládají to dobře 🙂 !

andelka
23. črc 2015

@nocinoci tak ono se to bude měnit podle potřeb. Mladší potřebuje být víc se mnou,tak někdy v týdnu na noc nejde. Starší zas preferuje tatínka,když je se mnou přes den,tak by u něj spal nejradši pořád. Ale je to tak 50:50. Mají udělaný kalendář ať ví,kde kdy budou.

zdenninna
19. lis 2019

Teď jsem se odstěhovala od byvaleho. Mame spolu 2 letou holčičku. Ja mu celou dobu vychazim vstric, alw on dela naschvaly. Chce stridavou péči, ale neni s nim domluva. Je to despota. Ma 3 deti, kazde s jinou ženskou a 18,17 a naše A obe starší s nim nechteji mit nic spolecneho ptz je cele detstvi terorizoval. V tomto pripade jsem take proti stridavce. Veeim ze to muze vyhovovat, ale záleží hlavne na rodičích. U nas je to na nule. 😞