Střídavá péče. Za jakých okolností?

leonaxyt
4. únor 2011

Ahoj holky,
najde se mezi váma někdo, kdo má zkušenosti se střídavou péčí?
Já si ji MOŽNÁ ještě dovedu představit za předpokladu, že by tatínek dítěte bydlel o dva bloky od nás a já se s malým mohla vidět kdykoliv a hlavně - chodil by samozřejmě do stejný školky, školy, kroužků, mohl chodit ven se stejnýma "kamarádama od vedle". Ovšem chystam se teď se synem k zápisu do školky a jeho otec mi hlásí, že se tam mam rovnou zeptat na to, jak by přistoupili na to, že by tam chodil jen ob týden - týden tam, týden u exmanžela - kterej bydlí STO KM od nás! Přijde vám to normální?? Samozřejmě se nelze bavit o tom, že by tohle bylo pro dítě dobrý, neni pochyb o tom, že je to ŠÍLENOST. Ale ze zkušeností se soudy - má nějakou šanci uspět, kdyby si o takovou střídavou péči zažádal?? Přece to neni možný... ☹(

jedendomov
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
emminak
3. čer 2012

@misakri také to řeším, bývalý partner chce 2,5 dcerku do střídavé péče, bydlí 150 km od nás. Škola musí být jedna, ale školka je prý jeno... 😒 ☹ ☹ . Bojuji, jak se dá, ale je to těžké v dnešní době...Psycholožky jednoznačně odmítají střídavku, ale ... Nejhorší by bylo, kdyby nyní schválily střídavku a za 3 roky by jsme se opět soudili u koho malá bude, neboť školu musí mít jednu ☹ a to je pro děti velký zásek...vím to z praxe od psycholožky...ani na tento argument otec nereaguje a prosazuje si své ☹

laserjet05
3. čer 2012

já jsem velkým odpůrcem střídavé péče, nevidím v tom pro dítě vůbec nic pozitivního.............a často se setkávám s případy, kdy otec požaduje střídavou péči pouze jako nástroj v boji proti exmanželce......

anatanka
4. čer 2012

@emminak Rozchod mate cerstvy nebo uz je to delsi doba? Ono totiz cerstve po rozchodu je uplne klasicke impulsivni rozhodnuti otce, ze za kazdou cenu chce stridavou peci a postupem casu vetsina z nich tento postoj prehodnoti.
Kazdopadne je to beh na dlouhou trat. Je to trochu stupidni, ale maminky to zvyhodnuje oproti tatinkum v tom smeru, ze nez se za tech par let rozhodne, jak to vlastne bude, tak se dojde k zaveru, ze dite zije uz celou tu dobu u matky a neni pro nej tedy vhodne ho vytrhavat ze znameho prostredi.

emminak
12. čer 2012

Dobrý den, rozchod byl již před dvěma lety, malé bylo 8 měsíců a on se sbalil ze dne na den a že prý potřebuje začít nový vztah...mezitím se oženil, nyní čekají dítě..., ale malou chce stejně do střídavky...Je nyní v tom nejlepším věku...A běh na dlouhou trať to teda je, již jednou bylo rozhodnutí, že je malá schválená do mé péče, ale otec se odvolal. Je to chudák, má už dceru z prvního manželství, z kterého odešel kvůli práci a jiné ženě, my si pořídili miminko, abychom měli něco společného a on v závěru odejde. Samozřejmě to svádí na mě, ale nic jiného čekat nemohu. Ta jeho ho v tom všem podporuje a to zřejmě jen proto, že nemá čisté svědomí, neměla jen jeho, tak to musí zakrývat péčí o naši malou. Dělám vše na ochranu malé, už nyní to nemá jednoduché, když si otec nechal schválit víkendy, prožívaly jsme noční děsy, alespoň v prvních měsících...Nyní jak mě chvíli nevidí, hned volá...Nezbývá než věřit, že vše dopadne jen dobře pro malou...

mousek
30. říj 2012

ahoj vsem maminam nezna te nejake pravnika, draveho a drzeho, meli jsme prvni stani,co je odroceno, chce stridavou peci, bydli 300km daleko a jsou tam dalsi zalezitosti,...diky moc za radu ...nejlepe okolil Prh 3

dripik
3. lis 2012

@mousek střídavou péči mu nikdo nedá, když bydlí 300km daleko, to by dítko muselo chodit do dvou školek, do dvou škol atd atd. to je nemyslitelné a rozumná sociální pracovnice tohle nikdyy nedovolí...

dasap
12. led 2013

chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se u soudu rozhoduje, v případě že tu střídavou péči nařídí, jak často se dítě u rodičů střídá? po týdnu? po několika dnech? něbo nějak nepravidelně? je na to nějaké pravidlo, nebo je to za uvážení soudce či jak?

lukas82
23. led 2013

Nezlobte se na mě dámy, ale feministictejsi stránky jsem ještě nikde neviděl! Zkuste se vzít do role milujiciho táty, který vida svoje dítě jednou za 14 dní o víkendu. Uvědomte si že ke splozeni potomka jsou potřeba dva. Muž a žena. Čili propagovat názor, že otec je vlastně zapotřebí jen ke splozeni a v případě že se ti dva rozejdou tak nemá stejně pravomoce jako matka.... Sorry ale tohle je spíše k pláči.

jop
24. led 2013

@lukas82 Nevím, jak dopodrobna se otázce prospěšnosti střídavé péče věnujete, ale zkuste si přečíst pár knih nebo stačí článků o "prospěšnosti" střídavé péče u malých dětí PRO DĚTI. Není to o zájmu matky nebo otce, jde o to, jak vnímají střídavou péči malé děti. Milující táta, jak píšete vy, by pochopil, že střídavá péče u malého dítěte na vzdálenost stovky kilometrů dítěti způsobí značnou psychickou újmu. Nejde tady přece především o to, aby se tatínek cítil dobře, ale jde tady hlavně o zájem dítěte, na což pánové i dámy ve svých tahanicích o dítě často zapomínají. Odrostlé děti si už samy mohou určit, u koho a jak často chtějí být, ale malé děti jsou často jenom oběti sporů svých zabedněných rodičů. Toť můj názor vycházející z praxe.

jop
24. led 2013

@dasap intenzita střídání je opravdu individuální, je to na zvážení soudce s ohledem na vzdálenost rodičů, věk dítěte atd.

dasap
24. led 2013

milý lukasi, právně možná otec má stejné pravomoce jako matka, ale fakt je ten, že malé dítě prostě patří k matce. Tak už to příroda zařídila. Muž se má starat o celou rodinu, o miminko se stará matka. A není to proto, že se matce nadržuje, ale jak už psala Jop, je to proto že dítě to tak potřebuje.

brisalek
26. led 2013

@lukas82 napsala bych k tomu jen tolik, že kdyby většina milujících tatínků praktikovala střídavou péči už od narození dítěte ...většina by se jich nerozváděla a nemuseli chudáci tak vehementně bojovat o svoje práva (bohužel na povinnosti nějak zapomínají rádi)

lukas82
27. led 2013

@brisalek tak my jsme s bývalou od sebe od šesti měsíců malého... od začátku mám rozšířený styk(středa-čtvrtek a čtvrtek až neděle), myslíš, že jsem si na hlídání někoho najímal? Ne fungoval jsem úplně stejně jako vy.

lukas82
27. led 2013

@dasap ale fakt je ten, že malé dítě prostě patří k matce. Tak už to příroda zařídila?????????? Sakra uniklo mi, že se někdo ptal přírody jak to zamýšlela a že i to maličké ditě má v hlavě to, že tátu potřebuje příležitostně.....

brisalek
27. led 2013

psala jsme většina, vaše situace je trochu vyjímečná....
k přírodě': je těžké si přiznat pravdu kor pro "pána tvorstva". Dítě když je neštastné, nemocné, bojí se...si na tátu ani nevzpomene (když maminka normálně fiunguje --= není alkoholička, fetačka...). Příroda zařídila od chlapa plozenídětí a pak už měl jen přinést toho mamuta, aby měla matka co jíst a ochránit obydlí před nebezpečím 😀 😀 Chtít střídavou péči je pouze a pouze sobeckost otce, kdyby myslela na dítě nikdy mu takhle neublžoval...proč se nestěhují každý týden rodiče do společného bytu (tam kde má dítě domov) a pak zpět do vlastního bytu. Asi proto, že by se to nikomu nelíbilo mít dva domovy a hlavně by to toho muže něco stálo. Proč myslíš, že o to ženy nestojí..vždyť by konečně mohli chvíli žít jako chlapi...přijít zpráce a nic nemuset a mít na starost jen sebe,když by děti měly týden u tatínka, ale právě proto, že žena dítě porodila, kojila, celé noci k němu vstávala a většinou s ním byla celé dny sama...právě proto to pouto mezi ní a dítětem je nesrovnatelné s čím koli jíným. Dítě do nevím přesně 10-12 měsíců má svoji jednu blízkou osobu , která je pro něj vším...až později se tohle rozšiřuje o ostatní členy rodiny (přečíst třeba Matějčka...) je to ta osoba, která s ním je většinu času a je to z 99% matka.

brisalek
27. led 2013

@lukas82 a hlavně ten dotaz zněl jak jste se staral do těch 6 měsíců, proč když spolu máte tak malé dítě tak proč jste se rozešli.....nechci to tady slyšet...jen o tom to bylo, že kdyby se chlapi snažili aby dělali to co chlap má tak , aby žena s ním byla spokojená nikdy by se nemuseli rozvádět. Ale ono se bohužel pávě po narození dítěte ukáže k čemu toho partnera vlastně máme...najednou není středem pozornosti, najednou pro rodinu opravdu musí něc udělat, musí udělat kompromisy a být oporou a dopadne to tak jak dopadne🙂

lukas82
28. led 2013

@brisalek no nemám slov, nebo vlastně mám, ale nejsou publikovatelné.... Navíc děkuji za upozornění, že má současná žena je špatná, protože s bývalím manželem střídavku praktikuje

bobik33
29. led 2013

Proč to píšu? Protože pokud někdo není schopen normálně komunikovat a fungovat, vždy to dítě pocítí, tatínek nám vše bojkotuje, dítě má dvě školky, je týden zcela izolované od mámy, není mižná jakákoiv dohoda ohledně ničeho, dítě je izolované i do širší rodiny, manipulované a neurotické, ve 4 letech se začalo počůrávat apod. A to se velmi snažím holčičce vše usnadnit. Ve světě to je možná běžné, u nás též, ale rodiče musí být schopni fungovat .. u nás se situace ještě zhoršila.. nyní hrozí i svěření do péče matky, protože na podkladě otcova chování dítě zneurotizovalo...proto to píšu...velmi dobře se orientuji v otázkách střídavé péče, statistik.. rádoby výzkumů a přínosů či negativ SP.. takže pokud máte nějaké úžasné závěry ze světa.. ráda si je přečtu, myslím, že se orientuji daleko víc, ty obecné řeči, co píšete, jsou k ničemu.. bláboly !!!

auenka68
17. únor 2013

My střídavku máme pro holky tehdy 2, 4, a 8 let teď o 3 roky později, musím říct (z pozice nové manželky) funguje to dobře, ale jen díky tomu, že jsou oba /v rámci porozvodových vztahů) rozumní a bydlí v jednom městě, v 90% střídavka na velkou vzdálenost šanci nemá. Ale i to se může stát. Jinak střídavá péče je strašně náročná, ale pokud funguje je to nejlepší co děti z rozvedených rodin mohou mít. Hodně sil, bude ještě hodně slziček a trápení, ale bude to dobrý, opravdu to bude dobrý.

zuzkaaterezka
17. čer 2013

@bobik33 ahoj maminky mam 3letou dcerku prezivam první tyden stridave pece.u okresního soudu nam priklepli 2 krat 4dny do mesice,otec ma 12ti hodinove smeny(když je v praci staraji se prarodice.otec se odvolal ke krajskému soudu,dali nam tyden a tyden.s otcem není moc velka domluva takze nervy a nervy.ja malou vodim do skolky a vyzvedam ji mam 8hodinove smeny.

ixka26
11. srp 2013

Milá "leonaxyt", také právě řeším rozvod, a manžel trvá na střídavé péči.. Je malá pravděpodobnost, že nařídí střídavou péči, protože synek je ještě maličký a mnohdy střídavá péče je mnohdy pro jeho psychiku spíše horší než lepší.. Ale hlavně, ke střídavé péči musí být souhlas obou rodičů.. Ale bude do toho zasahovat sociální pracovnice a zkoumat vztahy mezi dítětem a rodičema, podmínky bydlení, ke komu víc dítě tíhne.. eventuelně, zda je připraveno být v jiném prostředí a také jestli by zvládlo tak časté odloučení od sourozence..
Otec však má právo na styk se svým dítětem a proto mu soud určí dny, kdy bude mít dítě u sebe on - z pravidla to bývá víkend jednou za 14 dní a pak nějaký týden o prázdninách + určené svátky.
Říkala mi to má právnička a posléze to samé říkal i sám soudce, takže by jste se neměla čeho obávat.
Bohužel jsou případy, kdy soud určí jinak, aniž by zjišťovalo skutečnosti, ale to se pak člověk nejspíš musí odvolat - to záleží na soudci, jaký je..
A paní "jop" má pravdu, většinou tatínkové trvají na střídavé péči jen proto, aby nemuseli platit alimenty.
Ale takových případů je mraky a soudci už to většinou odhadnou..
Tak budu držet palce, aby vám to dobře dopadlo 🙂

ixka26
11. srp 2013

@lukas82 To ano, máte pravdu.. dítě samozřejmě otce potřebuje a mělo by s ním trávit čas také.. ovšem pokud ho tatínek opravdu miluje a má o něho opravdu zájem.. Ale také jsou bohužel tatínci, kteří se svému dítěti za jeho život věnovali minimálně a ani se pořádně nedokáží o své dítě postarat, a pak si u rozvodu hrají na milujícího tatínka a trvají na střídavé péči, ne proto, že by jim záleželo na tom, co cítí a chce to dítě, ale proto, aby co nejvíc ublížili matce..

alcaalca32
12. srp 2013

@leonaxyt Pokud muzu radit ( z vlasti zkusenosti).. Nikdy uz bych nepristoupila na stridavou peci! Stridava pece je pouze pro rodice, kteri se dokazou domluvit. Mam 13 letou dceru ve stridave peci 6 let a znovu bych na to nepristoupila.. Taky jsem myslela na dceru,na to,aby neztratila tatinka.. Ted vidim, jak je z toho unavena,zmatena..Skolu i skolku mela jednu, ted bydlim 40 km od skoly.. takze dojizdeni, brzke vstavani, problem s krouzky (vecerni vraceni domu,ukoly do pozdnich hodin atd..). Pokud muzete a jde to, bojujte o svou peci !!! Stridava pece=komplikace

bobik33
14. srp 2013

@zuzkaaterezka AHoj, všimla sjem si po delší době TVého příspěvku? Jak to jde se SP? Mám moře zkušeností s totálně bojkotujícím otcem, tak kdyby něco, jsme k dispozici...

bobik33
14. srp 2013

Střídavá péče je hlavně komplikace pro dítě!!! Obzvlášť když jeden nekomunikuje a to vůbec a dítě se potácí mezi tím. Vlastní zkušenost od 2,5 let věku dítěte a s totálně bojkotujícím otcem - počínaje mnou, konče mediátorem, rodinnou terapií.... atd., a v podstatě se mnou již několik let nekomunikujícím. Nyní nastane zajímavá věc, zápis do školy, 70 km vzdálenost... Mám bohaté zkušenosti, kldině piště.

danielaester
10. zář 2013

ahoj maminky. tak u nás já to vidím bledě. otec chce sp, já nikoliv. on je přesvědčen, že děti také, já pochopitelně opak 😀 takže soudkyně nařídila znalce a uvidí se co se bude dít. začínám pomalu ztrácet naději. poslední dva dny nedělám nic jiného, než, že sedím u pc a sháním informace. v podstatě žádné nejsou. pouze spousta diskuzí a ''otcovské stránky'' typu střídavka a další... jsem zásadně proti. v našem případě obzlášť, protože moc dobře vím co jsem si s bývalým zažila já a i určitě mé následovkyně a ''tohle'' pro děti nechci. u nás už delší dobu ''funguje'' model rozšířené péče. jsme od sebe už 5let přesto mi při každém problému přijde sms minimálně o tom, že jsem lhářka a zlodějka. a to jsem ještě milá 😎 toto ani ospod nezajímá, rodinná poradna ani psycholog v podstatě v ničem nepomohli... musíte se domluvit, musíte se domluvit, musíte se domluvit... no jo, ale když to nejde? kdyby byly domluvy tak jednoduché, tak by spolu žili i jiní dál... dětem je 8 a 6 a soc.prac.s nimi nemluvila určitě 2roky, u psychologa to jsou 5minutovky... děti souč.manželovi říkají tati už delší dobu a do dneška nedokázal psycholog otci vysvětlit, že chápou, že on je vlastní a ten druhý nevlastní... už toho začíná být až dost 😖 a to dětičky čekají asi sestřičku tak snad se nám nenarodí nerváček 😎 ...... má některá čerstvou zkušenost se soudy? už kdysi mi jedna právnička řekla, že záleží jak se soudkyně zrovna vyspí, že výsledek se nikdy nedá odhadnout 😕

emminak
18. zář 2013

@bobik33 Ahoj, to by mne docela zajímalo, jak to dopadne s tou školou. My bydlíme 150km od sebe a nyní jsou malé skoro 4, tak vím, že brzy přijdou zase soudy a tahanice ☹. Otec neustoupí ani o kousek..., je to sobec první třídy. Nikdy ho nezajímaly zájmy dětí, ale své, on děti miluje a jestli jim dělá něco špatně, jeho nezajímá. Chápu, že máme stejná práva i povinnosti, ale co je moc, to je moc...On lítá pořád po nějakých posudcích, pořád si prosazuje svoje, mě jen sráží a poučuje, přitom to byl on, co mne nechal na mateřské se třemi dětmi, nezajištěnou a ještě bude machrovat a povyšovat se! Je mi z toho smutno, jak jsem s takovým člověkem mohla zplodit dítě. Přeji všem hodně štěstí..hlavně dětičkám, ty jsou na tom nejhůř...☹

zuzkaaterezka
18. zář 2013

@danielaester
@emminak
ja mam zkušenost z letošního cervna.u krajského soudu priklepli stridavku,bez posudku,socialka nesouhlasila,u okresního soudu otci priklepli 2x 4dny do mesice to se mu nelíbilo.
otec 12ti hodinove smeny denní, nocni,hlidaji jeho rodice.
ja 8 hodinove smeny,malou davam do skolky i vyzvedavam,nepotrebuju hlidani.
mala je ten typ,zakriknuteho dítěte,delsi dobu ji trva nez se rozkouka,ve sve prostředí je v pohode.

otec ji chtěl dat do druhe skolky,ale nevyslo mu to protože sme byly u psycholožky.

začínáme tyden ve skolce a tyden u otce(babicky a dedy)???no uvidíme.
ted ji trvalo 4dny nez se dala do pohody, v noci breci,prevaluje,pofnukava,je to fakt silene narocne.

kotatko77
3. říj 2013

Mám hloupý dotaz holky. Ptám se pro kamarádku. Její přítel se rozešel s ex (nebyla manželka) před třemi lety. Na děti platil sám bez soudu obrovské peníze, několik tisíc a děti si bral každých 14 dní.Nyní ona chce ještě více a on nechce. KDyž jí je dát nechtěl, dává to k soudu s tím, že jako pomstu navrhuje ONA střídavou péči, i když jí otec kvůli dětem nechce a kamarádka by to také nezvládla víkendy už v poho mají , a je to ok. Může soud donutit otce k střídavé péči? Vím, že matku ano, ale tohle je pomsta z druhé strany.