Střídavá péče. Za jakých okolností?

leonaxyt
4. únor 2011

Ahoj holky,
najde se mezi váma někdo, kdo má zkušenosti se střídavou péčí?
Já si ji MOŽNÁ ještě dovedu představit za předpokladu, že by tatínek dítěte bydlel o dva bloky od nás a já se s malým mohla vidět kdykoliv a hlavně - chodil by samozřejmě do stejný školky, školy, kroužků, mohl chodit ven se stejnýma "kamarádama od vedle". Ovšem chystam se teď se synem k zápisu do školky a jeho otec mi hlásí, že se tam mam rovnou zeptat na to, jak by přistoupili na to, že by tam chodil jen ob týden - týden tam, týden u exmanžela - kterej bydlí STO KM od nás! Přijde vám to normální?? Samozřejmě se nelze bavit o tom, že by tohle bylo pro dítě dobrý, neni pochyb o tom, že je to ŠÍLENOST. Ale ze zkušeností se soudy - má nějakou šanci uspět, kdyby si o takovou střídavou péči zažádal?? Přece to neni možný... ☹(

ria80
4. únor 2011

Ahoj,tak šanci nemá velkou,ale přesto má.To bude záležet na jeho právníkovi a taky na tvém,jak podají svoje argumenty.Rozhodně připravu nepodcenuj.
Víš,asi to u tebe nejde,ale myslím,že bys mohla přemýšlet o tom,jestli bys nemohla ještě být s malým doma.

leonaxyt
autor
4. únor 2011

Ale tim bych ničeho nedosáhla, maximálně by se to oddálilo.. ☹

tetes1
4. únor 2011

myslím,že u střídavé péče soud hodně přihlíží k tomu,aby rodiče bydleli blízko u sebe,škola každý týden jinde je naprostý nesmysl už jenom,protože nejedou dle naprosto stejných osnov a nejsou na tom v každé třídě stejně daleko,to by bylo pro dítě něco šíleného....Snad vám to dobře dopadne.

misakri
4. únor 2011

já se na tohle ptala nedávno na sociálce a jednoznačná odpověď byla, že střídavá péče pouze v případě, když rodiče bydlí blízko sebe, resp. ve stéjném městě.. právě z důvody školky, školy! nejde prý chodit do dvou.. i z logické stránky je to blbost!.. 😉

ria80
4. únor 2011

U docházky do školy to opravdu nejde,ale do dvou školek dítě chodit klidně může.Je pravda,že se to běžně nedělá,ale zakázaný to není,nikde v zákoně,a pár lidí už to u nás má,že dítě chodí do dvou školek.
Je to nepravděpodobný,že by to otec dostal,ale nemožný to není.
@misakri Většina paní na sociálce mají takový názor,ale bohužel to není názor obecný.

Mám ten názor,že kdyby matka byla dál s dítětem doma,tak by mohla argumentovat,že dítě má mít stejný prostředí u obou rodičů a ona má právo být s dítětem doma a je nesmysl,aby dítě týden chodilo do školky a týden ne a jestli tedy otec může dítěti připravit stejné podmínky,tedy jestli s ním může taky být doma.
Ale je jasné,že tohle většina matek udělat nemůže.

ria80
4. únor 2011

@leonaxyt Mohlo by se to tím oddálit až do vstupu do školy a pak by to zas nešlo kvůli dvěma školám. 😉

paegaska
5. únor 2011

@leonaxyt Normálně běž k zápisu a na nic ohledně střídavé péče se neptej.
Zaujmi pozici, že s ní nesouhlasíš - vzdálenost, věk dítěte - co vím, tak u předškoláků někteří psychologové vůbec nedoporučují, vázanost dítěte na matku,zachování dítěti jeho zázemí a rituálů, autoritativní chování expartnera znemožňující běžnou provozní domluvu.
Pokud potřebuješ školku, ať můžeš pracovat, nevidím důvod proč to odkládat, vždyť otec zřejmě taky pracuje.

Pokud bude otec na střídavce trvat a podnikne právní kroky k jejímu uskutečnění, nezbývá než bojovat, ale myslím, že máš 99% šanci.
Píšu 99%, protože radím jen podle pár řádků na netu.
Já si myslím, že je rozhodně lepší bojovat proti střídavce u předškoláka, zvlášť, když s otcem již nějakou dobu nežije a mezi bydlištěm rodičů je značná vzdálenost.

ria80
5. únor 2011

Takto určitě,k zápisu jdi,to nevadí,ale o střídavce nemluv.

romcovaklarka
5. únor 2011

Myslím, že je to nesmysl. Pokud chce otec střídavou, bude se muset zařídit tak, aby syn mohl chodit do stejné školy (např. se přestěhovat blíž). V životě jsem neslyšela o střídavce, kde by dítě chodilo ob týden nebo ob dva do různých škol.

kristiluky
5. únor 2011

Akurát tot som stretla známu, a jej dcéra má 10 ročnú malú a musela sa ona -ako matka dietata prestahovat bližšie k bydlisku otca lebo ten si zažiadal o striedavú starostlivost a súd mu to priklepol, to by ma asi švihlo...ale striedavá starostlivost na 100 km vzdialenost je na 99,9 percent nemožná

ria80
5. únor 2011

@romcovaklarka Do školy ne ,ale do školky ano.

mataharyy
5. únor 2011

No ze zkušenosti na vzdálenosti až tak nezáleží... hlavní je kdo to rozhoduje (tedy soudce). A spoléhat na to že střídavou péči soud zamítne z důvodu vzdálnosti je (i podle mnoha dostupných informací) opravdu naivní, protože protiargument (který má váhu) je fakt že tím že jsou rodiče dalek od sebe, tak ne přestávají být rodičem... Tedy pokud jsi schopan s exmanželem se domluvit doporučuji dohodu k všestranné spokojenosti, tak aby dítě nemuselo měnit co pár týdnů školku/školu... Pokud mezi váma domluva není možná (?) tak pak nastává ten soudní boj, kdy dítě budou posílat na různá psycho sezení aby se pár cizích lidí dohodlo zda je to vhodné nebo ne... No a s tím jaké oblibě se začíná střídavá péče těšit je dost pravděpodobné že bude doporučena, jako jediná možnost aby dítě mělo nadále oba rodiče... A pozor, znám i případ kdy žák ZŠ měl dvě školy, bylo to pravda trochu složitější, ale i to se může stát... A když už jí odklepnou tak by měli rodiče být dost soudný a vyvarovat děti tomu aby pak byli na dvou frontách, kdy si přes ně rodiče dělají nárazník... 🤐 Hodně zdaru při domluvách 😉

radka.m.
5. únor 2011

ahoj,tak souhlasím s mataharyy-paní na sociálce ti může vykládat co chce,ale stejně záleží jenom na soudci,mám kamarádku,kde při rozvodu vyfasovala taky střídavou péči a holka měla dvě školky,a ted mi známá zrovna vyprávěla,že je čerstvě rozvedená,soud rozhodl taky o střídavé péči,kterou navrhl otec a nakonec se ty známá stěhuje do města,kde žije její ex právě proto,že by děti měli dvě školy a její ex by samozřejmě neustoupil,tak se stěhuje ona,aby děti měli jednu školu a zrovna mi říkala,že u souzdu měli soudkyni!!!!prý kráva a přitom by člověk řekl,že ženská bude stát při ženský,že 😒

leonaxyt
autor
5. únor 2011

Holky tak teď jsem z toho totální jelen, v podstatě konkrétní odpověď ani neexistuje, prostě nikdo mi neřekne "Ne, nejde to", nehrozí to..
Já nejsem žádnej odpůrce střídavý péče, zjišťovala jsem si o tom teď všechno možný, a věřim, že pro dítě je to výborná věc (za předpokladu, že o něj oba rodiče stojí a mají zájem se starat), nepřijde tak o žádnýho rodiče.. A já se taky nestavim do pozice, kdy chci za svoje dítě rozhodnout, že bude víc se mnou a hotovo, má právo bejt se mnou i s tátou stejným dílem a nechci o to ani jednoho připravit..
Ale byla jsem to já, kdo se přestěhoval těch 100km a zpátky se prostě vracet nemůžu, už tady máme nějaký zázemí,l přítel tu má práci, která neni "cestovací", nemůže tu nechat podnik a "začít jinde". A pokud bejvalej řekne, že on se stěhovat prostě nikam nebude, a soudci bude jedno, že bude mít dítě stres ze dvou škol, dvou kolektivů, nebude mít pořádnýho kamaráda, když bude "kamarád napůl".. Tak jaká je cesta ven?? Přece si NIKDO nemůže myslet, že chodit tejden do jedný školy a tejden do druhý školy, to je přece JASNĚ na úkor dítěte..

ria80
5. únor 2011

No ted když dítě bude chodit jen do školky,tak ti opravdu nikdo neřekne,že to nehrozí.
Ale potom ve škole,tam by to odsouhlasit neměli.A kdyžtak se odkazuj na to,že by ta střídavá péče byla stejně jen dočasně a musela by být stejně zrušena,když dítě nastoupí do školy.

mataharyy
5. únor 2011

@leonaxyt No tak já jsem odpůrcem střídavé péče, ale chápu že jsou okolnosti za kterých to jináč nejde. Každopádně máš pravdu nikdo ti na 100% neřekne "Neboj oni to neodklepnou..." vždy se to posuzuje (více, nebo spíš méně) individuálně a podle mého názoru by to měla být až poslední možnost. Nejlepší je domluva mezi rodiči, případně dětmi (tam se to dost odvíjí od věku...), jenže je prostě fakt že když si jeden postaví hlavu tak druhý se může třeba zbláznit a neudělá nic, pak se to řeší tímto způsobem... A je to celkem běh na dlouhou trať protože když se jeden proti střídavé péči postaví, tak se to může vléct dost dlouho, posuzuje se odkud je dítě lépe připraveno do školy, u kterého z rodičů více prosperuje, sociální pracovnice navštěvují školku/školu dětského lékaře, rodinu zkoumají kde co, děti se posílají na různá vyšetření kde se z nich snaží dostat u kterého rodiče by chtěli raději bydlet... (už toto je pro dítě zážitek na celej život...). Navíc toto zkoumání mezi rodiči vyvolává podvědomou "soutěživost" a snaží se být lepší než ten druhý, na což opět doplácí dítě. Další věc i při nejlepší snaze nikdy nelze udělat "stejné" prostředí u obou rodičů, protože máma má nějaké nároky a táta jiné (i ve společné domácnosti to tak je, jeden je vždy ta větší autorita) a dítě zas podvědomě hledá cestu menšího odporu 😉 Je to celkem složité téma a kdo ví kde je pravda, každopádně souhlasím dítě má právo na oba rodiče, čímž se tedy moc neztotožňuji s tím co napsala @radka.m. že soudkyně je kráva protože nedržela s ženskou... Kdyby zavrhla střídavou péči, tak o ní bude to samé říkat otec dítěte... Tady stále vládne přežitek že dítě je vlastnictví matky ať je jaká chce a otec může být otcem jen dva dny do měsíce... Přece pro každého normálního rodiče je rána "přijít" o dítě a smět ho vidět jen když jsou návštěvní hodiny, i pro dítě je to špatné 😉 Jenže je velmi složité najít tu zlatou střední cestu, zvlášť když jeden nechce a mstí se tomu druhému, aniž by mu došlo že nejvíce na to vždy doplatí to dítě... 😖

jedendomov
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anatanka
12. únor 2011

Mas stesti v tom, ze bydli daleko. V tomto pripade je to neprilis pravdepodobne, ze by stridave pece dosahl. Verim tomu, ze casem to bude celkem standard - vzdalenost, nevzdalenost, ale nas to nastesti zrejme jeste mine...

janinaj20
25. srp 2011

ahoj.jak je to za posledni dobu se střídavou výchovou (dle novely z cervence 2011) ?
priklani se soud uz vice k stridave vychove nebo jak to probiha.? mate nekdo zkusenosti,pokud jeden z rodicu se stridavou vychovou nesouhlasi v urcitem veku ditete?
kdy je vhodna střídava výchova,od kolika let?
zda je vhodne zacit v predskolnim veku ci az ve skolnim veku. je vzdalenost 20km(bydliste otce) pro predskolni vek v realu nebo je to pro dite narocne? z hlediska toho,pokud to nemusi podstupovat, nac to diteti stezovat ci delat mu to slozitejsi kdyz muze z pohodli sveho domova a bez stresu chodit do skolky v miste bydliste.

stále zustava ono to pravidlo,ze otec si bere k sobe dite 1x za 14 dni na vikend+prazdniny,svatky v predskolnim veku ci uz to neni pravidlem?
od kolika let je vhodna stridava vychova,mate nejake zkusenosti, jestli to neni pro deti vycerpavajici dojizdeni atd..? nebo to berou jako hru a musi to vzdy ten tyden vydrzet.

dekuji za odp.

klarraa
30. říj 2011

Ahojky,
taky jsem odpůrce střídavé péče. Mám dva kluky, 10 a 8, manžel se chce rozvádět a chce střídavou péči, přestože se o kluky nikdy nestaral. Nikdy na ně neměl čas. Mám velký strach, protože mladší syn je hodně citlivý a každou změnu nese hodně těžce, špatně se adaptuje. Neumím si představit, že by střídavě bydlel na dvou místěch. Byla bych ráda, kdyby se manžel klukům věnoval a bral si je, jak bude chtít, ale neumím si představit, že by děti pendlovaly. Myslíte, že mám nějakou šanci získat děti do své péče?

martinak11mk
31. říj 2011

@klarraa nikdy bych střídavou péči nepřipustila.Ex se taky staral málo, když jsem oznámila rozvod, vyhrožoval střídavou...ale nešlo mu o dítě, nýbrž aby mě obral o peníze. Raději jsem přistoupila ohledně penez a on musel ohledně syna. Ale sehrál hezky, že by střídavou moc chtěl. A já osobně - kdyby u něj byl tak dlouho, psychicky by mě to zdeptalo. Když je dítě trvale s matkou, tak taky matka rozhoduje / v důl. věcech / bez souhlasu ex co se týče dítěte.

martinak11mk
31. říj 2011

@klarraa myslím, že pokud u soudu nebudeš souhlasit, nedají mu je. Musí fungovat i komunikace s ex. A můj syn je taky cítlivý, takže vím jaký to je. A když je daná střídavá, těžko se to pak mění. A dítě má mít stabilitu a ne pendlování z domů do domů. Doma je u tebe.

martinak11mk
31. říj 2011

@martinak11mk jinak my to máme s ex že si bere syna dle domluvy a to jen na odpoledne

brisalek
31. říj 2011

@leonaxyt ja jsem mela pred asi 2 mesici sezeni s pravnickou co 20 let byla soudkyne(porad jsme tak nejak jednou nohou v rozvodu, na ktery zatim nedoslo☹). A ta mi rikala, ze do 3 let veku stridava pece nehrozi, od 3 do 6 let, ze jo, ale prave se prihlizi na to, jak daleko rodice bydli...atd. a ze ona ma zkusenost, ze ji povoluji az tak od 5 let. Pokud nekdo povoli stridavou peci, kde se dite musi harcovat 100km a menit skolku, skolu, kamarady...tak urcite nejdna v zajmu ditete a kdyz uz tak nekdo rozhodne, vzdy existuje odvolani.... Pokud tatinek o stridavou peci stoji, mel by pro to neco udelat ne? A pokud by mu zalezelo na diteti a ne na sobe a sve jesitnosti nikdy to nebude pozadovat. Drzim palce a preju hodne sily a stesti.

stridavka
2. lis 2011

I při výlučné péči při tzv. "styku" dítě harcuje. Takže vzdálenost není důvod proti střídavé péči. Známe střídavku i Česko - Slovensko, Česko - Švédsko nebo dokonce Česko - USA. Je dobře, že tatínek o dítě stojí, není to vždy pravidlem, tak se snažte, ať se můžete v péči střídat oba.

jedendomov
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
binki
2. lis 2011

Nedávno jsem dělala rozhovor s Táto jak na to. Mají hezké stránky. Ikdyž o tom pěkně psali, stejně mne to nepřesvědčilo. Ale na www.tatojaknato.cz můžete najít další informace ke střídavé péči.

bobik33
24. led 2012

@leonaxyt Milé maminky, střídavá péče může být nařízena i přes nesouhlas jednoho z rodičů. Bohužel jsem jedna z pokusných maminek, kdy byla nařízena střídavá péče u tříletého dítěte i přes nesouhlas matky, vzdálenost rodičů přes 35 km a ačkoliv otec vozí denně dítě do stejné školky, směřuje to tam, že se snaží ji umístit do jiné školky na týden, co je u něj v péče. Doporučuji kvalitního právníka, kvalitní psychologa a vše mít připravené dopředu, informace, zjišťujte co se dá. Není dnes samozřejmostí svěření do péče matky. Sama se po několika měsících přesvědčuji, že tato péče nikdy nemůže fungovat, když nejsou rodiče schopni se dohodnout a otec vše bojkotuje. Nicméně jak řekla paní soudkyně, to nás nezajímá. POZOR, nepodceňte to a dobře se připravte !! Střídavka se ruší velmi špatně.

html
26. led 2012

Nevím proc tady píšeš že jsi jedna s pokusných maminek když ve světě již je to normální dvě generace a ba naopak jsou stím velice dobré skušenosti. A děti mají mnohem lepří výsledky žež děti co jsou svěřeny jen jednomu rodiči...a druhého jen navštěvuje.

jop
26. led 2012

Všechno jsem nečetla, ale určitě hodně doporučuju vzít si kvalitního právníka, řádně se připravit a neponechat absolutně nic náhodě, všechno radši 100x zopakovat než 1x zapomenout. Jde o tvoje dítě, snaž se ze všech sil. Myslím, že střídavka u předškoláka na velkou vzdálenost je nepravděpodobná, zvlášť pokud se otec o dítě běžně nestaral, ale možné je všechno, proto to chce opravdu důkladnou přípravu. Otcové bohužel často chtějí dosáhnout jen toho, aby na dítě nemuseli platit svojí ex a taky aby ji deptali.
@leonaxyt