Styk otce s malým dítětem během a po rozvodu

ria80
1. kvě 2008

Ahoj.Ráda bych věděla,jestli s tím máte někdo zkušenost,jak probíhá styk během rozvodu a po rozvodu otce s malým dítetem.Jak často soud stanovil,že může chodit,na jak dlouho,jestli si ho může brát nebo ne,jak návštevy probíhají.Já to ted řeším,čeká mě soud,a oni po mě chtějí nějaký návrh,tak chci vědět,jak se to běžně dělá,abych tam neřekla blbost.Taky chci vědět,co mě čeká,až bude on chodit.Díky moc.

ladulka20
7. kvě 2008

ahojky no nevim jestli ti moje rada bude k necemu ale snad ju.sice se nejednalo o rozvod ale jen o bezny rozchod jen to doslo az tak daleko ze jsme se zacali soudit o maleho chtel ho na prochazky ven nekdy na prespani atd.pro me to byla nepredstavitelna predstava ze by muj tehdy 5mesicni honzik mel byt nekde s jeho sice vlastnim tatou ale prece to byl on kdo od nas odesel.znami mi poradili at jdu do poradny kterou najdes skoro v kazdem meste je bezplatna co se tyce rad ale jestli si nechas napsat navrh jako ja zaplatis cca 300kc u soudu moc na navrh nekoukaji ale je lepsi ho mit.soud prihlizi hlavne na to jaky ma otec s ditetem vztah jestli ho navstevuje kupuje mu darky atd.u nas to bylo lepsi v tom ze nejevil zajem neprispel na vybavu proste na nic.koukala jsem ze male je 9mesicu coz soud taky zvazi a podle toho ustanovi navstevy a pobyt u otce tak male deti ale nenechavaji s otcem pres noc a pokud budes trvat na svem ze nevi co ma a nema mala rada dovoli mu navstevy docela kratke.snad alespon k necemu dopomuze muj vzkaz a jestli mas jeste nejakou otazecku klidne napis kdyz budu vedet rada ji zodpovim pevne nervy ladka 😀

ria80
autor
8. kvě 2008

Díky moc za odpověd.Zítra už máme soud.Tady je rozdíl v tom,že odcházím já od něm,kvůli jeho chování.
Ale právě že se začal o malou zajímat,až tedmám pocit,že ze msty.TAky jí chce sám brát ven a tak,ale pro mě je to nepředstavitelný.Tím víc,že mám strach,že by ji už nevrátil.Mockrát už vyhrožoval.
Ale mám strach,že naše úřady to nezajímá.

Udělala jsem aspon to,že jsem si zaplatila právničku.

ria80
autor
8. kvě 2008

Už jsem i přemýšlela,že mu řeknu,že malá není jeho,aby nám dal pokoj.Je hrozný,co nám dělá.Ale to by asi neprošlo.

A kolik otec tvýho malýho má platit výživný?

berynka
8. kvě 2008

Rio, nejlepší je, když se rodiče nějak dohodnou. Když ne, tak rozhoduje soud a to podle podkladů, které strany předloží. Je dobré, že máš právníka. Nevím, podle čeho se stanovení výživného vypočítává (možná záleží na výši platu), ale většinou se pohybuje mezi 1000-3000,- na dítě 😒

makelka
8. kvě 2008

ahoj RIo,

dělala jsem na soudě na opatrovnickým nějakej čas, a ze zkušenosti vím, že návštěvy jsou i dle dohody mezi rodičema, takže co se zkusit domluvit? JInak bych to viděla tak dvakrát týdně a třeba jeden víkend za 14 dní, pokud nemusíš kojit 😉 ale pokud se bojíš, že by malé mohl něco udělat, tak určitě to u soudu řekni, pokud to slyšel i někdo jinej, tak určitě ven sebou i svědka případně nahlas jeho jméno, soud to vezme v potaz 😉 a hlavně bojuj 😉

ladulka20
8. kvě 2008

rio80 to je rozdil ale zase je to stejne ze najedou ma zajem jako nas tzv.otec hlavne nerikej ze neni jeho to by uskodilo jedine tobe a navic by nemusel plati vyzivne ja mela uz taky tenkrat namysli ze se odstehuju nekam daleko kde vim ze tak casto malyho chtit nebude ale je to hloupost BERYNKA radi dobre je nejlepsi se domluvit my se domluvili na kazdou druhou sobotu v mesici na 3-4 hodiny a muzu ti rict ze to dlouho nevydrzel a mame klid ted kdyz si vzpomene tak proste bud reknu ze uz mame program nebo mu ho dam s tim ze muze jen na hodku atd.souhlasi a je klid neboj dlouho ho to nebude bavit.a co se tyce vyzivneho urcili nam 1300kc jelikoz ma plat kolem 8000kc 🙂

cherub
8. kvě 2008

Ahojky Rio 😉

tak můj brácha je rozvedený a ačkoliv se o malého snažil zuby nehty, tak mu syna "předepsali" na 2 víkendy v měsíci a každou druhou středu. Pak 2 vánoční svátky a 3 týdny o prázninách 😒 Soud vůbec nezajímalo, že maminka je dě..a, má nevyhovující podmínky pro život malého dítěte... Stejně to bohužel nevyhrál a tohle je minimální styk, který s otcem může mít. Jak říkáš, tak dnešní úřady jsou šílené a většinou dávají dítě do péče mámě, což je v tvém případě samozřejmě dobře 🙂

Jestli chceš říct, že není dítě jeho a on se proti tomu ohradí, soud navhrne genetické testy, které budeš muset bohužel zaplatit.

Alimenty se stanovují minimálně vy výši 10% platu, ale zase záleží na dohodě a finanční situaci vás obou.

Přeji pevné nervy, snad to dobře dopadne 😉

ria80
autor
8. kvě 2008

Díky za odpovědi.Oty peníze mi ani nejde,hlavně at nám dá pokoj.Právě že mám strach,že by mohl ze msty něco udělat,to bych nepřežila.Budu bojovat.
Domluva s ním bohužel není možná.Když řeknu,at chodí každozu sobotu,tak on chce denně.A já mu ji samotnou nedám a každý den ho tady mít nechci,to jsme nemuseli chodit od sebe.

Naštěstí kojím,takže to na delší dobu zatím nejde.
Snad to dobře dopadne.
Jinak o tom,jak nás pronásleduje a tak,to píšu v diskusi Od začátku těhu se jen hádáme.. Chodím tam už dlouho,o to dítě vzhledem k němu jsem se bála,ještě než se narodilo. ☹

cherub
8. kvě 2008

Rio, denně to určitě nebude, to se neboj, ale bohužel se nevyhneš tomu, že mu soud malou svěří na ty stanovené víkendy atd... jediným řešením je asi kojit co nejdéle to půjde, protože k tomu soud snad přihlédne a nějak ty návštěvy upraví 😒

Je mi líto, co teď prožíváš a jaké máš stresy, že by mohl něco udělat nebo malou nevrátit. Na to jsou i úřady krátké. Bohužel. Ale snad zas není až tak mstivý. ☹

ria80
autor
8. kvě 2008

Tím si bohužel nejsem jistá. ☹ Mám docela strach.
Kojit budu co nejdýl to půjde.Já mu ji prostě samotnou nedám.I kdyby stál před domem na hlavě.

cherub
8. kvě 2008

Já vím, že se mi tohrozně lehce říká, ale tím, že bys eventuelně neplnila soudní rozhodnutí, bys všechno ještě zhoršila. To je napřed jedna výstraha, pak druhá a pak tě budou popotahovat a mohli svěřit malou do péče jemu 😠 ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

ria80
autor
8. kvě 2008

Nemůžou mu ji svěřit,nemá kde bydlet.
Tak jo,když s ní bude chtít jít ven,půjdu taky.S tím nic dělat nikdo nemůže.A hotovo.Prostě s ním nebude sama.
Blbý je,že i když soud nějak rozhodne,tak on stejně bude každý den chodit kolem domu a sledovat mě a tak.To je hrozný na nervy a s tím mi asi nikdo nepomůže.
On má zbran a může si říct,že když mě nemůže mít on,tak ani nikdo jiný.Nebo si to řekne o MIchalce.Nevím,co má takový člověk v hlavě.

berynka
8. kvě 2008

Rio, pokud by tvůj manžel chtěl dělat věci tobě naschvál, tak si dej pozor, ať nevycítí, co ti nejvíc vadí.
Teď je dceruška ještě dost malá a péče o ni není zase tak jednoduchá a jestli manžel není zvyklý se o ni nějak pravidelně starat, tak by to úplně jednoduše nezvládal. Nehledě k tomu že asi chodí do práce, takže svým časem nemůže nakládat podle libosti... to kdyby jí chtěl svěřit do péče nebo usiloval o péči střídavou.

Je mi jasné, že jsou teď mezi váma všelijaké vztahy - rozvod mluví za vše, ale mysli na to, že dítě potřebuje oba rodiče. Spoustu věcí děti nechápou, ani nechtějí pochopit. Jestli je tvůj manžel aspoň trochu dobrý otec, má o Michalku zájem, tak mu nebraň. Za pár let bys třeba chtěla, aby k sobě našli cestu, ale to není možné, když spolu nebudou trávit volný čas a pořádně se nepoznají.

cherub
8. kvě 2008

no podle zkušeností stačí, že má někde trvalý pobyt - třeba u rodičů, u kamárada, prostě kdekoliv... ta moje ex-švagrová si nahlásila pobyt k rodičům, kde žije dalších 8 lidí včetně 4 dětí, nemají teplou vodu, jde o byt 1+1, bydlení horší, než u kde jakých cikánů 😖 ☹ A stejně ji ho svěřili do celkové péče... takže jestli bude trochu chytrý, tak si "bydlení" sežene...

Tady by ale nebylo vůbec špatné dosáhnout toho, aby tvoje právnička vybojovala udělání psychologického posudku na tvého muže. Jestli má takové myšlenky jak říkáš, sleduje tě a je prostě "divný", tak určitě není normální a tyhle posudky to odhalí a to pak bude moci malou navštěvovat opravdu jen v přítomnosti tebe nebo alespoň sociální pracovnice... A navíc, sledování je trestní čin, zažádej o předběžný návrh, že se k tobě nesmí přibližovat. K tomu abys to dokázala by mohlo stačit to množství hovorů, kterými tě bombarduje a nějaký ten svěděk, který by potvrdil, že kolem slídí 😔

ria80
autor
8. kvě 2008

Jasně to by šlo,svědci jsou,zrovna v sobotu našim vyhrožoval,že jim zapálí dům.
Právnička taky říkala,že se to kdyžtak bude řešit přes psychology.On fakt není normální.
Nemyslím,že někdy budu chtít,aby si s MIchalkou k sobě našli cestu,ale až bude větší,tak to nechám už na ní.Ale s ním není jednoduchý vyjít,tak myslím,že z něho taky nebude nadšená.
Naštěstí nemám strach,že by ji chtěl do péče,on ví,že by se o ni nemohl starat,určitě ne,když je tak malá.Jina situace bude,až bude třeba chodit do školy,ale do tý doby ho to snad přejde.

berynka
8. kvě 2008

Rio, promiň, ale nemůže mít nějakou duševní nemoc? Nemyslím to nijak špatně, dnešní doba není lehká a spousta lidí neunese třeba stres 😅

cherub
8. kvě 2008

Tak snad ho to přejde, třeba se umoudří a bude mít novou rodinu a na vás už si nevzpomene 😔

V každém případě ti moc držím pěstičky, snad to zítra postoupí k lepšímu. Budu na tebe moc myslet a určitě dej pak vědět

ria80
autor
8. kvě 2008

Bohužel myslím,že on si novou rodinu nmezaloží.On je ten typ,co se stane na někom závislým,potřebuje ho pak jak drogu.Určitě jste to už slyseli.Jak ti lidi pak stojí hodiny před domem toho člověka a otravují mu rúzně život.Někdy to končí i tak,že zabijí sebe,nebo toho člověka,případně i sebe,ničí mu věci a tak.Mám pocit,že on je právě ten případ.
Už víc lidí mi řeklo,že to vypadá na duševní poruchu.Tak doufám,že kdyby šlo do tuhýho,tak na to ti psychologové přijdou.Bojím se s ním nechat malou samotnou,nevím,čeho je schopen.
Určitě dám zítra vědět,díky za podporu.

kveta
9. kvě 2008

Ria80, kdesi na tejto stránke som čítala radu sociálnej pracovníčky čo robiť v takomto prípade. Tá rada znela: dajte mu dieťa kedykoľvek chce a na ako dlho chce. Väčšina ockov, čo boj o návštevy berú ako pomstu matke, po troch - štyroch návštevách o dieťa stratí záujem a prestane chodiť pravideľne. Je to tým, že zistia, že takto sa matke nemstia, že matka to ako pomstu nevníma.

ria80
autor
9. kvě 2008

Ahoj,tak dávám vědět.Dopadlo to ještě dobře,on si tam naštěstí přivedl právníka,který byl spíš se mnou a vybojoval dohodu,a držel ho,když mě otravoval a chtěl dělat scény na chodbě.Ríkal mu,at mě nechá na pokoji.Tak bude chodit každý druhý víkend,oba dny na tři hodiny.
Květo,já vím,to je nejlepší cesta a už mi to dost lidí radilo,ale já se mu budu bát ji dát samotnou.Co kdyby se mi chtěl mstít.ALe věřím,že není takový,že by ublížil vlastnímu dítěti.Ale třeba ji nevrátí nebo něco.Až mu ji bbudu muset dát,tak to snad strachy nepřežiju.Ale vím,že by to časem stejně přišlo a já bych tomu neušla.Já i moje právnička věříme tomu,že když mu ji bude předávat někdo jiný a on se mnou nebude mít žádný kontakt,tak to pro něj ztratí smysl a přestane ho to časem bavit.
Kdyby jí nedejbože něco udělal,tak ho sama zabiju.

cherub
9. kvě 2008

ahojky Rio, tak to je fajn, že to zatím dopadlo takhle 😉 Budeš mít nad ním kontrolu a budeš o dost klidnější. Co bude v budoucnu, na to se snaž teď moc nemyslet a třeba opravdu budeš mít štěstí a přestane to mít pro něj smysl.

Můj brácha se opět psychicky sesypal 😔 Chtěl malého na sobotu - v mimo určený víkend a ačkoliv to někdy šlo, tak teď co má ex opět nového přítele, tak ten do toho jaksi zasahuje 😠 Navíc se přistěhovala zpět do města, kde brácha bydlí, a tak ji potkává... už jsou skoro rok rozvedení, ale on je stále zralý na psychinu ☹ ☹ ☹

ria80
autor
9. kvě 2008

A proč je na psychinu,když je taková potvora a ni se nestará dobře?Přece by s ní nechtěl být?

Jenže já mu jí budu muset dávat samotnou nějakou dobu a pak ho to možná přestane bavit.Nebudu ho mít pod kontrolou,co s ní dělá.
Navíc ta moje právnička řekla,že je na něm trochu vidět,že není úplně v pořádku,ale nemůžeme s tíím nic dělat,protože k Michalce se choval vždycky dobře.

cherub
9. kvě 2008

Rio, on ji nic neudělá, nestrachuj se. Je to táta a i když je divný, tak dceři by určitě neublížil.

No je zralý na psychinu, protože ji stále slepě miluje a kdyby přišla s prosíkem, neváhá ani minutu a bere ji zpět. Nikdo z rodiny to nechápe, strašně mu ublížila, dokonce vyšlo najevo, že ho podváděla už týden po svatbě ☹ Ale ona je prostě v tomhle hrozně tvrdohlavej, je pro něj jediná a jinou už prostě prý milovat nemůže a tak se stále upíná na myšlenku, že se vrátí... 😒

ria80
autor
9. kvě 2008

To není dobrý,trochu mi to připomíná manžela.I když on je divný ještě i jinak.ALe přesto ted,když slyším,o chlapovi,kterej je moc upnutej na bývalou partnerku,jsem spíš při ní.Vím jak hrozný to je.Ale u něho to může být jinak,nic proti němu.Hlavně at neprosí,nechodí kolem jejího domu ,nevnucuje se atd.Tím by ji ještě víc odradil a třeba by se odstěhovala někam daleko a on by syna nemohl vídat vůbec.Třeba by mu pomohl psycholog,aby se s tím smířil,třeba i za pomoci nějakých lehkých prášků.

Jinak taky si říkám,je to táta,neublížil by jí,ale bohužel nemůžu vědět co udělá,když mu cvakne v hlavě.Nikdy si nebudu jistá.Je to hrozný.Jen doufám,že mu to dlouho nevydrží a já pak budu moct přestat bát.Ze třeba někam odjede.

ria80
autor
9. kvě 2008

At se na mě tvůj bratr nezlobí,ale to že je špatnej a na psychinu,je jen jeho problém a ne její.Ona není odpovědná za jeho život.
Ale on asi nebyl takový jako můj mažel,prostě jen narazil na špatnou ženu.To chce čas,at někam odjede,at přijde na jiný myšlenky,syna at u ní vyzvedává pro něho někdo jiný.At si něco naplánuje,cokoliv a snaží se ty plány splnit.At má prostě v životě jiný cíl,než návrat ženy.Jestli je taková,stejně by s ní byl neštastný.

cherub
9. kvě 2008

Rio nene, on neslídí, netelefonuje, nepíše... je sám se svým smutkem, když se potkávají při předávání syna, tak si hraje na siláka, před ní svou slabost neukazuje... ale jinak je na ní až příliš upnutý. Nikdo nechápeme proč. Vyprávět o ní, by tady zabralo 10 stran ☹ Je to šílená mladá žába, je to ještě dítě a dle psychologických posudků je rozumově zhruba o 6 let mladší... on ji přesto miluje. Blázen ☹ 😖

cherub
9. kvě 2008

Rio, je to jeho problém, máš pravdu 😔 ale do takového stavu ho dostala ona. Bohužel.

ria80
autor
9. kvě 2008

Tak to jedobře,že neukazuje jí svou slabost.Ona se k němu už asi stejně nevrátí,ale proč se ponižovat.Snažte se ho co nejvíc zabavit,at přijde na jiný myšlenky.Mohl by to zkusit zlomit a zkusit si najít jinou.Jestli je rozumný,taksi uvědomí,že život bude mít takový,jaký si ho udělá,a taky začít něco dělat.Ne jen truchlit a litovat se.Závislým na ní se stal on sám,za to ona nemůže.
At se nad tím, zamyslí a sám z vlastní vůle to zkusí zlomit,ne proto,že to říkáte vy.Měl by vyhledat odbornou pomoc.

lucka001
7. srp 2008

Rio, když tak čtu tvoje příspěvky...to je hrůůůůza!!!
Já vím, že je to asi teď těžké období pro vás pro oba, ale uvědom si, že je pořád otcem toho dítěte a nemůžeš ho jen tak vyškrtnout ze života, to už prostě nejde.
Když čtu, že nevíš co takový člověk může udělat, co v něm je apod. tak jsi ho asi zřejmě moc dlouho nepoznala, že?
Taky byly doby,kdy jsi s ním chodila, měla se s ním dobře, milovala se s ním...tak zas tak hrozný asi nebyl,co?

No a teď k věci: Můžeš mu klidně říct, že dítě není jeho,ale on si může vyžádat a to soudně! určení otcovství a stejně testy ukážou, že dítě jeho je. (Pozor, nejde o popření otcovství, to lze uskutečnit jen půl roku od doby,kdy manžel zjistí, že se dítě narodilo-tzv.má lhůtu půl roku na to, aby otcovství popřel, pak už má smůlu a otcovství popřít nemůže. Ale určení otcovství se dá udělat kdykoliv a může to chtít i právě tvůj přítel)
Takže zapřít ho prostě nemůžeš i kdyby ses rozkrájela. Zbavit se ho taky nemůžeš. Bohužel.

Pokud jde o stanovení styku, tak pokud jde o nezletilé dítě útlého věku, pak soud většinou do rozsudku uvede styk dohodou. Pokud by dohoda nebyla možná, pak určí soud styk přesně na hodiny, ale to vám nedoporučuji,neboť to bude velmi komplikované, každý máte svůj program a tohle byste opravdu museli dodržovat, jinak by mohl otec dítěte tebe žalovat, že to nedodržuješ, lepší je ta dohoda.
U malý dětí (tzv.dětí do dvou nebo tří let) styk většinou probíhá v rámci návštěv (př. sobotní nebo nedělní odpoledne) a později si až otcové děti berou na den, víkend...

Ještě k výživnému...nutno ti připomenout, že otec je povinen!! ze zákona platit výživné na dítě a pokud by tuto povinnost nesplňoval, může soud navrhnout exekuci tzv.srážky z jeho platu.
Žádná dohoda typu-dáš nám pokoj a nebudeš platit apod. neexistuje. Samozřejmě pokud se tak dohodnote, tak se dohodnete, ale jakmile bys ho zažalovala, on je prostě povinen platit i přesto, že matka dítěte výživné odmítá. Prostě je povinen a basta.

Holt se s tím budeš muset vyrovnat, že ten otec tady je a to dítě ho potřebuje stejně jako potřebuje tebe. Teď si to tolik neuvědomuješ, ale snad ti to jednou dojde a uvědomíš si, že otec je pro dítě také důležitý.
Jednou budeš třeba vděčná, že má o dítě zájem, že ho bere na výlety a že platí nějaké kloudné výživné.
Je to fakt velká pomoc a úleva,než když jsi na to dítě sama a to jak finančně tak i citově.

Hodně štěstí.
Lucka

ria80
autor
7. srp 2008

Ahoj,je fakt,že jsme spolu moc dlouho nebyli,asi jsem ho dost nepoznala..Ale je fakt,že ted už bych ho měla znát docela dobře a přesto mě neustále překvapuje.Vždycky udělá něco,že si řeknu,že ho pořád ještě neznám. 😲 Lidi,co jsou kolem mě a vědi o tom víc,tak říkají,že takovýho člověka v životě nepoznalia ni nevěděli,že takový člověk může být.
Clověk kouká na takový ty věci běžný,jestli nepije,jestli chodí do práce.... Ze by mohl mít nějakou duševní poruchu,to člověka nenapadne sledovat.

S tím,že mu řeknu,že není jeho,to dělat nebudu,to ze mě mluvilo zoufalství.Přemýšlím i o horších věcech.Ale nejsem blázen.

S návštěvama se nedohodneme,smůla.Problůém je,že já se bojím sním nechat malou samotnou z mnoha důvodů,takže ze strachu o ní jsem u toho a on těch návštěv využívá k napadání mě.Takže toto musím nějak vzřešit nebo se o to aspon pokusit.

S tou doho dou o těch penězích,jasně že vím,že to není možný,to by bylo jen mezi náma.Je to prostě moje nabídka a doufám,že on na to jednou přistoupí.Víc dělat nem,

Ze bych někdy byla ráda,že má o dítě zájem,to si myslím,že spíš tady přistanou mimizemštani.
Otec je ve většině případů pro dítě přínosem,v tomto případě to tak není.
ZAtím se mě snaží vyhrožovat stále,vydírat a většinou si bere jako rukojmí dítě,protože ví,že o ni mám strach.Takže se mu to chystám nějak zatrhnout,aby toto dělat nemohl.
Je to boj a vypadá to,že to bude boj ještě dlouho.Ale pokud jde o dítě,člověk v sobě najde netušený síly.Je mi jasný,že to nemusí vyjít,ale budu se snažit,at si jednou můžu říct a s čistým svědomím říct Michalce,že jsem pro ní udělal všechno,co se dalo,že jsem to nevzdala kvůli svý pohodlnosti nebo strachu.Do smrti bych si vyčítala,kdybych nebojovala.