Svobodná máma - příjmení po otci jako podmínka

bustedka
20. bře 2016

Ahoj holky, ráda bych se zeptala na Váš názor. NECHALI BYSTE DÍTĚTI PŘÍJMENÍ PO OTCI, AČKOLIV S NÍM NEŽIJETE A ŽÍT URČITĚ NEBUDETE, JEN PROTO, ŽE BY SI TO KLADL JAKO PODMÍNKU PRO OTCOVSTVÍ A TÍM PÁDEM I PLACENÍ ALIMENTŮ? Věc budeme teprve řešit, ale jsem si téměř jistá, že na tohle přijde. Od otce dítěte jsem odešla - těhotenství důvod nebyl. V poslední době spolu téměř nekomunikujeme (1 SMS za 1 měsíc). Je to klasický hrdý patriot Slovák, který má problém se smířit s tím, že jeho dítě se nejen nenarodí na SK, ale ani tam nebude žít a teď ho tedy zajímá jen a jen příjmení. Otázku otcovství budeme muset brzy řešit a ve mně se to pere. Polovina rodiny má ten názor, že příjmení mám nechat otcovo, když si to přeje - ať z dítěte má prý aspoň něco, nic jiného mu nemůžu nabídnout. Ovšem ta druhá polovina má za to, že příjmení nechat své - já budu ta, která bude vše zařizovat, která bude s dítětem žít, představa, že mě budou oslovovat jeho příjmením se mi taktéž nelíbí a hlavně mi přijde neskutečně povrchní, aby o tom, zda někdo bude otcem či nikoliv rozhodovalo příjmení. Na druhou stranu - nechci dítěti brát otce, vím jak je to pro něj důležité (1 dítě, je mu 36 - u syna byla podmínka i jeho křestní jméno bez jakékoliv jiné možnosti) a co si budeme povídat alimenty se hodí. Ale děsím se toho, že jednou bude dělat problémy, pokud se třeba vdám, s jakoukoliv změnou bude muset on souhlasit.

ladie
20. bře 2016

Nedala bych jeho příjmení ani za zlaté prase! A že nebude platit alimenty? Hahá! Otcovství nestojí na tom, jak se dítě jmenuje 😎

andelka
20. bře 2016

Dát svoje. Není jediný důvod dávat příjmení po otci. Otcovství lze prokázat a alimenty bude muset platit. On nebude chodit všude s dítětem které se jmenuje jinak. Tebe budou automaticky oslovovat prijmenim dítěte.

jaja01k
20. bře 2016

@bustedka V tomto pripade bych prijmeni po otci rozhodne nedala. Kdyz se k otcovstvi neprizna, muzes to resit soudne.

andelka
20. bře 2016

A nezapomeň na podíl na úhradě výdajů s těhotenstvím a porodem a na výživné na neprovdanou matku,do 2 let veku dítěte.
On si nemá co diktovat.

drakenn
20. bře 2016

Pokud ho uvedes jako otce, bude muset platit alimenty! Vyber prijmeni na to vliv nema! Za me bych prijmeni po otci nedavala. Ty budes zarizovat vse kolem ditete, urady, lekar, skolka atd. a stejne prijmeni s ditetem leccos zjednodusi.. a nenech se vydirat

bustedka
autor
20. bře 2016

Vím, že na to příjmení vliv nemá, ale nechci se s ním pouštět moc do křížku. Když jsme se rozcházeli, řeklo se, že pokud se bude chtít angažovat, je to na něm, ale já ho k tomu nutit nebudu. No každopádně zatím sdílíte můj názor, děkuju 🙂

aaa
20. bře 2016

Může být uveden jako otec dítěte v rodném listě a jeho příjmení dítě mít nemusí. V situaci, kterou popisuješ, bych dala příjmení po matce. Alimenty bude muset platit tak jako tak.

cabalkova
20. bře 2016

@bustedka Usnadnis si hodne zivot, kdyz se s ditetem budete jmenovat stejne a jak pisou holky, prijmeni nema na vyplaceni alimentu vliv. Otazka je, jestli se ti bez toho prijmeni podepise do papiru na rodny list, aby tam mohl byt uveden, nebo budete muset otcovtstvi nechat urcite soudne, ale tak k soudu kvuli alimentum nejspis pujdete tak jako tak, tak uz je to v podstate asi jedno.

nutricnihodnota
20. bře 2016

V žádném případě, bych příjmení po otci nedávala. Do budoucna bys s tím měla spoustu nepříjemností. Až si najdeš někoho jiného, jistě budete chtít mít jako rodina všichni stejné příjmení. Pokud otcem je, tak se z toho nemá šanci vykroutit, ať už se bude dít jmenovat jakkoliv. A tu svojí hrdost, ať si strčí někam. Ty jsi matka, Ty se se budeš starat a vše zařizovat. Ty se několik let nevyspíš a budeš mít miliardu starostí. On jen pošle peníze na účet, pár dní v měsíci si s děckem pohraje a zase odevzdá, i s taškou špinavýho prádla. Ty budeš matka na plný úvazek a on pořád jen svobodný chlapík, který si dělá co chce, chodí kam chce, žije jak chce.

anushka111
20. bře 2016

Dala bych po sobě, právě z těch výše zmíněných důvodů. Pokud už teď bude dělat problémy kvůli příjmení, pak je nejspíš bude dělat dál, ať příjmení zvolíš po něm 😉

shine2015
20. bře 2016

@bustedka dala bych prijmeni po sobe a jeho jako otce neuvedla. A drzela se od neho co nejdal. Alimenty nechtit. Az prijde se stridavou peci bude hur alimenty nefostanes a dite dva tydny neuvidis.

shine2015
20. bře 2016

@bustedka dala bych prijmeni po sobe a jeho jako otce neuvedla. A drzela se od neho co nejdal. Alimenty nechtit. Az prijde se stridavou peci bude hur alimenty nefostanes a dite dva tydny neuvidis. A to kde jsou dalsi veci ve kterych bude vys...

lv
20. bře 2016

souhlasím, příjmení matky je lepší..otec bude a platit na něj bude, i kdyby se jmenovalo X.Y.
no, nemusí to být jen to jméno, co by měl po něm..může být celý on výzorem, povahou..geny klackem neumlátíš..
@shine2015 přece není rodičem sama, nemůže ho druhému z rodičů vzít, má taky - kromě vyživovacích, morálních povinností taky právo na to, ho vidět vyrůstat, sdílet s ním čas atd..a to i kdyby to byl kretén

luj89
20. bře 2016

Já teda vůbec nechápu tu tradici dávat dítěti příjmení (i jméno) po otci u nesezdaných rodičů. A jsem ráda, že už to postupně upadá. Mělo by to být na dohodě obou rodičů, ne na nějaké divné tradici.
V tvém případě mě nenapadá ani jeden rozumný důvod pro příjmení po otci dítěte. Jestli to dobře chápu, bude dítko žít s Tebou a od toho se to všechno odvíjí. Např. si představ situaci, kdy budeš žít s novým přítelem a všichni budete mít jiné příjmení. Nehledě na to, že kdybyste se pak chtěli vzít, potenciální přítel si vezme Tvé příjmení a je to - pak budete mít celá rodina jedno příjmení. Rozhodně bych se nenechala vydírat tvým ex. Alimenty bude muset platit ať se mimčo bude jmenovat jakkoliv. Tak důležitou ,,věc" jako je příjmení bych řešila s rozvahou a ne podle toho kdo víc řve a vydírá...

shine2015
20. bře 2016

@lv jestlize to je kreten tak ja jako matka uprimne s.ru na jeho prava i povinnosti ale chranim svoje dite....to je u me na prvnim miste.

cattus
20. bře 2016

@luj89 my s partnerem sezdani nejsme a svatbu ani nechceme. A syn ma jeho prijmeni a svete div se, dokonce me od toho partner zrazoval. Ze dite je matky a melo by mit stejne jmeno jako matka. Ale ja naopak rekla, ze je to i jeho dite. Jestli mu sve jmeno dat nechce tlacit ho k tomu nebudu, ale ze by to bylo fajn aby bylo jasne jak jeho rodinna linie pokracuje. Vse se rozhodlo vlastne na posledni chvili pred dverma matriky. A syn ma partnerovo prijmeni. Je fakt ze u doktora a na uradech nas volaji jeho jmenem ale zvykla jsem si...

etinka
20. bře 2016

@bustedka,nedala bych po něm příjmení nikdy,pokud spolu nejste a nemusíš!!!!!.....pokud spolu nekomunikujete,tak na co??Pokud bude mít o dítě zájem,příjmení nehraje roli....ale tak jak ho popisuješ,to bude asi pěknej týpek 😒
Kdybys jednou našla perfektního tátu svému dítěti a chtěli jste mít stejné příjmení všichni,budeš mít se Slovákem peklo.Musel by podepsat souhlas......Jinak bude mít dítě příjmení po původním otci,který ho třeba ani nebude vídat......Otec je ten,co vychovává a dává lásku a nemusí to být ten,který je v RL!!!!!!

Ségra je rozvedená,vím,je to něco jiného,ale ten štempl v rodném listě dětem nikdo neumaže a debilního otce také ne.Zná jenom svá práva,alimenty teda platí,ale navíc ani ň.....bylo by jim líp,kdyby ho v RL neměli.

jancip
20. bře 2016

Pokud bych měla dítě s mužem, který by nebyl můj manžel, nikdy bych po něm příjmení nedala, i kdybysme spolu normálně žili.

luj89
20. bře 2016

@jancip Moje řeč ;)

luj89
20. bře 2016

@cattus Sice jsem moc nepochopila to s tou rodinnou linií, ale jinak dávám palec nahoru ;). To je přesně to o čem jsem psala, mělo by to být na domluvě obou, ne jen kvůli nějaké tradici.

ammore1987
20. bře 2016

@bustedka nedala by jsem jeho příjmení ani za nic!!! Jak už tu psali, vy budete chodit po doktorech a vše zařizovat... Já jsem vdaná a tak máme všichni stejné příjmení, ale kdyby jsme žili jen tak na hromádce spolu tak by jsem dala na 100% svoje přijmení 🙂 nemluvě o vašem případu, to by jsem nad tím ani nezapřemýšlela... 😀

gracinka7
20. bře 2016

Já bych jméno po muži nedala, když bych s ním měla dítě za svobodna. Natož když spolu ani nejste. A křestní jméno bych taky vymyslela sama. To uděláš vždycky všechno, co ti nařídí někdo jiný? 😕

agne
20. bře 2016

Zavání mě to tak trochu vydíráním... 🤐 Pokud nemáte v plánu to spolu ještě zkusit, což asi ne, tak bych rozhodně vybírala za sebe jméno i příjmení (max. kompromis třeba pokud bych věděla, že se mu jméno Jonatán nikdy nelíbilo nebo má vůči němu averzi nebo se tak jmenuje jeho pes, tak bych jej nevolila..., ale to je asi tak všechno...). Na vše okolo bych reagovala uvidím, možná, musím si to rozmyslet, ale byla bych rozhodnutá a neřešila bych to s ním... 😵

janaa1
20. bře 2016

ROZHODNĚ bych nechala příjmení své a to z mnoha důvodů...nerozumím tomu, proč nesezdané matky dávají automaticky jméno dítěte po otci...? Kamarádka mi řekla, že je to sice tradice, ale já v praxi narážím na řadu nepříjemných situací, když má dítě příjmení po otci a rodiče spolu nežijí a nebyli sezdaní...

bustedka
autor
20. bře 2016

Díky holky. Potřebovala jsem i takovou podporu. Moji rodiče a prarodiče v tomto mají jiný názor a prý když už jsem od něj odešla a dělám si vlastně vše podle sebe, měla bych mu nabídnout aspoň příjmení, aby z toho taky něco měl. Já tento názor nesdílím. Buď se chce jako otec angažovat, nebo nechce. A pokud bude příjmení určující, tak ten člověk nemá pro mě hodnotu.
@gracinka7 určitě ne🙂 právě naše rozdílné názory a to, že já nepatřím mezi ženský co chlapa poslouchají na 100%, jsme se rozešli.

kulatakosticka
20. bře 2016

@luj89 moje děti mají příjmení po svém tatínkovi, i když nejsme sezdaní. Jednak nevycházím s rodiči a byla by pro mě nepříjemná představa, že se jmenují po nich a navíc se s partnerem milujeme a nikdy není vyloučeno, že se jednou nevezmeme. Myslím, že to není jen o tradici, ale jak to kdo cítí.

icharlie
20. bře 2016

@etinka Ja teda mela za to, ze kdyz ma dite prijmeni po matce, musi stejne otec souhlasit se zmenou prijmeni ditete v pripade, ze by se vdala

etinka
20. bře 2016

@icharlie,nevím to přesně,jen popisuji případ zrovna jedné maminy,co jsme tu nedávno četla.Asi by záleželo i na tom,zda by byl otec i v RL nebo ne.Tady v tom případě to byla svobodná matka,s otcem dítěte se nestýkala,ale holčička měla příjmení po otci.Teď,když je větší,zatoužila se jmenovat jako maminka a mamince tím začalo peklo.Prý musela požádat otce o souhlas a jak do toho píchla,najednou se tatíček probral a chce se s holčičkou stýkat,i když ho nezná,mamince doma brečí,psychicky se zhoršila......

jessika
20. bře 2016

@shine2015 to je blbost. střídavku otec nedostane proto, že si pískne. ale musí se prokázat jako otec, který se o dítě stará a zajímá, pravidelně navštěvuje a platí na něj. což tady to asi ten případ nebude 🙂

koordinatorka_odboje
20. bře 2016

@bustedka nedavala bych, uz samo o sobe to budes mit jak svobodna matka slozite, natoz aby to jeste "kricelo" z toho, ze dite ma jine prijmeni. Pak si najdes dalsiho partnera a budete mit dalsi deti a prijmeni budete mit kazdy pes jina ves? Mysli trochu na sebe, ulehci si to. Jeste toho budes mit az az, alimenty pres hranice jsou velice spatne vymahatelne, on jestli bude v rl, tak bude mit veskera otcovska prava, bude ti kecat do zivota - potes prase