Výživné na maloleté dieťa, otec nechce prispievať

teenads
6. lis 2011

Chcela by som Vás požiadať o radu.
-
Už som naozaj zúfalá. Môj bývalý je holandskej národnosti, máme spolu 2- ročného synčeka. Bývalý nás nechal už pred rokom a odvtedy ani neprispieva na malého. Pol roka sa ani len neozval. Len teraz v októbri poslal malému email, že všetko najlepšie k narodeninám. No, idem k veci. Návrh na súd som už podala minulý rok v septembri, no keďže on sa ani raz nedostavil, ťahá sa to do teraz. Minulý týždeň som znova bola na súde a tam mi sudkyňa prečítala, čo povedal môj bývalý , keď ho vypočúvali na súde v Holandsku - že on nemá nič, je nezamestnaný, žije u rodiny, nemá z čoho platiť.
On sa mi tým vlaste vyhrážal už keď som podala návrh, že on to spraví tak, aby nemusel nič platiť, re robiť nebude, aby nemal príjem. S domom neviem čo spravil, asi ho daroval 18-ročnej dcére. ale to je jedno. No k tomu , že nepracuje - v Holandsku je minimálna mzda 1435 eur, čiže za hocijakú prácu dostane tú sumu. nie je to relevantné? lebo sudkyňa nad tým ani neuvažovala.
Ja som žiadala výživné 250 eur, no teraz mi hrozí, že mi bude platiť len 25 eur !!!! - to je 30 percent zo živ. minima na jedno dieťa , tu na Slovensku
Ďakujem za akúkoľvek radu
Maťa

jop
6. lis 2011

@teenads podle mě je největší komplikací to, že tvůj bývalý partner je z Holandska. U nás (a předpokládám, že i na Slovensku) soudy zjišťuji, zda se otec nevyhýbá přijetí nějaké práce, aby nemusel platit svoje závazky. Obávám se ale, že toto by se slovenskému soudu v Holandsku těžko zjišťovalo ☹ Nevím, jestli je spolupráce mezi slovenskými a jinými soudy v EU natolik dobrá, že si mohou navzájem vyžádávat a sdělovat tyto informace. Pochybuju, že ti tady na koníkovi někdo kvalifikovaně poradí, spíš bych radila se obrátit na nějaké občanské sdružení či jinou organizaci, které se touto problematikou zabývají.

teenads
autor
6. lis 2011

Ďakujem za odpoveď. Zajtra idem ešte posledný krát na Sociálku, zistiť, či nemôžem niečo urobiť. napríklad pozastaviť konanie, pretože nemôžem súhlasiť s tou smiešnou sumou. To radšej ešte počkám, bez peňazí 🙂, ak sa s tým dá niečo robiť, myslím tým zistiť to o tej práci. No nevidím to nejak ružovo. Už týždeň som z toho totálne hotová, nerozmýšľam o ničom inom, mám proste nervy a bojím sa , že mu to vyjde. Keď sa mi tým vyhrážal, že to tak spraví, neverila som, že by mu to mohlo prejsť, no teraz vidím, že s čestnosťou a slušnosťou nikam nezájdeš. Vyhrávajú tí, čo vedia klamať bez mihnutia oka, bezcitní a bezcharakterní ľudia. Nemám slov....

jop
6. lis 2011

@teenads na netu jsem teď v rychlosti vyčetla i to, že teoreticky je možné žalovat otce v Holandsku. Holadnský soud by určitě měl více možností zjišťovat, jak na tom otec skutečně finančně je. Ale jak říkám, chce to vzít si nějakého právníka, který se nejlépe na tuto oblast specializuje, příp. požádat aspoň o udělení advokáta bezplatně, pokud na to nemáš peníze.

jop
6. lis 2011

@teenads s tou slušností máš bohužel pravdu. Se slušností dneska nikam nedojdeš, ani u soudu, ani nikde jinde. Bohužel pokud má člověk slušné vychování, tak je to spíš velké mínus ☹

jop
6. lis 2011

@teenads u nás máme Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí, u vás je to asi toto:
http://www.cipc.sk/
sem bych se určitě obrátila pro radu

teenads
autor
6. lis 2011

Ďakujem, ďakujem, ďakujem. Dám vedieť ako to dopadlo. Zatiaľ ahoj

teenads
autor
10. lis 2011

Ahoj, tak schválili mi 100 Eur. Takže to dopadlo celkom dobre, ak sa on neodvolá, samozrejme....

jop
10. lis 2011

100 Euro není bůhví co, ale jde to. Teď je ještě otázka, jestli to otec bude platit. Kdyby ne, tak se určitě obrať na ten úřad, jak jsem ti dávala odkaz.

teenads
autor
17. lis 2011

Áno, určite to pôjde cez to, ak nebude platiť. Už som sa na to pýtala aj na súde. 🙂 Ahoj a díki za záujem.