Výživné pro zletilé dítě. Jak se určuje jeho výše?

marecek4
5. čer 2011

měla bych dotaz na výživné-jak se určuje jeho výše,na nějakých právních stránkách jsem se dočetla,že o co si takové dítě zažádá tak má schválené,že pro zletilé děti se nezkoumá příjem rodiče,který má výživné platit-ale samozřejmě asi v nějaké rozumné míře,ne že si zažádá o desetitisíce u obyčejného dělníka,ale zase u podnikatele že neschválí patnáct stovek,že se asi bere že je dítě obeznámené a rozumné a nechce nesmysly

luciebx
5. čer 2011

ja ted nechapu a ani nevim zda by pro zletile dite nejake vyzivne bylo.. to se preci plati do 18 let ne? a urcite si to vyzivne dite nestanovuje samo.. vse se odviji podle platu rodice a urcite jsou na to tabulky podle kterych se ridi vyzivne.. ale muzu se mylit ale s timhle sem se nesetkala..

vojtisek2007
6. čer 2011

pokud dítě stále studuje, má nárok na výživné i po 18tém roku - dle mého názoru a bude se to odvíjet pořád od platu rodiče - a budou se brát v potaz nároky na školu,dojíždění,popř internát apod....jen když už mu bylo 18 musí si žádat dítko samo, už za něj výživné nežádá matka....si myslím teda já.....

ik73
7. čer 2011

Ahoj,mámdoma ten samý případ,synovi bylo minulý měsíc 18let,dále studuje a proto jeho otec platí výživné dále,ale u nich je ta věc,že se mezi sebou otec a matka dohodly,tudíž výřivné po dovršení 18let díděte stále platí bez podání žádosti dítěte samotného ,pokud se nevyučí myslím že věková hranice je 25let,otec výživné platí dále,ovšem když se rodiče nedohodnou,musí 18ti leté dídě,požádat o výživné u soudu a vy ho po rozsudku dostanete zpětně,dříve pokud dítě dovršilo 18ti let,na výživné už nemělo nárok,dnes je to jiné,Irča. 🙂

marecek4
autor
7. čer 2011

@janocka díky,ale tam se právě řeší výživné pro malé děti,no za zeptání nic nedám

marecek4
autor
7. čer 2011

@luciebx
@vojtisek2007

že nežádá matka to vím,ale mám od dcery plnou moc tak je to jedno,jen by žalobu podepsala a pak už bych za ni na soud jela já,na výživné má nárok do té doby,dokud nebude nenastoupí do práce,a i pak pokud by šla znovu na školu je možné výživné znovu přiznat-třeba v případech,kdy dítě neuspěje hend při přihlašování na vysokou je to běžné a na rozdíl od přídavků které končí jasně 26 rokem,výživné může rodič platit déle-záleží právě na podmínkách,zrovna u nás by to vycházelo dýl,pokud se holce bude dařit,má nějaké dys problémy,tak neplánuje po střední hned vysokou ale ještě vyšší střední a pak teprve na výšku a ještě šla do školy o rok později,takže to už máme při normálním studiu bez mezičasu třeba v té práci hraniční,a ještě by chtěla kvůli jazyku na nějakou dobu zkusit i cizinu-a vlastně bude de facto pořád studující-ježiš,to jsem se zase rozepsala

no nic,tak já vyčetla,že ano dítě si žádá samo,a soud mu přizná oč si zažádá-bez zkoumání příjmů,s tabulkama jsem se tady u nás nesetkala,tak jako se tady nehledí na potřeby dětí,ale na to že tatínek lže,jak platí všecko možné a vydělává málo-jenže jaksi někdo neovládá ani kupecké počty kdy si nespočítají že nemohl vydělat tolik a zaplatit tolik-že je tam rozdíl minimálně ve výši toho ročního výdělku-ale hlavně že mu to sežerou i s navijákem,chudáčkovi jednomu-ten soud už včera proběhl,pro nás dobře,pro otce špatně,já sice žádala o zvýšení,ale v reakci na jeho žádost o snížení-zůstali jsem u toho,že platí první rozsudek a nic se nemění,ale právě že dcerka by si ráda zažádala ještě o zvýšení,ale máme obavy aby jí to vzali-nebo spíš aby nějak uspěla

vojtisek2007
7. čer 2011

@marecek4 tak jestli se jí úměrně zvyšují náklady na studium, tak by zvýšení výživného mělo projít....a tabulky jsou - tam jsou určené minimální částky výživného, je to tuším podle věku dítěte....stejně jako dnes už třeba soud nebere v potaz potvrzení o příjmu, které je jasně podhodnocené a vezme v úvahu průměrnou mzdu v dané profesi v davném kraji- pak je platiči (ať matka či otec) potvrzení o minimálně mzdě k ničemu.....pracuju v advokátní kanceláři, tak něco vím, ale teď jsem už čtvrtý rok na mateřské, do kanceláře chodím jen občas a dělám tam účetnictví, tak se zákonama te´d moc nepracuju, ale určtiě se to moc nezměnilo.....Teď si dokonce žádala kamarádky dcera - otec jí platí 3.000, po třech letech vš jde dál, takže žádala o zvýšení na 4.500 a úspěšně....

marecek4
autor
8. čer 2011

notak ať jsou rády ty maminky které se na vás obrátí-mému BM zkousli to že jeko OSVČ si vydělal měsíčně za loňský rok 109 000-z toho zaplatil prý 60 000 dětem,měsíčně 6 000 exekutorovi,zaplatil výdaje kolem dvou jím způsobených autohavárii,a ještě hned v lednu zaplati 130 000 na další dluh - a v jeho oboru je příjem minimálně dvakrát vyšší a to ještě když bude dělat tak jako lážo plážo,pokud se zůčastní nějaké kalamity tak s přehledem i třikrát a víc-pracuje v lese s pilou, jen pro představu jsem se ptala hajného jen na ty výdělky a ten mi jasně řekl kolik,ale taky mi řekl,že ten chlap musí dělat ne jak BM,že si vytěží co se mu líbí a zbytek nechá být,nebo se na práci vykašle úplně-a takové případy jsou u něj běžné-už dvacet let slyší jen-nemám peníze,drží mi fakturu-byla jsem pěkně pitomá,že jsem mu to spolkla i s navijákem,ale byl pěkně žárlivý a vyhrožoval,já vlastně byla celkem dost izolovaná-jít ke kemarádce byl problém i když jezdíval pryč,tak mi to pak vyčítal,jet k našim byl oheň na střeše,zato u jeho rodičů jsem byli pořád-jenže tyhle věci vidím až ze zpětnýho pohledu,a vlastně náš konec začal tím,že jsem se sekla a řekla že ze svojí výplaty taky něco chci mít a našetřila jsem nám všem na dovolenou-na tu odmítl s námi jet a odstěhoval se ke své přítelkyni,se kterou mě už za tichého souhlasu tchyně podváděl nějakou dobu,a zbytek je ještě na dlouho,ale s dětma je to tak,že se mu platit nechce,platí nepravidelně a kde může tak nás pošpiní a vymýšlí si bludy-poslední co mě nejvíc nadzvedlo,že je týrám,protože mají modřiny-a to u toho 16tiletýho přemýšlím,že kdybych mu náhodou vrazila,tak mi to vrátí-ne že by tak vyváděl,ale je to pocitově,že je už pomaličku větší jak já,a holky se přece nebijí 🙂 i když by kolikrát zasloužily,ale co už s ním nadělám 😒

emarosa
7. srp 2011

Ahoj,mam také dotaz..Potřebuju poradit kde a jak si mohu zažádat o výživné sama,když je mi 18 let a otec na mně dosud neplatil,jelikož se dohodl s matkou a ta to nechtěla. Jenže jsem dospělá a potřebuju se soustředit na školu a nechci být stále závislá na matce,která mi neustále vyčítá,že do mně cpe jen peníze. Otec žije v německu a proto bych potřebovala poradit,co s tím. Studuju a studovat budu ještě dál,takže na výživné mám árok že?
Děkuju

lucifereeek
7. srp 2011

@marecek4 výživné pro zletilé dítě, ale jen za předpokladu studia, jinak samozřejmě nárok nemá. Navíc je to dle platu rodiče, není to tak, že si řekne, a to bude mít.

lucifereeek
7. srp 2011

@marecek4 a to s tou školou, je to stejné jak u výživného, které končí 26ti. Pak i kdyby studovala tak nárok už není.

marecek4
autor
7. srp 2011

@lucifereeek pokud vím tak nárok na výživné se věkem neztrácí,jen na přídavky,to náleží do té doby,dokud je dítě studující a neživí se samo-je sice předpoklad,že v 26 už by mělo mít i po výšce,ale pokud si udělá mezitím přerušení a nějký studijní pobyt kvůli řečem,ze kterých plánuje státnice,tak pak výživné náleží pořád,ale to je pak i předmětem zkoumání jestli už by se dítě nemohlo samo živit,ael pokud by to bylo jak u mých sestřiček tak se jim studium pěkně natáhlo-prvně školu zrušili,pak zase otevřeli-mezitím šla studovat jinou,posléze dodělávala tu původní,ale než by se doprošovala takse vdala a vše hezky při zaměstnání a posléze i s prckem-to beru pouze zdravé děti,pak je ještě bohužel druhá strana mince,kdy je dítě postižené,nemocné,či jinak odkázané a tam zase výživné končí přiznáním invalidního důchodu,že ten nemusí stačit a bylo by k dobru věci,aby druhý rodič přispíval se jaksi už nebere,tak jako hodně rodičů zapomíná platit výživné na své děti v dětských domovech,ale to už brousím do úplně jiných sfér

ptala jsem se hlavně proto,že dceři bylo 18 a tatínek žádal o snížení výživného-z 1700,- na 1500,- a přitom ona sama uvažovala o žádosti na zvýšení tak na 3 000,- -tatínek je OSVČ,a nepřiznává všechny příjmy-jak je vidět i z počítání co tvrdil u soudu že za loňský rok zaplatil,protože půjčku už mu nikde nedají a nikdo mu nepůjčí,díky dluhům co si nadělal,ale zatím zůstalo vše při starém a dál uvidíme jak to budem zvládat a požádáme až po novém roce,jak půjde ta třetí na střední

lucifereeek
7. srp 2011

@marecek4 právě proto je předpoklad, že do 26ti člověk dostuduje, pokud si mezitím udělá nějaké pauzy, je to už jen její věc. Pokud vím, tak od 26ti si musí i platit školné, a i zdravotní pojištění, atd. To by taky mohla studovat do 40ti a otec by pořád na ni platil. Je to prostě tak.

berenika39
7. srp 2011

@marecek4 26 let je hranice, to nepřepereš🙂. předchází se tak fingovanému studiu do důchodu.

marecek4
autor
8. srp 2011

ale jak říkám,je to i individuálně řešené nebo spíš řešitelné,naše mladá šla o rok později do školy,takže maturovat bude v jednadvaceti,protože má poruchu učení tak nehodlá - netroufá si jít hned na vysokou,ale na vyšší střední-to máš už 23 a pak pokud ji vezmou hned další čtyři roky vysoké a hned jsme rok přes hranici-netvrdila bych to kdybych to nekonzultovala se sociálkou-ano,přídavky už mít nebude ale na výživné nárok mít bude,a pokud by ji nevzali hned,tak právě plánuje jet k tetě a učit se řeč-takže by vlastně pořád studovala

marecek4
autor
8. srp 2011

@berenika39 ale taky netrdím,že její plány budou i po maturitě dál takové,jako je má teď,i když bych jí to moc přála

berenika39
8. srp 2011

@marecek4 Vyživovací povinnost rodičů
ke svým dětem trvá až do doby, než jsou schopny samy se živit, tedy samy si
z vlastních prostředků zajišťovat veškeré náklady na živobytí (ubytování,
ošacení, strava, náklady na školu apod.

Plány jsou hezká věc, ale tam je ta "schopnost" se živit, a to člověk v šestadvaceti letech obvykle má. A klidně u toho může studovat. A krom toho - nechat se živit ve věku,kdy už může stát na vlastních nohou? Proč? Otec sice bude plnit platit vyživovací povinnost, ale z čeho bude dcera žít? Z dvou tisíc alimentů asi ne...takže to bude na tobě (utáhneš to?) nebo - na ní - a v ten okamžik je schopna se živit a vyživovací povinnost otce zaniká.
Jinak samozřejmě přeju dceři, at se jí všechno vede, jak si přeje, jen moc nesdílím ten názor - bude studovat co nejdéle to půjde a tatínek bude cvakat.
Syn řešil svoje alimenty nedávno, mám to v čerstvé paměti, bohužel.

pelenka
8. srp 2011

@emarosa Podáš soudu návrh na zvýšení výživného, v tvém případě budu asi trochu háček v tom, že u těchto "sporů" je místně příslušný soud "žalovaného" (zní to ošklivě já vím), takže by se to muselo zřejmě směřovat do toho Německa. S rodinným právem trochu zkušenost mám, ale u nezletilců a i u nich se to většinou, pokud je přítomen "státní prvek", neobejde bez pomoci advokáta. Takže to asi bude chtít vyrazit někam na radu.

pelenka
8. srp 2011

Hezky to je rozepsané tady: http://www.vyzivne.cz/vyzivovaci-povinnost-rodi.... A k tomu, že soud nezkoumá a dá jen to, o co si zletilé dítě řekne znamená to, že "soud je vázán návrhem" tzn. dá jen to, co v návrhu vyčíslete, že pokryje spotřeby onoho zletilce, to je rozdíl od návrhu pro nezletilé dítě kde "soud není vázán návrhem" tzn., že skromná maminka si řekne pro mimčo o 2000, soud zjistí, že tatínek má mnohem víc a soud podle toho mamce klidně i víc přizná, jelikož dítě má právo podílet se na životní úrovni obou rodičů (může se mu tedy i spořit, pokud to nespotřebuje).

pandullka
4. dub 2012

Dobrý den,
Mám takový dotaz, jelikož nevím, kam se obrátit pro pomoc. Je mi 19 let, a jsem stále studentkou, ve studiu dále budu pokračovat na VŠ. Můj otec mi posílá výživné 3600, a matce(u které bydlím) určil soud "alespoň 500"). Problém je, že od doby, co mi otec posílá peníze na účet, po mne matka chce peníze na domácnost cca 1200 Kč, proto jí každý měsíc posílám 700 korun na účet. Jsem na internátě, proto si z výživného otce musím platit internát, veškeré jídlo, hygienu apod. Matka mi přispívá občasně polovinou na mimořádné výdaje(učebnice, poplatky ve škole...) S penězmi nevycházím, a nevím, jestli si mám podat žádost o zvýšení, nebo přepočítání výživného od mé matky. Od doby, co jí určil soud 500 korun, si našla zaměstnání, předtím byla na matěřské dovolené. Popř. jsem se chtěla zeptat, kolik takový soudní proces bude stát? Jestli budu potřebovat advokáta apod. Děkuji 🙂

andelkahs
17. zář 2012

moje čerstvá zkušenost u soudu: pokud je podán návrh za doby nezletilosti a překlopí se na zletilost, stále je přítomen rodič, výše výživného se hlavně odvíjí od příjmu obou rodičů a jejich partnerů, s tím že se přihlíží jestli má další děti atd.
Tabulky? To je výsměch pro nás, kdo se stará o děti. Je to pouze vodítko, kolik může stanovit soudce, ale rozhodně se od toho neodvíjí výše alimentů. Co soudce - to originální pohled na situaci a podle toho stanoví částku. Pokud vám nějakou stanoví ..........., mohou i zamítnout.

andelkahs
17. zář 2012

@pandullka
Dobrý den, soudní řízení není zpoplatněno, Vy podáváte žádost o zvýšení výživného na zletilého. Záleží co máte uvedeno v rozsudku na výživném. Pokud máte určeno výživné i od matky, žádejte o zvýšení výživného na ni.
Nevím jaký má příjem Váš otec, ale v současné době 3.600 je dobré, pokud matka nastoupila do zaměstnání - má sice příjem, ale pozor má další vyživovací povinnost. Pokud by jste se rozhodla pro advokáta a následné podání, určitě budete potřebovat poslední rozsudek na výživné, bez toho to určitě nepůjde. Jestli vycházíte dobře s otcem, zkuste se domluvit, nebo případně s matkou. Je mi jasné, že s penězi nemůžete vyjít, ovšem můžou i argumentovat ať si seženete brigádu (jen takový dodatek). Minimálně bych zkusila konzultaci u právníka.
Držím pěsti, dobře pořiďte 🙂

blanka0
18. zář 2012

vyzivne se posuzuje podle prijmu rodicu. ja mam 11letou dceru a otec dcery si prisel k soudu ze nema zadny prijem. soud uznal ze by se mi meli zvednout alimenty tak naridil vyhodnoceni jeho majetku ale mate moznost vyzivne vyzadovat po prarodicich coz znamena po jeho rodicu.

kitinka76
18. zář 2012

@blanka0 mě u soudu řekli, že pokud budu žádat výživné od prarodičů, tak musím i od svých rodičů....

blanka0
19. zář 2012

ne ty vyzivne davas ale on nedava tak at plati jeho rodice. je to i na internetu. a pal ti poradim zajdi si na socialku kazdy nezletile dite ma svoji opatrovnici tak oni ti poradi me taky poradili a jsou s tebou u soudu.

kitinka76
19. zář 2012

@blanka0 bylo to dávno, já byla tenkrát na MD a on po škole bez práce. U soudu se mnou opatrovnice samozřejmě byla. Asi je to jinak, když máš příjem - výplatu, nebo jsi jen na sociálních dávkách

moraviaselect
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
potkanice
8. lis 2014

@pandullka Ježiš, určitě si podej návrh!! Já to teď udělala taky. Jsem zdravotně postižená, stav se mi čím dál víc zhoršuje, studuju střední školu a sem stejně stará jako Ty. Mám invalidní důchod, ale první stupeň a minimální míru, jsem soudem svěřená otci, ten je ale alkoholik. Bydlím u přítele, podílíme se na platbě bytu a jídla a vlastn všeho okolo. Já mám navíc ale větší výdaje za léčivo, dlouhodobě, měsíčně doktoři, cesta do školy, jídlo, ošacení a zájmy mám chov potkanů (popravdě, peníze příjdou 7. - osmého mám na účtě už jen tisícovku a z toho vyžij celej měsíc!)
Matka ovšem dělá a bude dělat, jako že víc nedá, nemůže. Umí hrát na city a umí ze sebe udělat chudinku, takže věřím, že daleko nedojdu. Je mi 19 a od matky pobírám pouhou tisícovku, která pokryje jen léčivo

pozorella
8. led 2016

Dobry den,
Chtěla bych se zeptat je mi 18 chtela bych odejit od rodicu (nevychazime spolu) uz pul roku dostavam penize jen na dopravu do skoly...chtela bych se prestehovat k priteli (ten zije s matkou a 2 sestrami) a zacit i nove studium stavajici me totiz nebavi.Mam narok na vyzivne od rodicu nebo od statu? Dekuji za odpoved.