Z čeho se vypočítává výše alimentů?

niki2
22. čer 2011

Zajímalo by mne, z čeho se vypočítává výše alimentů? Jak je to, když je manžel už 9 měsíců nezaměstnaný a ani podporu nepobírá?
Děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
22. čer 2011

Výše se nevypočítává, výši určuje soud... a je dost na něm podle čeho je určí. Ale dost často postupuje tak, že vezme kolik by si manžel mohl vydělat , kdyby pracoval a z téhle částky vychází, bez ohledu na to, že je nezaměstnaný.

vojtisek2007
23. čer 2011

@niki2 jinak byla taky navrhovná tabulka , podle které by se mělo na soudech sjednotit určováni alimentů,ale zda nakonec byla i uzákoněná nevím....a jinak je to jak píše jani, vezme se průměrný výdělek v jeho oboru v kraji ve kterém žije a z toho mu vyměřují alimenty

Díl z platu připadající na výživné
0 - 5 let 9 - 13 %
6 - 9 let 11 - 15 %
10 – 14 let 14 - 18 %
15 - 17 let 17 - 21%
18 a více let 20 - 24%

j.a.n.i
23. čer 2011

@vojtisek2007 Tabulka existuje, ale je pro soudy pouze doporučená nikoliv závazná, takže se s ní řídit mohou ale nemusí.

niki2
autor
23. čer 2011

Dekuji, tak pro mne je ted dulezite vedet, ze se to pocita z predpokladaneho vydelku.

geryl
6. lis 2013

Je nesmysl co tady uvadí jani. Soud samozrejme zajima zda je otec platici vyzivne na syne zamestnany či nezamestany , či zda je veden na UP. Podle toho se vypocitava vyše alimentu! Pokud ma vyplatu 12tis nemuze platit 4tis tak jako by mel vyplatu 24tis!!! A pokud bude kazdy treba treti mesic menit otec praci pokazde muze zazadat (v pripade snizeni vyplaty) a nižší alimenty!

j.a.n.i
7. lis 2013

@geryl Nesmysl to není, pokud soud usoudí, že se práci vyhýbá úmyslně, případně že opustil bezdůvodně lépe placenou práci, tak klidně alimenty vypočítá z fiktivního platu... a mám to ověřené. A žádat samozřejmě může, ale to ještě neznamá, že mu je soud sníží...

v02
26. kvě 2014

A ví někdo jak je to když jsou děti dvě?

andelka
26. kvě 2014

@v02 podle mě je to stejné. Záleží na platu (pokud nějaký má), u dvou dětí to může být v pohodě 30%.

v02
26. kvě 2014

Tak to děkuji za odpověď, právě že si vydělá hodně platí už dost vysoké alimenty a na děti se smí podívat tak akorát na fotce, když byly malé ☹

andelka
27. kvě 2014

@v02 nemají určený styk? To je smutné..bohužel výživné a podíl na výchově a péči jsou dvě odlišné věci. A vím že je dost těžké vydupat si možnost být s dětmi, když tomu někdo (obvykle druhý rodič) nepřeje.. 😒

marketa11112
8. črc 2014

dobry den.... jen dotaz. kolik plati alimenty muz, pokud pobira minimalni mzdu? bydli sice v domku, ale ten mu darovali rodice. dekuji.

j.a.n.i
9. črc 2014

@marketa11112 To ti nikdo neřekne, každý soud může rozhodnout jinak...