Žádat, nebo nežádat výživné na nezletilé dítě?

jaroslavahajna
21. led 2013

Dobrý den,
váhám, zda jít k soudu. Synovi je 9 měsíců. S jeho otcem jsem se rozešla, když byly malému 2 měsíce. Výživné mi nedává. Je nezaměstnaný, nemá žádný majetek a má exekuce. ( z toho důvodu si udělal i trvalé bydliště na MÚ, aby na něj nikdo nemohl) Moc rád říká, že malého miluje a chce ho vídat a vychovávat, ale pak se třeba měsíc neozve. Nevím jestli má smysl chodit k soudu. Stejně podle mého od něj žádné peníze neuvidím a bojím se hlavně toho, aby mi soud neurčil, že mu malého musím dávat. Máte s tímto někdo zkušenosti? Prosím o radu.

ria80
21. led 2013

Já ti radím k soudu nechodit. Reakce otců na žádost matky o výživné bývá právě žádost o styk, případně ještě větší styk než mají. Soud by na tvou žádost stanovil jen výživné, a svěřil by ti dítě do péče. Ale kdyby si otec podal v návaznosti na to žádost o určení styku, soud by určil i styk. Takže jestli nedělá otec problémy, nedělej to. Na to máš čas. Podat to můžeš vždycky a pak můžeš žádat výživné i tři roky zpětně.

jaroslavahajna
autor
22. led 2013

Děkuji za názor. Já měla stejný teď celých půl roku. Proto jsem to neřešila, ale teď mě postrašila známá, že když budu muset náhodou do nemocnice, tak kam asi půjde malej... ☹. Aby s tím pak nebyl problém.

ria80
22. led 2013

A kdybys tedy šla do nemocnice, tak opravdu chceš, aby malej šel k otci??

j.a.n.i
22. led 2013

@jaroslavahajna No, ale pokud je v RL, tak aktuálně na něj má úplně stejné právo jako ty...

eva518
22. led 2013

@jaroslavahajna pokud je v RL dítěte zapsaný jako otec, tak sice má stejné práva jako ty jako rodič, ale zase pokud nemá trvalé bydliště a adekvátní zázemí, tak by mu ho stejně nikdo nedal. Maximálně by mohl chodit k tobě domů si s malým pohrát třeba na 2 hodiny týdně. Takže záleží na tobě, ale aktuálně nic tím od něj nezískáš. nemá příjem, takže ty nedostaneš od něj nic. Spíš požádej na sociálce na přídavky, tedy pokud máš na ně nárok - to ti tam spočítají a řeknou. Držím palce.