Žádost o výživné na neprovdanou matku

dyzzinka
31. říj 2016

Ahoj, mám takovy dotaz. Mám doma uz dve deti z prvniho vztahu a ted cekam treti z druheho vztahu a jsem opet na vsechno sama. Byla jsem si vyřídit ruzne prispevky a kdyz jsem sla na hmotnou nouzi ta pani mi dala vsechny potrebne papiry ale taky mi rekla ze si musim zazadat o vyzivne na neprovdanou matku. A ze az ji tam ty papiry pujdu odevzdat , ze musim mit sebou podananou zadost k tomu soudu o vyzivne na neprovdanou matku. Tak jsem to hledala na internetu a dozvedela jsem se ze kdyz ten soud prohraju budu ho muset zaplatit. Tak chci se jen zeptat jestli s tim má nekdo zkušenost popřípade co se tam pise , protoze ja nevim co bych tam mela vubec psat a jestli doopravdu musim zadat i kdyz treba nechci.Děkuji za rady 🙂

uzivatelkalucie
31. říj 2016

Stačí dojít na soud a tam už Vám poradí jak takovou žádost podat. Nebo oslovte sociálního pracovníka v místě bydliště.

andelka
31. říj 2016

Ze zákona máš nárok na výživné i na sebe,do 2 let věku dítěte,i na podílení na pořízení vybavicky apod Náklady spojené s těhotenstvím a porodem. A jako první by se mělo využít toho,aby se finančně podílel především otec dítěte a až potom stát. Takže to mi přijde že strany socialky logické. A šla bych na ospod se poradit ohledně pomoci s podáním.

dyzzinka
autor
31. říj 2016

já se jen bojim, ze to muzu take prohrat a soud zaplatit, kdyz nemam z ceho ....a jaka castka se tak uvadi, kdyz ma plat kolem 23 000 cisteho a jine deti nema. Abych si treba nenapsala moc a nebo zase malo.

j.a.n.i
31. říj 2016

@dyzzinka Já nějak nechápu jak bys ten soud mohla prohrát? To jedině, že bys spala se 2 zároveň a prokázalo se, že to dítě není jeho.

dyzzinka
autor
31. říj 2016

čerpám pouze informace z internetu , protoze jsem tento navrh na soud nikdy nepodavala a nekde jsem vycetla ze soudni vylohy plati ten kdo prohraje. nikde neni přece psano ze mu odsouhlasi to aby mi platil. tak proto se zde ptam jestli s tim nekdo nema osobní zkusenost.

andelka
31. říj 2016

@dyzzinka čistě tabulkově obecně,na dítě bývá cca 10-15%, na matku cca taky tak 10%, takže dohromady bych to viděla na 20% jako adekvátní požadavek ( návrhy se podávají zvlášť), takže pro představu bych řekla tak 4500 ,z toho 2500 na dítě a 2000 na tebe.

henky88
31. říj 2016

Pokud se otci nepovede u soudu prokázat, že není otcem dítěte, prohrát nemůžete. Jedná se o zákonný nárok neprovdané matky vůči otci dítěte. Tj. pokud je dotyčný se stoprocentní jistotou otcem dítěte a tento návrh soudu podáte, neprohrajete. Jediné, v čem můžete být částečně neúspěšná je výše Vám přiznaného výživného. V takovém případě by s největší pravděpodobností (záleží i na uvážení soudu, které však musí být odůvodněno) bylo o nákladech rozhodnuto poměrně. Tj. každá strana by platila druhé straně její náklady, ale jenom poměrně vzhledem k jejímu úspěchu či neúspěchu ve věci. On Vám by tedy na nákladech uhradil více. Zároveň Vám samozřejmě náleží i příspěvek na náklady spojené s těhotenstvím a porodem (je nutno schovávat účtenky, aby tyto náklady bylo jak prokázat).

dyzzinka
autor
31. říj 2016

tak dekuji, já jsem ted jeste volala te pani z HN a ptala jsem se ji jestli by to slo i mimosoudni cestou kdybych se s nim nahodou domluvila a ona rekla, ze kdyz to bude potvrzene na papire tak ze to jde taky. Tak drive zkusim kontaktovat otce ditete jestli se to udelala mimosoudne a jestli ne tak ten navrh budu muset podat.

blahova_andrea
31. říj 2016

@dyzzinka výlohy platí, kdo prohraje, ale prohrát v tomto moc nelze. leda bys fakt nevěděla s kým to máš a svedla to na jiného. jinak jako matka v "nouzi" můžeš být od poplatku osvobozena. jen teda nevím, jak to je s dokazováním. jestli musíš na odběry a prokázat otcovství u ještě nenarozeného dítěte a nebo jestli se čeká až porodíš. to mi přijde šetrnější a logičtější. soudy stejně trvají. prohrát v podstatě nelze, jen ti třeba nepřiznají tolik, kolik bys chtěla. ale pokud je otcem, má se o vás starat a soud mu to prostě nařídí. jen je teda pro spoustu žen blbý, že s právy a penězmi přichází i povinnosti a tím nastávají problémy. spousta mužů se pak ženám mstí skrz potomka. ony ho musejí k otci dávat. takže neustálé tahanice, problémy, narušování výchovy atd atd...ale to už je jiná část tvého boje ☹

blahova_andrea
31. říj 2016

@dyzzinka to je ideální varianta. mimosoudně sepsat dohodu, nechat si ji jen posvětit a pak doufat v její dodržování 🙂

lucie009
4. lis 2016

@dyzzinka ja mam s otcem ditete vyzivne mimosoudni dohodou ta dohoda vydrzela tak pul roku plati 1000kc plus ze obcas nakoupi nejaky potraviny malemu... nicmene kdyz jsem se pidila kolik tak je adekvatni vyzivne k jeho platu... tak docela si myslim, ze pekne skudli ... takze jsem se nastvala a davam to soudni cestou on si bude zit jako kral a ja nemam ani na chleba tak to neee pekne at mu to napari soud...

blahova_andrea
4. lis 2016

@lucie009 tak ono je to právě o tom jestli se sami dohodnou na slušné a adekvátní částce nebo jestli otec bude chtít škudlit a matce se vyplatí to nechat vyměřit spíš soudem.

dyzzinka
autor
7. lis 2016

tak zkusila jsem to tedy zatim mimosoudne a rekl ze mi bude davat 4000 kc coz muzu drzet zobak a krok a byt za tu castku rada.ted jen doufat aby to dodrzoval tak uvidim no.

blahova_andrea
7. lis 2016

@dyzzinka no i mimosoudně je ale dobré si to sepsat a nechat posvětit 😉

popajzka
3. led 2017

@dyzzinka Nevím, zda už někdo v diskuzi zmiňoval, ale u soudních sporů o výživné na dítě a na neprovdanou matku stčí v žalobě uvést, že žádáte o sproštění poplatků a neplatíte ani "kolek" a ani další soudní výlohy. A navíc jsou to spory, které v podstatě matky "neprohrávají"... Na výživné na dítě i na sebe prostě máte nárok ;)

popajzka
3. led 2017

Chtěla jsem se zeptat zda je tady někdo, kdo má zkušenost s odvoláním v případě žaloby o výživné na neprovdanou matku (odvolává se druhá strana) - jak poté vše probíhá? Děkuji, případně mi klidně napište zprávu, budu jen ráda.

blahova_andrea
3. led 2017

@popajzka to jako, že otec - druhá strana, odmítá zaplatit výživné matce nebo se odvolává jen proti výši částky? bojím se, že něco podobného čeká i jednu známou, tak budu ráda za víc informací na toto téma, abych jí případně mohla poradit 😅

popajzka
3. led 2017

@blahova_andrea Zatím se odvolává - asi se mu nelíbí částka - a to byl soudce mírný a já vstřícná, chtěla jsem ať u je to vyřízené a hlavně ať už mám peníze a klid.... :-/ Kdyžtak pošlete zprávu a mžu dát i více info nebo ať napíše známá - třeba si pomůže svými vzájemnými zkušenostmi :D

blahova_andrea
3. led 2017

@popajzka no u ní to ještě není tak daleko. teprve bude soudně žádat určení otcovství, chce v lednu podávat žalobu a pak teprve svěření do péče a výživné na obě. "tatínek" se chce zbavit celkově zodpovědnosti za nového tvorečka, takže jak jsem četla tu tvoji zprávu, tak mě hned napadlo, že on se pak možná taky odvolá a prostě bude chtít co nejméně a hlavně zdržovat a dělat problémy ☹ vy jste kus cesty napřed, takže jí pak ráda odkážu na někoho zkušené pro radu 😉 díky

kkaccikk
20. čer 2017

Dobrý den,
Jdu k Vám pro radu.
Kamarádka má dítě se svým přítelem, se kterým stále žije, ale on od ní chce odejít. On vlastní byt a nechá ji tam bydlet pouze za režii. Žádný nájem po ní nechce. Na výživném na malou se domluvili. Má on povinnost platit i výživné na ni? Nejsou svoji. Male jsou 2 měsíce. A stále spolu bydli. Veškerou výbavičku mají a na všem se podílel.
Děkuji za ni.

andelka
20. čer 2017

@kkaccikk pokud se rozejdou tak by měl platit i jí,do dvou let věku dítěte.

blahova_andrea
20. čer 2017

@andelka to sice ano, ale zase jí nechá byt jen tak k užívání, to je často větší úspora než to, co by mohla dostat na výživném.
@kkaccikk podle popisu vypadají jako rozumní lidé, co se dokáží domluvit. tak ideálně to i sepsat, nechat si to úředně posvětit

andelka
20. čer 2017

@blahova_andrea pokud bude chtít nějaké dávky,tak asi budou řešit proč nepožádala o to na co má právo.
Jinak máš pravdu,ten byt by mohl být jakože místo toho. Ale nevím jak se na to koukají úřady.

blahova_andrea
20. čer 2017

@andelka no tak třeba proč by žádala o dávky na bydlení, když ho nebude muset platit. ale tak možnost je i dohoda, že se stanoví ofiko částka i pro ni, ale dokud bude vše klapat, tak on nebude platit jí ani ona jemu. z jedné strany je blbost, aby on jí posílal fyzicky peníze, které mu obratem zas vrátí. no ale zas to nese svou stopu a oba mají prokázané co komu kdy platili

andelka
20. čer 2017

@blahova_andrea já jsem i poměrně skeptická,dohody ne vždy fungují,i když zpočátku vypadají všichni rozumně.

blahova_andrea
20. čer 2017

@andelka no mnoho lidí působí dost nerozumně hned od začátku 😀 ale jo...máš pravdu