Zažádal jsem o zvýšení alimentů, soudkyně to popřela

wertio
9. říj 2013

Ahoj , je mi 19 let a po dokončení střední školy , kdy do té doby táta platil Alimenty nebyl problém, potom jsem nastoupil na druhý obor , jelikož jsem z vlastního rozhodnutí a zájmů chtěl druhý výuční list nastoupil znovu do školy a od té doby můj otec naplatil nic , v té době jsem se dozvěděl že můžu zažádat o zvýšení alimentů , to jsem také udělal , a potom co jsem byl u soudu kvůly zvýšení mi to paní soudkyně popřela , přitom chodím řádně do školy už druhým rokem a do téhle doby otec nic neplatí ... nepochopím tu soudkyni , 3x přerušila soudní jednání aby se přesvědčila zda řádně chodím do školy !! Podal jsem odvolání na krajský soud ... myslíte si že tam bych mohl uspět ? Chodím každý víkend na brigádu abych si aspoň něco málo vydělal , takže jsem pořád v jednom kole , a mí vstevníci nechápou jakto že oni si v ranném věku tak užívají a já musím vydělávat na to abych ze své vlastní vůle přispíval matce na bydlení , jídlo atd. něco málo mi zbyde , ale to je tak na cestu do té brigády :( Můžete mi pomoci aspoň vyjádřením ? Předem děkuji

leni78
9. říj 2013

To by chtělo právníka. Měl by jsi o alimenty žádat i zpětně. Zkus pohledat na netu, jestli by ti někdo poskytl poradenství, nějaká instituce, nevim. Co socialka, sice uz jsi plnolety, ale mohli by ti zdarma pomoci.

adusmamus
9. říj 2013

urcite uspejes,ze zakona muzes studovat do 26ti let a otec je tedy povinny az do tvych 26ti let platit vyzivne,soudila bych se dal a dal tohle prohrat nemuzes je na to primo zakon.............Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem
Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem je nejčastěji projednávaným druhem vyživovací povinnosti. Vyživovací povinnost rodičů trvá do doby, než děti jsou samy schopny se živit. Nijak to tedy nesouvisí s věkem dítěte, vyživovací povinnost tedy nezaniká dosažením zletilosti, tedy osmnácti let. Pokud dítě i po tomto věku dále studuje, trvá vyživovací povinnost až do konce studia. Na druhou stranu je třeba, aby se jednalo o studium smysluplné, jímž se dítě připravuje na budoucí povolání. Pokud dítě střídá školy bez toho, aby některou z nich dokončilo, nelze na rodičích spravedlivě požadovat další placení výživného. to je však třeba řešit na základě konkrétních okolností. Vyživovací povinnost naopak může skončit i před osmnáctým rokem věku, pokud dítě ukončí školu a v dalším studiu nepokračuje.
Při určování výše výživného se vychází z předpokladu, že děti mají právo se podílet na životní úrovni svých rodičů. Přihlédne se přitom na jedné straně k oprávněným potřebám dítěte v souvislosti s jeho věkem, zdravotním stavem, zájmovou činností a potřebou školních pomůcek. Na druhé straně soud musí posuzovat i možnosti rodiče, který má výživné platit. Soud tedy musí vycházet z příjmu rodiče, jeho majetku a musí přihlédnout i k dalším případným vyživovacím povinnostem vůči jiným dětem či dalším osobám. Jestliže majetkové poměry rodiče, který má platit výživné jsou značně nadstandardní, může soud stanovit i to, že část výživného bude vyplácena dítěti pravidelně a část se bude spořit na účet dítěte.

j.a.n.i
9. říj 2013

@adusmamus No, tohle bych zas tak sebejistě netvrdila (myslím ten první odstavec)... on to totiž přímo říká, ten druhý, který uvádíš "Vyživovací povinnost rodičů trvá do doby, než děti jsou samy schopny se živit" a "Na druhou stranu je třeba, aby se jednalo o studium smysluplné, jímž se dítě připravuje na budoucí povolání." Což pokud jak zakladatel píše, studuje po dokončení střední školy nějaký jiný obor na učilišti splněno není, nepřipravuje se na budoucí povolání, v tom vystudovaném by klidně již mohl pracovat a živit se sám. Něco jiného je třeba pokračování na VŠ nebo nějaké nástavbě...

@wertio Myslím, že problém bude v tomhle "potom jsem nastoupil na druhý obor , jelikož jsem z vlastního rozhodnutí a zájmů chtěl druhý výuční list nastoupil znovu do školy" ano, ty sám ses rozhodl, že místo toho, aby ses živil tím, co máš vystudováno, tak že půjdeš studovat ještě něco jiného na stejném či nižším stupni... a to až zas tak nesplňuje definici přípravy na budoucí povolání. Takže soudkyně nejspíš usoudila, že si schopen se živit. S odvoláním uspět můžeš, ale nemusíš, těžko říct, možná pokud bys měl dobrou argumentaci proč studovat jiný obor.

lenicka07
9. říj 2013

j.a.n.i. velmi pěkně napsáno, jako všechny tvoje příspěvky 🙂 naprostý souhlas. Pokud někdo má i po takovém vysvětlení nějaké pochybnosti, tak mě napadá (pokud to beru z finančního hlediska), pozeptat se v nějaké občanské poradně nebo na odboru soc. právní ochrany dětí

anushka111
10. říj 2013

Bohužel dle zákona je to tak jak říká j.a.n.i. ale nejvíc záleží na úhlu pohledu soudce. Například pokud se jedná o obor kde je malé šance uplatnění v praxi, mohla by být ta šance na přiznání alimentů větší. Odvolání bych zkusila, a pokud je jen trocha peněz nazbyt asi bych investovala do nějakého argumentačně schopného právníká. Pro první zorientování je nejlepší pročíst si Zákon o rodině - odstavce o těch vyživovacích povinnostech, dá se to zdarma najít v plné verzi na internetu. Držím palce ať to dopadne k vaší spokojenosti.

berenika39
10. říj 2013

Z vlastní zkušenosti, to že chodíš do "další" školy, bohužel neznamená, že musí otec platit alimenty. Toho někteří zneužívají a chodí do školy pořád a pořád a pořád...je to tak, že je na soudci, který může podle doložených skutečností rozhodnout, jestli jsi schopen se sám živit. Pokud ano, nemusí rozhodnout ve tvůj prospěch. Zkus to, ale opust ten postoj "já chci, já budu, já vím". Protože ono to je trochu jinak , než říkáš....soud by pravděpodobně uznal školu, která by navazovala - po střední vysokou...nástavbu atd, ale ze střední jít na učební obor, to trochu zavání tím, že sis chtěl prodloužit alimenty a zřejmě to tak pochopila i dotyčná soudkyně.