Změna příjmení. Jak dítěti vysvětlit, že se přejmenuje?

sarahu
4. únor 2013

Ahoj holky, nevím přesně do které kategorie můj dotaz přidat,tak snad někdo poradí i tady... Mám 5-ti letou holčičku, příjmení má po mě, za pár měsíců se budu vdávat (s jiným partnerem) a chtěla bych aby se zapsal do rodnného listu jako otec on (její bilog. otec nejeví od malička zájem ani neplatí alimenty,a není ani v rod.listě zapsán) A teď ten dotaz, jak ji vysvětlit že se bude jmenovat jinak ?Něco málo jsem ji už naznačila, chvili to bere ale pak zase nechce... Nyní jsem opět těhotná a maličký se bude už automaticky jmenovat po současném příteli.Chtěla bych aby jsme měli všichni stejné příjmení ale nechci tím něják malé ublížit...
Za každou radu budu moooc vděčná,děkuji 🙂

evitaa
4. únor 2013

No myslím, že by pro ni bylo horší jmenovat se jinak. Zvlášť když zanedlouho půjde do školy. Když si s tím děláš takovou hlavu, co to pojmout jako obřad. Ty změníš příjmení při svatbě, tak nějak do toho zakomponovat i dceru? Určitě bych to dlouhosáhle nevysvětlovala, zkrátka to takhle je a hotovo. Ono vlastně není co vysvětlovat. A určitě pro ni bude lepší mít v rodném listě zapsaného otce jménem, než otec neznámý. Po pravdě řečeno - já bych se propadla hanbou, kdybych měla někde takový rodný list ukázat.

monad
4. únor 2013

a ona tomu rozumí???? jestli jo, tak bych jí asi normálně vysvětlila i tohle anaučila jí nové příjmení. Nemyslim si, že by z toho holčička byla nějak špatná, nebo vyplašená nebo cokoliv jiného 😉

kamila1979
4. únor 2013

@sarahu Já myslím, že malá bude ráda, že bude mít stejný příjmení jako vy a jako její sourozenec. My jsme to řešili u manželovýho syna z pžedchozího manželství (9roků).

sarahu
autor
5. únor 2013

@evitaa Víš ono ti nic jinýho nezbyde než když se k tobě partner z ničeho nic otočí zády a nechá tě v tom plavat a já nejsem ten typ že bych někoho nutila aby se násilím zajímal o svoje dítě, proto jsem raději zvolila to že jsem ho neuváděla a jsem za to teď ráda,protože úplně bez problému můžu přítele kterej malou miluje do rodnnýho listu zapsat a nemusíme se nikoho doprošovat o svolení.

@monad no ona tomu právě rozumí,je to taková rozum brada 🙂 ale je fakt že nejlepší asi bude že se bouchne do stolu a tak to prostě bude 🙂

a navíc moje babička je proti tomu, prej ji tím ublížím nové příjmení je české (Šašková) a tak má strach že se ji asi děcka budou smát, podle mě když děcka budou chtít tak si najdou cokoliv k posmívání.... proto jsem chtěla znát více názorů...

pepibubu
5. únor 2013

je rozdíl "Šašek" a "šašek." Radši mít příjmení po Šaškovi, který ji miluje.... Babička ať si říká co chce, ona váš život nežije, i když by možná ráda kibicovala....

Řiďte se sami sebou, a zkuste se dohodnout s oddávajícím, aby po všech nezbytných státem předepsaných formalitách se třeba obřadně zeptal malé, jestli si bere zde přítomného ženicha za tatínka....

renkol
5. únor 2013

Myslím, že víc dětí mají příjmení kvůli kterýmu se můžou ostatní posmívat, takže podle mě to bude pro malou menší zlo změna příjmené než kdyby se ona jmenovala jinak než zbytek rodiny.

blahova_andrea
5. únor 2013

Sohlasím s názorama výš. Zkusila bych spojit nějaký obřad i pro ni, aby to pro ni bylo něco extra na co se bude těšit a bude si připadat jako velká holka. Fakt si myslím, že si ji pak víc trápilo, že ona jediná "k vám nepatří, že se jmenuje jinak", to myslím, že by ji děti daly taky sežrat jestli jako není vaše nebo co apod. S tím příjmením je to těžké, ale děti když chtějí, tak si vážně něco najdou a pokud malou k tomu dobře povedete, tak to nakonec může být i plus. Prostě bude mít pěkné a veselé příjmení, když na něj bude zvyklá a na řeči připravená, tak ji děti nezaskočí. Může si z toho udělat srandu a brát to s nadhledem. Může pak dělat opičky a být takovým třídním maskotem. V dobrém slova smyslu. Takže určitě se toho nebojte. Pokud je taková rozumbrada, tak když si s ní párkrát sednete a popovídáte si na to téma, tak to určitě půjde. Hlavně ji na to zkuste spíš tak jako nalákat. A na babičku fakt kašlete. Je to váš život, vaše rodina a vaše budoucnost. Za nich bylo vše jiné než dnes. Já taky nenechám malého křtít jen proto, že jsou prarodiče věřící 😉

anina32
5. únor 2013

Já si myslím dítě bude rozhodně lépe brát když se bude celá rodina jmenovat stejně. Mám devítiletého syna a před dvěma lety jsem se znovu vdávala. Syn si svého otce nepamatuje, alimenty jsme nedostávali, nezajímal se o něj ale v rodném listě byl. Syn bral mého nastávajícího jako vlastně jediného tatínka kterého znal už od malička, má ho rád, svatbu si užíval. Jenže se chtěl jmenovat jako my, byli s tím i problémy ve škole, protože se tak sám začal podepisovat. Tak jsme rozjeli osvojení, kdo nezažil neví co je s tím byrokracie. Navzdory tomu že bývalý manžel nejevil žádný zájem, k soudu nechodil a celou věc ignoroval, trvalo 2 roky než se to povedlo. Teď už máme v ruce rozsudek o osvojení, nabyl právní moci 17.prosince. A stejně dlouhou dobu nemám synův rodný list, ani nový, ani starý. Byla jsem kvůli tomu znovu dvakrát na soudě a třikrát na matrice, ale rodný list není. Prý mám čekat až ministerstvo vnitra přidělí synovi nové rodné číslo. To si nedělám srandu to mi řekli naposledy na matrice, a po dvou dnech mi to potvrdili ještě telefonicky. Syn byl při soudním jednání o osvojení s námi u soudu a doufal že dostane nové příjmení aspoň k vánocům, je únor a stále musí používat staré. Takže jestli máš možnost změnit dcerce příjmení během svatby a úplně jednoduše, tak určitě neváhej a jdi do toho😉 Řekni jí třeba příběh o jednom chlapečkovi, co si moc přál mít příjmení jako maminka a nový tatínek, ale čeká na to dodnes😉

pepibubu
5. únor 2013

Anino ježiš to je strašný, hlavně že ouředníci jsou spokojený.... hlavně jsem nepochopila proč nový rodný číslo? Vysvětlili vám to?

anina32
5. únor 2013

@pepibubu no já to nějak nechápu, ale prý musí být i nové rodné číslo když je nový otec. Poprvý jsme na matrice pro rodný list byli toho 17.prosince a i když jsme měli v ruce ten rozsudek tak nám řekli že musej počkat až jim pošlou od soudu ten starý rodný list, který si tam nechali že mi ho už nemůžou vydat do ruky. Pak jsme tam byli začátkem ledna, a že ten rodný list ještě pořád nemají a že jim ze soudu poslali jenom ten rozsudek, který jsme měli už v prosinci. Tak jsme ten den šli dvakrát sem a tam na soud a zpátky na matriku☹ podruhé jsme měli to štěstí že jsme narazili na úředníci která byla od nás z vesnice. A ta otevřela náš spis, a tam byla obálka s tím rodným listem ale na ní bylo napsáno NEVYDÁVAT s vykřičníkem. Čili oni nesmí rodný list nikomu vydat a matrika bez něj nemůže bez něj vydat nový. Prostě kocourkov. Naštěstí to byla známá od nás, tak volala asi na čtyři místa a pak nejspíš něco porušila, protože na obálku napsala vydáno a já to podepsala. Tak jsme s tím šli na matriku a tam si ten rodný list vzali a řekli že budou čekat na to ministerstvo vnitra. Mě normálně spadla čelist, když to řekli. Kdyby se mi nepodařilo získat ten starý rodný list, tak dodnes čekají až jim ho pošlou ze soudu a soud by ho neposlal, protože si ho měl přece nechat☹.

pepibubu
5. únor 2013

ježiš to je hrozný..... fakt začarovanej kruh, a chci-li zůstat slušná, tak musím mlčet,.... neprsej se všichni, že zájmy dítěte jsou nadevše?

anina32
5. únor 2013

@pepibubu Já jsem si říkala že problémy spíš nastanou až začnu chodit po úřadem s tím novým rodným listem, třeba na pojišťovně co tomu řeknou a docela mám obavy o peníze co má na knížce u spořitelny až tam přijdu a řeknu že se jmenuje jinak to by ještě vzali, ale co řeknou na to nový rodný číslo?!? Tím nechci @sarahu vylekat, u nich by to mělo jít úplně bez problémů, jenom změní příjmení a dopíšou nového tatínka do volné kolonky😉

carodejnice
5. únor 2013

A co holčičce udělat přímo při vaší svatbě taky nějaký slavnostní obřad. Jako že si tatínek bere maminku i holčičku a automaticky se budou jmenovat všichni stejně. Tak bych to udělala já.

sarahu
autor
5. únor 2013

@anina32 Teda to je fakt hrozný ty úřady a soudy tady,to snad není ani pravda... Přesně kvůli takovým problémům jsem teď ráda že jsem otce neuváděla a popravdě jsem se za to ani nikdy nestyděla, spíš naopak jsem byla hrdá že to všechno zvládám úplně sama... S tím příběhem o chlapečkovi je super nápad,moooc děkuji,na to určitě dá 🙂

Malá je hodně citlivá takže si myslím že prostě bude pro ni nejlepší když se budem jmenovat všichni stejně a nebude se cítit odstrčená..
S tím obřadem jsem přemýšlela že by i ji dal přítel nějákej prstýnek,tak snad oddávající pochopí,ale raději to ještě na matriku zavolám 🙂
Moc děkuji za rady 🙂

kajovaevicka
5. únor 2013

@sarahu možná "hloupý nápad"... ale nebylo by jednodušší, aby si nastávající vzal vaše příjmení? Jak jsem pochopila, malá nemá zapsaného otce, takže se určitě jmenuje tvým příjemním... a bobek, kterého čekáte se přece ještě může jmenovat jakkoliv, po tobě nebo po otci. Tak si nechte všichni tvé příjmení a je to nejjednodušší. Pokud teda samozřejmě manžel není ten typ, co by to nepřenesl přes srdce.

anina32
5. únor 2013

S tím prstýnkem je to hezký nápad😉 Až bude malá chodit do školy, určitě to pro ní bude lepší když se budete jmenovat všichni stejně. Jsou to takový momenty, třeba teď na podzim jsem byla se synem u očního, předložila jsem jeho zdravotní kartičku, a sestřička mě oslovila jeho příjmením a syn ji opravil a bylo vidět že mu to není příjemné☹. Já jsem si nemohla vybrat, jestli otce uvedu, byla jsem vdaná, rozváděla jsem se když byl malýmu rok a od té doby otec stejně neexistoval, jenom na tom papíře☹ Držím palce ať to zvládnete😉

sarahu
autor
5. únor 2013

@kajovaevicka No to by u nás neprošlo aby jsme se jmenovali mím příjmením 🙂 a upřímně nemám moc dobrej vztah se svým otcem takže já jsem i ráda za změnu příjmení i když není zrovna nejlepší,ale myslím že jsou i horší... 🙂

@anina32 Děkuji moc, strašně moc jsi mi svým příběhem ze života pomohla,ještě jednou moc děkuji 🙂 a budu držet pěsti ať se ty úřady naše umoudří a máte brzo rodnný list 🙂

kajovaevicka
5. únor 2013

@sarahu tak to potom ano🙂 No... ze své zkušenosti- já jsem tátou taky osvojená, cca v pěti letech, těsně předtím, než jsem šla do školy. A popravě si to nepamatuju. Vím, že mi řekli, že táta není táta, ale vůbec si nevybavuju, že bych se kdy jmenovala jinak, než Techlovská... a přitom až do těch pěti let jsem se jmenovala po mamince. Ale vůbec to v hlavě nemám. A to jsem zvládala rodinné vztahy bravurně, pojmenovala jsem správně i tetičku ve třetím koleni... takže si myslím, že si to dcerka v hlavě srovná. A líbí se mi ten nápad s obřadem, beru si maminku i holčičku... určitě by se jí to líbilo🙂

smidatka
6. únor 2013

@evitaa Pěkně napsáno,také bych se s tím dlouho nezabývala. Musím jen reagovat na tu "ostudu" v rodném listě..Já bych byla zase naopak raději, kdyby má dcera měla v rodném listě napsáno "otec neznámý", protože za toho,co tam napsán je,se právě dost stydím!