Změna příjmení po rozvodu. Co by to znamenalo v životě?

ria80
27. říj 2008

Ahoj,rozvedla jsem se a uvažuju,jestli si mám změnit příjmení zpátky.Nejradši bych to udělala hned,ale nevím,co by to znamenalo na uřadech a různě v životě,když bych se jmenovala jinak než malá.Můžete mi někdo napsat,kdo to má za sebou,jak jste to řešily?Díky.

slunicko552
27. říj 2008

Ahoj,příjmení si můžeš změnit do jednoho měsíce od rozvodu(myslím).Potom taky,ale musíš k tomu mít závažné důvody.vyřídíš to na matrice.A jiné příjmení než dítě má spousta matek já taky.Zatím jsem žádný problém neměla.

ria80
autor
27. říj 2008

Třeba kdybys s ním chtěla někam cestovat nebno tak vyřizovat.A taky jak to pak bude brát to dítě.Máme stejně starý děti. 😉

gedren
27. říj 2008

No a co se s exmanzelem dohodnout, ze byste zmenili prijmeni i dcerce? Pokud ji budes mit v peci, mozna to bude nejjednodussi reseni...je jeste mala, tak je ji to jedno, zejo.

ria80
autor
27. říj 2008

No s ním není možná vůbec dohoda,ono to mezi námi je víc než špatný.Takže tato možnost mě ani nenapadla,myslím,že by to bylo zbytečný a jedině bych ho vyprovokovala k nějaký scéně.Jasně že bych byla za to ráda,ale to nepůjde.
Já si to změnit určitě chci,ale ne za tu cenu,že bych pak měla nějaké problémy.

achalteke
27. říj 2008

Myslím, že tento problém řešila i moje kamarádka tak před 5ti lety a mám pocit, že zašla jen na matriku dala asi 1000 Kč nebo tak nějak a bylo to....naštěstí já tento problém nebudu nikdy řešit - manžel má přijmení po mě 😀

schiffa
27. říj 2008

Neprijde mi to dulezite aby dite melo stejne prijmeni jak ty. Stejne se za par let vda, a vetsinu zivota bude mit zase jine prijmeni... Co se tyka cestovani, tak to si myslim je preci jedno jake ma jmeno, kdyz mas na ni ty spravne dokumenty. A ve svete taky deti nemaji vzdy stejne jmeno jako matka, takze se nikdo nema cemu divit. Napr. ja ziji v Kanade, a konkretne zde v Quebecu se prijmeni zeny po snatku NEMENI, cili zena ma cely zivot stejne jmeno, ktere se tedy lisi od manzelova. Dite se jmenuje bud po otci nebo po matce, a nebo je caste pouzit slozene jmeno: jmeno matky pomlcka jmeno otce. Rozhodli jsme se s manzelem pro tuto kombinaci, ale bohuzel jsme se dovedeli, ze me jmeno musi zustat v naprosto stejne forme i pro meho syna: tedy by mel kluk zenske –OVA na konci! Takze na to kaslem a bude se jmenovat pouze po otci. To je ale pouze Quebec, tady je dost tezke zmenit si jmeno, ve zbytku Kanady je to zase jine. To jen tak ze zajimavosti...

ria80
autor
27. říj 2008

Zajímavé.J8 na to mám ještě měsíc,abych se rozhodla.Nebudu muset za to nic platit.Tak ještě uvidím,co tady ještě budou mít holky za názory,ale asi do té změny půjdu.Nechci s ním mít společného víc,než je nutné.

liviky
28. říj 2008

ahoj rio80,
já mám příjmení dívčí a obě moje holky po tatovi,žádný problém nikde nemám....jen mi dost říkají příjmením muže,je to třeba i pro dr. jednodušší pamatovat si jedno 😀

marselina
28. říj 2008

kdybych se rozvedla také bych si vzala hned zpátky svoje příjmení,byla jsem svobodná maminka,syn má příjmení moje,potom jsem se vdala a nechala si jak svoje rodné tak i manželovo,Kubíček má příjmení stále moje a tak to zůstane,ted čekáme druhého chlapečka a ten bude mít příjmení po tatínkovi,když ale v budoucnu bude chtít své příjmení změnit,(manželovo je takové blééé),tak mu v tom bránit určitě nebudeme.

skuli
28. říj 2008

Moje nejmladší dcera se jmenuje jinak než já,protože jsem se rozvedla a mám ji s přítelem se kterým žiju.Problémy určitě žádné mít nebudeš,máš ji v rodném listě.Znám Tvůj příběh a být Tebou,tak bych si příjmení určitě změnila,po tom,co Ti všechno udělal.Přeju hodně štěstí v dalším životě.

slunicko552
28. říj 2008

No četla jsem,paní se dotazovala právníka,že chce změnit příjmení dítěti,aby mělo stejné jako ona.K tomu taky potřebuješ závažné důvody.Uvedla,že má problémy na úřadech a bylo jí to uznáno.Pokud máš závažné důvody stojí to 100Kč,jinak 1000Kč.Ale nemusí to matrikářka uznat.Nic jiného nevím.Hodně štěstí.Snad to u syna taky nebudu muset řešit 😒

estrellita
28. říj 2008

holky, a kdyz chci zmenit svoje prijmeni (chci dat pryc ova, mam cizi prijmeni a za davne doby anm to nepovolili a stejne se vsude podepisuju bez ova)? je to jednuduse proveditelny?
protoze bych jednou chtela mit obe prijmeni a to svoje bez ova,ale to si ho asi nejdriv musim zmenit za svobodna, ne?

slunicko552
28. říj 2008

estre tak to opravdu nevím,ale určitě jsou všechny mněny na matrice,tam Ti poradí 🙂

ria80
autor
28. říj 2008

Tak jo,díky za názory,asi do toho teda půjdu.
Estre,myslím,že to normálně na matrice vyřídíš,to by snad neměl být problém.Ale asi radši ještě za svobodna.

apfele
20. pro 2017

Ahoj, po 13 letech se rozvádím a chtěla bych se vrátit ke svému rodnému příjmení. Chtěla jsem se optat zda to není komplikace např. při cestování když budu mít rozdílné příjmení než mé děti? Ať už při cestování po Evropě či mimo Evropu? Děkuji za odpovědi.