Zřeknutí se otcovství, je to možné?

stajnyyy
22. dub 2013

Zdravím, před šesti a půl lety si můj manžel našel přítelkyni, která již měla asi dvouletou dceru. Sama nevěděla, kdo je otcem a můj manžel se tenkrát, když byly malé asi tři měsíce nechal zapsat do rodného listu jako otec. Po třech letech se rozešli a manžel má určené alimenty. Jeho bývalá přítelkyně mu ale sdělila, že alimenty platit nechce, jelikož malá není jeho. Normálně si malou každých 14 dní bral na víkend k sobě, kupoval ji o co si jen řekla a nikdy od něj nestrádala. Dnes, když jsme se vzali a čekáme spolu dítě, které se za pár týdnů narodí, začala nám matka dítěte vyhrožovat, že dá manžela k soudu za neplacení alimentů a bude muset vše zpětně zaplatit. Navíc jsme malou už aspoň půl roku neviděli, takže manžel začal uvažovat o všech možných variantách. Nejschůdnějším řešením by bylo zřeknutí se otcovství, ale nevíme, jestli je něco takového vůbec možné, když už se jednou nechal zapsat do rodného listu i když není biologickým otcem. Poraďte prosím, jak to je?

andy80
22. dub 2013

Zřeknutí otcovství možné není, s tím by musela souhlasit i matka. Je to možné pouze soudně a manžel by si musel nechat udělat DNA testy, které stojí kolem 6000,-- Kč. Nevyznám se moc v tom, co píšeš. Dítě, kterému se nechal jako otec zapsat do RL se narodilo za doby trvání manželství? Pokud ano, tak ani soudně určeně neotcovtství nemusí znamenat, že soud neurčí výši alimentů. Každopádně se musí všechno řešit přes soud. To, že mu řekla, že nechce alimenty a nemá to písemně bohužel vůbec nic neznamená. Soud opravdu může doměřit alimenty zpětně. Hodně štěstí

berenika39
22. dub 2013

přítelkyně měla asi dvouletou dceru, když se s manželem našli , tak jak se mohl nechat zapsat do rl , když jí byly tři měsíce? nějak mi to hlava nebere, asi někde překlep..každopádně jen soudem, vůbec nezáleží na tom, jak se "dohodli". je v rl, je otec, má vyživovací povinnost.

stajnyyy
autor
23. dub 2013

omlouvám se, je to překlep, dceři byly dva měsíce.... @andy80 nebyly manželé, jen se nechal zapsat do RL.. Že má vyživovací povinnost víme, ovšem od ní je to podraz a my se teď snažíme to nějak vyřešit...

tulikiss
23. dub 2013

@stajnyyy samotnou me tento problem zajima, tak jsme trochu patrala.... ne ze bych to potrebovala spis z toho profesionalniho hlediska...
http://obcanskyzakonik.justice.cz/cz/rodinne-pr...
obavam se, ze ani soud to uz nezrusi, protoze uz jste prosvyhly lhuty a podle zakona je v zajmu ditete, aby mel aspon nejakeho otce, ktery na nej bude platit.

sonka.77
23. dub 2013

@stajnyyy http://www.aperio.cz/poradna/26450

Našla jsem toto, a i si to myslím. Otcovství ve vaší situaci zrušit nelze, leda by se našel jiný otec, který by se do RL nechal zapsat. Ale je to jen můj laický názor. Uděláte nejlépe, když vyhledáte právníka na rodinné právo.

sonka.77
23. dub 2013

@stajnyyy proč se proboha nechal zapsat do RL cizího dítěte po měsíci vztahu?

stajnyyy
autor
23. dub 2013

@sonka.77 jo to kdybych věděla. 🙂 Svádí to na mladickou nerozvážnost. Já si spíš myslím, že naivně naletěl slečně, která sama neví, čí dítě je a potřebovala nějakého troubu, který by jí na to dítě platil.

Jinak děkuju za rady, obávám se, že žádného takového druhého troubu nenajdeme 🙂 Tak snad to manžel vyřeší jinak 🙂

sonka.77
23. dub 2013

@stajnyyy no jo, byla to konina, už se stalo. 🙂 Ještě bych uvažovala, pokud tedy máte zájem o dohodnutí vídání se s tou malou. Když maminka umí vyhrožovat, tak možná trochu ztlumí hormony, když jí dáte najevo, že u toho soudu budete požadovat pravidelný styk s holčičkou. Ale říkám, jen pokud jí opravdu vídat chcete a tvůj manžel s ní má/měl hezký vztah.

stajnyyy
autor
23. dub 2013

@sonka.77 Máme k ní moc hezký vztah oba. Já mám malinkou moc ráda a ona povídá to samé. No uvidíme jak se s ní dohodneme, snad to dobře dopadne. Moc díky za rady.. 🙂

aneta0707
24. dub 2013

@stajnyyy ahoj, jsem to tady procitala a napadla me jina vec. pokud bude na tech alimentech trvat, tak se do ni tvrde pustit - co by ji nastvalo nejvic? zazadejte bud o stridavou (je pry uz snadny toho dosahnout) a nebo o trvalou peci. mysllim, ze pani by rada priznala, ze mala neni tvyho manzela 🙂

tulikiss
24. dub 2013

@aneta0707 ono i kdyz prizna, ze to neni jeho dite, tak se nic nemeni na tom, ze bude povinny platit alimenty, to ze neni opravdovy otec nikoho nezajima, v zajmu ditete je aby "nekdo" platil.

stajnyyy
autor
24. dub 2013

@aneta0707 v tomhle je ale ten problém, že on když se nechával zapsat do rodného listu tak věděl, že malá není jeho. Je to prostě chyba no, odteď alimenty bude platit a já jen doufám, že se jeho vážená rozmyslí a nebude naléhat na zaplacení všech alimentů zpětně. A můžeme jen čekat až si třeba někdy najde nějakého jiného chudáka, který si malou adoptuje.... Nejradši bych ji ale měla u nás, fakt ji mám moc ráda a ta malá za to rozhodně nemůže, jen nedokážu pochopit, jak se její matka k ní takhle může chovat, když vidí že ona k nám jezdit chce, má nás ráda, tak jí to zakazovat a zatěžovat jí hlavu všema možnýma nesmyslama. Malá se dokonce když tady byla naposled prořekla, že jí doma maminka vysvětlila, že až se nám narodí miminko, už tady pro ní nebude místo, takže už k nám nebude moct jezdit. Chudinka plakala a trvalo hodně dlouho, než jsem ji uklidnila, že ona tady bude mít místo vždycky... no jenže maminka zvítězila...

aneta0707
24. dub 2013

@stajnyyy
@tulikiss
tak to je potom blby. nepochopim, jak se tam mohl nechat zapsat. ti chlapi maj vygumovanej mozek kdyz nekoho poznaj, hrozny toto ☹ ale na druhou stranu jestli ji chcete k sobe, tak ma stejny prava, takze by ji mohl i vysoudit kdyby chtela mala. nevim teda kolik ji je, ale jestli to svadi na mladi, tak by ji mohlo byt tak kolem 8-mi, 10-ti? to se jeste nemuze rozhodnout sama, ale soud by k jejimu nazoru mohl prihlidnout. ale z vlastni zkusenosti vim, ze je to tezky a vetsinou zvitezi u toho ditete strach a vyhruzky. ja odesla az v 16-ti.

anushka111
5. kvě 2013

Pokud vím tak u nás zrušení otcovství za takovýchto podmínek nejde. Takový případ máme v rodině taky, s danou paní byl můj strýc 3 roky, a dodnes platí na dítě, které nění jeho. Skutečně by to asi šlo jen v případě, že by se o otcovství přihlásil nějaký nový tatínek a chtěl by se nechat zapsat do rodného listu.

jop
13. kvě 2013

@stajnyyy podle mě to úplně beznadějné není. § 62 zák. o rodině:
[Oprávnění nejvyššího státního zástupce]

(2) Je-li vzhledem ke všem okolnostem zřejmé, že muž považovaný za otce dítěte otcem není a uplynula-li lhůta stanovená pro popření otcovství některému z rodičů, podá nejvyšší státní zástupce návrh na popření otcovství, ledaže zájem dítěte výjimečně vyžaduje, aby k popření otcovství nedošlo.

V odborné veřejnosti se spekuluje o tom, jak vyložit tu větu "ledaže zájem dítěte VÝJIMEČNĚ vyžaduje, aby k popření otcovství nedošlo..."
Rozhodně stojí za to zkusit to a investovat peníze do znaleckého posudku a soudních poplatků, než do smrti platit na dítě, které není jeho. A taky bacha na to, že když neplatí alimenty a je zapsaný v RL, tak jde o trestný čin zanedbání povinné výživy!!!

stajnyyy
autor
13. kvě 2013

@jop toho všeho jsme si vědomi, bohužel nejsem jeho žena ani rok a o tom, že neplatí alimenty jsem se dozvěděla nedávno. Snažím se to teď tedy aspoň trochu vyřešit. Každopádně moc děkuji 🙂

andreamalinkova
30. kvě 2013

Zajímalo by mě proč samoživitelka musí k soudu i když nezná otce. Nebo spíš zná ale byla to otázka jedné noci a od té doby ho neviděla. Co soud chce řešit?

jaroslavtal
27. říj 2020

Zdravím, asi před 28 lety jsem se nechal napsat do RL,i když nejsem otec. Teď mám svojí rodinu, a tohle bych chtěl uvést na pravou míru. Je to možné?