Zůstane sestře na mateřské plný invalidní důchod?

hanka.knizkova
17. bře 2011

Ahoj..mám dotaz,moje sestra je v plném invalidním důchodu,má 16.měs.chlapečka o kterého se od jeho 3.měs.stará její přítel-ten je na mateřské a ted pobírá rodičovský příspěvek..
Sestra se chce s přítelem rozejít (důvody tu nechci rozebírat) a chtěla by se o malého sama postarat-bude jí pomáhat moje máma,teta a já,akorát nevíme jak to je, když je v plném invalidním důchodu,aby jí ho nesebrali,protože ten je větší než by byl rodičovský příspěvek a kdyby sestra dostala jen částečný invalidní důchod,tak by to bylo pro ní taky špatné,až by skončil rodičák tak by do práce nastoupit nemohla-je postižená na celou levou stranu,včetně oka na které nevidí,má epileptické záchvaty a bere silné prášky..
Poradíte někdo?

hanka.knizkova
autor
17. bře 2011

Ještě sem zapoměla dodat že o opatrovnictví bude samozřejmě rozhodovat soud..Ale když by dostala malého sestra-jako že to vypadá že ano,tak může se o malého starat a nepobírat rodičovský příspěvek,ale pouze důchod?

kristiluky
17. bře 2011

@hanka.knizkova tvoja sestra može kludne poberat rodičák aj plný invalidný dochodok, nezáleží ani v akej ho má výške, my sme totiž skúšali prepisat rodičák na manžela/kvoli 3ročnej variante/ a on je tiež na plnej invalidke a nebol by v tom žiadny problém akurát nesplnil počet odprac.dní tak sme to nechali na mna, ale inak by som ho mohla napríklad v pohode prehlásit na manžela tú 4ročnú variantu-rd a id sa nevylučujú

hanka.knizkova
autor
17. bře 2011

@kristiluky Fakt ?Tak to by bylo super,ale nějak se mi nezdá že by jí stát nechal tolik peněz a ještě by pobírala alimenty.. 😕

vojtisek2007
17. bře 2011

@hanka.knizkova určitě může pobírrat souběžně RP i ID (vždy´t při RD lze i pracovat, tak proč ne pobírat ID ?) , při plném ID pouze není účastna nemoc.pojištění, tudíž jí nevznikl nárok na PPM, ale na RD má nárok každá matka - u soudu se samozřejmě bude výše příjmů posuzovat při přiznání výživného na dítě, což asi nebude nic závratného....

hanka.knizkova
autor
17. bře 2011

@vojtisek2007 tak to je dobrá zpráva,my si právě mysleli že jí seberou bud rodičák nebo důchod..
tak děkuji moc..

kristiluky
22. bře 2011

@hanka.knizkova určite je to tak ako ti to podala vojtisek akurát ona to vie napísat odbornejšie 😀