Zverenie syna do péče. Mám sa obrátiť na súd v ČR/SR?

naimad
21. kvě 2010

Ahojte!Viete mi niekto poradit?Som slovenka s trvalym pobytom v SR ale uz dlhsi cas byvam v CR kde mam aj prechodny pobyt.S priatelom mame 6mesacneho chlapceka,ale od jeho narodenia sa len hadame(hlavne koli jeho rodicom,ktory nam do vsetkeho kecaju a on na nich neda dopustit,ak s niecim nesuhlasim tak som za hlupanu...hlavne to ze nesuhlasim aby mi brali syna,ked su pod vplivom alkoholu...a to je aj ten zavazny problem..alkohol)rozhodla som sa,ze sa odstahujem so synom k mojim rodicom,ktory tiez ziju v CR ale v inom meste.Priatel je zapisany v rodnom liste dietata.Chcela by som podat na sud navrh o zverenie syna do mojej pece,ale neviem ci sa mam obratit na sud v CR alebo v SR.Nemate s tym niekto skusenosti?A este musim syna davat priatelovy na vikendy alebo mozem ziadat aby ho navstevoval v mojej pritomnosti?

ria80
22. kvě 2010

Tak já myslím,že by měla požádat o svěření do péče co nejdřív,jestli nemáš dobrý pocit ze situace,tak i předběžným opatřením.Radila bych ti,abys zatím žádala jen to svěření do péče,o alimentech se bav až u soudního řízení.Abys tím bývalýho nějak nevyprovokovala.
Jinak to musíš vědět ty,ale můžeš požádat o předběžné opatření už ted,než se odstěhuješ a ve chvíli stěhování už budeš mít syna v péči a tím odpadne nějaké vyhrožování ze strany partnera,že ti ho vezme a tak,což se stává dost často.
Potom mu dítě půjčovat nemusíš nebo tak,jak ty rozhodneš,a to až do doby,než bude styk nějak určený soudně,a to ti radím nechat pak taky na něm.

S místem pobytu nevím,ale u nás nějaký přechodný pobyt není,jen trvalý a žádost na soud se dává v místě trvalého pobytu dítěte.Ale u vás to třeba může být jinak,tak třeba ještě někdo poradí nebo se zajdi zeptat na obecní uřad,tam by ti měli poradit,jak to udělat.