Výživné na manželku. Musím o něj žádat?

slunicko2010
16. lis 2011

Ahoj chtěla jsme se zeptat jak to je s vyzivnem na manzelku s manzelem nezijeme ve spoelcny domacnosti na syna mi da dava alimenty a na me dava 2000kc a vydelava nejakych 37000kc mesicne.ja mam jen rodicak 3800kc.nedavno mi napsal ze mi penize da az rozhodne soud to muze treba trvat 3 roky.nevite jak to je kdyz ja si najdu noveho pritele zda je povinen mi davat jeste na me vyzivne a zad si musim o ne i pozadat u soudu aaby mi je daval nebo pak staci dolozit jen to ze mi je daval.dekuji moc.dekuji moc

anatanka
17. lis 2011

@slunicko2010 Vyzivne se hradi neprovdane manzelce (pokud budes s pritelem zit v jedne domacnosti, tak je to nejspis to same) po urcitou dobu po rozvodu - tedy nebude ti platit dalsich 15 let. Zadost si samozrejme musis podat u soudu.
V CR neni takove vyzivne na manzelku moc bezne, takze nevim, jak dopadnes, docela by me to zajimalo... Na syna plati kolik?

slunicko2010
autor
17. lis 2011

na malyho plati 1500kc.je jeasne ze mit o nebude platit 15 let zaadost o rozvod se podavala ted v zari.rozvadime se manzelovo chybou.kazdy mi rika ze mam narok na vyzivne na manzelku nez nas rozvedou....aale nikde jsme se nedocetla jak to je kdyz zijeme oddelene a jeste nejsme rozdeleny a ja mampartnera novyho tak zda mi stale je povinen platit.pritele jsme si nasla proto ze musim z neceho zit jelikoz od mesta a statu nedostavam nic.manzel bohuzel zacinaa delat problemy.o zadost na vyzivne na me jsme netzadala ale asi pujdu

andilek
17. lis 2011

@slunicko2010 pokud máš nového přítele, tak ti není povinen platit...já musela taky advokátce hlásit, zda s někým žiji nebo jsem nadále sama 😉

yamdena
18. lis 2011

Během trvání manželství mají oba manželé právo na to, aby jejich životní úroveň (hmotná i kulturní) byla stejná. Není-li tomu tak, lze podat k soudu návrh na určení výživného.

Vždy se však srovnává životní úroveň obou manželů (příjmy, výdaje), tzn. že v případě, kdy má manželka nového partnera, samo o sobě to neznamená, že by manžel neměl povinnost jí platit výživné.

Kdyby novým partnerem byl Rotschild, který by manželce dal k dispozici vilu, limuzínu s osobním řidičem a platinovou platební kartu, pak by manželka neměl nárok na výživné ani s nejnižším rodičovským příspěvkem 🙂 - jestliže je ale nový partner nemajetný, vliv na životní úroveň manželky nejspíš mít nebude.

miriska
25. bře 2012

Jak je to s výživným na manželku když od manžela odcházím já? nežiji s ním a chci zažádat o rozvod, už 2 měsíce mi nedal ani nic na malýho a já beru jen rodičák 3800,- a z toho se nedá uživit dítě, sebe a zaplatit nájem. manžel mi tvrdí, že za rozvod můžu já a tím pádem nemám na nic nárok, je to pravda?

xkacatkox
26. bře 2012

na výživní máš nárok pokud jsi MD, což chápu že jsi, ale ve valné většině případů se vyplácí zpětně po schválení soudem po dobu od podání žádost o rozvod nezáleží na tom kdo podá žádost o rozvod na výživné na manželku máš nárok kamarádce pak doplácel zpětně a pak po dobu než ti skončí MD

leona1978
29. srp 2012

ahojte holki jsme tady nova mam dotaz manzel zije 8let v Anglii ted ma novou rodinu budem se rozvadet ja podala u nas v CR navrh na vyzivne a hned i rozvod chci se zeptat zda by mel platit i na me,kdyz se starm 24hodin denne o nejmaldsiho postizeneho syna .Dekuji

matitaa
18. črc 2013

ahojky, mám též dotaz jsem 6 let vdaná, můj manžel má z prvního manželství nezletilého syna(17let). Podotýkám, že jsem manžela poznala jako několik let rozvedeného . Na syna platíme pravidelně alimenty a kdykoliv je potřeba pořídíme jiné potřebné věci nad rámec alimentů. .Se svým nevlastním synem mám pěkný kamarádksý vztah. Bývala manželka mě nenávidí aniž by mě někdy viděla nebo semnou mluvila v minulosti očkovala syna a myslí si že když má s mým manželem dítě má právo na všechno. Chci se zeptat krom alimentů jsme povinni platit věci na víc,? Bývalá vzkázala po synovi (arogantním způsobem) že musíme zaplatit toto a ono a mě už dochází trpělivost. a z principu nechci vyhovět protože máme také své manželské věci a problémy a rozhodně kdykoliv tomu dítěti něco koupíme a nepotřebujeme aby nám to někdo nařizoval děláme to proto protože chceme, ale rozkazy bývalé skutečně plnit nebudu, na co má ted bývalá právo krom alimentů? děkuji za brzkou odpověd M.