Asistent pedagoga pro 1. třídu

bbn
1. bře 2017

Zdravím ženy,
Doufám, že se s tím tady už někdo setkal a že mi tu dokážete poradit.

Dcera nastoupila do 1. třídy základní školy. Žádná oficiální inkluze neproběhla. Přesto, v průběhu roku se zjistilo, že v této třídě o 24 žácích je min 5 diagnostikovaných dětí (rodiče byli učitelkou "donuceni" jít do PP na vyšetření, protože děti byly nezvladatelné). Jeden z nich má diagnostikován autismus (nevím jaký stupeň nebo formu, škola mi tuto informaci odmítá sdělit), několik dětí dys funkce a 2 děti propadlé z předchozích ročníků.
Výuka probíhá dost chaoticky, nezvládají tempo a učivo, často se vynechává tělocvik (protože "zlobily") a nahrazuje se hodinami, které se snaží dohnat. Občas a na 1-2 hodiny denně je učitelce k dispozici asistentka. Ale jen občas, není tam na full-time 4 h denně.

Ředitel mi sdělil, že škola asistentce úvazek zvětšit nemůže, že nemají peníze.
Vím, že školu zřizuje město. Město prý také nemá peníze (má, ale strká je jinam, do "kultury").

Moje otázka zní, co dělat, aby město zaplatilo asistentku pro tuto třídu na full-time?
Kolik a jaké diagnózy jsou k této službě asistentky potřeba? Kolik rozzuřených rodičů, potažmo žádostí, je potřeba, aby se tím město začalo zabývat?

Jsem zoufalá, dcera je šikovná, školu a výuku miluje, má potenciál jít na gympl. Ale bojím se, že díky těmto problémům ve třídě zakrní. Doma dělám, co můžu, abych s ní probrala učivo, které ve škole nestíhají, ale takhle to přeci dál nejde.

Děkuji

evabeda
1. bře 2017

@bbn že by asistenta dopláceli rodiče jsem nezažila, ale zkusit to můžete🙂 Tam by chtělo zjistit, kolik hodin týdně má ten asistent u daného dítěte být, kolik kraj"posvětil", jestli třeba ředitel nevyužívá asistentku k jiným dětem neoprávněně, když má být třeba 20h týdně u toho jednoho..

bbn
autor
1. bře 2017

@evabeda bohužel přesně ten pocit mám, proto to začínám řešit, proto mě zajímala jen ta jedna konkrétní věta - má doporučení na asistenta? A já chápu, že on to nechce říct, nejen kvůli zákonu, ale podle mě kvůli tomu, že tu asistentku využívá jinak.

ivadol
1. bře 2017

@bbn Mě připadá hrozné, že byste asistenta platili vy. Ale chápu, že v dané situaci se snažíte nalézt řešení, které bude co nejméně komplikované.

evabeda
1. bře 2017

@bbn taky mi to tak přijde..pochybuju, že kraj schválil asisteta na 5 hodin týdně, takže ho zřejmě využívá i jinde a proto Vám tu informaci nechce poskytnout. Ještě mě napadá, co přímo kontaktovat kraj? Nevím, jestli Vám to řeknou, ale říct, že víte, že ve třídě působí AP a jestli můžete vědět, na kolik hodin tam má být...nevím, možná je to hloupost, jen mě to napadá..

evik19
1. bře 2017

@bbn Ředitel ti tuto informaci prostě a jednoduše poskytnout nesmí. Že by využíval asistentku, která by byla přidělena do 1. třídy "jinak" se mi příliš nepozdává, každý normální ředitel naopak prvním třídám věnuje více péče, financí a komfortu než třídám ostatním. Ředitele vaší školy ale neznám, třeba to vážně není člověk na svém místě...

ivadol
1. bře 2017

@bbn Je klidně možné, že kraj dal peníze pouze na úvazek 5 hodin týdně.

nelam
1. bře 2017

Tak diagnostikovat v půli 1. třídy dítě na dys, to se mi otvírá kudla v kapse. Už jsem to někde psala - testovací metody v poradnách jsou standardizované a v 1. třídě absolutně nicneříkající. Zvláštní, že všude se mamky plácají po ramenou, jak je každé dítko jiné, ale nástupem do školy náhle musí všechny děti být "tabulkové", jinak je dys.
Já měla třídu přesně jako popisujete, kolegyně tam učily 2 hodiny týdně a z dětí byly totálně vyplivnuté. Trvalo dva roky, než jsem je dala dohromady a dala bych za ně ruku do ohně, jací to byli srdcaři a náhle si tam učitelky chodily odpočinout. Tak to jen tak povzdech pro mě a nyní k tématu.
Jaké máte možnosti? Houfovat rodiče pro získání asistenta není sice špatné, ale ať si neušijete z ostudy kabát, když budete argumentovat jakousi diagnózou, kterou (jak říkáte) vlastně neznáte. V prvé řadě bych se na tuto možnost zeptala na regulérní třídní schůzce učitelky, čímž i zjistíte reakce rodičů. Pokud jste již hovořila s vedením a to se netváří, můžete výš, tzn. předneste to na školské radě (prostřednictvím zástupce rodičů). Tak se o tom bude muset vyjádřit vedení školy, učitelé, rodiče i vedení obce.
Chápu Vaše rozhořčení, ale obávám se, že nezvladatelné chování, které jste popsala, nevyřeší asistent, ale chce to perfektního pedagoga...
A ještě taková úsměvná "praktická" na závěr, abyste měla představu, pokud se Vám ten asistent nakonec zadaří. Velmi často se stává, že se asistenti pedagoga využívají jako levná suplující síla, takže z těch 4 hodin, které by měly prosedět ve své třídě, budou horkotěžko dvě 😀 . Ať žije inkluze.

nelam
1. bře 2017

@ivadol Jednoduše - kraj už svůj "pakl" peněz dostal a přerozdělil, teď už je jen otázka dobrého či špatného vedení, kolik zůstalo v rezervě...

bbn
autor
1. bře 2017

@evabeda
@evik19
No, abych zase nehanila ředitele, teď mi došlo, že pokud se asistent pedagoga schvaluje vždy na následující školní rok, pak je logické, že ho teď nemá z čeho zaplatit (ať už kraj nebo škola, mají rozpočet) když ty diagnózy vznikly v průběhu tohoto roku.

ivadol
1. bře 2017

@nelam Však ano. Navíc vzhledem k nové legislativě a spoustě nově integrovaných dětí ty peníze prostě být nemohou.

bbn
autor
1. bře 2017

@nelam diagnózu v komunikaci s rodiči nezmiňuju, jen jsem slušně požádala, jestli takové dítě v kolektivu je, co má nárok na asistenta (tedy to doporučení) bylo by velmi dobré o toho asistenta bojovat, jakože ta diagnoza by nám velmi pomohla k získání toho asistenta. A buď s podporou školy nebo bez, to už je jedno. Pokud je ředitel laxní, tak musíme bojovat my rodiče.

ivadol
1. bře 2017

@bbn Jenom si říkám, abyste si sami na sebe nepletli bič. Když si asistenta zajistíte a zaplatíte sami tak z toho škola vlastně vyvázne úplně v pohodě. Nejde o to, že ředitel nesehnal peníze na asistenta, ale že je mu to vlastně jedno a situaci nijak neřeší.

kalo
1. bře 2017

Nedočítám výše, ale reaguji na poslední tvůj příspěvek...Asistentku jsem dělala. Může k žákovi nastoupit ze dne na den. Stačí doporučení SPC. Jinak neni pravda, že je pro všechny děti ve třídě. Je přidělen jednomu, učitelka mu vypracuje individuální plán a podle toho s asitentem jedou. MUSÍ se věnovat jen tomu jednomu žákovi, učitelka nemůže vyžadovat pomoc při svých hodinách s ostatními dětmi. (Snad jen, když zrovna nemá chvilku co dělat, tak pomůže). Žádají o něj rodiče vyšetřeného dítěte, platí ho škola (dostává na něj finance).
Divím se, jak píšeš, že bylo vyšetřeno víc dětí, že nikomu SPC asistenta nedoporučila.
Každopádně to váš problém moc řešit nebude, pokud je tam takových dětí víc ☹ Asistent může být ve třídě jen jeden a to jen pro jednoho konkrétního žáka.
To je, bohužel, realita. V dnešní době je třída bez nějakého defektního dítka velkou vyjímkou...☹

ivadol
1. bře 2017

@kalo Zde je popis práce asistenta pedagoga, který vychází ze zákona o pedagogických pracovnících http://www.asistentpedagoga.cz/napln-prace. To že se běžně asistent pedagoga využívá jak popisujete je věc druhá.

hojda
1. bře 2017

@viki788 Tak já bych řekla, že je i rozdíl mezi první třídou a pátou a osmou, kde už jsou ty děti nějak se školou sžité. V první třídě je to v tomto ohledu náročnější, protože pro všechny děti je to něco nového (nové prostředí, spolužáci, učitelé). Jinak já jsem jeden čas chodila do školy do hodiny se synem, který chodil ještě do školky, ale do školy chodil na AJ a zrovné v té třídě se sešlo více dětí s nějakým problémem (ale byly tam zase i děti extra chytré) a ta vyúku je fakt náročná, moc se toho nestihne a učitel snadno ztrácí pozornost dětí, protože se musí více věnovat těm slabším dětem. 😔

vlkovka007
1. bře 2017

No...tak jsem si početla...zkusím poradit, rad je tu sice plno, dovolím si konstatování, že zmatečných . Plete se vše dokupy. Takže za sebe -( učitelka 1.stupně, speciální pedagog, specializace spu, pracuji přímo s těmito dětmi) Asistenta ze svého asi ne, to je asistent osobní, je na konkrétní dítě, čili byste as.platila na Vaše dítko, třeba máte vozíčkáře... to Vaše dítko zjevně nepotřebuje. Dál :asistent spadá do podpůrných opatření , je to o vyšetření , to může být z PPP a pak z SPC, pokud je tam těžší postižení, zrakové, sluchové ...dítě patří pod SPC, jde o tzv.3 stupeň podpůrných opatření, zde se asistent většinou poskytuje. Pokud dítě navštíví PPP jde většinou o dyslexii, dysgrafii, dyskalkulii..tak je IQ průměrné i vysoké, spadají do 2.stupně podpůrných opatření, asistenta nemají, mohou mít ivp, nemusí..vy popisujete spíš děti s ADHD, tam je to mazec, ale taky asi houby..můžete mít ještě děti hraniční, kolem IQ 75, kdy je poradna ochotna dát třeba 10 hodin. Pokud je takových žáků více ve třídě, může škola žádat asistenta na kraji ! prachy na ně jsou..na Vašem místě bych se obrátila na výchovnou poradkyni, tu na škole mít musíte ( spec.ped ani psycholog tam být nemusí, popř.budou jen na pár hodin) nebo bych se obrátila na PPP, tam by měli -Vám jako rodiči poskytnout informace..hodně zdaru 🙂 jo a pokud jsou pořád pochyby, volala bych dotaz přímo na ministerstvo ( vlastní zkušenost) poradí...

bbn
autor
1. bře 2017

@vlkovka007 děkuji za upřesnění. Já se tedy již od začátku bavím o tomto: "Pokud je takových žáků více ve třídě, může škola žádat asistenta na kraji ! prachy na ně jsou."
A moje otázka zní - je nutné, aby žádala přímo škola? Když tedy ředitel je v tomto laxní. Nebo může požádat i skupina rodičů z té konkrétní třídy, kde je problém?

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
ivadol
1. bře 2017

@bbn Všude se píše, že žádost na kraj podává ředitel školy. V podstatě jde o 2 žádosti - o zřízení místa asistenta pedagoga a pak o finanční prostředky. Tyto žádosti je potřeba podložit zprávami z poradenských zařízení. Svou situaci sice můžete konzultovat s výchovným poradcem, ale pokud se k tomu staví ředitel jak říkáte, tak si myslím, že proti němu výchovný poradce asi nepůjde. Já si myslím, že Vaše šance jsou právě v tom, že upozorníte vyšší instance na situaci ve škole a pak se bude muset řešit i ten asistent.

ivadol
1. bře 2017

Ještě přidám jeden odkaz http://www.msmt.cz/vzdelavani/asistent-pedagoga.... Možná by Vám mohla trochu pomoct otázka č.7. Je to sice z pohledu rodiče postiženého žáka, ale v podstatě to vystihuje to, že dítě, které má ve zprávě doporučeno být ve třídě s asistentem, má na to vždy nárok. Ovšem podstata všeho je podle mě v této větě: Doporučení získává škola, která se k návrhům vyjadřuje a podepisuje s rodiči žáka nebo se zletilým žákem která podpůrná opatření bude poskytovat, případně která postupně zajistí. Připadá mi to trochu jako klička. Pokud se ředitel i rodiče shodnou, že žádný asistent není potřeba tak těžko říct, jestli s tím jde něco dělat.

vlkovka007
2. bře 2017

@bbn měla by žádat škola

monalis
7. bře 2017

Milé maminky budoucích prvňáčků z Hradce Králové. Založila jsem novou skupinku týkající se základních škol v Hradci Králové, volby školy pro prvňáčky, zkušenosti ostatních maminek dětí již školou povinných. Vzhledem ke zkušenostem přikládám váhu volby správné ZŠ k velmi důležitému ve vývoji dítěte. Proto budu ráda, když se všichni podělíme o zkušenosti a naše úvahy ohledně výběru a důvodů volby té či oné školy. Zde je link na novou skupinku https://www.modrykonik.cz/group/7875/