Až moc přecitlivělé 9leté dítě

nosfinka
27. čer 2017

Prosím poradí mi někdo, já už nevím a jsem z toho docela zoufalá ☹
Mám syna, v lednu mu bude 9 let. Od malička je spíš samotář, v poradně nám bylo sděleno že má ADHD s hypoaktivitou. Ve škole mu to jde, teda mimo češtiny a prvouky, na vysvědčení bude mít 4x dvojku. To nám nevadí, naopak jsme s přítelem rádi za tento výsledek, protože opravdu bojujeme. Ale jde o to, že je syn extrémně přecitlivělý a už nevím jak to řešit. Nejhorší je, že to neustále řešíme i se školou (kde podle nich není "normální"). I já sama jsem z toho už unavená. Ve škole se mi třeba začne stýskat, nebo něco neví, nepochopí, dostane špatnou známku a pláče. Doma je to stejné. Nebo pláče i kvůli tomu, že ho poprosím aby vynesl odpadky, nebo že půjdeme udělat úkoly ať to máme za sebou. Na kroužky chodí, ale pouze na výtvarné, jiné nechce. Nevíte jak na něj, abychom ten pláč alespoň v té škole nějak omezili? Kvůli pláči tam má jen jednoho kamaráda, ale bojím se, že pokud přijde i o něj, tak už to ponese hodně špatně ☹

luj89
27. čer 2017

@nosfinka pokud ma syn ADHD a hypoaktvitu, tak bych to spis resila v poradne, nez na MK.

nosfinka
autor
27. čer 2017

@luj89 v poradně to řeším, tu se ptám kvůli tomu, zda někdo nemá zkušenost ohledně práce s těmito přecitlivělými dětmi

editah222
27. čer 2017

@nosfinka moje dcera byla taky hrozně plačtivá a fixovaná na rodiče, pomohly Bachovy esence.m Ale dost je to i o učitelce. Naše je výborná. Já bych dceru na školu v přírodě neposlala (je teprv v 1 třídě), protože jsem nechtěla, aby měla učitelka starost. Učitelka v tom neviděla problém a dcerku vzala. První noc tam Editka dost plakala, ale splu s paní učitelkou to dala. Od té doby je mnohem samostatnější.

Ovšem dcera nemá ADHD.

nosfinka
autor
27. čer 2017

@editah222 děkuji za odpověď 🙂 syn má tedy přísnější učitelku, která to stále řeší. chápu, že to tam trochu narušuje pláčem, ale sama nevím co s ním. vysvětlení pomůže, ale tak na 5 minut. jinak je moc šikovný, vnímavý, ale ty jeho nezvladatelné emoce které zvládá jen pláčem. chjo, to je něco. trápí mě to hodně kvůli němu samotnému, já byla jiná a nejhorší je, že vůbec nevím jak mu to pomoct zvládnout ☹

editah222
27. čer 2017

@nosfinka já jsem byla taky dost plačtivá a naučila jsem se ovládat až v cca 18letech, kdy mi táta řekl, že už bych s tím měla něco dělat 🙂 Od té doby se snažím přemoct a ono to většinou jde. Ale jako dítě jsem to prostě nezvládla.
Já bych ty Bachovy esence zkusila. Pokud budete chtít pošlu odkaz na paní se kterou jsem to řešila.

nosfinka
autor
27. čer 2017

@editah222 doma to jakžtakž zvládáme s ním, ale v té škole to je boj. dnes mi už řekli ve škole, že to není normální že vše řeší pláčem a minule dokonce synovi řekli, že je uplakánek a že všechny zpomaluje ☹ škola je pro něj těžká, učivo nestíhá jak je toho moc a do toho tohle ☹ prosím pošlete, zkusím ji kontaktovat. děkuji moc a moc a moc

editah222
27. čer 2017

@nosfinka ve které je třídě? Měl odklad? Nepomohla by i jiná škola?
Kontakty jsem zaslala do pošty.

nosfinka
autor
27. čer 2017

@editah222 děkuji, kouknu 🙂 teď končí 2.třídu a odklad neměl, on se narodil v lednu takže když nastoupil tak mu bylo 6,5 :-/ ve školce řekli, že je citlivější, ale že je chytrý a při zápisu jsem to konzultovala s ředitelkou a ona mi řekla, že takových dětí tam mají víc a že to zvládají skvěle :-/ u nás tu jiná škola není a bohužel si myslím, že by se to jen zhoršilo ho přendat do jiné vesnice, on tu má kamaráda a pár známých se kterými chodil do školky :-/

editah222
27. čer 2017

@nosfinka ještě pokud má ADHD tak by měl mít nárok na asistenta, to by taky mohlo pomoct.

nosfinka
autor
27. čer 2017

@editah222 původně jsem vše konzultovala s učitelkou, ta řekla, že poradna je zbytečná, tak jsem konzultovala se synovou psycholožkou a ta řekla, že to můžeme zkusit :-/ pak jsem volala mému bratranci, on je speciální pedagog v Brně, navrhl že by syna vyšetřil sám, ale nakonec jsem to zamítla protože ho přeci jenom syn zná, tak by to mohlo být jiné. no a v poradně nám řekli , že by měl mít ten upravený výukový plán a dnes ve škole ve zprávě od nich bylo že ne ☹ tak jsem tam volala a recepční mě teda celkem dost odbyla, takže tam ve čtvrtek opět jedu a asi i s mým bratránkem a snad už se něco vyřeší ☹ můžu říct, že jsem z toho zoufalá, vyčerpaná, nervní aby mě už nevyhodili z práce, ale pro kluka snad i doletím na měsíc když mu to pomůže 😀

panickatlamicka
27. čer 2017

@nosfinka mam inteligentniho atypickeho autistu a taky dost casto buli. Tyhle deti se specifickymi potrebami jsou enocne jinde. Nesnazila bych se mu v placi branit, nepopirala jeho pocity, nezlehcovala to. Urcite neni na miste: „jeee, co brecis, vzdyt se nic nestalo." a podobne „zocelujici" reci. Misto toho: „musi ti to byt lito, kdyz kvuli tomu places. Rozumim ti, taky nekdy brecim, kdyz mi neco nejde."

nosfinka
autor
27. čer 2017

@panickatlamicka u nás je právě největší problém ohledně pláče ve škole ☹

panickatlamicka
27. čer 2017

@nosfinka a to s nim neumi pracovat? Jak reaguje ucitelka, kdyz maly place? Nebo si jen ucitelka stezuje, at to resis?

nosfinka
autor
27. čer 2017

@panickatlamicka asi neumí. ptala se mě jak to řeším doma, tak jsem řekla, že ho nechám se uklidnit a pak pracujeme dál, ale že je odpoledne po škole už dost unavený.musí se mu zvyšovat sebevědomí, které vůbec nemá a to asi učitelce dělá dost problém bo nevím ☹ už mu 2x řekla, že je uplakánek a že je jak mimino a že jsou všichni kvůli němu pozadu ☹ jinak si stěžuje mě a říká ať už s tím něco udělám, že normální děti nedělají

panickatlamicka
27. čer 2017

@nosfinka tak to ona dela to nejhorsi, co muze. ☹ Nemas moznost dat syna do jine tridy ? Nebo co asistent? Jako takove „empaticke" uce bych asi neco rekla.

smecka
27. čer 2017

Dcera (8.5), taky vse resi placem - neshody se spoluzaky, nepochopeni uciva - place. Nikdo to ale neresi, ona si chvilku poplace a jede dal. To same doma, clovek by ji nejradsi rekl, at nebuli kvuli kazde blbosti, ale snazim se, mit pro ni pochopeni. Bohuzel rodina uz mene a vznikaji trenice. Ja razim, ze kdyz se ji chce plakat, nemela by to zadrzovat. Zaroven se s ni snazim mluvit, jak by se to dalo zvladnout bez scen. Do budoucna doufam, ze si bude vic verit a pak, pro ni svizelne situace, ustoji bez place..

nosfinka
autor
27. čer 2017

@panickatlamicka taky jsem kvůli tomu na učitelku už vyjela. uvidíme jestli to pomůže, chodím s klukem i k dětské psycholožce, takže zprávy ohledně toho jak se k němu mají chovat taky nosím. akorát mě teď docela překvapili v té poradně, nejdřív že má mít upravený výukový plán, pak ve zprávě do školy že ne ☹ takže ve středu beru s sebou bratrance, který je speciální pedagog v Brně (který byl dost vyvedený z míry jak se mnou nepříjemně jednali u nás v poradně) a jedeme to řešit společně. jediné co chci je synovi pomoct, aby ho to i začalo bavit a ne aby měl školu za trest ☹ tak uvidíme co mi tam řeknou

@smecka taky to tak beru doma, ale ve škole je to pro učitelku "na obtíž" a má s tím neustále problém. ať se snažím jak se snažím, tak syn je pořád takový jaký je ☹

baris
27. čer 2017

@nosfinka a máte ve škole speciálního pedagoga nebo školního psychologa? Protože by se to dalo řešit i s nimi. Pokud ne - písemně bych si stěžovala řediteli/ředitelce na nevhodné chování paní učitelky. A pokud chceš více prudit - tak i na město - zřizovatele školy. A pak to škola řešit musí.

Starší dcera je extra citlivka. Doma brečí pořád, ve škole ne, ale místo toho má tiky. Tady opravdu pomůže jen čas (celkové dozrání), vstřícnost ze školy (rozhodně ne říkat před celou třídou, že je uplakánek 😠 a doma co nejvíce lásky. Je mi jasné, že to vše poskytujete, bohužel čas nejde přetočit dopředu.

A bude mít tu samou učitelku i příští rok? Ony rady o přestupu na jinou školu či jinou třídu jsou podle mě celkem mimo 😕 - pokud má ve třídě kamaráda a je citlivý - bude to pro něho ještě větší nápor.

Poradna - určitě bych tam šla s bratrancem a nebo změň poradnu. Stačí napsat, že s vypracovaným hodnocením nesouhlasíš. Já chodím s mladší dcerou do SPC pro vady řeči a letos jsem přešla na jinou pobočku 🙂 Musím ale říct, že paní učitelka i speciální pedagožka a i asistentka se vždy snaží vyjít vstříc.

smecka
27. čer 2017

@nosfinka : my nastesti mame velmi empatickou ucitelku, od treti bude nova, tak uvidime.
Myslim, ze uplakane holcicce se dostane vetsiho pochopeni nez uplakanemu chlapeckovi. Co pises o vasi ucitelce - neverim, ze zmeni svuj pristup, i kdyz to budes mit vytesane do kamene. Jak syn bere pani uvitelku? Psala jsi, ze prelozit ho nechces, ale ja to vidim jako jedine reseni.

nosfinka
autor
27. čer 2017

@baris máme školního psychologa a i zástupkyně i ředitelka jsou moc milé, zatím mi vždy pomohli ať jsem s nimi mluvila o čemkoli. když se nám paní učitelka v prvním pololetí v 1.třídě sekla a řekla, že nechá přesunout kluka zpět do školky, tak jsem se s ní zhádala a právě jsem to řešila s ředitelkou. tak to asi zkusím opět přes ní, pokud se učitelky chování nezlepší ☹
prudit určitě nechci, jen chci vyřešit synův problém aby se do té školy alespoň trošku těšil a aby mu tak moc neklesalo už jeho mínusové sebevědomí.
Vůbec nevím jestli se jim bude učitelka měnit, prý se to dozví až na začátku školního roku, tak jsem sama zvědavá co bude.trošku doufám, že se změní a že to synovi prospěje ☹

Děkuju moc za rady, jste zlatá...do poradny půjdu s bratrancem určitě, teda pokud se mu podaří přijet z Brna už ve čtvrtek. sama tomu totiž moc nerozumím a on syna zná od malička a jako speciální pedagog ví víc než já 🙂 jinou pobočku pak máme právě až v Praze a tam se se synem sama nedostanu ☹ ale tak pořád doufám, že se to nějak vyřeší i tady u nás

nosfinka
autor
27. čer 2017

@smecka když nebude ochotná pomoct a změnit přístup učitelka, tak půjdu znovu za ředitelkou. syn bere učitelku jako učitelku, jen dneska ráno prohlásil že už je hodnější, tak nevím nevím . ohledně přeložení je to u něj složitější, jak je citlivější tak si utvoří pouto a hlavně má ve třídě svého jediného kamaráda ☹ myslím si, že kdybych ho odtrhla od něj tak to bude ještě horší ☹

baris
27. čer 2017

@nosfinka jestli je paní ředitelka vstřícná i školní psycholog, zkusila bych navrhnout, zda by od 3 třídy nemohli dostat novou paní učitelku. Což se mi zdá jako nejrozumnější a nejschůdnější řešení.

A k poradně - stačí tam zajet jen 1x za rok 🙂 Doporučení pak vždy platí na 1 školní rok a v dubnu - květnu se "testuje" dítě znovu. Já si vždy beru 1 den dovolené.

smecka
27. čer 2017

@baris : bude si stezovat reditelce, zrizovateli skoly - ucitelka s tim bude mit problemy, mozna na nej kvuli tomu bude mit pifku jeste vic a myslis, ze klukovi to pomuze? Samozrejme je to od ucitelky naprosto neprofesionalni, mela by vedet, ze takhle se chovat nemuze, ale jde mi o to, aby to pak stejne neodneslo dite.
Pokud nereaguje na osobni domluvu, je to podle mych zkusenosti ztraceny pripad a ja bych volila prestup. Pokud ji treba budou mit nasledujici 2 roky....

nosfinka
autor
27. čer 2017

@baris děkuji, zkusím za nimi dojít 🙂
my už máme právě poradnu za sebou, ale jak jsem psala, tak v poradně mi řekli, že syn dostane ten individuální výukový plán a dnes ve škole (když jsem podepisovala papír) tak tam napsali, že IVP není potřeba. mám si jet do poradny vyzvednout zprávu, tak bych vzala bratránka s sebou a zjistit jak to tedy je. protože já osobně si myslím (i bratranec), že zrovna synovi by hodně pomohl ☹ ale uvidíme co nám tam řeknou

baris
27. čer 2017

@smecka záleží na ředitelce. Taky bych to nejdříve řešila s třídní učitelkou, ale pokud tam cesta nevede, řešila bych to s ředitelkou.

A k přestupu - pro citlivé dítě je jakákoliv změna obrovský stres. Ve třídě má dle slov zakladatelky kamaráda. V nové - navíc už sehrané třídě bude sám.

baris
27. čer 2017

@nosfinka nemusí tam mít uvedený IVP, ale může tam mít doporučení, které by měla škola - respektive - učitelka respektovat. Mladší dcera také neměla v první třídě IPV, ale právě to doporučení, kde měli respektovat pomalejší pracovní tempo, nepsala např. diktáty, v písance psala jen polovinu ....
Teď - na druhou třídu - už má napsaný IVP.

smecka
27. čer 2017

@nosfinka : je to slozite a moc ti preji, at najdes zastani. S ucitelkami je to obcas slozite....

nosfinka
autor
27. čer 2017

@smecka děkuju moc 🙂 ano je to složité a mě je samotné každý den do pláče když vidím jak tím syn "trpí" a jak je pro něj škola trest a i z toho jak vlastně neví co sám se sebou ☹ kolikrát jsem říkala, že bych snad byla radši aby to byl průšvihář ve škole, ale takovým tím zdravým chlapeckým stylem ☹ 😀

smecka
27. čer 2017

@nosfinka : co by znamel IVP? To by musel mit asistenta? Treba by to taky bylo reseni - bud si zazadat o asistenta nebo si platit osobniho asistenta. I ucitelce by se evidentne ulevilo...
Nas ceka stehovani, dcera bude navstevovat mistni anglickou skolu, jsem na to hodne zvedava, jak to da s jeji povahou.

nosfinka
autor
27. čer 2017

@smecka IVP znamená, že by psal kratší diktáty a slohy než ostatní děti a byl by mírněji známkovaný, zároveň by i učeního bylo méně a nemusel by "jet" stejně rychým tempem jako ostatní děti. myslím, že by mu to pomohlo, on takhle hodně nestíhá a to se projevuje tak, že si nepamatuje a zapomíná ☹ uvidíme co nám řeknou a jak tohle dopadne ☹
jeee tak vám moc držím palce ať to dáte, také jsem se chtěla stěhovat ale nějak jsem se kvůli synovi neodhodlala ☹