Babička demotivuje dceru - prvňáčka. Jak na ni?

jarunkaxyz1
20. pro 2014

Holky, nepotřebuji ani tak radu, jako spíš názor, trochu se "vykecat". Mám dcerku, co půjde do první třídy příští rok. Moc se těší, vybírá pomalu tašku, věci, baví jí počítat, pomaličku zkoušet psát atd...jenže - máme zároveň babičku, která ve všem děti lituje, přijde mi to spíš jak "opičí láska"...takže rovnátka byla chudinka (je to zbytečné), plánované přišití odstátých uši (to je taky chudinka a co si to vymýšlíme)....a nyní aktuálně "jí končí dětství" a je to chudinka, která půjde do školy. Vím, že je jednoduchá rada - říct jí svůj názor...jenže se bojím, aby to zase neventilovala před natěšenou dcerkou. Už nám takhle kecala do těch rovnátek, její dcera (švagrová) zanedbala všechny vady a dcerce jsou schopny říct "fuj rovnátka". Nyní snad bude demotivovat holku, že škola je něco strašného....přitom to dítě je natěšené. Jak na ně? Člověk se nechce hádat, už takhle jsme každá úplně jiná, ale je to prostě ve mně. Díky moc.

lv
20. pro 2014

Pěkně ji pozadej, ze vám to doporučuje psycholog, učitel, u zápisu /to je jedno, nějaká autorita/..me to neskutečně stvalo, když se male kazdej ptal, jestli se těší+přidané kecy typu, počkej, uvidis, to už nebude jenom hraní, ale povinnosti.. A ještě věci pecka je "počkej, tam si te srovnají" u zlobeni, a "vrátí te do školky"...

jarunkaxyz1
autor
20. pro 2014

Právě - přijde mi škoda, když je dítě tak nadšené, aby takové nesmyslné bezhlavé keci všechno rozhodily.
Navíc sama si pamatuju, že i na prvním stupni jsem si udělala povinnosti a pak si mohla v pohodě hrát - nejradši na školu 😉

jarunkaxyz1
autor
21. pro 2014

nikdo žádný nápad?

blahova_andrea
21. pro 2014

na to nejde poradit nic jiného než si s babičkou promluvit. vím, že je to těžké. ono záleží hodně na chvíli, kdy s tím člověk začne a jakou formou a kam se s debatou až dostanete. taky moc dobře vím, že je to často házení hrachu na zeď ☹ pak holt člověk mlčí a trpí a nebo musí být tvrdej a hnusnej ☹ je ale fakt velká škoda kazit dítěti vše blbými řečmi. svět je dost ošklivej a když už máš dítko, které všechno "zlé" bere tak dobře, tak by ji měla babička obdivovat, jaká je šikovná, statečná, silná...ne ji i tebe podrážet ☹

lenicka07
21. pro 2014

@jarunkaxyz1 Mě jen napadá, jestli pozoruješ, že takové řeči mají na dcerku efekt? Já jsem si takových řečí vyslechla v dětství spoustu a nevzpomínám si že bych to nějak řešila. Jestli to není spíš, že ty řeči vadí tobě (samozřejmě se ti vůbec nedivím). Pokud vnímáš že dcerka si to nějak bere, tak jí můžeš vysvětlit svůj pohled na věc (proč měla rovnátka, co je na škole pozitivního atd.) .Jinak samozřejmě promluvit s babičkou, ale za sebe moc nevěřím že by to mělo nějaký efekt.. Tuto generaci nepředěláš, můžeš to vzít zpravidla jen z druhého konce, vysvětlovat dítěti a vysvětlovat. Ono si to přebere. Když babička např. řekne nastanou ti povinnosti, tak dcerka bude mít vysvětleno, že ve škole se taky něco nového naučí, že pozná nové kamarády, pojede se na výlet atd.

meiem
4. lis 2021

@jarunkaxyz1 já to vzdala, nemůžu ovlivnit kdo co mým holkám řekne. Takže se s nimi bavím o tom, co jim kdo řekl a snažím se pomoct co s těmi informacemi dělat. Aktuálně mám prvňáčka a když ji někdo (myslím že prodavačka v obchodě, nebo někdo takhle cizí), začal říkat jak to ve škole hrozné, tak dcera svým kouezlnymz dětským způsobem prodavačku zopražila: ,, že přece to že se nelíbilo ve škole jí, neznamená že to bude hrozné i pro ni a navíc, ona chce být veterinářka a musí se naučit spoustu věcí aby těm zvířátkům pomohla'' a byl od prodavačky klid :D když by mě někdo hodně nasral, např. Větou ,,fuj rovnátka,, tak bych reagovala hned a dceři řekla, že si myslím,že to bylo od tety škaredé,co jí řekla a že si z toho nemá nic dělat,že rovnátka bude mít chvíli ale tady Pepíček (nebo jak se jmenuje dítě od švagrove ) to bude mít pěkně dlouho