Chirofonetika pro děti s poruchou řeči. Máte zkušenost?

ikis
15. dub 2011

Milé maminky mám dotaz zda máte někdo zkušenost s chirofonetikou? je to terapie kdy se hláska přenáší na dítě nejen sluchově, ale i hmatově. Formou masáží na zádech.Tím dochází k oslovení dalšího smyslového orgánu a napomáhá k rozvoji řeči. Byla nám doporučena logopedkou. Náš Radeček je šikovný kluk,ale ve svých 4 letech má slovní zásobu pouhých 30 slov a věty netvoří. Neurologický nález v pořádku, na logopedii chodíme rok,ale zatím žádné zlepšení. Před týdnem mu byla odstraněna nosní mandle a podtlak z uší- měl vpáčené bubínky. Sluch by měl mít tedy taky v pořádku. budu ráda za každou Vaší zkušenost či radu. děkuji 😔

sisstin
17. dub 2011

@ikis o této terapii slyším prvně. Hlavně bych vám doporučila psychologické vyšetření, vypadá to na vývojovou dysfázii (pokud ji nemáte diagnostikovanou). Syn má suspektní(podezření) expresivní dysfázii, má 3,5roku - aktivní slovní zásoba 300slov, spojuje dvě slova, zopakuje krátkou tříslovnou větu.

Řeč je patlavá, agramatická - syn nečasuje, nesklonuje, nerozlišuje rody atd. Pokud by u vás o VD šlo, tak se dítě musí rozvíjet ve všech složkách vývoje, ne "jenom" v samotné řeči. Logoped je určitě potřeba klinický, návštěva min. 1x týdně.

evaje
17. dub 2011

Chirofonetiku taky neznám, slyším poprvé a to se synem už dva roky bojujeme s řečí. Přikláním se k sisstin, že by jste asi m ěli dělat něco víc, protože 30 slov je opravdu málo a to že netvoří věty....Syn taky začal mluvit až kolem 4 let a do té doby v podstatě taky skoro nic neřekl, běžná logopedie fakt nestačila.. Je potřeba zjistit příčinu, jinak budete bojovat opravdu těžko. Tak hodně štěstí

evaje
17. dub 2011

http://www.zszahradka.cz/vyuc-metody/chirofonet...
Joo, vypadá to zajímavě, ale myslím, že je to vhodné asi jako doplněk

sisstin
17. dub 2011

@evaje Evčo, tak jsem na to jukla..a je to v podstatě trošku terapie dysfázky - hmat, sluch atd. 🙂 takže určitě to uškodit nemůže. 🙂
@ikis u vás se logopedka nezmínila o možnosti dysfázie? Ta řeč je teda opožděná velmi velmi závažně, to na prostý opožděný vývoj řeči teda nevypadá 😕

evaje
17. dub 2011

@sisstin
No jasně. Já taky ráda řeším věci alternativnějším způsobem. Ale co se týká tohoto, jde prostě o metodu a jde o to, jak daný člověk ovládá své místo. Taky si myslím, že tyto problémy jsou pak prostě o tom věnovat tomu dítěti max. péči a učit se a učit se. Protože jen tak masážema se to asi nespraví. My teda vymasírovali podjazykovou uzdičku, což byl začátek pozdějších úspěchů a vlastně start, ale zbytek už je dřina 😉Každopáďo třeba Radečkovi zrovna tento způsob výuky bude sedět. Ale jak říkáš hmat sluch, prostě to jsou věci, které s řečí souvisí, ty centa jsou v mozku velmi blízko u sebe a proto je třeba je aktivovat. Takže tak

sisstin
17. dub 2011

@evaje no tak jako jediná terapie to určitě ne, ale fakt mě to zaujalo 😕 nikdy jsem o tom neslyšela 😕

no jinak makat, makat a makat, to dobře známe, že 😉 😝

evaje
17. dub 2011

@sisstin no jasné, že ne jako jediná terapie. Ale doplněk to může být zajímavý. Ale jak říkám, každý si najde co u nich funguje.

pet.s
17. dub 2011

Holky, co máet zkušenosti s logopedii. Já mám takový problém, mluvím dost rychle a někdy si jako zakopnu o jazyk.Prostě se zadrhnu nebo přeřeknu. Na logopedii jsem chodila jako malá se sykavkama. Ale tohle nikdy nikdo neřešil. Myslím, že mým problémem je můj docela velký jazyk. Mám i spodní čelist vystrčenou o něco ven. Ted s mi narodila malá a od porodu často má jazýček ven z pusy.Vypadá to jako když se ji tam nevejde.Když spí, tak ho má vystrčený stejně jako já. Kdyř koukám na svoje fotky jako miminka, tak jsem to dělala stejně, To čpulení pusy s jazykem ven.I když je celá po tátovi, tak tohle asi zdědila po mně ☹ Mám strach,aby si tím jazykem opřeným o spodní čelist, tu čelist taky nevystrčila ven. Nevíte jestli by se s tím něco nedalo dělat? Nebo jestli to není nějaká vada? Já mám problémy s hormony,ale se štítnou žlázou ne. (někde jsem se dočetla, že velký jazyk může souviset se štítnou)

kalo
18. dub 2011

@ikis Tak to je na tom synek stejně, jak naše dcera..A to úplně. Nám logop.řekla, že dysfázie se může diagnostikovat až po 4 roce-ale co s diagnozou, že.....pracovat se s dítětem musí stejným způsobem, jiná cesta není. (Jelikož dcera má ve všem cca.roční zpoždění, tak ještě čekáme, že se trošku rozkecá) Pořád má tu svoji "čínštinu" 😖 Kdyby jste měli nějaký úspěch s chirofonetikou, ráda se o ní poučím...

sisstin
18. dub 2011

@kalo no dysfázie se dá diagnostikovat dřív 😉 my máme podezření už od 2,5 😉 30slov ve 4 letech je fakt těžké opoždění, to ani nevypadá na lehčí formu dysfázie...spíše středně těžkou 😉 tam to chce nutně to psychologické vyšetření, aby klinický psycholog posoudil, které složky (jak moc a v jakém poměru) ta dysfázie zasáhla 😉

když si vezmu, že syn má zhruba těch 300slov, spojí dvě slova..zopakuje kratší větu..ale čím víc mluv, tím víc je slyšet, jak je ta řeč dysfatická - agramatická, patlavá, nečasuje, nesklonuje...prostě mluv jak google překladač, ty slova za sebou řadí v jediném tvaru, v jakém se ho naučil 😉

to chce fakt makat hodně, logopedie každý týden, +doma poměrně intenzivní práce, musí spolupracovat logoped+psycholog+foniatr, popř. neurolog.

F80 - expresivní porucha řeči je závažná porucha komunikace, není to žádná sranda...a není to jenom o tom, že dítě pozdě a špatně mluví 😉

@pet.s možná by to chtělo vyšetření na foniatrii 😉

kalo
18. dub 2011

@sisstin Já vím, že je to běh na dlouhou trať ☹ Naší budou 4 v červenci a má tak 50 slov, občas spojí. Je fakt, že vůbec komunikovat začala až v těch 3 letech...to té doby nás měla těžce na háku (i blízcí se ptali, jestli vůbec slyší 🙂...ale slyší dobře..) Po tom 3 roce nastal velký obrat, chce se dorozumět, komunikovat ,vyžaduje knížy, pozornost lidí- i cizích na ulici, venku si všímá všeho...podle mě velký posun. Takže se to nějak sune. Má diagn.ADHD, což prý s vývojem řeči souvisí. Navíc my od narození řešíme pohybové problémy (hypotonii), takže to je pořád problém číslo jedna...ta zpožděná řeč je v porovnání s tím jen taková další "maličkost" (abych s ní ještě kvůli tomu lítala po stopadesáti doktorech...těch si užíváme už takto až až..)...Každopádně s ní pracuju, vím jak, nechci nic zanedbat. Dr.logoped.doporučuje dětský kolektiv...

pet.s
18. dub 2011

@sisstin díky ..zkusím, koukám že se zabývají vadami jazyka...no jen aby t neblo jak s tím vlkem, jak mu jazyk natahovat aby měl hlásek jako maminka koza.-)))))

sisstin
18. dub 2011

@kalo no k hypotonii se dost často právě dysfázie pojí, nebo jsou ta mluvidla hypotonická a je z toho dysartrie, o tom by zas mohla povídat @evaje 😉 pokud malá do tří let ani moc nereagovala na mluvenou řeč, tak bych se i trošku bála, jestli ta dysfázie není smíšená 😉 ono dost rodičů nepozná, že dítě nerozumí tak, jak má 😉 protože na běžné povely fungují relativně dobře, a pokud rodič neví, jak se má správně ptát, aby se ukázala ta míra hlubšího porozumění, tak opravdu často nepoznají nic...a až psycholog pozná, že dítě má oslabenou i tu recepci (porozumění).

50 slov, to je úroven 18-20měsíců, a to je taky dost těžké opoždění. Za mě je dysfázie o moc závažnější diagnoza než hypotonie (teda samo, jsou formy, kdy dítě za celej život ani nezvedne hlavu, ale to předpokládám váš případ není). Ta řeč rozhodně není maličkost, je to pomalu nejdůležitější věc ve vývoji. A pokud je malá celkově o rok pozadu, tak bych se spíš přikláněla k té dysfázie ( a možná i smíšené). To chce opravdu výborného klinického psychologa. Máš jedinečnou možnost se objednat hned ted ke Krejčířové (dana.krejcirova@ftn.cz), dřív jak v říjnu by jste stejne nešly, takže to malá už bude mít fakt hoooodně dostatečný věk na určení případné dysfázky.

Foniatrie taky určitě není od věci, tam zase posoudí tu hybnost mluvidel. Vím, že chození po doktorech nic moc, my toho máme za sebou taky dost. Ale fakt ta dysfázka je hned po autismu nejtěžší porucha komunikace, o těch smíšených a receptivních formách ani nemluvim. Dětský kolektiv je sice fajn, ale není to všelék, a pokud má dítě vývojovou vadu řeči, tak mu ten kolektiv k mluvení nijak zázračně nepomůže 😉

kalo
18. dub 2011

@sisstin Díky..taky si myslím, že má smíšenou. Myslím, že nerozumí všemu ani teď. Ale jak říkám, velký pokrok tam je. Osobně je pro mně důležitější, že sama např.sleze z gauče, sejde a vyjde schody, nepřizabije se o mini klacík venku atd...je to opravdu velká dřina cvičit, hlídat jak batole a učit zákl.sebeobsluze. U nás jsou všechny tyto "samozřejmosti" velice vydřené....to je pro mě teď před tím, jestli umí poskládat gramaticky správně větu nebo skloňovat 😔 I když vím, že ve školním věku to bude kotel (jsem učitelka na Zš, tak je mi to jasné 🙂 ) Každopádně jsem se ptala logopedky, co se dělá s dítětem s dysfázií a bylo mi řečeno, že naprosto to samé, co děláme teď, jen víme, že to půjde pomalu a s problémy na sebe nabalující..jiný způsob výuky prostě není. Cvičit, mluvit, trénovat--oko-ruka atd...To tobě nemusím popisovat, že 🙂

sisstin
18. dub 2011

@kalo jj, trénovat všechny ty složky vývoje...+ ta hypotonie to samozřejmě brzdí 😒 u nás jde o (asi)lehčí formu expresivní, zatím se mi zdá, že nejvíc má zasaženou hrubou motoriku - nestřídá nohy do schodů, neumí šlapat a tyhle věci 😉 grafomotorika taky nic moc - pořád je ve fázi pojmenované čáranice, což už v jeho věku je na hranici normy... jinak zatím ty ostatní složky (až na expresi) jsou v normě, některý i lehce nad.

Ale třeba se sebeobsluhou taky dost bojujeme, plen se zbavil až ve 3 letech a 2 měsících ( to teda pak rovnou i na noc, bez nehod), už se konečně sám svlíkne, ale neoblíkne si naprosto nic (možná tak čepici 😀 ), jídlo je u něj katastrofa, nejí nic.... no taky toho máme víc+ poměrně úzkostná povaha, což je docela vražedná kombinace 😝

jinak nevím, odkud jste, ale fajn je Klinika Logo - mají tam různé dyskroužky, kroužky pro děti s VD, ergoterapii a další věci...

no je to těžké, kor u tebe s malým miminkem, já si to vůbec neumím představit zkloubit...už ted mi přijde, že se všechno točí jenom okolo Tygra... 😔 😝

sisstin
18. dub 2011

@kalo ještě mě ale tak napadlo, já si myslím, že na hypotonii a smíšenou dysfázku by to měl být i III. stupen mimořádných výhod a kartička ZTP, příspěvek na péči atd. 😉 to už je fakt poměrně závažné postižení... prodloužit rodičák asi nepotřebuješ, když budeš na mateřské s miminkem....ale třeba ten příspěvek na péči by se hodil, ne? 😉

kalo
18. dub 2011

@sisstin Mmm, to máš pravdu..to bude kotel (anebo třeba přestanu všechno tak úzkostivě všechno řešit...) Sem tam čtu a kouknu, co s malým děláš, je to super. Seš chytrá holka se správným přístupem. Ale Tygr má docela slušně našlápnuto všechno dohnat..Jsou děti i bez jakýchkoli diagnoz a umí míň věcí jen pro to, že je k tomu nikdo nevede. Nic není zadarmo, ale věř, že ta naše námaha se určitě vrátí, třeba i nepatrnými úspěchy 🙂

..........Každopádně, jak píšeš, tento problém není zanedbatelný...Do nedávna jsem si myslela, že mluvit (lépe či hůře) se naučí každé dítě..Ale byla jsem s malou v lázních, kde jsem se setkala s chlapcem, který v 7 letech nemluvil vůbec!!!! (podle maminky slovní zásoba na 2 roky).. 😢 Z toho jsem byla paf....

kalo
18. dub 2011

@sisstin A k těm příspěvkům (i když od tématu 🙂 ). Já tenhle boj vzdala. Nechci aby měla označení "postižených", dělám vše pro to, aby se zařadila do normálního života, školy atd. prostě aby z ní byla normální holčička. Stejně k té mateřské,co mě čeká by to dělalo tak tisíc nebo dva a bez těch se raději obejdu. Nemám sílu ani žaludek na boj s úřednicemi, abych z malé musela kvůli pár korunám dělat nemocnější, než je...Baby na úřadě mě dost znechutily už když jsem se šla informovat 😝

sisstin
18. dub 2011

@kalo ono je hrozně těžký se s tím jakoby psychicky smířit. Já jsem se taky strašně dlouho bránila tomu slovu "postižení", ale čím je Tygr starší, tím fakt vidím, že ta dysfázka postižení je a že to jemu ( i mně) fakt ten život ovlivnuje citelně. Jinak jako postižení už jsou běžně uznané poruchy jako ADHD, všechny formy dysfunkcí ( dysgrafie, dyslexie atd.). Hlavně tyhle děti jsou prostě ani ryba, ani rak. Tygr taky není vyloženě postižený v tom smyslu, jak si to představuje většna lidí, na něm není vidět nic , ale standartní dítě to taky není. Já se právě furt snažim, aby byl co nejvíc "normální", co nejvíc zapadal...a trochu se bojím, abych do buducnosti na něj nekladla až moc velký nároky 😕

Jinak pravda je, že skoro všichni si myslí, že každé dítě se naučí mluvit, ale tak to bohužel není. Existují fakt těžké formy smíšených a receptivních dysfázií, kdy se ten člověk nenaučí mluvit normálně nikdy, ta řeč je úplně nebo hodně omezená, a v některých případech i to porozumění. To je pak opravdu postižení srovnatelné s hluchoněmým člověkem, musí se přejít na náhradní formu komunikace. Plus samozřejmě další postižení jako autismus, mentální retardace a další, u kterých je ta řeč částečně nebo úplně omezena.

K úřadům, to je bohužel katastrofa, vůbec se ti nedivím, že se ti do toho nechce. Já žádala jenom o prodloužení rodičáku, to mi samozřejmě neuznali 😝 trošku přemýšlím, pokud nám ta dysfázka za týden už "dopadne", že to zkusím znova..ale fakt nevím. Oficiálně je F80 fakt těžká porucha, měl by se na ni automaticky prodloužit rodičák a další věci, ale bohužel v praxi to tak nefunguje. Podle úřadů mám naprosto zdravé dítě, které nevyžaduje žádnou speciální péči 😝

no nic, to už jsme fakt hooodně mimo téma, tak třeba zase někdy v Nestandartních dětech 🙂

evaje
18. dub 2011

@pet.s Neřekl ti někdy stomatolog, že máš progemii (předsunutá spodní čelist?) Možná, když je slabší forma, tak se dá pořešit rovnátkama.
@kalo S hypotonií mám taky zkušenost. Jak říkáš, že je potřeba zvládnout sebeobsluhu, to je fakt. Matyho jsme taky ještě ve třech letech krmili a oblíkali. Ale nás stále doktoři uklidňovali, že se to doučí . Jak popisuješ dcerku, vidím úplně Matyho. Když jsme pak dorazili do Loga, tak jsme zjistili, že s tím souvisí i ta řeč. jinak strašně moc mu pomohly masáže horního patra a posilování jazyka. Naše tehdejší logopedka s ním trénovala z mého dnešního pohledu úplně neefektivně. Prostě neměla zkušenost s jeho problémem. Rok jsme tam ztráceli drahocený čas. A ty masáže jsou strašně jednoduché a neskutečně účinné.
Dnes jsem byla v Logu a ptala jsem se na tu chirofonetiku. Logopedka o tom slyšela, ale říkala, že nemůže říct, o co jde, protože nemá vlastní zkušenost. Jen že si myslí, že vzhledem k tomu kolik lidí se u nich sjíží z celé republiky, tak že kdyby to mělo nějaký megaefekt, tak už by se to asi vědělo. Takže tak z pohledu odborníka 😉 A celkem s tím souhlasím. Vzhledem ke stáří metody... No jinak jakuž jsem se dřív zmiňovala, asi to neublíží. Já ráda říkám, " je lepší zapálit svíčku, než nadávat, že je tma" A toho se nažím v životě držet 🙂

pet.s
18. dub 2011

@evaje ne pan doktor školní na nás nervozně řval a nutil nás děkovat 😠 debil.udělal mi pěknou fobii ze zubaře
na ten špatný zkus mě upozornili až v 18 a prý se to rovnátky řešit nedá. Takže vlastně zkousnu jen na 4 zuby v puse.Ale právě jak se mi narodila malá a špulí pořád ten jazyk, tak mám podezření jestli jsem si tu čelist nějak nedeformovala tím jak ten jazyk je velký, protože u nás nikdo v rodině tenhle typ špatného zkusu nemá.No já už s tím nic nenadělám a asi dožiju,ale malá aby neměla ten problém.-(

evaje
19. dub 2011

Tak se poraď na ortodoncii, ti řeší tyto věci. Třeba jsou nějaké fígle. Ale jinak taky fakt nevím 😒