Co musí umět dítě k zápisu do školy?

jeudi
8. led 2012

ahoj ,20,ledna se chystáme do zápisu , a moc by mě zajímalo ,co se od dětí očekává,musí se třeba umět podepsat?nebo na co se jich ptaji? děkuji za odpovědi 🙂

lusi80
9. led 2012

tak malej je teda už ve 2.třídě,ale u zápisu jen ukazoval barvy co mu učitelka ukázala,spočítal pastelky,ukazoval tvary,odbédlník,kolečko trojuhelník,potom měl na papíře namalovanej domeček,a k němu měl vyznačit správnou cestičku jak šla myška 🙂 🙂 a myslím měl něco vymalovat,nakonec na tabuli byly písmenka,učitelka ukazovala a on je říkal správně,pod nima byl ještě namalovanej napovídající obrázek 😉 😉 toť asi vše,všeho všudy max.20 minut mám pocit,a ještě myslím kontrolovala řeč,jestli správně mluví,říká všechny písmenka,já vyplňovala myslím jakejsi papír 😉 😉

jeudi
autor
9. led 2012

@lusi80 dekuji s tema pismenkama to bude asi problem moc pismenka neumi 😕

miawa
9. led 2012

@jeudi Někdy se na písmenka nebo čísla ptají, ale rozhodně to není nutnost, kterou dítě musí před nástupem do školy umět. 😉

lusi80
9. led 2012

@miawa jj přesně tak,není to pravidlem,když nebude vědět nevadí,ale u nás jak jsem psala,byl pod písmenkem obrázek,třeba U a pod tím obrázek umyvadla,takže to spíš na to jestli si toho všimne 😉 😉

jeudi
autor
9. led 2012

tak jestli je to s takovyma napovedama tak to neni problem moc vam dekuji za odpovedi 🙂

miawa
9. led 2012

@lusi80 Tak to je pravda, že určit první písmeno ve slově by dítě před nástupem do školy umět mělo. 😉

evulinkab
12. led 2012

Holky, ucim ve školce a pripravujeme predskoláky na zápis.Takže-díte by melo umet rict jak se jmenuje(jmeno i prijmeni), vedet adresu.Vedet jmena svých rodicu.
Dále by melo umet základni geom.tvary, barvy, poznat zvířata.Urcite by melo znát nejakou básnicku ci pisnicku, dále u zápisu se casto deti ptaji na jednoduché otázky a sleduje se vyjadrováni, slovni zásoba a správná vyslovnost..Jo a jeste i správné drženi tužky 😉
@jeudi

jeudi
autor
12. led 2012

@evulinkab a kdyz teda jeste trosku sisla je to problem? neumi rikat R a Ř misto R rika L a misto Ř RIKA Ž akdyz uz se mu R povede tak rackujenebo spis drnci

evulinkab
13. led 2012

@jeudi jééé🙂 to já ti neodpovim..myslim ale že by to problem být nemel, pokud je jinak sikovný..záleží jak to posoudi ti ucitele, kterí u toho zápisu budou sedet.. 😉

jeudi
autor
13. led 2012

@evulinkab dekuju moc mozna by to mohla vedet
@miawa 🙂 😵

zevina
13. led 2012

@jeudi výslovnost všech ostatních hlásek by měla být zvládnutá před nástupem do školy, ale R a Ř jsou písmenka, které naskakují nejpozději, dle logopedky je na ně pořád ještě čas i v první třídě 😉

miawa
14. led 2012

@jeudi Na R a Ř i sykavky je pořád čas v 1.třídě, dětí s vadou řeči přibývá a už jsou zřejmě u zápisu zvyklí 🙂 Ale měli by se ujistit, že chodíte na logopedii. 😉

jeudi
autor
14. led 2012

@miawa na logopedii nechodime sykavky jsme procvicovali doma a uz je to v pohode ted uz jen to R a Ř .nevim jestli tyhle pismenka se nauci sam nebo jestli logopeda mame navstivit

miawa
14. led 2012

@jeudi Určitě je lepší navštívit logopeda... Pokud se mu R občas povede, tak je to samozřejmě lepší varianta, protože není přímo potřeba tu hlásku vyvozovat. Problém je v tom, že má většinu slov zafixovaných s tím L. Trénuje se to tak, že se místo R říká D. Protože při D je jazyk skoro ve stejné poloze jako při R.

Nejjednodušší jsou slova s TR, pak s DR. Dál BR, PR, MR, KR, VR...
Takže mu musíš předříkávat slova s tím D, např. tráva - tdáva, trpaslík -tdpaslík apod.
Potom mu začne drnčet to R. 😉

jeudi
autor
14. led 2012

@miawa super diky 🙂 vyslovit tdpaslik dela problem i me😀 to bude sranda 😀 dekuju

miawa
14. led 2012

@jeudi No, jestli si to chceš vyzkoušet, tak zkus rychle za sebou říkat "tdnka" (trnka) a zadrnčí ti R 😎

jarkalada
14. led 2012

@jeudi nás to úplně navážno učila mamka /mj.učitelka 😀 / se slovem "pRDel" 😎 ale směly jsme to říkat, jen když jsme procvičovaly 😀 Ono to "r" tam moc pěkně vklouzne a děti to většinou baví 😀

miawa
14. led 2012

@jarkalada 😀 😀 😀 Pravda je, že to bylo první ze slov, ve kterých dokázal náš dysfatik říct R. Ale já jsem to přikládala tomu, že toto slovo tak často nepoužívá a nemá ho zafixované. 😅

jeudi
autor
14. led 2012

@jarkalada ano prdel mu jde dobre 😀

dude
21. led 2013

Výborná stránka na nejrůznější rady je na jakspravnepsat cz.
Můžete se dotázat odborníka, který vám pomůže s čímkoliv ohledně přípravy do školy, zdraveho psaní a tak.
D.

wendyska
21. led 2013

dobrý den, chtěla jsem se ještě zeptat maminek co mají děti, co ještě nás u zápisu může čekat. 30.1. jdu s dcerou a máme trošku strach... no spíš já... dcera je chytrá.... některé písmena už tež pozná, podepíše se Jana jen přijmení ji ještě nejde... má ho složitější... děkuji předem...

majatob
21. led 2013

@wendyska zrovna nedavno jsme to resili s nekteryma maminkama tady na konikovi jak rozdilny jsou pozadavky u zapisu, nekde zkousi jak tu nekdo psal jen barvicky, tvary, pismenka, pisnicku apod., jinde davaji uz zase nevim po kom pojmenovany test-nakreslit muzskou postavu, obkreslit psacim pismem vetu Eva je tu. a spocitat a obkreslit tecky. Nekde chteji zavazovat tkanicku, jinde ne. Vsak to doma semtam zkuste, lepsi byt pripravena na horsi a urcite to vyjde 🙂

zelivka
21. led 2013

Tak my máme zápis za sebou minulej tyden a chteli po ni, jmeno, kde bydli, barvy, tvary, rozeznat co je vetsi, mensi, do kolika umi pocitat, i scitala jednoduchy priklady (1+1, 2+1), psala svoje jmeno, malovala domecek a postavu, ptali se ji na co zacina a konci slovo, kolik ma slabik, rozpoznat podle obrazku rocni obdobi, poskladat obrazky cinnosti ,ktere dela behem dne (cisteni zubu, obed, spani) .....tak u nas asi takhle 🙂

pernik4
10. led 2014

Ahoj můj brácha pude zítra k zápisu a chtěla bich teda vědět co musí umně předem děkuji za odpověd Sára Křešničková 🙂 😉 😒 😠 😎 😖 😲 😢 😀 😝 😔 😅 😕 🙄 😨 🤐 😵