Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Co se učí Vaši prvňáčci?

tess85
11. říj 2019

Ahoj, chtěla bych se zeptat, co už se naučili vaše děti v 1. třídě. Mám pocit, že u nás se jede docela rychle, tak bych si to ráda porovnala...

antilopkax
13. říj 2019

@adelinaover30 zrovna s tužkou bych pomáhala. Špatně zafixovaný úchop se jen tak nenapraví.

adelinaover30
13. říj 2019

@kyti75 jenze dcera je levak,proto si nejsem jista,jak ji pripadne uchop opravit,jsme s manzelem oba pravaci...

pospis
13. říj 2019

@adelinaover30 absolvovala jsem seminář o grafomotorice a grafomotorice se hodně věnujeme. Se synem (predskolak- zkrizena lateralita) chodíme i na individuální lekce grafomotoriky. A lektorka vzdy rika "ANO , Děti mají stejným způsobem "poskládané prstíky".jedno jestli leval nebo pravak.

hafika
13. říj 2019

@adelinaover30 Tak vaše dcera je ještě o něco lepší než syn, ten se sám naučil číst chvíli před pátými narozeninami. Bohužel většina učitelů neumí s nadanými dětmi pracovat a úkoly navíc často vypadají tak, že dostanou víc stejných úkolů, které jsou pro ně příliš primitivní. Syn je navíc z těch dětí, co hloupé úkoly sabotují nebo je dělají extrémně pomalu. A čtení po slabikách fakt nudí dítě, co si samo čte knihy v duchu. V době, kdy jeho spolužáci začínali číst slabiky přečetl první dětskou knihu úplně sám a dal jí asi za 3 hodiny (knížka pro druháky s většími písmenky a asi 80 stranami). Pro něj teda první třída byla nuda, ani nevadilo, že hodně chyběl, vůbec mu to nechybělo. Učila jsem se s ním jen slovíčka do angličtiny a sem tam něco z prvouka. Sice má horší grafomotoriku, ale písmenka si hned pamatoval, jen pak bez pomocných řádku začal mít problém udržet stejnou velikost písmen. Bohužel ho hodně ubíjelo opisovat jedno slovo mockrát a získal odpor k psaní, s čímž se potýkame ještě teď ve třetí třídě.

Jinak pro nadané dítě moc doporučuji dobře vybrat školu a už od první třídy individuální vzdělávací plán přes PPP, syn má až od druhé třídy a měl mít od první, bylo by to lepší. Učitelka se tedy snažila a část úkolů mu dávala navíc, nenutila ho číst pomalu s ostatními, jen jim to vzorově přečetl místo učitelky a pak měl jiné úkoly nebo ty, co mu trvaly déle (třeba psaní, protože ho nebavilo), ale pořádně nevěděla, jak s ním zacházet.

adelinaover30
13. říj 2019

@hafika a jak poznam,ze by pro ni byl dobry individuální vzdelavaci plan,ze neni jen vnímavější? (Jako rodic to podle.me nejsem.schopna objektivně posoudit)

pospis
13. říj 2019

@adelinaover30 na to jsou školska poradenská zarizeni - treba PPP. Ti pak napiso PO a doporučí IVP, opřípadě muzou i doporučit asistenta.

zmrz_lina
13. říj 2019

Mně připadá v dnešní době vůbec úplně mimo chtít po dětech krasopis... Aby psali comeniem nebo tiskace, to bohatě stačí. Vylezou školu a tužku vezmou do ruky výjimečně. Já třeba zrovna nedávno přemýšlela, jak často píšu psacím a je to zcela výjimečně.

hafika
13. říj 2019

@adelinaover30 Přesně jak píše @pospis, je potřeba zajít do pedagogicko-psychlogicke poradny (PPP) a tam ji udělají testy, zda je opravdu nadaná, stačí v předškolním roce v době, kdy se dělají testy zralosti, tj. někdy březen, duben. Případně může jít i o rok dříve, když to PPP doporučí, ale třeba můj syn by to nedal, hlavně kvůli grafomotorice a psaní, je spíš pomalejší, a taky po psychické stránce. Ale znám i paní, už dospělou, co šla v 5,5 a pochvaluje si to.

Ale jestli se už ve 4 letech naučila sama číst, počítá do 100 a bez problémů ví začátky a konce slov tak nějak sama od sebe, tak spíš nadaná bude. Pro většinu děti je to těžké i v 6 a ona to umí bez zvláštní námahy o 2 roky dřív. Zvlášť jestli dlouho vydrží u věcí, co jí baví, tvoří občas zvláštní věci a tak, ale o tom nepíšete, tak nevím. Pro nadané děti je první třída z větší části nuda, úkoly je nebaví, nerozvíjí se. A pak záleží na povaze, jak se s tím vyrovná. Někdo to přežije a přizpůsobí se, někdo to odmítne dělat, zlobí, sabotuje hodinu a časem může mít i špatné známky, ač je to zbytečné. Jestli vás zajímá něco dalšího, napište mi zprávu, ať tady dál neplevelím.

hafika
13. říj 2019

@pospis Asistenta asi ne, ten je obvykle pro děti s problémy. Pro syna je i problém, aby měl intervenční hodinu s učitelkou navíc, že by si ho mohla víc všímat a rozvíjet ho, je ve spojené třídě s prvňáky a nemá na něj tolik času. Ale jde také, že třeba děti mají některé hodiny s vyšším ročníkem a vůbec se dá lecos.

pospis
13. říj 2019

@hafika kamaradky dcera mela doporuceneho asistenta, aby pomahal učitelce, dohlížel treba na zadané ukoly, pracovicoval s detmi probrane ucivo a ucitelka se mohla věnovat ji. Treba v matematice s ni delala veci, ktere s ostatnimi vubec nedelala a nemela to ani v planu , ale byl to teda uz vyssi ročník zs. Asistenta nemusi mit jen deti s problémy ale i deti nadane. Ale zase je to jen o lidech. Poradna sice doporuči IVP a PO ale záleží na učitelce jak se k tomu postaví, at uz se jedná o deti s SPU nebo nadane.

hafika
13. říj 2019

@pospis Tak děkuji za upřesnění, to jsem nevěděla. U nás v poradně právě řešili, jestli syn může mít jako nadaný intervenční hodinu, jeho učitelka by ji měla ráda, nebyli si jistí, tak ani nevím, jak to nakonec dopadne.

kamiska
14. říj 2019

@pospis prosimte jaky jsi absolvovala kurz grafo a kde? Hledam pro sebe nejaky dobry.

kamiska
14. říj 2019

@pospis a bylas spokojena? Melo to nejakou metodickou radu? Materialy? Diky 🙂

suromana
14. říj 2019

@ilema
Syn bude mít za dva měsíce čtyři roky. Pozná všechna písmena, malá, velká, tiskací a psací, všechny umí napsat. Umí se podepsat, napsat jednoduchá slova, jako máma, táta, teta, auto, atd. Počítá do tisíců, chápe jednoduché součty a odečty, má dobrou paměť na čísla, ví, jaký dům u nás má jaké číslo, na jaké stránce knížky co hledat. Hrozně ho to baví, prostě to chce sám vědět, není to z mojí strany žádná soutěž, jak mu to mám zakázat? Už ve dvou letech chtěl vědět, co je to za písmenko, co je to tam napsané, atd. Baví ho samozřejmě i normální hračky, auta, vlaky, je to normální kluk. Jestli se bude ve škole nudit? Těžko říct, třeba to do té doby ještě všechno zapomene 🙂

hafika
14. říj 2019

@suromana Proboha, zakázat NE! Moje učitelka jógy mi vyprávěla, že před dcerou schovávala knihy, aby se před školou nenaučila číst a stejně jí to nebylo nic platné. To, jestli se bude nudit, záleží na učitelce, na tom jestli bude mít individuální plán, jestli mu dokáží dát adekvátní náplň hodin a zároveň ho naučit i to, co mu půjde stejně jako vrstevníkům, neznechutí ho. Je to přece radost, co všechno tyhle děti umí, jaké neotřelé nápady mívají. Můžete to potlačit, ubít, ale není to škoda, když má v sobě tolik touhy a cílevědomosti se to naučit sám?

suromana
14. říj 2019

@hafika
Ona to byla spíš taková řečnická otázka, já se mu to samozřejmě zakazovat nechystám, navíc když vidím, jak moc ho to baví 🙂 uvidíme jak se to vyvrbí, škola ho čeká až skoro za tři roky.

hafika
15. říj 2019

@suromana Omlouvám se, nedošlo mi, že je to narážka na ty ambiciózní rodiče, kteří učí děti napřed. Na tyhle řeči jsem tak alergická. A taky to nadaným dětem strašně škodí.

radkamalner
27. pro 2019

@tess85 ahoj u nas holka uz ctou pisou písmenka pocitaji do 15

pospis
27. pro 2019

@radkamalner mazec. U nas se počítá do 7 (scita, odcita a porovnávání), slabikar a psani (psaci pismo) jsou nastejno, to co se uci cist se uci i psat. Pred vanoci se ucili pismeno N, n. Maji probrano M, L, A, E, O, U, I, P, S, T, Y, N. Po novem roce by meli zscit s V.

robinzonka11
20. led 2020

unas holka zacala si sama psat písmenka podle vzoru co ji tata napsal velkymi pismeny které ma na stene v pokoji a pocita do 10 .to uz od 4 a pul let

robinzonka11
20. led 2020

ted jsme zacaly drzeni tuzky a trosku i sklon ale to moc neresime

robinzonka11
20. led 2020

škola by mela zvladnout vic ne jen doma