Co už zvládne sedmileté dítě (prvňáček)?

papalinka
13. čer 2014

Nejde mi teď o to, co vše umí udělat, ale o to o co se samo umí postarat, tedy o to, co mu nemusíme říkat a myslí na to samo. Např. že před spaním/delší cestou je třeba jít na WC, že do školy si má udělat svačinu, že si má vzít sandále, pokud je venku teplo, že si má jít umýt pusu a ruce, pokud si jí při jídle zašpinilo, že si má po příchodu ze školy udělat úkoly. Jsou to jen nápady, existuje milion situací. Co tedy zvládají vaše sedmileté děti (prvňáčci) a co je na ně ještě moc?

miranda77
13. čer 2014

nám teprve tedy sedm bude, ale už máme za sebou první třídu - spousty věcí, co píšeš, zvládne většinou sama, ale je nutný dozor připomínání ... svačinu jen s pomocí. Namalovala jsem jednoduché piktogramy s pořadím úkolů, co udělat po příchodu domů - takový seznam, aby na nic nezapomněla

papalinka
autor
13. čer 2014

@miranda77 díky, ještě mě napadlo, zda je dítě schopné samo posoudit, že oblečení již potřebuje vyprat a hodit ho do koše na prádlo?

petrajurinova
13. čer 2014

Náš prvňáček asi moc samostatný není.
Základní hygiena je samozřejmostí - sám si jde ráno po probuzení a večer před spaním čistit zuby, naprosto samozřejmě si jde umýt ruce po použití WC, před jídlem, po příchodu z venku, pokud se ušpiní (při jídle, nebo když něco tvoří), automaticky odkládá špinavé prádlo do koše (s tím teda bojujeme s pubertální manželovou dcerou, která to nechá ležet tam kde to svlékne). Sám se osprchuje (hlavu mu umývám, ale jinak to zvládá kompletně sám). To že se má jít vyčurat než odcházíme z domu (do školy, na výlet, ven) mu musím připomínat - pokud aktuálně necítí potřebu, sám si neuvědomí, že by měl jít. Oblečení a boty, které si má vzít mu chystám (byl by schopný v 30ti stupňovém horku jít ven v zateplených kalhotách a do sněhu si obout sandály).
Dělání domácích úkolů bezprostředně po příchodu domů je nacvičený zvyk pro všechny, je potřeba asistence rodiče, takže na tohle jsme si museli zvyknout i já s manželem. Stejně nacvičené má syn vynášení sáčku se smetím po cestě do školy (jde kolem popelnice a já s dcerkou jdeme na opačnou stranu). A taky když řeknu, že potřebuju něco z večerky (máme ji hned pod barákem), automaticky si bere svoji peněženku a tašku a čeká u dveří na lístek a peníze.
Svačinu do školy/práce a hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) chystám pro všechny já, děti pokud mají chuť si samy vezmou ovoce nebo jogurt z ledničky na svačinku.
Většinu věcí děláme společně - když umývám nádobí, tak vezme utěrku a uklízí věci u kterých dosáhne na místo kam patří, když žehlím, tak roznáší vyžehlené věci do skříní a pod. Neříkám mu o to, dělá to z vlastní vůle a já jsem ráda.
Nijak zvlášť po něm samostatnost nevyžaduji, většinou dopředu dětem oznámím, co se bude dít v nejbližší době a co je potřeba udělat a buď si to syn zapamatuje a funguje sám, nebo mu to připomenu společně s malou, která spoustu věcí potřebuje zopakovat několikrát aby je udělala.

lv
13. čer 2014

- bez aktuální potřeby se vycurat před cestou/spaním nejde, když se viditelné uspini da do koše, ale jen uvalené usmudlane z písku ne, to kontrolují /pak to odnáší/, sama ruce z venku a po WC umyje, zuby připomínám /jak kdy/, stele si postel, chystá žaluzie /ráno,večer/, pomáhá s vykládáním myčky, třídí a uklada spodní pradlo po vyprání, jídlo si bere sama, když vidí, ze jsem zaneprázdněna. Jinak kdyby to šlo, je v pyžamu,neucesana, před telkou 😉

miranda77
13. čer 2014

@papalinka to se učíme ...ale dcerka je čundrák a podle čundráka tatínka ... "nějaký flíček" neřeší. Chce dlouhé vlasy, ale většinou si je bez připomenutí neučeše ... 😖

miranda77
13. čer 2014

některé věci jsou už automatizované - mytí rukou ze záchoda, před jídlem, čištění zubů po kloupeli 😎

krystalka
13. čer 2014

@papalinka - tak syn si bere čisté a háže špinavé do koše jen když je to opravdu očividně ušpiněné - mokré nebo flekaté...ale pokud na tom nic není vidět, tak je to podle něj čisté, i kdyby to jedno tričko nosil týden 😉 , jinak je to u nás tak různě - někdy ho tu naháním půl hodiny, aby si konečně umyl ruce, když přijdeme zvenku a někdy zase pro změnu jde a udělá všechno automaticky sám bez připomínání - po příchodu si většinou bez připomínání uklidí boty, pověsí bundu, umyje ty ruce a převlékne se do domácího - to mu ale někdy trvá dost dlouho a mezitím dělá všechno možné, vyčůrat před odchodem si vzpomene jak kdy, ale většinou jo, oblečení mu chystám večer já, ráno si maximálně třeba vyžádá jiné tričko, tak si ho sám vezme ze skříně, zuby si taky většinou čistí bez připomínání - tedy já ho naháním, aby už konečně šel, ale když mu to nepřipomínám, tak si nejpozději nahoře v pokojíku vzpomene, že je nemá vyčištěné a maže zpátky do koupelny 🙂 ....doma pomáhá s ledasčím, ale většinou když mu řeknu, sem tam si vzpomene i sám....ale on má navíc lehčí poruchu pozornosti, takže občas se jakoby "odpojuje" a musím na něj promluvit několikrát a navázat oční kontakt, abych věděla, že mě fakt vnímal, když na něj volám z vedlejší místnosti, jestli už má něco hotové, nebo ho odvedle popoháním, tak je to k ničemu....to prostě neslyší, nevnímá (ale doopravdy, ne že by jen nechtěl slyšet....)....nedávno mu bylo 6, v září jde do školy....

pavlapl
13. čer 2014

Moje dcera zvládá bezproblémů osobní hygienu jak svojí tak dohlíží na svého mladšího bratra. Uvaří si i jednoduché jídlo jakoje krupičná kaše, vajíčka, polévka ze sáčku. Do školy, ze školy a na kroužky chodí sama. Jinak se v pohodě postará o svého mladšího sourozence.Chodí sama nakupovat. Úkoly kdybych nad ní nedohlížela tak by nedělala, nepřijde jí to důležité. Jinak by mě v podstatě kromě úkolů k ničemu nepotřebovala. Umí se o sebe postarat.

lucinka_1984
13. čer 2014

Moje malá neteř toho zvládá dost, řekla bych. Na úkoly myslí možná až moc zodpovědně, ruce si myje častěji než by bylo nutné 🙂 Svačiny si chystá, doma pomáhá s úklidem i vařením. Ale taky je to občas dost proměnlivé - jak píše krystalka. Někdy je potřeba jí připomenout deštník nebo teplejší oblečení, protože by prostě nejradši chodila jen v šatech :D

@pavlapl Můžu mít dotaz na tu polévku ze sáčku? Řešíš nějak složení? Nebo podle čeho vybíráš? Já se snažím hlavně nepřesolovat a když jsem si přečetla tenhle článek http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vy...
tak jsem si nakoupila pár těch polévek Knorr s logem.

killi
13. čer 2014

@papalinka Moje dcera je témeř samostatná. Jídlo, svačiny si umí nachystat sama i čaj, kakao atd. Umí si ohřát oběd, už i vařila polívku. Špinavé oblečení si háže do koše, jen někdy dohlížím na flíčky. Oblečení si chystá sama na ráno, já ji to jen kontroluji. Základní hygienu mají naučenou ze školky a jinak se umyje i vlasy, vyfouká sama. Klasický culík umí.. Úkoly si hlídá sama, je naučená od začátku, že přijde ze školy a po obědě si napíše úlohy. Ono asi záleží jak je dítě vedené z domu, já ji učím co největší samostatnosti. Od první třídy má povinnosti zalívá kvítka, utírá nádobí, pomáhá s úklidem a pomáhá pracovat na zahradě. 😉

pavlapl
13. čer 2014

@lucinka_1984 jedinou co jí je dětská rajská polévka od knoru

ludva
13. čer 2014

Hmm, tak tedy zírám, jak jsou některá děvčátka samostatná! 😉
Je pravda, že možná záleží na pohlaví a na více okolnostech.. První dcera byla samostatná od malička.. Druhý synek (14 let!) neví co měl pomalu k obědu a ten můj třetí benjamínek nebude o nic lepší 😲
Sice jsem dost odbočila od původního tématu, snad mi to zakladatelka odpustí 😉

petrajurinova
14. čer 2014

@ludva taky mě některá až přehnaná samostatnost u některých dívenek takhle brzy zarazila. Já osobně mám strach pustit děti ke sporáku, když na něj pořádně nedosáhnou tak aby loktem neshodily horký hrnec. Možná jsem opravdu moc "kvočna", ale děti by si měly hlavně hrát a ne suplovat matku. Vařit a starat se o batolata by měli rodiče.
(taky se omlouvám za příspěvek, který neodpovídá na původní otázku)

lenka5731
14. čer 2014

@petrajurinova Jj, to vaření mě taky zarazilo.. Jedná věc je zalít čaj, ale samostatně vařit litr horké tekutiny.. To bych nedovolila. Ale nemá teda ještě 6 let.

luciebx
14. čer 2014

sice jsou nasemu necele 4 roky ale ted koukam co tu nektere deti v 7 letech umi nebo k cemu je vedou maminky... docela cumim s tim varenim... malej chce furt taky pomahat.. pradlo do kose da.. aj do pracky odnese atd.. po jidle vse po sobe odnasi... ale ze bych teda za 3 roky po nem chtela aby si uvaril sam lehky obed.. tak to asi ne.. no uvidime.. treba za 3 roky budu mluvit jinak ale vetsinou z meho okoli prvnacky fakt jejich matky ke sporaku nepousti 😕

krystalka
14. čer 2014

@petrajurinova - tak ono to třeba je i tak, že to ty děti baví a chtějí to zkoušet a pomáhat....syn je taky takový, tak ho přece nebudu od všeho vyhánět, ale samozřejmě jsem taky opatrná s horkými tekutinami apod., ale třeba ostrým nožem syn pod dohledem krájel v necelých 4 letech, jinak, když někam nedosáhne, tak na to máme v kuchyni stupínek z Ikey, když třeba utírá nádobí apod., tak aby dosáhl dobře na odkapávač a tak....ale je fakt, že vařit a zalívat něco horkou vodou bych ho asi taky nenechala, ale spíš proto, že je takový zbrklý poděs....pokud má někdo klidnou rozvážnou holčičku, tak proč ne 🙂

ludva
14. čer 2014

@petrajurinova Ano, je fajn, když jsou děti samostatné, připravené do života. Je fajn, když jsou kluci vychovaní, že se má ženám pomáhat, nic proti 😉 Ale upřímně, aby si dítě dělalo v první třídě oběd, polévku nebo i tu svačino, no nevím....
Je to asi věc názoru.

@krystalka Samozřejmě, že děti chtějí pomáhat, napodobují to, co dělají dospěláci 😉 Věř mi, že i ten můj puboš kdysi rád pomáhal, škrábal brambory a uklízel vyžehlené prádlo. Jenže časem se chybička vloudila a teď ho to ale vůbec neláká 😲 Někdy mám pocit, že se štítí i toho umytého nádobí z myčky 😀 😀 😀

lucinka_1984
16. čer 2014

@pavlapl U nás vede taky rajská a ještě písmenková 🙂

lu777
16. čer 2014

ahoj

tak to pročítám, taky jsem to teď trošku řešila, synovi bude 6.5 roku...
no když to čtu, tak opravdu ti kluci mají tu hlavu někde jinde 😅 (taky to znáte jak máte milion věcí na práci a muž sedí a kouká a když mu řeknete, aby vám pomohl, tak neví s čím ačkoli děti brečí hlady, na sporáku přetéká hrnec s polívkou, koš je plný a právě dosušila sušička? 😀 )....

no takže já si myslím, že mám nároky malé, ale je to vzhledem k tomu, že syn je šikovný, ale trošku typ roztržitý vědec 😅 vidím jak je to velký rozdíl, protože dceři jsou 4 a ta vlastně umí kromě pár věcí to co on, když jde se mnou vařit, tak čeká nachystaná a nevzdá to, ani když jí třeba nejdou oškrábat brambory, prostě CHCE 😉

Matýsek tedy zvládá čištění zubů, od 6 let se sám sprchuje....na wc bojujeme pořád se splachováním a mytím rukou, ale zlepšilo se to.... nechávám, aby se sám rozhodl co je na praní a to umí dost dobře.... poslední dobou nechávám, aby mi řekl co asi na sebe (pošlu k teploměru ať přečte kolik je stupńů, pak jdeme k mému počítači a mrkneme na předpověď a nechám ho říct co asi by si mohl vzít).... jinak si zalívá svoji kytku, občas stele (postel má udělanou tak, že není moc co stlát, ale občas trénujeme)....
krájí ostrým nožem delší dobu (ve školce pravidelně vaří, takže krájet umí) a teď ho nechávám i přečíst mi čísla v receptech a přijít na to jak to odvážit / odměřit... např. půlka pizzy, čtvrtka, osminky... tak se u toho učíme....

nenechávám tedy zatím zapínat sporák a taky neposílám ven pro něco.... občas si ale hraje za domem, není to celé uzavřené, ale vidím na něj a je na něj fakt spoleh

a poslední dobou taky začínám zavádět pomoc s večeří... řeknu kolik a jakých talířů a jeden z nich to nachystá a pití, druhý mi pomáhá s jídlem, myje, nosí mističky, nosí věci z lednice atp....

celkově ale musím říct, že ač je syn šikovný a je mu o 2 roky a 2 měsíce víc než dceři tak prostě ona VIDÍ kdy je co potřeba... a když ne, tak to řeknu jednou a docela ráda jde pomoct, třeba hezky skládá prádlo už tak rok a umí bezvadně uklidit pokojík, ráda taky utře stůl.... syna musím jednak upozornit a druhak pak mu to tak nejde.... no těm chlapům to asi tak nejde, ale musí se na ně přitlačit, protože to by mi jednou snacha asi nepoděkovala 😀 😕 😅

lu777
16. čer 2014

no jsem zvědavá jak to bude se školou.... ale oba se těšíme moc... jde do alternativní školy, tak si myslím, že spíš než úkoly bude mít věci jako přinést to a to, vyrobit něco a tak, bude to hodně projektové.... hodně se odvíjející od zájmu o věci....

petrajurinova
16. čer 2014

@lu777 s tím rozdílem mezi klukem a holkou je to u nás přibližně to samé, taky je ta malá taková iniciativnější, rychleji vypozoruje co je třeba a čeho se chytit a je vytrvalejší když se do něčeho pustí (kluk to vzdá, když se mu nedaří a holka se tvrdohlavě morduje, dokud to nezvládne).

lu777
16. čer 2014

@petrajurinova no tak to je naprosto přesný popis... 😉
já to vždycky brala jako podceňování kluků, ale od té doby co mám doma i holku tak to chápu...(samozřejmě jsou i výjimky opačné)....
u kluka zase vidím, že ho víc zajímají teoretické věci a to opravdu od malinka a samozřejmě technika... ale zase je ubráno na tom sociálním

killi
17. čer 2014

@luciebx dcera to brala jako výzvu, chtěla mi dokázat, že taky už umí uvařit, že uvaří lepší polívku než já. A povedlo se jí to. Vařila sama a měla ji výbornou. Takové ty základní věci jako čaj, ohřát mléko na kakao to už umí dlouho. Ono pokud ji to baví, tak proč ne🙂

zdenka_vanaskova
31. kvě 2016

Ahoj papalinko. Zdálo se mi, že diskuze směřuje trošku jinam....Zkopíruju tvoje dotazy: Nejde mi teď o to, co vše umí udělat, ale o to o co se samo umí postarat, tedy o to, co mu nemusíme říkat a myslí na to samo.Co tedy zvládají vaše sedmileté děti (prvňáčci) a co je na ně ještě moc?

V září jdeme do školy. V dubnu klukovi bylo šest. Podle mne před nástupem a v první třídě by mělo umět a pak už jen pilovat k dokonalosti:
Představit se, vědět bydliště, narozeniny. Znát jména rodičů,prarodičů,kde pracují.
Podepsat se. Základní hygiena + čištění oušek,stříhání nehtů - aspoň to zkusit. smrkat!
Vědomě projevovat zdvořilé chování (pozdravit,rozloučit se, poblahopřát,odpovědět na otázku,omluvit se, projevit lítost)
Udržovat pořádek ve svých věcech, pomáhat v domácnosti podle svých možností(vaření-spíše míchání,krájení,než manipulace s horkými pokrmy) péče o domácí zvířátko, pomáhat mladšímu sourozenci
Prostřít na stůl a používat celý příbor. Vědět kde jsou čisté ručníky, toaleťák nebo mýdlo,když dojde.
Co dělat,když píchne vosa, když si odře koleno. Co dělat,když se ztratí. vědět číslo na hasiče atd.
Zavázat tkaničky, zapnout knoflík

Super u mne doma je to, že ten starší táhne čtyřletého. Málem by mohl do školy s ním 🙂
Tak snad jsem inspirovala i další maminky
Ať se daří