Dát prvňákovi mobil nebo hodinky (náramkové)?

konidana
26. srp 2013

Zvažuji a přemýšlím už rok dopředu. Já dostala do první třídy klasické hodinky, ale to bylo před 30 lety. Co mobil, neztratí ho dítě? A ve škole na rodiče určitě kontakt mít budou. Bydlím na bezpečném malém městě, takže se o děti příliš nebojím. Co volíte vy a proč? Co byste volily v mém případě, kdy se bojím že holka mobil ztratí, zapomene a pod...?

bledulka
26. srp 2013

trochu nerozumím volbě "hodinky nebo mobil"
je to proto,aby ako dítě dostalo něco,co mu jakoby řekne, že je velké?

syn dostal hodinky v 5 apůl letech a to jen proto, že se o hodiny a určování času zajímal.. dostal obyč.dětské hodinky za pár kaček, měl dovolené si je nosit i do školky (učitelky mu to dovolily a on si na ně dával pozor)

mobil nedostane, přijde mi to v první třídě mimo.. do školy i ze školy nebude chodit sám,takže není třeba..

naopak doted jsme mu nepravidelně dávali občas nějakou korunku do prasátka, takže nyní v první třídě bude dostávat (malé) kapesné. At se s nimi učí hopodařit (a jakože z toho chce něco dávat černouškům) a bude mít privilegium školáka 🙂

v tvém případě bych to neřešila.. pokud se ti mobil nezdá,tak se do něj nenut jen proot, že je to móda.. taktéž s počítači, tablety atd.. hodinky dejme tomu,pokud o ně bude dcerka stát 🙂

je víc způsobů,jak dát najevo, že svou holčičku vidíš jako velkou slečnu 😉

konidana
autor
26. srp 2013

@bledulka Právě , že předpokládám, že už během první třídy bude chodit sama.

lady_giraffe
26. srp 2013

No já nevidím důvod, proč by dítě (zvlášť na malém městě) mělo mít v první třídě mobil. Hodinky jsou podle mě lepší volba - aspoň bude vědět, že má skluz a už měla být dávno doma 😉
Je to lepší (co je na ruce, hůř se ztrácí) a myslím, že i užitečnější, než mobil, pro takovýho prcka..

bledulka
26. srp 2013

@konidana píšeš, že se o děti nebojíš (a dítě z mobilu v případě akutní situace stejně nestihne zavolat)

takže mobil bych koupila v případě, že bude dítě nejen chodit samo domů,ale hlavně samo doma třeba několik hodin čekat, až rodiče dojdou domů z práce.. to má smysl...můžeš ho zkontrolovat atd.. pokud ale dítě jde domů a doma ho dospělý čeká ,takže pokud se dítě opozdí,tak už dospělý bystří,tak bych mu mobil asi za sebe nedávala (ale mluvím za sebe, kdokoliv může mít názor jiný)

spíš bych za sebe zvážila, zda opravdu má 6 leté dítě chodit samo,já bych mu chodila naproti aspon..třeba na půl cesty, nebo před školu počkat..nevím, s tímhle bojuju já, že mi 6 letý syn nepřijde dost velký na to,aaby někde chodil sám..ale to je opět jen můj osobní soukromý názor,ovlivněný temperamentem syna a místem kde bydlíme ( i když do školy to je 5 minut..)

denisa_svatba
26. srp 2013

Zatím je brzy o tom přemýšlet, ale já asi dětem pořídím, až nastoupí do ZŠ. Nějaký obyčejný a s kreditem, protože už dopředu budu tušit, že ho zřejmě časem ztratí... Chci mít možnost v případě potřeby mu zavolat.

hojda
26. srp 2013

@konidana Závidím, nějak si nedovedu přestavit, že pustím jednou svého prvňáčka samotného do školy ☹ . Přitom by to bylo tak fajn, aby si mohl cestou ze školy popovídat se spolužáky a domluvit si třeba nějaké hraní na odpoledne, takle na to ve škole většinou nemají čas a po škole všichni naskáčou do aut ☹ . Líbí se mi nápad s tím kapesným. Pokud mobil nepotřebuje, tak bych ho nedávala, nedávno jsem četla jednu studii, kde dělali pokus s dětmi ve třídě, které u sebe měli mobily a druhá skupina ne. A ta první se mnohém méně soustředila na učení ☹ .

konidana
autor
26. srp 2013

Na druhou stranu mi jde i o tu možnost kontroly, ale spíš ze strany dítěte, když třeba bude v odpol.družině a pak teprv půjde domů. Nebo budu vyzvedávat? Kdo ví, co bude za rok. Ale hlavně mne zajímají vaše názory. Takže pište.

llluckaaa
26. srp 2013

Za rok budu mít možná taky prvňáčka, ale na mobil se nechystám. To raději hodinky. Kamarádka učitelka vyprávěla, jak je hrozně otravné, když si děti v hodině posílají SMS, navzájem se prozvánějí ap. Navíc mi nepřijde rozumné dávat takto malému dítěti do školy něco cennějšího, je dost možné, že mobil někde zapomene, ztratí a nebo rozbije.
Jinak já plánuju pro prvňáčka družinu, určitě ho nepustím samotného v poledne ze školy domů.

schnek
26. srp 2013

neplánuju mobil ani hodinky - na co by mu to oboje bylo? hodiny neumí, číst taky ne, co by s tím dělal? nevidím ani v jednom smysl (maximálně v hodinkách, pokud by už uměla hodiny). To už mi přijde rozumný nějaký obyč tablet na doma s výukovými aplikacemi 😉

bledulka
26. srp 2013

@schnek souhlasím, že i hodinky jsou k ničemu,pokud dítě hodiny neumí.
. syn už hodiny přes půl roku umí a tím, že má hodinky si to upevňuje.. dostal je až ve chvíli,kdy je začal umět "číst" a opravdu má díky tomu pojem o čase...

monikabie
26. srp 2013

No určitě nekoupím dítěti dio první třídy mobil. A hodinky až bude umět poznávat. Na mobil má dooost času

terkaz
26. srp 2013

Mobil? Na co? Prijde mi, ze by ho jen rozptyloval. Priznam se, ze to by me ani nejak nenapadlo. Do skoly ho budeme vozit a ze skoly vyzvedavat.

konidana
autor
26. srp 2013

O hodiny jeví zájem a myslím, že do roka se je naučí:D. Bude muset mít pojem o čase, protože si nemyslím že ji budu ráno vodit až před školu(nejdřív samozřejmě ano, ale ne celý rok)
@schnek

schnek
26. srp 2013

@konidana hele, ty znáš svoje dítě, tím pádem jistě sama nejlíp víš, jestli některá z těch dvou věcí pro ni má smysl 😉 my ti tu sice můžeme napsat svůj názor, ale soudíme podle sebe a zkušenosti s našimi dětmi 🙂 Jinak mi přijde docela drsný, aby se prvňáček sám ráno musel vypravit a ohlídat si čas 😕 To si u svýho nejstaršího nedovedu absolutně představit.

pellullinka
26. srp 2013

Já sem dostala hodinky,hodiny už sem uměla a přišla sem si jak dospělák...bylo ti skvělý

konidana
autor
26. srp 2013

@schnek Ne sám vypravit, chodili bychom spolu, ale třebas na půl cesty. Já chodila prvních pár dní (nebo týdnů, ale dýl určitě ne) s kamarádem a jeho babičkou a pak už sama. A to v Praze a busem.

berenika39
26. srp 2013

@konidana Jenže před xxx lety a dnes je zásadní rozdíl. Já taky jezdila mhd v 8 letech sama po Praze jako nic, dojížděla jsem do jazykovky, ale dneska bych Petra nepustila ani za roh. Ne v první třídě. Nemůžeš přece srovnávat , co bylo za tvého mládí a ted. i kdyby ti bylo 22. Rohlík stál taky 0,30 Kč. Dítě v první třídě potřebuje podporu, pomoc mámy a trochu jistit. Si myslím já. Až budu vědět, že je samostatný, že se dokáže rozhodovat správně, že je zodpovědný, dostane mobil a hodinky a třeba zlatou hvězdu na čelo, ale do té doby, než to nastane, budu s ním.

konidana
autor
26. srp 2013

@berenika39 Já vím a naštěstí už nebydlím v Praze. Připadá mi to tu srovnatelný s Prahou tenkrát. Ale jak píšeš, až uvidím že to půjde, tak to půjde, rozhodně nic nemíním lámat přes koleno. No a když dostane hodinky, tak se je aspoň dřív naučí, jestli už to dávno nebude umět. Jinak děti už klidně (nebo někdy i neklidně) nechávám samotné na hřišti před barákem a zvládají to. Přijdou a zazvoní, nebo pro ně dojdu, když se mi to zdá už dlouho.

berenika39
26. srp 2013

@konidana jj, taky Petr chodí ven sám, jsme na vesnici a prostor tu mají super, omezený, ale přitom volnost....kolem domu.....přišlo mi akorát zatím zbyečný řešit, co mu dáš do první třídy, když ještě nevíš, jak to bude - problémy řeším, až když nastanou 😉 😉 😉 😉 určitě je to tak 50:50, že děti jsou závilsé na technice a zbytek je závislý na rodičích.....

schnek
26. srp 2013

@konidana no, stejně mi to přijde drsný... i to hřiště. Stačí mžik. Nejstarší si před měsícem zlomil ruku. Byla jsem u toho, nešlo to nijak ovlivnit, nemám žádný výčitky, ale kdybych u toho nebyla, rvala bych si vlasy.

konidana
autor
26. srp 2013

@berenika39 Jasně, jenže za rok nebudu už třeba mít čas takovýhle "kraviny"(myslím mobil) řešit :D

@schnek Celej život je drsnej 😉 ... taky bych si rvala vlasy kdyby se něco stalo, ale stejně to neovlivníš. Spíš se mi zdá, že když nejsou pod kontrolou, chovají se zodpovědnějc.Ta starší určitě-občas.

berenika39
26. srp 2013

@konidana tak to je smutný, bezpečnost dítěte se mi nezdá jako kravina....

konidana
autor
26. srp 2013

@berenika39 Asi si mi neporozuměla. Nebo se blbě vyjadřuju. Nebudu mít čas na kraviny, jako je tlachání na koníkovi, když budu řešit bezpečnost dítěte. Asi tak jsem to myslela.

berenika39
26. srp 2013

@konidana aha 😉 tak to fakt nech plavat, a až nastane ten čas, uvidíš a rozhodneš se🙂

konidana
autor
26. srp 2013

@berenika39 Jasně, a díky. Další kravina by bylo nejít teď spát, když ráno vstáváme. Tak dobrou noc.

schnek
26. srp 2013

@konidana Jasně, že se to stane, i v tvojí přítomnosti, ale jsi tam. Pokud jde o odřený koleno, bouli nebo škrábanec, tak to nic tak podstatnýho není, ale větší úraz není žádná sranda. Ale to už jsme se dostaly zcela mimo téma 😉

petrajurinova
27. srp 2013

@konidana náš prvňáček nedostane ani mobil ani hodinky. Hodiny ještě nepozná a o mobil by tak akorát rychle přišel. Bydlíme ve velkém městě a kluk po škole bude chodit na kroužky. Školu máme přímo u domu, takže počítám s tím, že nejpozději v říjnu už tam bude chodit sám a já budu v tu dobu akorát holku vodit do školky.
Jinak naše děti chodí samy ven a určitě si kvůli toho nedělám vrásky od starostí. Nejvíc úrazů a bohužel i nejčastější terče šikany jsou u dětí, kterým rodiče nedali dostatek prostoru pro samostatnost a získání zodpovědnosti sami za sebe. Když je budete i na hřiště vodit za ručičku a stát jim furt za zadkem aby si neudělali bebínko, tak budou spoléhat jen na vás a sami se o sebe nebudou umět postarat až ve škole narazí na grázla.

baris
27. srp 2013

@konidana tak my na školu máme skoro ještě 2 roky čas. Ale pokud bych se měla rozhodovat:

- hodinky kupuji až tehdy, pokud umí rozpoznávat číslice a chápe pojem času.

- mobil - nejsem sice zastáncem dávat dětem super moderní mobily od školky, ale já ho asi holkám do první třídy pořídím. Nějaký obyč, klidně bazarový s kreditem, abych mohla a měla možnost kontroly - došla jsi v pořádku domů? Ne každý rodič má flexibilní pracovní dobu, aby mohl dítě vyzvednout ze školy či ho tam rádo dovézt. Začátek se pokusím pokrýt - babička, prababička ... Ale pak budou chodit samy.

A já je ještě ven rozhodně samotné nepouštím a dlouho nebudu (žiji v poměrně velkém městě).

elastiq
27. srp 2013

Určitě je zbytečné dávat prvňáčkovi hodinky, pokud ještě nepozná čas, já mám naštěstí pokryto hlídání babičkou a dědou, kdybych neměla, tak bych nějaký starší obyčejný mobil dítěti určitě taky pořídila a naučila ho používat, pro kontrolu, ať o něj nemusím mít strach, pokud se někde zdrží

konidana
autor
1. zář 2014

Tak dneska dostala k 1. dni ve škole od babičky a dědy hodinky. Nadšení se moc neprojevilo komentářem: dobrý! ale používá je každou chvíli. Někdy se jí ještě nepodaří přečíst čas správně, ale vzhledem k tomu, že to zkouší 100x za den, tak za týden to vypiluje. Hodinky musejí být vidět. A nechce je sundat z ruky. Jsem zvědavá jak bude fungovat příkaz typu v 6h večer přijďte domů. Už mně nebaví pro děcka chodit dolů 5 pater a nahánět je kolem baráku.:D