Dáváte prvňáčkům 1. den do školy kornout se sladkostmi?

mapurka
31. srp 2011

nebo je to americký zvyk?

brisalek
22. srp 2013

mám přesně stejný názor jako hojda. Zatohování cizích nesmyslů jen kvůli výdělku firem, které do toho společnost tlačí

tavolinka
25. srp 2013

at je to německy nebo americký nebo ruský my ho dáme je to hezky

simcza
25. srp 2013

nevím ... moc času na to tedy do 2.9. nemám. Občas některé dítko sebou kornout má. Ale nemají ho všechny děti. Navíc dcerka sladkosti zrovna nepotřebuje. A cpát jí do něj těžší jablka ... beztak si myslím, že bycho ho potm drželi my ...
Pokud se pro něj přecijenom rozhodneme, tak asi vyrobíme doma nějaký sami a menší. A s největší pravděpodobností ho vezme do školy až druhý den. Na přivítanou s novými kamarády. V pondělí na to asi nebude stejně čas a "neporušený" bychom ho donesli opět domů ...

pepibubu
19. srp 2014

My ho dávat nebudeme. V Globusu je sice mají, prodávají je, ale myslím, že ten první den je paní učitelka přivítá, řekne jim co a jak a jde se domů. Pokud nějaké sladkosti, tak třeba druhý den, ale kupovat si kamarády bonbonama mi přijde ujetý. Ano na svátek, narozeniny (Pepa je srpnový, takže bohužel 😀 ) Mikuláše atd, ale přejímat cizí zvyky jen proto, že je to in.... Jako jo, pokud to někde je taky zvykem - jak psaly holky výš. Ale Honza (táta) je z Hrádku nad Nisou, "ze Sudet" jak říká, takže do Německa hodně blízko, ale o kornoutech nikdy nic neříkal...

mirask
1. zář 2014

jde o zvyk který se m připutoval ze saska,praktikuje se převážně v severočeských příhraničních oblastech a to od nepaměti.

mami29
1. zář 2014

Kornout jsme dnes dali. Děti ho pak nechaly ve třídě a mají zásobu bonbonku až do prázdnin.

suzanna123
4. zář 2014

O kornoutu slyším prvně... To si každý přinese velký kornout sladkostí a rozdává to ostatním? Takže v praxi každé dítě sní za ten den kornout sladkostí??? Doufám, že o tom slyším i naposled 😀

zelva
11. črc 2015

Ahoj, obnovuji diskuzi. Jak to tu tak pročítám, tak docela zírám. Asi je to opravdu zvykem jen na severu naší republiky! Já jsem právě ze severních Čech (Mostecko) a tady je to úplně běžné dávat prvňákům kornout, popravdě by mě ani nenapadlo mu ho nedat...Myslím, že ho bude mít většina dětí. Zrovna včera jsem nějakou maminku s holčičkou a nesly ho...Tak holt nám to tu asi na severu zbylo po Němcích tento zvyk 😀

zora_74
28. črc 2015

Tak my kornout na první školní den kupovat nebudeme. Také to znám z Lucie postrach ulice a vím, že i v ČR se dá už sehnat, třeba i v setu ke školní aktovce. Předpokládám, že je to asi zvyk z Německa, takže je možné, že příhraniční oblasti to mají zavedené jako běžnou věc. Což potvrzuje i Mirask - výše. My doma nejsme moc zastánci sladkého, takže kupujeme sladké, jen v omezené míře. Ono toho cukru je všude až moc, tak proč ještě kupovat sladkosti ve velkém. Ale pokud je to v určitém městě běžné, tak by asi to dítě vypadalo divně, kdyby, jako jediné kornout nemělo. A určitě by mu to bylo líto, případně by pak mohlo být u ostatních za exota. Jsem zvědavá, kolik dětí ho bude u nás ve škole mít. Dám pak vědět.

semepa
2. srp 2015

tak máme doma budoucí prvňačku ,
nepamatuju si jestli jsem měla kornout já před 23 lety ,
ale já ho dceři dám , nebudeme ho kupovat ale vyrobíme si ho ,
ty co se prodávají jsou kýčové vůbec se nám nelíbí a jsou přemrštěně drahé , a koupím do něj
( ve zdravé výživě nechám udělat 10 malých pytlíčků (máme málotřídky takže do školy u nás jde 7 dětí ) nějakých oříšků nebo slunečnicová semínka v barevném carobu a bude ).

ladyhacek
2. srp 2015

musím říct, že zatím mám syna malého, ale nenapadlo by mě to dělat (tak uvidím až podle situace, ale SEMEPA má skvělý nápad 😉 > u nás jsem to tedy neviděla a nevím zda americký, ale německý zvyk to je 🙂

mandala
2. srp 2015

Já to teda slyším poprvé, u nás nic takového neběží 😉

babulinkab
2. srp 2015

ne, nedávali jsme

dokument
2. srp 2015

Ne, neziji v Nemecku nebo kde. Tady se nikdy nic takoveho netradovalo.

jjaanca
2. srp 2015

Minulý rok dcera nastupovala do první třídy, neměla ho, vůbec mě to nenapadlo a z její třídy ho neměl nikdo. Ani si nevzpomínám, že bych viděla někoho s kornoutem před školou.

andy80
2. srp 2015

Nedávala jsem ani jednomu, u nás se to nedělá.

marecek4
2. srp 2015

na co,i když měl malý narozky ve školce byli radši za melouna,sladkostí maj děcka dost i tak

lu777
2. srp 2015

ne, je to americký zvyk...

a hlavně představa že tam každý sní třeba půlku takového kornoutu 😝 nevidím v tom nic pozitivního 😅 😔

jinak by se dalo alternativně dát třeba oříšky nebo mandle nebo třeba hroznové víno apod...

zanet2009
2. srp 2015

Dcerka ho loni měla-bydlíme na severu Čech ve šluknovském výběžku. Taky jsem nesouhlasila, ale mrzelo by mě, kdyby dcerka byla smutná že ho nemá jenom proto, že já to neschvaluji-tady je to zvykem ho mít a měly ho skoro všechny děti.

ivusenka
16. srp 2015

Je to nemecky zvyk a udrzuje se nejvic u nas na severu, loni v prvni tride kornout meli vsechny deti,jinde v republice to vubec neznaji.

sarihy
17. srp 2015

Kornout určitě dcera mít nebude. 12.9. má narozeniny, takže to pak něco přinese, ale ten první den ne....nelíbí se mi to.

maxinkaa
17. srp 2015

Líbí se mi to, nevím proč by mělo být blbé, že je to americký zvyk, no a? Taky slavíte Valentýna a koukáte na americké seriály, tak nechápu tohle odmítání.

marrei
17. srp 2015

Malá kornout mít bude, ptala jsem se na to ředitelky školy a její dcera ho prý bude mít taky. Tady nejde o to, že se dítě nacpe sladkostmi (jeden den v roce to snad není pohroma), ale je to o tom, aby si dítě našlo brzy kamarády a seznámilo se, a já jí chci tady ty první dny co nejvíce ulehčit.

dita1979
17. srp 2015

Mě se to taky líbí a až půjdeme za 5 let do školy, tak ho malá taky bude mít 🙂

bllobie
20. srp 2015

ne nedávali jsme...nechápu, proč se obchodníci pořád snaží tento zvyk (já ho teda znám hlavně z Německa) u nás zavést......asi potřebujou prodat ještě víc sladkostí a blbostí a vytáhnout z rodičů ještě víc peněz. 😠

moudivlacek
20. srp 2015

ne

speratovalucie
20. srp 2015

Ano dáme. A je jedno jestli to je americký nebo německý zvyk... Ať si první den užije! Taky jíme zeleninu ze zahraničí....hlavně že tu polovina lidí hysterčí s Halloweenem... a to neva najednou...aha...ale kornout jo... bože... Prostě i kdybych synovi dala do školy na hlavu prskavky, tak to bude super den!! Užije si to! A o tom to je. Ne o tom, jestli se to nosí, nenosí, jestli to je z USA nebo doby kamenné...

p_avlina
20. srp 2015

Ne, taky mi to přijde jako blbost, nechápu smysl ... možná kdyby to bylo menší (zahlédla jsem jen mega kornouty), dá se udělat i zdravá varianta, ale myslím, že tohle s klidem oželím.
Ale chápu, že když to budou mít děti ze třídy, že těm druhým to bude líto ... takže bych vyrobila maličký a dala něco zdravějšího 🙂 U nás to snad nikdo mít nebude 😲

anettta80
30. srp 2015

Tak my letos taky máme prvnačku a dlouho jsem uvažovala jestli kornout dát nebo ne. A rozhodla jsem se ,že dáme. Uděláme si,ale sami ty co se prodávají se mi zdají zbytečně velké a drahé a moje dcera je moc šikovná a určitě bude mit větší radost z kornoutu který spolu vyrobíme než z kupovaného. A dáme ji tam sladkosti a co nerozdá necháme paní učitelce.

elvira
30. srp 2015

Tak když může ateista slavit vánoce a velikonoce, tak proč by nemohlo dítě jít s kornoutem sladkostí do školy první den - případně i bez kornoutu, ale zabalit mu nějaké sladkosti?