Dcerka otloukánek, první třída. Prosím, poradíte?

ilema
7. zář 2019

Hezké ráno, holky, jdu si k vám pro radu a názor. Dcerka nastoupila do první třídy, vlivem stěhování do školy, kam nešla s dětmi ze školky, ale do uplne nové, takže nikoho nezná. Malá je skutečně malá, hubená a neprubojná, než se otrká, tak sedí a kouká, moc se zapojuje. No typické lákadlo pro potencionální šikanu. Včera odpoledne za mnou přišla a natahovala, že ji trápily děti ve škole, nebudu to rozepisovat, ale už to nepovažuji za běžné pošťuchování, mimo jiné ji povalily i na zem a držely ji na zemi. Honily ji po třídě, protože jim nechtěla něco říct. Já věřím, že to takhle malým dětem ani nedošlo, že už to není sranda. A teď k mému dotazu, prosbě o radu, že to musím řešit, souvisí to, že jsem dceři od mala "vtloukala" do hlavy, že za mnou může s čímkoli přijít a že se nemusí stydět nebo bát a že jí pomůžu. Já vím, které děti to byly, s rodiči se neznám a tak ani nevím, jak vypadají, mám domluvit jen dětem, samozřejmě normálně, aby prostě věděly, že to vím a budu to případně dal řešit, nebo mám jít už rovnou za paní učitelkou a nechat to na ní. Či mám dětem domluvit a paní učitelku upozornit, že ji trápily. Já sama nevím, co byste na mém místě dělaly vy. No a že je mi to líto, to snad ani psát nemusím, štve mě to, od mala dceru učím respektu k druhým, že se nikomu neublizuje, že chráníme slabší, pomáháme a pak za vámi přijde dítě a pláče a ptá se, proč to dělají 😕

hankaviki
7. zář 2019

Určitě řešit s učitelkou

camelinka
7. zář 2019

@ilema Resit s ucitelkou, nenechat se odbyt a respekt k druhym je fajn, ale ucit dceru i to, ze si nema zacinat, ale branit se musi umet, jinak to bude mit v zivote tezky...

svetlanalana
7. zář 2019

Urcite to resit s ucitelkiu, ne s detma

mimco
7. zář 2019

@ilema určitě s učitelkou, taky jsem řešila podobné věci v první třídě a musím říct, jak jsem se bála, tak učitelka i vychovatelka byly naprosto úžasné a opravdu to s dětmi řešily a taky prozatím vyřešily, zase poporostou a budou vymýšlet další kraviny, ale já doufám, že ten směr, který je ve škole nastavený je správný a šikana se u nás absolutně netoleruje.

ilema
autor
7. zář 2019

@camelinka děkuji, no to se samozřejmě snažím taky, ale ona je taková ťuňťa, má to po mě, ale já teda byla víc od rány, mám staršího brachu, tak jsem byla trochu víc vycvičená. Když ji řeknu, že to měla říct hned paní učitelce po přestávce, tak jen skloni hlavu a řekne, že se bojí. Přitom doma umí být pěkný generál, to se nás snaží do latě postavit všechny.

malenka3
7. zář 2019

Určitě s učitelkou - jsou všichni v první třídě, je potřeba, aby učitelka nastavila ty mantinely a vysvětlila jim, co se smí a co ne. Přeju, ať si tam dcera brzy někoho najde a nebude tam jako kůl v plotě. Snad si to brzy sedne.

gabriela_morais
7. zář 2019

cim driv , tim lip. za tyden muze plakat, ze do skoly nepujde. zkuste z ni vytahnout, jestli tam ma nekoho rada, kdo ji sedi , najit maminku a chodte s nima ven , nebo ji pozvete domu. pripadne se zeptejte pani ucitelky, jestli by o nekom vedela. potrebuje k sobe nekoho, at je v tymu :] urcite bych to resila a co nejdriv . v tomhle veku jsou ty deti jeste tak citlive...zvlast na tohle

biedronka10
7. zář 2019

@ilema ono je to tezky. Ja si prochazela trzkou sikanou. Jako holku prvnacku me sikanovaly devatacky. Pak jsem mela jeste horsi sikanu od 7 do poloviny 9 tridy. A taky jsem se to prvne bala rict ucitepce, protoze kdyz jsem si jednpu stezovala, sikanpvali me jeste vic, ze pry jsem mamanek a sralbotla, ze se schovavam za matinku..... Decka kspu hodne zly, umi to otocot proti tomu doteti jeste vic. Moje mama to tenkrat vyresila.... Kdyz me pronasledovali az k baralu a primo zkopali pred brankou a poplivali obleceni, ze na ne vylitla a vycinila jim a pak tp sla resit s rodicema.... Pomohlo to spis, protoze ucitele dali ruce pryc, nebot se jednalo o syna tehdejsiho starosty, ktery poskytpval skole vyhodicky, co si budem lhat. No ape to byla jina doba, to je x let zpet. Tady jedine jit za uciteli a dceei se snazit dodat sebevedomi, ze Vam muze absolutne verit a at se neboji v " zalovat" protoze i do toho ji budou nadavat, do zalovnicku...

biedronka10
7. zář 2019

@ilema a radim, at to resite co nejdriv a nekdurazneji.... Na me se to podepsalo v podobe zniceneho sebevedomi a v dusledku toho jsem prochazela mentalni anorexii

ah1234
7. zář 2019

Mna fascinuje, jak to ze si to sama ucitelka nevsimla. To ako prvakov prvy tyzden nechavaju samych? V prvom rade by som riesila toto. Nech neriesi konkretne dceru, ale pozoruje decka a upozornuje ich, ked sa nespravaju pekne. Prvaci su este male decka a bohuzial rodiny su rozne - nie kazdy rodic dieta vychovana a vedie k slusnosti a takto male deti ma skola predsa tiez istym sposobom vychovavat. Decka sa este daju formovat, ale ked sa nestara ucitelka, tak len od seba odkukaju "zle navyky" a mozu sa aj s tym, co boli vedeni k respektu stat tyrani.
Inak pripravila by som sa na to, ze ak si to dcera nenauci riesit sama, bude mat problem s kamaratmi bohuzial. Ja ked som nastupila na gympel, tak jednu skupinu dievcat nasa spoluziacka obvinila zo sikany a riesila to jej mamka s ucitelmi. Ti to sice riesili, ale dievca chudera aj tak do maturitneho rocnika nemala ziadnych kamaratov. Ludia ju respektovali, nikto jej "nerobil zle" (podla tych co ju sikanovali to sikana nebola, je to tak vzdy) ale proste sa s nou nikto nekamaratil na leveli, zeby ju niekto pozval na oslavu, robil s nou v skole projekt.. je to tazke, ja som silna osobnost a vzdy ma baby moc nemali radi, ale vedela som si ich sama zrovnat aby ma nesikovali (ja tym ze som sa bavila so starsimi chalanmi, sama si do nikoho nezacnem), takze to mozem len z dialky chapat, ako sa citi "obetny beranok". Ale ked dceru naucis sa stavat do pozicie chuderky a budu to za nu riesit ucitelky a ty tak ti moze prist plakat casom ze nema kamaratov. Ja viem ze to nie je odo mna moc riesenie, iba mi tej nasej Zuzky prislo vzdy luto, ze je taka a nikto sa s nou nebavil - ja priznam ze som s nou prehodila par slov ale tiez som si s nou nemala co povedat, bola to taka "fnukava obet" 😕

hankaviki
7. zář 2019

@ah1234 podstata šikany je v tom, že je skrytá a neprovádí se před učitelem. Takže jít vynadat teď učitelce je určitě moc super a rodič si hezky zchladí žahu a udělá dobrý prvnídojem hned v druhém týdnu školy. Ale asi lepší by bylo jít upozornit na problém a hledat společně řešení.

mollyweasley
7. zář 2019

@ah1234 Tak že by se ta učitelka v průběhu dne šla i vyčůrat, co myslíš?

mollyweasley
7. zář 2019

Jinak mám ve třídě MŠ holčičku, která už teď "vybízí" děti k šikaně, takže to musíme neustále hlídat a být rodičem, tohle je první věc, kterou řeknu učitelce ve škole. Každá to pochopí a děti si pohlídá, než se zaběhnou.

ilema
autor
7. zář 2019

@ah1234 učitelky se střídají v hlídání na chodbě, takže tam s nimi nejsou celou dobu i o přestávkách, hlavně chápu, že si taky třeba musí dojít na záchod, nebo si něco zapomene v kabinetu, potřebuje něco vyřešit. Já věřím, že ty děcka to ani v tomto věku nedomyslí. Jejej, jak já bych byla ráda, kdyby si dcerka uměla dupnout i mezi cizími, tak jak si umí kolikrát dupnout doma. Jak se cítí nejistá, tak sklopi hlavu a nechá si všechno líbit, já s ní už ve školce řešila holčičku, co jí tahala za vlasy a štípala ji, ale ona prostě nic nedělá. Na druhou stranu teď se jí nedivím, byla sama proti třem dětem, prý jim řekla, ať ji nechají, no nenechali a ona to nemá v povaze a ani fyzicky, že by někoho odporoucela do patřičných rovin, třeba odstrcenim a odkracenim středem.

ah1234
7. zář 2019

@hankaviki ja som nenapisala ist vynadat ucitelke, ibaze problem vidim v tom ze su tam deti bez dozoru. Keby to bolo ken na vycuranie, tak by nestihli tolko sikany.

hankaviki
7. zář 2019

@ah1234 ale nejsou bez dozoru

ah1234
7. zář 2019

@ilema je tazke to niekoho naucit, ked je proste taka povaha, to je mi jasne. Mne je to vzdy len proste luto, lebo spolocnost "slabsich" jedincov jednoducho odstrkuje. Rodic moze urobit len to, ze sa posnazi budovat v dietati priebojnost, sebavedomie, ale ano, niekedy to nestaci. Nehovorim samozrejme ist a vynadat ucitelke, ze je to jej chyba, iba som chcela poukazat na fakt, ze to moze mat tazsie ak ju bude branit ucitelka.

ah1234
7. zář 2019

@hankaviki ved pises ze sikana je skryta a nerobi sa pred ucitelom. Tak nemozu byt zaroven s dozorom a zaroven skryte nahanat dieta po triede, zvalit ju na zem.. bud jedno alebo druhe

ckei
7. zář 2019

@ilema děti někdy přehánějí, domýšlejí, neumí situaci podat v rovině, ve které se skutečně stala, ale je jasné, že se něco dít muselo. Určitě bych šla hned za učitelkou, zeptala bych se, zda o něčem ví a pak bych jí řekla co říkala dcera a požádala bych o větší dohled, zda se opravdu něco takového děje nebo se bude ještě dít....primárně bych to řešila jen s učitelkou, kdyby bylo v budoucnu třeba, tak i s vyšší autoritou, ale s rodiči a žáky sama osobně bych to neřešila.

pink_unicorn
7. zář 2019

No tohle je hrozny, uz po prvnim tydnu. Sama se tohohle hrozne bojim, byla jsem na ZS svedkem dost hnusne sikany a dcera je taky takove orezavatko.... Urcite bych nevyckavala, pokud ty decka mas moznost potkat, tak bych na ne udelala trochu bububu, myslim, ze v tomhle veku se jeste zaleknou dospeleho. A urcite bych o tom informovala ucitelku, at si na to da pozor. Ublizovat cizi holcice po 5-ti dnech mi prijde masakr. Nektere deti jsou fakt s*ine....

ilema
autor
7. zář 2019

Holky, děkuji za Vaše rady, v pondělí si tedy privstaneme a promluvím si s paní učitelkou. Já jsem jen dost překvapená, že se to děje už první týden. Dcera je prostě i fyzicky slabá a je na svůj věk malička, vybízí to nejspíš k dovolovaní, ale nenapadlo mě, že takhle brzy si na ni někdo doslapne. Opravdu čítankova ukázka, děti, které nad ní mají fyzickou převahu, o dvě hlavy větší a silnější.

hankaviki
7. zář 2019

@ah1234 ale prosím tě. Pokud mají dozor na chodbě jak píše tazatelka, tak ta učitelka na dozoru je na chodbě, je tam více učeben a ona obchází průběžně třídy takže když někde rovná třeťáky. , mají příležitost něco provést prvnaci. Učitelka se holt nerozkraji. Ale službu na chodbě vykonává

hankaviki
7. zář 2019

Ta učitelka při dozoru nemůže stát jen ve dveřích prvňáků. Prostě to není možné. Ale ty hned vidíš chybu v učitelce. Jdi si zkusit dělat dozor na chodbě a pokud se v žádné třídě a na záchodech nic nesemele tak tě budu obdivovat a právem

dendasubaristka
7. zář 2019

Ségra to řešila tak že to řekla učitelce a mamince té holčičky co to dělala neteři. A od té doby je klid. První třída je v tomhle v pohodě, protože ty děti jsou malé a dají si říct a lepší to řešit teď. Než aby se to stupňovalo. A třeba to pokračovalo do vyšších tříd

ilema
autor
7. zář 2019

@ah1234 ja uz si rikala, že ji místo do aerobiku přihlásím na karate nebo jiný bojový sport, ne kvůli tomu, aby někoho umela kopnout, ale aby se jí zvedlo sebevědomí a přestala se bát...

ah1234
7. zář 2019

@hankaviki ved kazdy na to moze mat iny nazor 🙂

dendasubaristka
7. zář 2019

@ilema to by možná nebylo špatné ten sport. I do budoucna kdyby něco ubrání se. Pokaždé s ní nebudeš.

ah1234
7. zář 2019

@ilema chcela som ti na navrhnut. Trebars aikido je fajn, moja mamka na to dala mojho brata. Mal podobny problem - doma aj priebojny je, ale v spolocnosti ma problem, dlho si hlada kamaratov.. decka sa mu vysmievali a ako chalan sa casom zacal bit. Aikido mu dost pomohlo so sebavedomim a praveze sa bit prestal 🙂

ilema
autor
7. zář 2019

@dendasubaristka že? Budu se muset mrknout, jestli tady na tom našem konci světa pořádají takové kurzy i pro děti.

dendasubaristka
7. zář 2019

@ilema zkus a ikdyby to bylo trošku dál tak co,za to to stojí 🙂