Dítě narozené v létě a nástup do 1. třídy

monfeb
20. led 2012

Ahojte,prosím zda někdo nemá zkušenosti.Dcerku mám narozenou 1.srpna.Tudíž do školy by měla jít od září a budou jí čerstvě 6 let.Umí celou abecedu a čísla do 10.Ve školce mi ale řekli,že nepatří mezi nejlepší a že by raději doporučovali odklad,vzhledem k tomu,že je pomalejší v úkolech.Na netu jsem se dočetla,že letní děti by měli jít do školy o rok ppozději,že jsou pak na okraji třídy a pořád se snaží dohnat starší děti a jsou mezi nejhoršími.Dcerka má ve školce kamarádku,která jde do školy a naše malá pláče,že chce s ní.Bojím se ale toho aby opravdu neměla problém,že bude nejhorší a pak ji to bude stresovat.Na druhou stránku se také bojím toho aby se pak ve školce nenudila.Nemáte někdo zkušenosti z vašich dětí?? Mám z toho hlavu jak škopek a nevím,co bude pro ni lepší.děkuji moc za Vaše názory.M.

etinka
10. únor 2012

Nedá mi to nereagovat. Nesouhlasím s monfeb. Nevím, kde jsi vzala, že prázdninové děti mají horší školní výsledky, protože jsou vlastně maldší. Vždyť to nemusí být vůbec pravda. Dcera je narozená až 16.7., do školy šla v čerstvých 6letech a patří mezi asi 3 nejlepší děti ve třídě, ma zatím pořád samé. Myslím, že to, jak dítě zvládne či nezvládne školu záleží také na genetických faktorech, tzn. pokud maminka s bídou a čtyřkami odchodila ZŠ a tatínek byl něco podobného, tak většinou je na tom dítko podobně a i kdyby se oba rozkrájeli, Einstein z něj nikdy nebude 😉

Systém jako takový asi ideální není, souhlasím s ostatními v tom, že není problém si sehnat dneska vše potřebné k odkladu a odklad dát, i když ho dítě nepotřebuje. 😖 To je fakt pohodlnost maminky, aby ještě rok nemusela doma s dítětem dělat úkoly, protože ve školce mají přece ještě klid. A znám takové maminky, bohužel. Na druhé straně, jak píše Sisstin, přibývá dětí s různými problémy, dětí se specifickými vzdělávacími potřebami, které třeba potřebují i asistenty a ty jsou odkladové všechny. Syn chodí také do logopedické třídy a tam jsou odklady u všech dětí 😉 A ještě jedna poslední věc, odkladů přibývá hodně i proto, že poslední slovo v celém tom koloběhu řízení k odkladu má rodič a i kdyby se psycholog a paní učitelka na hlavu stavěli, že dítě není do školy zralé nebo naopak, když maminka řekne, že ho do školy dá nebo nedá, je to podle ní 🙂 . A já myslím, že JE dobře, že máme možnost volby!! Brisalek, určitě by se ti nelíbilo, kdyby jsi nemohla o svém dítěti rozhodnout sama, kdyby ti někdo nařizoval zda ho do školy dáš nebo nedáš. Kde bychom potom tedy byli? 😔 Systém prostě asi nezměníme a nakonec můžeme být rády, že je takový jaký je.

berenika39
10. únor 2012

Já si hlavně myslím, že je to strašně individální a nedá se to nijak paušálně nastavit. Prázdninové hravé, subtilní dítě, které nevydrží pět minut v klidu prostě na školu není připravené, myslitel a šikula, který se topí v knížkách od tří let může být vynikající žáček i v čerstvých šesti letech. Rozhodně je dobře, že možnost volby je, ale současně by se na tom rozhodování mělo podílet víc subjektů, rodina, školka, ppp, aby rozhodnutí bylo objektivní a ne jen přání rodiče.

beatrice.h
10. únor 2012

Naše prďolka je narozená 1.8.2012 a jde v září do 1.třídy - řekli nám dokonce, že mohla jít o rok dříve,ale to jsem zamítla!! Myslím, že je to opravdu individuální - tak už se moc těší do školy. U zápisu byla klidná, soustředila se na paní učitelku a spolupracovala.

beatrice.h
10. únor 2012

Není narození v r.2012 - ale 2006. 😀 😀 - prostě ten aktuální rok pšu všude... :D

betynulka
10. únor 2012

asi se tady některé nějak nechápeme 😀 za prvé souhlasím s tím,že by to mělo být na domluvě rodič+školka+psycholog.Taky souhlasím s tím že jinak se asi dítě chová ve školce a jinak doma a proto by hlavní slovo měla mít školka,pak rodič a pak teprve psycholog který to dítě vidí poprvé a nezná ho.Ale nerozumím jedné věci 😕 Podle některých je špatně když rodič žádá o odklad proto,že jeho dítě není zralé na školní docházku,ale na druhou stranu když bude rodič žádat o odklad jenom proto aby jeho dítě nechodilo do třídy s o rok staršimi detmi tak už to v pořádku je???

sisstin
10. únor 2012

@betynulka tak psycholog by měl mít hlavní slovo, páč udělá vývojový profil a přesně určí, na jaké úrovni se dítě v určitých oblastech nachází. Bohužel tyhle atestace má v CR ztěží 10lidí 😒 tudíž to tady vypadá, jak to vypadá. 😒

betynulka
10. únor 2012

@sisstin no a o tom to právě je,když chtějí zavést nový systém tak by proto měli vytvořit podmínky a hlavně odborníky 🙂

sisstin
10. únor 2012

@betynulka jj..v ideálním světě by těm vývojovým škálám rozuměli všichni psychologové. U dítěte, u kterého je požadovaný odklad, by byly cca tři sezení, a pak by se rozhodlo ve spolupráci školky a rodiče. Oni ti "odborníci" v PPP jsou často dost mimo....

a nebo teda by se ve školách s dětmi pracovalo indi vindi, byli by asistenti, kteří by pomáhali těm, kteří něco nezvládají a všichni můžou jít ve stejnou dobu...třeba jak je to v UK... 😝

betynulka
10. únor 2012

@sisstin no a to tady právě není 😒 a tak se nemůžeme divit když to rodiče prostě skoušejí,nedívám se na svět černobíle a proto chápu,že i rodiče jinak šikovného dítětě žádají odklad,protože je sociálně nevyzrálé 🙂

ladenka
10. únor 2012

Já jsem narozená 24.8. a šla jsem do školy bez odkladu a jsem za to do dneška nesmírně ráda. Ano, byla jsem nejmladší ve třídě, ale to v ničem nevadilo, naopak jsem byla premiant třídy a dokonce jsem v první třídě četla s druhákama (vesnická malotřídka). Jenže tenkrát se odklady tolik nebraly. Dodneška ráčkuju a špatně vyslovuju ř, no a co? To bych jako nenastoupila do té první třídy vůbec? 🙂 Ne dělám si srandu, nejsem logoped, ale nedá se výslovnost atp. pilovat i za chodu školy? Naše malá je narozená 28.8., ráčkujeme celá famílie, je to prostě odposlouchané, tudíž předpokládám, že naše prďola bude taky, ale i tak doufám, že bude dost vyzrálá, aby nemusela jít o rok dýl a ráčkování vyřešíme současně se školou.

bertica.h
10. únor 2012

@ladenka určite bych ráčkování doporučovala v předškolním veku,nebo i dřív,kolem 4roku konzultovat s logopedičkou.Je lepší když to deti vedí před nástupem do školy.Naše holky šla do školy předčasne,r a ř ji musíme učit společne s logopedičkou a opravdu je to unavné.I když šte a píše počíta od 4let,stejne ty nároky školy jsou a logopedii je potřeba trenovat každý den.

ladenka
10. únor 2012

@bertica.h Já to mám v plánu. 🙂 Hlavně z toho důvodu, že by nemusela být taková průbojná povaha jako já a mohla by si z posměšků dětí dělat hlavu a to bych nechtěla. Ale ještě máme čas. 😉

sisstin
10. únor 2012

@ladenka tak zrovna ráčkování není důvod pro odklad. Ale ted mají děti fakt těžké vady řeči, konkrétně třeba ta dysfázie, kterou má syn. Tam to není jenom o tom, že dítě blbě mluví po výslovností stránce, ale je tam narušený ten vývoj řeči celkově. Po gramatický stránce, po pragmatický a sémantický , po lexikální apod. 😉 Syn mluví jak google překladač, obrovský problémy se sklonováním, časováním, rody, pády, předložky apod. Prostě se učí rodnou řeč jako cizí...laicky řečeno...

Takže když dítě blbě mluví, tak pak ale nemůže ani psát, protože prostě neslyší písmenka ve slově, jak jdou za sebou 😉

a jinak ráčkování určitě řešit hned, ona třeba úprava jedné hlásky se může táhnout roky 😉

monfeb
autor
10. únor 2012

Zdravím všechny.nejdříve reaguji na etinku- já si to nevymyslela,předala jsem jen to,co jsem našla v novinách.Pak nám to řekl jeden ředitel ZŠ že z průzkumů statistik na příjmačkách pro 6-letý gympl - mají lepší výsledky podzimní děti,než prázdninové a dokonce do třetice dnes v PPP paní psycholožka říkala,že dělají dlouhodobě projekt ve spolupráci z PL a lépe se na VŠ dostávají děti po odkladech a podzimní a zimní děti. Takže vlastně tři nezávislí řekli to stejné.Ale nechtěla bych tady někomu ublížit!!! Samozřejmě je to jen statistika!!! Jinak jak píšeš,my teda s manželem máme oba VŠ vzdělání a dceři se hodně věnujeme,ale není to jen o znalostech kognitivních (to by jistě zvládla) ale hlavně o sociální stránce,což nám dnes potvrdily v PPP. Do poradny jsme jeli dnes.Paní psycholožku jsem měla na doporučení,že má léta praxi a ví o čem mluví.S manželem jsme nic neříkali.Byli jsme zvědaví,co nám řekne sama. Hodina inten.testování od abstraktních pojmů,pozornost,pamět atd.... Závěr - po rozumové stránce OK,ale po emoční a sociální stránce by ji do školy nepustila.Malá byla zakřiknutá.a dlouho trvalo,než začala spolupracovat.A to se doma jeví jako živel a ouha v jiném prostředí jiné dítě.Dále mi řekla,že není schopna sama vypracovat úkol na jeden pokyn.Že ji musí říct jak,to udělat podpobněji.Což ve škole učitelka nebude mít čas.Dále děti do první třídy by měli jít sebejisté a tím,že ona není a ještě by byla nejmladší,tím by trpěla. Také jsem ocenila to,že si nás pozvla ještě na květen a posoudí ten vývoj a pak se rozhodně.V některých poradnách tohle nedělají a myslím si,že je to špatně.Tak to je asi vše.

ludva
10. únor 2012

@sisstin Svatá pravda 😉 Správná výslovnost je do školy fakt důležitá, určitě tím dítěti hodně pomůžete pokud budete logopedit včas.

monfeb
autor
10. únor 2012

Jo a ještě beatrice- naše malá taky u zápisu řekla vše - učitelky říkaly,že je super,dokonce i anglicky odříkala barvy,taky se do školy těší ale pozor není to jen o tom.Já si taky myslela,že malá je super a že do školy půjde a pak mě zarazila učitelka v MŠ,která je s dítětem každý den a vidí,jak se chová ve školce s jinými dětmi - a to je ta soc.stránka!!Která dozrává později.Byla jsem z toho smutná a jsem to mi věřte,jak to malé pak vysvětlit,že nepůjde s akmarádkou do školy.....

sisstin
10. únor 2012

@ludva no syn zřejmě mít bezchybnou řeč s nástupem do školy mít nebude, to by musel nastoupit tak v 10 do první třídy....u nás je dost ve hře i logopedická základka 😔

ludva
10. únor 2012

@sisstin Tím jsem zrovna nemyslela tebe 😉 Vím, že se malému věnuješ maximálně 🙂
Bylo to spíš takové doporučení - obecné. Radit ani poučovat bych si nedovolila.....

@monfeb Tak to je fajn, že jsi našla dobrou PPP a můžete se ještě ujistit v květnu 😉

monfeb
autor
10. únor 2012

Jo to jsem ráda,že jsem našla doprou PPP.Sice jsme jeli do jiného města,ale nelituji.U nás PPP moc dobrou pověst nemá....Tak ted to házím za hlavu a budu zase řešit v květnu.Ludvo a ty jsi dala dcerce odklad?Jak to vidíš ty?Z odstupem času?

ludva
10. únor 2012

@monfeb jj moje dcera je narozená 28.8. odklad měla. Sice je šikovná, ale v kolektivu nepatřila k těm průbojným nikdy. Sebevědomí nezískáš věkem, to je dáno geneticky. Asi se to dá ovlivnit výchovou.... Určitě odkladu nelituju, jak jsem tady psala, kdyby se narodila o pár dní později, nemusela bych to řešit vůbec... U nás se brala v potaz i oční vada, poslední rok ve školce se Terce zhoršil zrak, vypadalo to i na operaci. A i to, že je Terka astmatik a byla často nemocná hrálo roli. Prakticky první dva roky na ZŠ študovala dálkově 🙂
Já osobně odkladu rozhodně nelituju. Dneska jsou děti dle mého názoru průbojnější než my, jsou hodně soutěživé a rvavé, takže srpnové nesmělé letňátko může v kolektivu opravdu někdy trpět. Tím netvrdím, že všechny červencové a srpnové děti mají mít odklad! Každé dítě je jiné....

Druhý syn je narozený v listopadu, do školy šel jako čtecí a násobící dítě a teda žádná výhra to nebyla 😝

Ještě poslední poznámka k našemu školství - co mi osobně docela vadí je to, že mají děti každou chvilku volno, každou chvilku kino, divadlo, výlet. Když opomenu finanční stránku těchto "srandiček" a to, že pak na výchovném koncertě sedí děti se sluchátky v uších a chatují na FB přes mobil 😕 Tak si vcelku myslím, že by mohla být osmiletá povinná docházka.... Na SŠ pak jedou studenti vlastním autem a souška jede busem 😕

jancip
11. únor 2012

@betynulka Ano, i to může být důvod...aby dítě nechodilo se staršími dětmi. Já to takto měla doporučeno od psychologa. Byla jsem strašně klidná, neprůbojná, takže našim řekl, že by byl odklad lepší kvůli tomu, že bych se v kolektivu starších dětí těžko prosazovala. Šla jsem o rok a rozhodně nelituji.

betynulka
11. únor 2012

@jancip takže je to vlastně o tom,že je úplně jedno z jakého důvodu má dítě odklad,hlavně že je to ve prospěch toho dítětě 🙂

jancip
11. únor 2012

@betynulka Přesně tak....A myslím, že se na to tak dívají všichni rodiče. Nepřemýšlí, že tam jiné dítě pak bude nejmladší, myslí hlavně na to svoje, aby to zvládlo.

monfeb
autor
11. únor 2012

Tak to jsem ráda,že to takhle i jiní vidí.Já proto že se mě to týká,přemýšlím jen nad dobrem svého dítěte a nesmí se na mě niko zlobit.Prostě tento systém to takhle nastavil.
Jancip a kyž jsi šla o rok pozěji,byle jsi pak průbojnější?Nebo je to o povaze?A také jsem se chtěla zeptat,zda jsi někdy nějak negativně pocítila,že patříš k nejstarším ve třídě? I když asi je lepší patřit mezi nejstarší,než mezi nejmladší a nestíhat a bojovat abych se prosaila..

monfeb
autor
11. únor 2012

@jancip monfeb Tak to jsem ráda,že to takhle i jiní vidí.Já proto že se mě to týká,přemýšlím jen nad dobrem svého dítěte a nesmí se na mě niko zlobit.Prostě tento systém to takhle nastavil.
Jancip a kyž jsi šla o rok pozěji,byle jsi pak průbojnější?Nebo je to o povaze?A také jsem se chtěla zeptat,zda jsi někdy nějak negativně pocítila,že patříš k nejstarším ve třídě? I když asi je lepší patřit mezi nejstarší,než mezi nejmladší a nestíhat a bojovat abych se prosaila..

jancip
11. únor 2012

@monfeb No, myslela bych si, že je to o povaze, ale u mě se ukázalo, že ne, prostě jsem ještě potřebovala trochu času. Pak jsem byla průbojná až moc, často jsem dělávala mluvčí třídy apod. I prospěch jsem mívala jeden z nejlepších, ale je otázka, na kolik to bylo ovlivněno tím, že jsem šla o rok později. Nějaká negativa jsem nikdy nepociťovala, opravdu toho nelituji. A kdybych se rozhodovala u svého dítěte a měla sebemenší pochybnosti, tak bych ho dala taky o rok později.

brisalek
12. únor 2012

vite co me jeste holky napadlo🙂, nekdo tady psal, ze jsou deti s odkladem proste silnejsi, vetsi , zralejsi....ja merim 181cm, manzel 196cm a dcera je samozrejme na horni hranici vzrustu i kdyz ne nejaky extrem(ted ma v 2,5 letech asi 99cm a 14,5kg), ale mala asi bohuzel nebude...uz ted si vsichni mysli, kdyz ji vidi, ze je o rok starsi...nejen vzrustem, ale tak celkove vyrazem v obliceji, tim co umi.....Vzdycky jsem byla nejvetsi ze tridy a kdybych ji dala o rok dele, tak se ten extrem jeste znasobi. Slysela jsem jednou ucitelku ze skolky, ktera s detma s nama byla na hristi, jak komentuje jednu holcicku, ze ta porste tezka a velka a tu do houpacky proste nezvedne...bylo mi ji fakt lito...ta ucitelka to rikala nekolikrat za sebou a ne zrovna moc taktne a holcicka opravdu byla i vic jak o hlavu vetsi nez nektere deti tam(nevim jak byly stare, protoze ted maji ve skolkach smisene tridy). Ale take bych nerada dceri zpusobovala nejake"trauma" (seti jsou neuprosne a vzdy jsou v kolektivu takovi, co vyhledavaji odlisnost jinych, aby se jim posmivali...) tim, ze bude az tak vybocovat a bude vetsi nez vsichni kluci ve tride....☹.

monfeb
autor
12. únor 2012

@jancip No ja si myslím,že naše malé to taky prospěje.Ty pochybnosti začaly když mi o tom řekla učitelka ve školce,že je neprůbojná a ten rok ji opravdu pomůže.Potvrdila nám to i paní psycholožka.Vždycky jsem si myslela,že když umí abecedu a je chytrá,tak půjde do školy,ale ona je ještě taková mámina sukně.. Naštěstí je malinká oproti ostatních dětí.Já měřím jen 162cm a malá je postavou po mě.To můj mladší syn je zase po manželovi.Je velký a taky každý říkal od malička,že vypadá na víc.Bohužel je také narozený 11.8.,tak nevím co bude za tři roky.Ale u malé jsme zatím přesvědčeni o odkladu,tak ještě uvidíme,co nám řekne paní psycholžka v květnu.Mrzí mě však ta její kamarádka,jsou jako dvojčata,pořád spolu.Ale kamarádka je narozená v lednu tak do školy jde.Ale také jsem vždy pozorovala,že ten půl rok je opravdu vidět.Byla vždycky napřed právě v té sociální stránce.Rozumější,bystřejší....... Tak si ale říkám,že lepší budou její výsledky ve škole,než kamarádka a pak by se trápila a celá škola by se ji zprotivila.

mates22
12. únor 2012

@brisalek tak s tímhle souhlasím, dcera je taky velká, takže si všichni myslí, že je starší.... ale stačí , aby promluvila, nebo se jinak projevila a už si to nemyslí....u zápisu paní učitelka říkala, že je ještě malá a my se s manželem nad tím podivili a ona pak povídala, že myslela, jakože je taková dětská a že je to prostě hodně znát. Na druhou stranu, já záříjová na výběr neměla a byla jsem největší ve třídě, na střední druhá největčí, tedy větší než většina kluků, a nijak sem to nepociťovala. A na Vejšce taky tak, prostě jsem vvysoká, a tam už to o ročníku nebylo, měli jsme i starší spolužáky. Tak doufám, že ani ona s tím nebude muset bojovat.

monfeb
autor
12. únor 2012

@mates22 A můžu se zeptat,zda jste dali odklat nebo dáte?Nám u zápisu malou chválili,že je šikovná,ale viděli ji 5 minut.Naopak paní psycholožka potvrdila,že je tak jak říkáš,ještě dětská...Takže jsme na tom stejně..