Dítě narozené v létě a nástup do 1. třídy

monfeb
20. led 2012

Ahojte,prosím zda někdo nemá zkušenosti.Dcerku mám narozenou 1.srpna.Tudíž do školy by měla jít od září a budou jí čerstvě 6 let.Umí celou abecedu a čísla do 10.Ve školce mi ale řekli,že nepatří mezi nejlepší a že by raději doporučovali odklad,vzhledem k tomu,že je pomalejší v úkolech.Na netu jsem se dočetla,že letní děti by měli jít do školy o rok ppozději,že jsou pak na okraji třídy a pořád se snaží dohnat starší děti a jsou mezi nejhoršími.Dcerka má ve školce kamarádku,která jde do školy a naše malá pláče,že chce s ní.Bojím se ale toho aby opravdu neměla problém,že bude nejhorší a pak ji to bude stresovat.Na druhou stránku se také bojím toho aby se pak ve školce nenudila.Nemáte někdo zkušenosti z vašich dětí?? Mám z toho hlavu jak škopek a nevím,co bude pro ni lepší.děkuji moc za Vaše názory.M.

jajulin
20. led 2012

@monfeb Toto budu taky jednou řešit, syn je narozený 19.8. Jsem zvědavá na reakce těch, kdo s tím mají zkušenost. Já bych asi zkusila pedagogicko-psychologickou poradnu. Tam by to měli správně vyhodnotit, jestli je dítě na školu zralé, nebo ne.

terryfox
20. led 2012

@monfeb
@jajulin Můj chlapeček se narodil v druhé půlce srpna, takže to taky budeme jednou řešit... ale už teď se přikláním k odkladu, kluci bývají pomalejší 😀 ale taky to tak vůbec být nemusí 😉 sama jsem zvědavá, určitě mi ten odklad nebude vadit! ale ta situace, že kamarádka půjde, je nešikovná 😖 je jasné, že se bude malá ptát, proč tedy ona nejde taky... možná by se to dalo vyřešit odpovědí, že kamarádka je starší, tak musí jít už teď 😉 a jinak si myslím, že je lepší situace, kdy se dítě trochu nudí ve školce, než aby nestíhalo ve škole 😉

ludva
20. led 2012

@monfeb Zkuste pedogogicko-psychologickou poradnu 🙂 Tam zjistí, jestli je dítě zralé i po sociální stránce, tím myslím zapojení do kolektivu a tak 😵 Já jsem tedy dceři odklad dala, ve školce se nenudila a je v pohodě 😉 Ale je to opravdu individuální a bohužel konečné rozhodnutí je vždy na rodičích 😎

zevina
21. led 2012

@monfeb pokud by jste o odklad žádali, tak je posudek z PPP je od letoška zase nezbytností, takže dopručuju i pokud si nejste jisti, snad to pomůže v rozhodování i když, jak je psáno v předchozím příspěvku, konečné rozhodnutí je na vás a vaší intuici 😉
tady je něco o posuzování školní zralosti: zs.halenkov.cz/.../hlavni-kriteria-posouzeni-skolni-zralosti-deti.doc www.hostynska.cz/.../Zápis 07-08 školní zralosti ...

zevina
21. led 2012

zs.halenkov.cz/.../hlavni-kriteria-posouzeni-skolni-zralosti-deti.doc

zevina
21. led 2012

😠 tak to asi nezkopíruju, byly tam docela přehledně udělané tabulky 😉

terezt
21. led 2012

No, se srpnem bych nevahala a dala bych ho o rok dyl. Zvlast, kdyz je to chlapecek. Ja resim naseho cervnoveho (ktery mel byt v polovicce cervence). Jestli mu nedat odklad... Protoze mala se narodila v zari (tak pujde tak jako tak v "sedmi") a nechci, aby jim skola vekovy rozdil jeste vic prohloubila... No ale nevim, zas na druhou stranu, aby se nenudil...

berenika39
21. led 2012

MY to sice budeme řešit až za nějaký rok, ale taky mě to zajímá. Petr je 16.8. A taky se přikláním k názoru, že o rok později. Není kam spěchat, u kluků si myslím, že spíš než u holek. NIc jim neuteče. Nedávala bych odklad o rok, kdyby bylo dítě v první polovině roku, ale když mu bude šest dva týdny, myslím, že je to ještě brzo. Těžko říct.....Navíc Petr je malý, drobný, vypadá na míň, tak aby se tam neztratil. Rok ve školce v předškolácích může být jenom k dobru, si myslím. Nechám to, až uvidím, jak bude "chytrý", jak bude spokojený, co ho bude bavit.
Myslím, že tím odkladem prázdinového dítěte mu spíš pomůžeš, než ublížíš. Nebude se ve školce nudit, šestileté dítě si stejně víc hraje, a doma můžete pomalu připravovat - hrát si na školu🙂.

berenika39
21. led 2012

@zevina takhle to jde, je to poslední dokument na stránce
http://www.halenkov.cz/zs/index.php?docs&kat=%8...

llluckaaa
21. led 2012

Zkušenost nemám s dítětem, ale vlastní. Jsem 8.9. a byla jsem u zápisu, abych nastoupila do školy coby téměř šestiletá. Byla jsem posouzena psycholožkou jako hodně pomalá a nástupu do školy nezralá, poslala mě zpátky do školky s tím, že příští rok uvidíme, jestli mě nepošlou do zvláštní školy. Myslím, že dobře udělala. Do školy jsem nastoupila až za rok, celou základku a gympl jsem byla nejlepší ve třídě a pak jsem v pohodě a bez jakýchkoliv problémů vystudovala výšku. Takže já v odkladu docházky žádný problém nevidím, škoda že kámoška jde dřív, ale lepší než aby se pak trápila ve škole s "rychlejšími" dětmi.

editah222
21. led 2012

Já jsem narozená koncem srpna a šla jsem do první třídy jako čerstvě 6ti letá a je fakt, že první půl rok jsem ve škole probrečela, ale pak už to bylo super. A v 7třídě jsem byla ráda, že jsem neměla odklad, protože jsem vypadala na 16 a kdybych byla o rok níž tak bych si asi užila od spolužáků slušnou sodu (velký prsa, no prostě už jsem vypadala "dospělá") 🙂

Oba moji rodiče jsou narození začátkem října a šli do školy už v 5ti letech a oba taky v pohodě.

Ale na druhou stranu jsem měla spolužačku, taky narozenou v srpnu, a 2 měsíce po nástupu do školy ji učitelka doporučila na zvláštní školu. Naštěstí s tím její matka nesouhlasila a dala ji zpět do školky, o rok později už byla ve školce za hvězdu.

Jen ty znáš své dítě a musíš se rozhodnout, PPP ti může pomoct.

lucifereeek
21. led 2012

záleží na dítěti, ale pokud je narozené červenec-srpen, asi bych zvažovala odklad.

jakoubka
21. led 2012

Tak můj malej je taky 1.8.narozený ..a taky nevím,kdy ho dát ,ale byla jsem ted na konzultačních hodinách ve školce a učitelka mi řekla,že nevidí problém ,proč by měl jít do školy o rok později 😉
Ale pořád tápu.
Uvidím příští rok u zápisu anebo také navštívíme pedagogicko*psychlogickou poradnu 😉

Ale jak ho tak znám,tak bude chtít do školy,protože půjde i jeho "holka" 😀
@monfeb

petrakm
21. led 2012

Pokud je mala bezproblemu a do skoly chce,tak proc ne..kamarádka ma kluka 4. A taky šel od 6 a bezproblemu,Svagrova zase 21. a ten ma odklad,dite od dítěte..je hodne citlivy,casto se rozplace,moc s ni nesouhlasím:-/kluk umi historii lip nez ja,je zvidavy,zajímá se o
Pismena,pocita,ale mama ho nedala..já nejsem pro odklad ,pokud neni díte otloukankem ve školce a je chtive novych dovednosti,navyku...jsem pedagog..pokud navštěvujete logopedii,tak tam
Vám Dobře poradi a pokud nenavstevujete,tak je vaše díte úplne pripravene🙂)muj syn je v červnu,takže jsem nic neresila,vaše mala nemusi byt nejlepší na 1. Stupni,ale doktorkou se muže stát😉))záleží jak ji vidíte vy a nebo musi přesně učitelky specifikovat proc odklad,ale je pravda,ze by ucitelky v MŠ mely vedet ,jak by to mala zvládla..Každopádně se příprav ve skole s ni hodne pracovat,víc nez mámy podzimních a zimních deti..tak jako ma kamaradka

rendy80
21. led 2012

Ahojky tak já mám zrovna doma synka který se narodil 25. srpna a dali jsme mu odklad. Takže ted je ve školce. Když jsme šli k zápisu tak už uměl počítat, i sčítat a odčítat příklady do 20, podepsat se, i jednoduchá slova přečíst, ale bohužel byl dost velký cíťa a když se mu něco nepodaří tak začne plakat. Tak nám učitelka navrhla odklad. Byli jsme u psycholožky a ta nám řekla, že by eventuelně mohl jít do školy, ale že odklad by mu také neuškodil. A myslím, že jsme udělali dobře. Řekla bych že už si je jistější, ikdyž bohužel cíťa asi zůstane. Pokud máte radu jak ho to odnaučit, tak prosím sem s ní.

sussanah
21. led 2012

Ja to budu resit pro jistotu 2x, mam kluky rozene v zari a v rijnu. Chci to resit rozhodne poradnou a pak se uvidi. Starsi ma totiz kamarada z ulice, ktery je o 3m starsi, takze do skoly urco nastoupi a ja bych ho nechtela nechavat doma, pokud na to bude mit jak fyzicky, tak psychicky. Tohle je podle me opravdu velmi individualni zalezitost a je potreba to individualne i posuzovat. Muj bratr (konec zari) mel odklad, byl fakt pomalejsi, zato netere (zari a listopad!) sly do skoly jako 5lete a obe dve jsou premiantky 🙂
A hlavne je potreba brat v uvahu i fyzicku, protoze casto se stava, ze je dite zrale psychicky, ale fyzicky by zaostavalo, coz by mohlo jit az k sikane atd.

monfeb
autor
21. led 2012

Moc Vám všem děkuji za disksuzi.Stále nevím,co dělat.Ale navštívím PPP těsně před posledním termínem podání žádostí o odklad,který je koncem května a pak se uvidí.přece jenom za tři měsíce může být všechno jinak.. Dva dny pořád přemýšlím a jen mě bolí hlava....Taky se dost obávám,že v září jdu do práce po mateřské (7-let) a moc času na učení se obávám nebude.Jem učitelka na střední a přípravy budu tvořit od piky....Ach jo,kdyby tak člověk mohl aspon nachvilku nahlídnout do budoucnosti.... Holky moc dík za Vaše názory.M.

qitecek
22. led 2012

@monfeb Ahojky, narodila jsem se o měsíc dřív (a pár let 😀), než tvoje dcerka, do 1. třídy jsem tedy šla v 6 letech a dvou měsících a byla jsem premiantkou 😉 😀 Myslím, že to není tolik o věku těch pár měsíců, ale o tom, co umí a jestli jí to baví, když projevuje zájem třeba o písmenka, umí abecedu a některá čísla a dokáže se na čas soustředit, zas tak pomalá mi teda nepřijde 😕 Ale doporučuji poradnu s nezávislými lidmi.. A když zvolíš druhou možnost...Pro dcerku by to nebylo asi úplně nejlehčí, ale časem by si našla nové kamarádky, kdoví, jestli by se s touhle i ve škole bavila 🙂 Zkus ji připravit na to, co bude ve škole dělat a prověř, jestli by to dokázala.. zkuste si číst slabikář či pomalu opisovat písmenka. Uvidíš, jestli by jí to bavilo a šlo.

llllucka
22. led 2012

Taky si myslím,že to není o věku.Řekla bych,že dneska se ty odklady moc řeší a kolikrát je to spíš o lenosti rodičů než o nezpůsobilosti dítěte (tím nechci říct,že je to tak u tebe).Za mě s náma normálně chodily děti narozené v srpnu (odklady se tehdy tolik nedávaly) a rozhodně mezi náma nebyl rozdíl.Tchán je učitel a podle něj je většina odkladů zbytečných.Během prvního pololetí se prý většina dětí srovná.Mám neteř,která šla o rok později,protože je narozená v listopadu a klidně by mohla ve školce zůstat ještě pár dalších let.Takže si nevybereš.Problala bych to v poradně i vě škole,kam chystáš dceru nahlásit.Podle mě by jí hodně pomohlo,že tam bude mít tu kamarádku.Přeci jen je mezi školkou a školou velý rozdíl a pro tuhle aklimatizaci mi příjde ideální,pokud na to nebude sama.A kdyby něco,vždycky ji můžeš vzít zpátky.

mihaulka
22. led 2012

Třeba moje mamka je listopadová a šla do školy v pěti letech :P Myslím, že každý rodič by to měl částečně vycítit, jestli je jeho dítě připravené na školu, na to - se soustředit apod. 🙂

levandule_vanilkova
22. led 2012

Tak s tímhle mám osobní zkušenost 🙂 - jsem taky narozená v létě a taky jsem šla do školy v čerstvých šesti. Co vím od mamky, tak jsem žádné problémy neměla (a to nejsem nějak extrémně nadaná 😀 ) No a v té druhé třídě už se to všechno srovná 😉 Takže já bych se toho vůbec nebála.

andelka
22. led 2012

Určitě bych se poradila v PPP, připravenost na školu je souhrn několika oblastí, a některému dítěti může odklad pomoct a jinému uškodit.
Já jsem narozená na konci června a šla jsem v září do školy, vždycky jsem byla nejmladší ze všech, ale vůbec to nevadilo, neměla jsem problém.

ludva
23. led 2012

@llllucka Jasně, dříve se odklad tolik neřešil, ale skladba třídy byla vyrovnanější. Dneska právě proto, že má odklad skoro každé dítě, tak jsou mezi dětmi velké rozdíly. Nehledě na to, že dneska se na děti kladóu mnohem větší nároky. Takže srpnové dítko může být v nevýhodě. Vzít dítě zpátky do MŠ je určitě víc deprimující než si najít novou kamarádku.

@monfeb Do poradny dcerku určivě vem, záleží i na tom, jestli je holčička drobná, jestli si stále ráda hraje, jestli má zájem o básničky a tak. Není to jen o písmenkách 🙂

monfeb
autor
24. led 2012

Moc všem děkuji za názory.Už jsem objednaná v PPP na únor a pak za tři měsíce,jaký je tam posun ve vývoji.Dám vědět,jak to probíhalo.Jinak se bojím u zápisu cokoli říct,aby mi ji vůbec vzali,protože nepatříme do spádové oblasti pro tuhle školu a mají dost zájem a hodně dětí.Ale zase potřebuji tu žádost,kdybych se rozhodla a ta se dává u zápisu.Tak nevím jak to udělat.Ještě nejsem rozhodnutá a mám strach aby ji hned nevyloučily pro přijaté,když ještě nevíme. To je pekelná situace...

andrejka100
24. led 2012

mi jsme synovi dali odklad mslela jsem si že to bude lepší protože byl hravej a nic ho pořadně nebavilo a u ničeho nevidržel to mu zustalo do tedka je v 5 třídě je disgrafik tak si myslím kdyby šel normálně tak by se asi nic 2třídě 😅

bertica.h
24. led 2012

holky,co přemýšlite-z vlastní zkušenosti,doporučuji si zajít do PPP-na test předškolní zralosti.Naše holky je v říjnu a dali jsem jsme ji do školy -měla 5let a je medzi 3 nejlepšími ze třídy-určite bych se spolehla na výsledek testu zralosti-my jsme se moc báli,jak a jestli to zvládne-dala jsem ale na radu p.psycholožky a jsem tomu moc ráda.

ludva
24. led 2012

@monfeb Neřeš to, běžte k zápisu a nic neříkej 😉 Po poradně uvidíš, pak případně zažádáš o odklad 🙂
Pokud bude mít nakonec malá odklad, už budete přijatí do své vysněné školy a tím pádem by Vás určitě měli vzít příští rok 😉 Třeba ti nakonec v PPP školní docházku doporučí a bude 😉

anatanka
25. led 2012

Ony uz jsou hlavne potreba na odklad posudky 2, takze tim se z toho stava zalezitost, ktera nejde tak uplne pres rodice. Miriam je cervencova a taky o tom posledni dobou hodne premyslim. Ja bych ji v klidu nechala ve skolce jeste dyl, taky si myslim, ze je lepsi nudit se ve skolce nez nestihat ve skole. Ale budu se zrejme ridit nazorem PPP a ucitelek.

carodkaa
25. led 2012

Určitě zajděte do PPP ,můj syn je narozen v půlce července a je moc šikovnej,napočítá do 100,na rukou sečte čísla,podepíše se atd. ale je hrozně velkej cíťa,a je hodně neprůbojný, potřebuje mít malinko navrch,tak mám pocit že mu ten jeden rok navíc ve školce jen prospěje 😉

monfeb
autor
31. led 2012

ahojte všichni,přeposílám Vám odpověd z internetové poradny dětského psychologa.jsem rozhodnutá pro odklad,ted ještě co na to PPP.Dnes jdeme k zápisu,tak jsem docela nervózní...
Milá M.K., dobrá rada drahá.
Kdybyste šla do první třídy dneska Vy, tak by to pro Vás byla hračka. Všechno byste zvládala (pravda, asi by Vás to nebavilo) – jste starší, máte víc zkušeností… Z toho vyplývá, že starší děti opravdu mají výhodu oproti mladším. Ve věku první třídy je každý měsíc znát. ŠKola nemá jiná měřítka na nejmladší a nejstarší, takže všechny děti hází do jednoho pytle. Ty mladší na tom dost často prodělají (někdy také ne, když mají dostatečnou zralost a kapacitu, tak zvládnou požadavky stejně jako starší), přestože jsou šikovní na svůj věk, tak ve srovnání se staršími jsou hodnoceni hůře nebo musí vynaložit mnohem víc úsilí na to, aby je dohnali. Kamarádka je hodně důležitá, ale kdybych vážil, tak bych dal přednost dobrému prospívání dcery. Odklad je stále ještě zcela běžná záležitost – tím se také pozice mladších dětí komplikuje. Pokud se rozhodnete pro odklad, tak nezapomeňte sdělit dceři nějaký srozumitelný a přijatelný důvod (např. nemoce v minulém roce – nevadí, že byly jen dvě). Když dostane odklad, tak to neznamená, že celý rok bude krnět. Věřím, že můžete podnikat rozmanité zajímavé a obohacující činnosti.