Dítě narozené v létě a nástup do 1. třídy

monfeb
20. led 2012

Ahojte,prosím zda někdo nemá zkušenosti.Dcerku mám narozenou 1.srpna.Tudíž do školy by měla jít od září a budou jí čerstvě 6 let.Umí celou abecedu a čísla do 10.Ve školce mi ale řekli,že nepatří mezi nejlepší a že by raději doporučovali odklad,vzhledem k tomu,že je pomalejší v úkolech.Na netu jsem se dočetla,že letní děti by měli jít do školy o rok ppozději,že jsou pak na okraji třídy a pořád se snaží dohnat starší děti a jsou mezi nejhoršími.Dcerka má ve školce kamarádku,která jde do školy a naše malá pláče,že chce s ní.Bojím se ale toho aby opravdu neměla problém,že bude nejhorší a pak ji to bude stresovat.Na druhou stránku se také bojím toho aby se pak ve školce nenudila.Nemáte někdo zkušenosti z vašich dětí?? Mám z toho hlavu jak škopek a nevím,co bude pro ni lepší.děkuji moc za Vaše názory.M.

berenika39
9. únor 2012

@brisalek ty máš ale taky dceru narozenou v létě, ne?

brisalek
9. únor 2012

@berenika39 Ano mam proto jsem diskuzi zacala cist, ale pujde do skoly za 4 roky a za tu dobu muze byt vsechno zase jinak.....navic je sikovna dost, ale jde opravdu o princip. A jsem hrozne naivni "spravedlivec"🙂 a vzdycky me nadzvedne to jak nekdo vidi vse jen z te svoji stranky.
Deti se vyvijeji ruzne a jsou dane nejake normy tohoto vyvoje. Myslim, ze jsou dane dost odborne a hlavne dost siroce. Takze proste odklad ma mit tech 5% (podle gausovi krivky🙂)= z 30 deti 1,5 ne 15🙂, ktere ze stanovenych norem opravdu vybocuji.
Proste z meho pohledu ta rozsirena zlibovule rodicu( at uz zjakehokoli duvodu) pro odklad diteti, ktere to nepotrebuje zpusobuje ztizeni podminek jinym detem. Takze jednou moznosti jak se zhorsujici situaci resit bylo to zatrhnout a druhou posunout nastup do skoly na 7 let(coz se nestalo) ....No a za dalsich sto let uz by deti mohli chodit treba az v 10 letech , aby byly dostatecne vsichni zrale, ne🙂(pro nechapave samozrejme nadsazka🙂).

berenika39
9. únor 2012

@brisalek dobře, beru, opravdu to třeba bude za pár let jinak.

gab7
9. únor 2012

@monfeb Dobrý večer,přečetla jsem si váš příspěvek,a ještě několik,úplně vše jsem nečetla.Určitě bych se řídila,co by mi řekli v PPP.Chápu vás,najednu stranu by jste dcerku dala,aby šla s kamarádkou,ale na druhou stranu,aby to pak zvládala.
Já sama mám syna nyní ve druhé třídě.Také měl odklad,sice je narozen v květnu,ale má ADHD,a v PPP nám to také doporučili.Ten rok mu rozhodně prospěl,a spoustu věcí se nám za ten rok ještě podařilo dopilovat,ať už to byla logopedie,ale hlavně měl čas více dospět.Také měl problém s nočním pomočováním,což také stihl o prázdninách než nastoupil do první třídy 🙂.
Jak tu některé maminky píšou,bohužel to v dnešní době spousta maminek i nechci přímo napsat zneužívá,ale připadá mi to tak.Je spousta dětí,které mohou jít do první třídy naprosto v pohodě a odklad nepotřebují.Stejně jako dg.ADHD.Dost často slyším:moje dítě je hyperaktivní,to je hrůza.Ale ve skutečnosti,to tak není.Jen maminky nemají nebo nechtějí si udělat čas na své děti ☹
Vám přeji hodně štěstí při rozhodování,a doufám,že to pro vás a vaši dcerku v poradně dopadlo dobře 🙂

bocinka
9. únor 2012

@brisalek proč rozmar???? jak víš, že to to dítě nepotřebuje???? v dnešní době už děti neučíme tolik samostatnosti jako dřív, kdy měly matky rok mateřské a šup do jeslí.... 😨

a pokud vím, řeší se tu letní děti, to není o rozdílu 16 měsíců.... nevím, v čem škola "zjednodušuje" maminám život, ale myslím, že je to jejich volba.... Já jsem totiž asi blázen a nějak mě neberou tabulky, sama jsem se přesvědčila, že to podle nic prostě vždycky nechodí a proto jsem pro, aby měl každý právo volby.... 😉

Ale zastáncem odkladů taky nejsem, pokud na to Sofie bude mít a bude se ve školce nudit, jako já, tak ať jde klidně v pěti letech do školy - je taky prosincová - pokud ne, počká si, taky bude mít 6 let a 9 měsíců, ale s tím už já nic bohužel nezmůžu.... 🙂

monfeb
autor
9. únor 2012

Zdravím všechny a znovu děkuji za příspěvky.Musím regovat - také jsem naštvaná na tento režim odkladů!!Kdyby opravdu z 30 dětí mělo odklad 1,tak to neřeším.Ale dostávám se do situace,kdy to musím řešit,protože nechci mé dítě vystavit tomu,že bude bojovat se skoro o rok staršími spolužáky.Myslím,že každá maminka chce pro své dítě to nejlepší!!A znovu připomínám,že po konzultaci s několika odborníky v téhle problematice,každý zastává názor že prázdninové děti stojí na okraji třídy a škola nemá osnovy pro maldší a starší a hodnotí všechny stejně.Což u dětí každý měsíc hraje velkou roli ve schopnostech..A bohužel prázdninové děti mají horší výsledky ,přestane je to bavit,rezignují...A vleče se to s nimi dále.Tohle bych chtěla pro moji dceru??Aby jsme se trápily??To opravdu ne.Zítra jedeme do PPP,tak uvidíme,co nám řeknou.
A o lenivosti to určitě není.S dcerou skoro každý den děláme úkoly pro předškoláčky,máme doma spoustů materiálů.Takže jsme zvyklí se ji věnovat.Ale jak říkám,bojovat se staršími,nevím jestli by unesla.Protože po psychické stránce ji chybí vyzrát... Takže závěr je takový-kdyby neměli děti tolik odkladů - dceru bych do školy dala.. Snad se to za pár let změní,když to ted zpřísnili a nebudete tohle muset řešit.není to nic příjemného,to mi věřte.

A názor že učitelky se pak dívají na děti retardované po odkladu,jsem ještě neslyšela.Mě se spíš jeví to,že učitelka ani neví,kdy je dítě narozené,jestli je mladší nebo starší.. ☹

zelvy
9. únor 2012

Ahoj, syn je narozen 3.8. , jdeme do PPP, tak uvidíme. Nakonec jsem ráda, že tam musíme, alespon si ověříme , jak správně či nesprávně jsme ho s manželem viděli a odhadli, co se zralosti týká.

ludva
9. únor 2012

MM je narozený 3.9., bohužel ho nevzali do školky, takže šel do školy v 5ti letech. Jedinou výhodou (zpětně) vidí v tom, že jeho spolužákům je už 40 a on je ještě mladý 😀 😀
Dceru mám 28.8. odklad měla a jsem tomu ráda 🙂

betynulka
10. únor 2012

@brisalek neházela bych všechny rodiče do jednoho pytle 😠 jestli odklad dostanou i ty děti,které to nepotřebujou,tak bude chyba asi někde jinde,to je jako přijít k doktorovi a říct si o sádru i když ji nepotřebuješ a doktor ti ji klidně dá,protože ty ji tak strašně chceš. 😎 Mě se to třeba taky vůbec nebude týkat,ale jenom proto nebudu pranýřovat druhé,že se o to pokusili....

brisalek
10. únor 2012

@betynulka ja taky nikoho do jednoho pytle nehazim🙂...mluvim jen celou dobu o spatnosti systemu a o tom, ze jsem rada, ze se meni, protoze situace se zhorsovala a zhorsovala a z doby , kdy mely odklad 1-2 dite ve tride jich ma odklad i vic jak pulka tridy, coz neni normalni. Nikoho nepranyruju (asi jsem pouzila spatna slova, zes to tak pochopila) a mozna to nakonec sama udelam, jak jsem napsala v prvnim prspevku...pisu jen o systemu a situaci jako takove.
A jak nekdo vyse napsal take proto tuto situaci musi resit se srpnovym ditetem.
@bocinka nevim jestli neumim pocitat ja🙂, ale dite narozene v unoru 2010 je o 16 mesicu starsi nez dite narozene v srpnu 2011🙂🙂.

Kazdy ma pocit, ze on jako rodic to musi vedet nejlip jestli je jeho dite zrale. Ale vzdyt ho vubec nevidi ve skolce, v kolektivu.... (spoustu deti je tam uplne jinych nez doma podle mne) myslim, ze by to vzdy melo byt na spolupraci rodicu, ucitelek ze skolky a psychologa, kteri se nad tim opravdu zamysli a vyberou pro dite to nejlepsi🙂 Ale zase jsem treba naivni🙂.
@ludva o tom taky premyslim...s odkladem, 9 tridou vyjde ze skoly ve 20, kdyz pujde na medicinu 26_28, pak 5 let atestace 31_33 to se uz vnoucat nedoziju🙂 a ona si vubec neuzije zivota🙂a co kdyz si jeste vezme Vopajslika🙂🙂.

lenka5731
10. únor 2012

@monfeb Souhlasím s tvým názorem..., kdyby nebylo tolik odkladů, ani by mě nenapadlo o odkladu přemýšlet. Nechci dceru vystavit tomu, že bude jako pár dní šestiletá bojovat s o rok a pár měsíců staršími spolužáky 😒 Ale u nás je to zatím na úrovni teorie, na rozhodnutí máme několik let a za tu dobu se systém může zase změnit.

sisstin
10. únor 2012

@brisalek tak třeba v naší školkové třídě mají odklad všechny dětí, je to logopedická třída. Syn bude mít odklad 100%, to vím už ted, i když má 4roky. Má těžkou vadu řeči a ta řeč bude jakž takž srovnaná v 8-9letech, plus se k tomu pojí obrovské potíže se specifickými poruchami učení.

A takových dětí bohužel přibývá..jak dětí s vadami řeči, tak dětí s SPU, ADHD..proto to vypadá tak, jak vypadá....já teda neznám nikoho, kdo by dal odklad "jen tak", že by ho to jako bavilo...nechápu proč 😕

a ty děti odkladové k tomu mají nějaký důvod, tj. když nastoupí do školy, tak jsou na tom stejně, jako děti 6leté....nemůžete brát, že ty odkladové děti budou nějak strašně šikovnější a lepší než děti 6leté, nebudou 😉

co já bych dala za to, kdyby syn odklad mít nemusel...takhle půjde do školy téměř v 8letech (je říjnový.)....

jancip
10. únor 2012

@monfeb Prázdninové děti budou ve škole vždy "na okraji". Buď jsou nejmladší nebo nejstarší. Sama za sebe mohu říci, že jsem ráda, že jsem byla v té druhé skupině. V té první bych se necítila dobře, i přestože jsem mívala vždy jeden z nejlepších prospěchů ve třídě.

brisalek
10. únor 2012

@sisstin to je ale presne ten rozdil, tvuj syn to opravdu potrebuje a bude "pozadu" za "normalnim 6 ti letym. Bavime se tady o tom, ze odklad ma spoustu deti , ktere by ho nepotrabovaly, proste si to z nejakeho duvodu mysli jen jeich rodice. Tyto deti jsou uplne normalni a proto jsou take v 7 letech proste o rok napred pred 6ti letymi (zjednodusene receno, smozrejme , ze je prirozene, ze mezi detmi jsou rozdily).

jancip
10. únor 2012

@brisalek Já to tak téměř měla. Střední jsem vyšla ve 20ti, denní VŠ skončeno v 26ti, vnoučete se naši dočkají, když mi je 30. A nelituji toho. Myslím si, že ve 20ti jsem věděla mnohem lépe, co chci dělat, než když děti vycházely v 17ti.

bocinka
10. únor 2012

@brisalek já myslela, že se bavíme o odkladu pro letní děti, tzn. červenec, srpen.... 😕

jancip
10. únor 2012

@brisalek A když prázdninové dítě mít odklad nebude, tak bude zase téměř rok za ostaními, zjednodušeně řečeno🙂

sisstin
10. únor 2012

@brisalek no v té řeči bude určitě pozadu, zas třeba některé znalosti má lepší než vrstevníci. Ale jde hlavně o to, že ten vývoj má silně nerovnoměrný....v něčem je jak o dva roky starší děti, ale v něčem třeba zas jako o dva roky mladší. Plus teda samozřejmě díky komunikační poruše má problém s tím sociálnem, protože prostě s vrstevníkama se normálně nedomluví, takže vyhledává spíš tak o rok mladší děti. No problémů je s tím spousta... ale takových dětí je fakt v dnešní době hodně....

a jak stoupá počet těchto poruch, postižení atd., tak prostě stoupá i počet odkladových dětí...nevěřím, že drtivá většina odkladových dětí to má proto, že si to vydupal rodič a podplatil psychology. Ono pokud do toho problému nevidíš, tak to může vypadat, že tomu dítěti nic není...

Syn třeba sčítá a odčítá, zvládá slovní úlohy (jsou mu 4,3roku)...tak mi ostatní řeknou, co máš, vždyt je chytrej...ale ty ostatní problémy prostě oni neregistrují 😉

lenka5731
10. únor 2012

"nemůžete brát, že ty odkladové děti budou nějak strašně šikovnější a lepší než děti 6leté, nebudou"

to je jasné, že odkladové děti nebudou šikovnější ve smyslu školních znalostí, ale budou prostě starší, větší, silnější a pravděpodobně sociálně zralejší

@sisstin

sisstin
10. únor 2012

@lenka5731 no to taky není tak jistý, že o rok starší dítě musí být tak starší sociálně 😉 přece i stejně staré děti na tom nejsou všechny stejně.... 😉

lenka5731
10. únor 2012

@sisstin tak trochu sleduju tvůj příběh a držím ti v práci se synem palce.

sisstin
10. únor 2012

@lenka5731 jinak my na základce měli už dost odkladových dětí...takže někdo nastupoval jako čerstvý 6leták a někomu bylo za chvíli osm třeba...a fakt problémy nebyly 😕 jak školní znalosti, to si netroufnu tvrdit, to si ani nepamatuju...ale co se týče kamarádství, tak to prostě nikdo neřešil...že někomu je 8 a druhýmu 6 😕

lenka5731
10. únor 2012

@sisstin právě proto píšu "pravděpodobně" 🙂 každopádně ať budou na tom ostatní děti jakkoliv, tak moje dcera bude pár dní šestiletá, sice velmi šikovná, ale - podle mě - sociálně hodně nezralá. 😕

Jsem ráda, že máme na tohle rozhodnutí ještě několik let čas 🙂

sisstin
10. únor 2012

@lenka5731 no to by měli právě posoudit v PPP, jestli je dítě zralé i sociálně...jsou děti, které sice znalosti mají, ale nejsou vyzrálé...i to je důvod na odklad...bohužel ne každá PPP nebo psycholog je dobrý, chce to hodně vybírat 😉

já mám třeba problém s tím, že bych syna ráda dala v ten odkladový rok do přípravky...ale tady žádná není 😲 tedy jen přípravky takové, kde jsou děti romské nebo ze sociálně "divných" (nechci psát slabých, to s tím podle mě nesouvisí) rodin. A děti se tam učí používat kapesník a držet pastelky v ruce 🙄 🙄 🙄

Já bych měla zájem fakt o přípravku, kde už budou dělat přípravu na psaní, čtení atd a budou tam mít aspon trošku už školní režim, ale prostě zatím u nás v městě toto nesehnatelné. Takže stejně budu se synem lítat po grafomotorických kurzech, fonematických kurzech apod. 😖

brisalek
10. únor 2012

@lenka5731 presne🙂

sisstin
10. únor 2012

já teda hlavně nechápu důvod, proč by chtěl mít někdo zbytečně dítě o rok dýl ve školce? K čemu by to jako bylo? 😕 Tady se furt mluví o pohodlnosti, ale jaký? Jestli musím dítě vodit do školky nebo do školy, to už je prašť jak uhoď ne? Fakt nevidím jedinou výhodu v tom, že je dítě ve školce a ne ve škole.... 😕

lenka5731
10. únor 2012

@sisstin já ten rozdíl vidím.. do školky nemusíš chystat svačiny, na oblečení tolik nesejde, nemusíš se s ním každý den připravovat a chystat mu tašku.. atd 😅

ale tohle nepovažuju za podstatné při rozhodování o možném odkladu

sisstin
10. únor 2012

@lenka5731 aha 😕 no tak to by mě nenapadlo...fakt 😕 a je pravda, že já to mám jinak v tom, že my se připravujeme každý den i ve školce...takže já už v tom fakt nevidím rozdíl 😕 Ale i tak mi toto přijdou teda dost chabé důvody, a jestli to někdo takhle fakt má....tak to je síla 😅

mates22
10. únor 2012

@brisalek jistě, všichni jsme již pochopili, jsme líní a rozmarní.....přesto nás nechte udělat pro naše děti to nejlepší, co považujeme za správné my, jejich učitelky a psychologové, vy to za 3 a půl roku taky jistě uděláte. A neurážejte nás ostatní nařčením z podplácením, prosím

brisalek
10. únor 2012

@mates22 😨 😨 😨