Dítě narozené v říjnu jde do 1. třídy v 6 letech?

holcina83
3. zář 2012

Zdravím mamky, mám dítě narozené 28.října a zajímalo by mě, jak je to s nástupem do 1.třídy. Jdou tyhle děti do 1.třídy v 6.letech, kdy mají o měsíc později 7 let nebo už v září v 5 letech, kdy pak za měsíc oslaví 6.narozeniny?

spagatice
3. zář 2012

Ahoj, kamarádka má chlapečka narozené někdy v půlce října, teď mu bude šest a do školy jde až za rok 😉 . Jen nevím, jestli proto, že nechtějí, nebo že ho nevezmou 🙂

tajemna30
3. zář 2012

Děti narozené od září dál, tzn. včetně října, chodí o rok později. 😉 tzn. jak píšeš, o měsíc později bude mít 7

garzonka
3. zář 2012

@holcina83 Dítě nastupuje do 1. třídy ve školním roce, ve kterém ke dni 31. 8. dovrší věk 6 let. Pokud věk 6 let dosáhne později, má odklad, a jde do 1. třídy až další školní rok.
Takže tvoje dítě narozené v říjnu nastoupí do 1. třídy jako 6-leté a o měsíc později bude mít 7 let 🙂

horakovatereza
3. zář 2012

Lze nastoupit v pěti letech,pokud dostane doporučení ("schválení") v pedagogicko.psychologické poradně.

berenika39
3. zář 2012

@garzonka - to už není nějaký rok pravda☹
Standardně je to tak, že děti narozené po 31.8. mají odklad. Ale - je novela školského zákona, někdy dva roky stará, nevím přesně (2010? ) do školy může i dítě, narozené po 31.8., původně to bylo na zvážení rodičů, ale ted je potřeba i doporučení ppp.
Mmch, není problém najít dost přesných informací o tom na netu.
Přesné znění novely:

"(3)Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad. Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky podle věty druhé je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce."

slundo
3. zář 2012

taky jsem v říjnu a šla jsem o rok později, ale nevím jak to je teď , jestli je to pořád automatický odklad a nebo jestli je nějaká možnost jít už v 5 letech , pokud je dítko zralé ( což snadno posoudí dětský psycholog) .... ale spíš bych to viděla , že stále platí odklad

berenika39
3. zář 2012

@slundo ne, neplatí. není moc důležítý, co si kdo myslí, ale co říká zákon, v tomto případě. sice se mi to taky moc nezdá, ale co....

forji
3. zář 2012

Já i moje desetiletá dcera jsme říjnové a šly jsme o rok později, Syn je narozen 6. září a dali mi před 9 lety na výběr...nechala jsem ho ještě rok ve školce a jsem za to ráda 🙂

verbalinka
4. zář 2012

@berenika39 nějak tě nechápu 😅 V zákoně je jasně napsáno, že dítě narozené na podzim a dál jde do školy, až má 6 let, tedy další školní rok. Ale rodič může požádat o dřívější nástup, pokud si myslí, že na to dítě má (samozřejmě potřebuje posudky). Takže stále platí to stejné 😉

berenika39
4. zář 2012

@verbalinka 😉 no já to myslela tak, že dřív děti musely do školy až když měly šest. ted od r. 2010 můžou už v pěti, jako že nmusí čekat na dovršení šestého roku. dřív to tak bylo, nebo se pletu? možné to je🙂

stoupicka9
4. zář 2012

Je pravda to co píše @berenika39. Kamarádka má malého narozeného 12.10. takže mu bude 6let až za měsíc a od včera chodí do 1třídy. Musela teda mít potvrzení z pedago.psycholog.poradny a od obvodního i ze školky, nevím přesně ještě odkud (no strašné lítání a papírování) ale všude jí to povolili tak šel už do školy teď. Takže to určitě jde. Ale asi je lepší jít o rok později, aspoň si prodlouží dětství, ale záleží na rodičích jak to vydí oni.

zlatelevizeedna
4. zář 2012

@berenika39 driv to taky slo, aby sel clovek v peti. Mam o mesic starsi kamaradku, ktera sla v peti. Ja jsem narozena v rijnu, takze me nasi nechali jit "o rok pozdeji".

berenika39
4. zář 2012

@zlatelevizeedna aha, tak to jsem nevěděla, já myslela, že je to možné až od té novely zákona 2010. dík, omluva.

A vtip nakonec - včera jsem se ptala, můj manžel je 5. září a šel do školy v pěti!!! takže vlastně máš pravdu, šlo to i dřív🙂.

verbalinka
4. zář 2012

@berenika39 takže obě píšeme o tom samém 😉 Může čekat, nebo jít dřív. Dřív to taky šlo, ale bylo to náročnější na vyřízení.

berenika39
4. zář 2012

@verbalinka no jo, jsem trdlo, včera mi to manža potvrdil🙂.

dana3262
5. únor 2016

@stoupicka9 ahoj, mohla bych se zeptat, jak to syn tvé kamarádky zvladal/zvládá? Jestli je rada, že ho dala dřív nebo, jestli měla dát radši odklad?

stoupicka9
5. únor 2016

@dana3262 ahoj, malej to zvládnul úplně v poho, on je takovej raubíř do větru, kam přijde tak si udělá hned kamarády a s každým si rád povídá, tak mu to nijak nepřišlo. Teď už je tuším ve 4třidě a kámoška nijak nelituje, je ráda, že se tak rozhodli. U druhého to prý ale neudělá, ten je úplný opak, maminky mazlíček ten by to prej určo nedal. 😀 Ono spíš hlavně záleží na dítěti jaký je, ale to by ti určitě měli poradit v poradně pedagog.psychologické. Tam to znají a vidí líp. No snad ti to pomohlo.

dana3262
6. únor 2016

@stoupicka9 díky za odpověď. Náš je narozen začátkem října a právě přemýšlím, co s ním. Společensky je v pohodě, spíš se bojím toho, že se pak ve třídě setká s nějakým 7-8 letým se dvema odklady, jak se to teď dělá a nebude mu pochopitelně intelektuálně stačit. Máme ještě rok na rozhodování. Teď jsme byli na zápisu se starším, ale tomu teď bude 6 a je 100% pripravenej. Ten mi přišlo, že byl už loni.. ale ten mladší..je to takovej drobeček..no, uvidíme. Díky za zkušenost 🙂

ilonne
6. únor 2016

@dana3262 Ale ty podzimní děti nemají odklad, ony i zápisu jdou o "rok pozdeji" než jarní. Dříve mohou pouze na základě doporučení z PPP. A to není jednoduchý proces.

ilonne
6. únor 2016

@dana3262 Jednoduše, příští rok s ním k zápisu stejné ještě nemůžeš.

dana3262
6. únor 2016

@ilonne ahoj, jak ss máte?
K zápisu jít mužem, pokud bude zraly. Je k tomu třeba nějaké papirovani.
Spíš mi jde o to, že dnes je trend odkladu a některé děti nastupují do první třídy v téměř 8 letech a když se pak s takovými setká je jasné, že jim stačit nebude. Intelektualne ani fyzicky (pak v pubertě atd..)