Do kdy by se měla používat autosedačka?

anina32
5. čer 2012

Nevíte někdo jak je to s autosedačkou, do kdy by se měla požívat? Zatím máme podsedák, ale syn má 40kg, četla jsem že povinná váha je do 36kg, takže to bysme ji už nepotřebovali. Ale slyšela jsem i o nějaké povinné výšce dítěte a nebo věku, nevíte jestli musí být splněny všechny 3 podmínky, případně jaké? Syn má 9 let a měří 142cm. Ptám se proto, že od srpna nás bude 5 a když jsme zkoušeli do auta nainstalovat dvě autosedačky, zjistili jsme že se vejdeme jen horko těžko 😨

collette
5. čer 2012

Podmínka pro autesedačku je váha do 36 kg a míra pod 150 cm. Váhově můžete být bez autosedačky, ale výškově ne, ale stačil by vám podsedák. Tedy pokud bude syn sedět vzadu. http://www.ibesip.cz/Detske-autosedacky/Novy-za...

Nějak se nemůžu dopočítat - píšeš, že vás bude pět, ale jen dvě autosedačky? Protože pokud už jsou vzadu dvě autosedačky a není místo na třetí, může třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm jet jen s pásem.

anina32
autor
5. čer 2012

@collette Pátý člen rodiny není dítě ale manželův starší mentálně postižený bratr. Takže podsedák musíme mít dokud syn nebude mít 150 cm?

mooncaa
5. čer 2012

@anina32 Pokud je dítě vyšší než 150 cm nebo těžší než 36 kg tak sedí bez sedačky. Podsedák mít nemusí, jeho nosnost je taky jen 36 kg (teda ty co znám). Viz ten zákon, co dávala odkaz collette

Dále pokud vím tak ta možnost ježdění bez sedačky pro dítě od 3 let bylo jen dočasné a už to neplatí. Navíc snadno lze dát jedno dítě s autosedačkou na přední sedadlo a jeden dospělý bez sedačky si může sednout vzadu.

anina32
autor
5. čer 2012

@collette Ale podle tvého odkazu by už stačil jen pás? Cituji:
Pokud dítě přesáhne svou výškou limit 150 cm nebo hmotnost 36 kg, nemusí být přepravováno v autosedačce, ale lze jej přepravovat pouze za použití bezpečnostních pásů, je-li jimi dané sedadlo vybaveno. Pro představu, toto platí např. i pro dítě, které při 140 cm výšky váží 40 kg, nebo naopak při 155 cm výšky váží 30 kg.

ivasad.
5. čer 2012

@anina32 i když to nebyl dotaz na mě - já myslím že ano. Podsedák asi musí být. Podle mě vajíčko na mimi, podsedák a jeden dospělý se dozadu vejdou.... horší to bude až mimi vyroste z vajíčka, ty sedačky od 9 kg jsou mnohem širší. Ale ve vejci, pokud nekoupíš nějaké miniaturní, se dítě dá vozit až cca do roka, a to třeba starší synek vyroste tak, že už bude bez sedáku 😉 Pokud by mu chyběly třeba 2 nebo 3 cm, tak bych už to asi neřešila

ivasad.
5. čer 2012

@anina32 nojo, čtu to znova, asi máš pravdu... Dřív platilo, že dítě musí mít 12 let, 40kg a 150 cm současně, ale koukám že už je to tedy asi jinak 😉

mooncaa
5. čer 2012

@anina32 Collette si spletla "a" s "nebo" a pak si větu špatně vyložila.

anina32
autor
5. čer 2012

@mooncaa Ve předu máme airback, a navíc jsme prostorově výraznější 😀 takže kdyby šel dozadu další dospělí tak by tam bylo ještě méně místa 😉 Ale tak podle toho co ctu, by syn mohl být už bez autosedačky?

anina32
autor
5. čer 2012

@mooncaa
@ivasad. Takže může být i bez podsedáku?

mooncaa
5. čer 2012

@anina32 Jo, jo může být bez sedačky. No pak jedině větší auto, co má vzadu 3 plnohodnotné sedačky, ale ne každý má s pořízením miminka peníze i na auto.

collette
5. čer 2012

@anina32
@ivasad.
@mooncaa Nedomnívám se, že bych si to špatně vyložila já. Paragraf 6, odstavec , písmeno c říká: "přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg A tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky;"
V zákoně je skutečně "A", nikoli "NEBO". Vzhledem k tomu, že směrodatné je to, co říká litera zákona, budu se řídit zákonem a ne výkladem...

anina32
autor
5. čer 2012

@collette Ale v tvém odkazu bylo psáno to co jsem citovala výše, dokonce i s příkladama?

collette
5. čer 2012

Možná jsem tam ten link neměla dávat. Zrovna včera jsem tam na koukala na něco jiného a mrskla ho sem k tomuhle a nenapadlo mě, že tam jdou informace proti sobě. U Besipu jsem to nečekala. Ale je to na vás, čemu dáte přednost.
@anina32
@ivasad.
@mooncaa

ivasad.
5. čer 2012

@anina32 no tak já nevím... Asi bude nejlepší ta varianta, že dokud mimi bude ve vajíčku tak se tam radši nacpěte, jde nejen o to co by na to řekli policajti, ale i o bezpečnost toho staršího synka... A až mimino vyroste z vajíčka, a opravdu se nevejdete, tak už o těch pár cm se snad nic nestane.
@collette máš asi pravdu ty. A těch 12 let už neplatí?

collette
5. čer 2012

@anina32 Viz výše, vážně mě to překvapilo. Omlouvám se...

kikimaruska
5. čer 2012

Podle mě musí splňovat obě kritéria tj.36 kg a výše a nejméně 150 cm. V práci jsme shlédli několik Crash testů jak týkající se špatného výběru autosedačky, tak toho, když menší dítko, než 150 cm je upoutáno běžným pásem a pás by mu podřezal krk... 😔 😕. Ještě sem našla citaci z jedné stránky, kde jsou detailně popsány všechny skupiny autosedaček:

22 - 36 kg (od 6 let do výšky 150 cm)
U této skupiny jsou děti a rodiče často nedbalí pokud se týká používání sedačky. Odolejte pokušení, že dítě už je velké a může být zajištěno systémem pro dospělé.

Dětské sedačky je nutné používat až do tělesné výšky 150 cm. Je-li užíván jen pás pro dospělé bez dětské sedačky, je to pro dítě s menší výškou nebezpečné. Pás se může zaříznout do měkkých částí břicha nebo na krku dítěte a těžce ho zranit.

collette
5. čer 2012

@ivasad. O hranici 12 let tam není nic. Jediná uvedená věková hranice jsou ty 3 roky, kdy může kvůli nedostatku místa vzadu, kde už jsou 2 autosedačky a třetí by se nevešla, jet dítě starší 3 let a menší než 150 cm jen s pásem a také (a to mě pobavilo) řidič musí "poučit osoby starší 3 let nebo osoby je doprovázející přepravované ve vozidle kategorie M2 a M3, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, o povinnosti použít zádržný bezpečnostní systém, pokud tato informace není zajištěna jiným způsobem". Takže každé osobě starší 3 let, která vám vleze do auta a jsou v něm pásy, musíte říct něco jako "v tomto voze musíš používat pásy". No, už vidím toho našeho raracha, jak si z toho hodně dělá, a mojí matku, jak na mně kouká, jestli jsem se nezbláznila:oD

kikimaruska
5. čer 2012

@collette dříve tam bylo, že na předním sedadle při splnění dalších podmínek smí jet dítě až od 12 let...v novém zákoně je to vypuštěné, jelikož vepředu pokud je užita autosedačka smí jezdit už novorozenci (pokud je vypinatelný aerbag)....takže by těch 12 let nemělo smysl 😉 .

mooncaa
5. čer 2012

Je tam napsáno sedačka musí být pokud je dítě menší jak 150 cm "A" lehčí jak 36 kg, to znamená, že bez sedačky může být pokud je těžší jak 36 kg "NEBO" větší než 150 cm. To je matematika a negace výroků. To se bere ve škole.
to znamená dítě menší jak 150 cm a lehčí jak 36 kg - sedačka
větší jak 150 cm a lehčí jak 36 kg - bez sedačky
menší jak 150 cm a těžší jak 36 kg - bez sedačky
větší jak 150 cm a těžší jak 36 kg - bez sesačky

Ono těžko dáte dítěti sedačku, když je na ní napsáno, že je pro použití do 36 kg. Jako dát jí můžete, ale výrobce neručí za to, že to ta sedačka vydrží.
Další věc je, že podsedák je na nic, maximálně vede pás lépe pod břichem, ale na ten u krku nemá vliv. Je sice dovolen zákonem, ale zhlediska bezpečnosti je skoro na nic.

anina32
autor
5. čer 2012

no a ted abych si z toho vybrala 😅

michamicha
8. čer 2012

řeším teď to samé 😖 nevlastní syn, 10 let, 140cm a váha pod 30kg... doteď jsme používali jen naprosto nevyhovující sedák Graco Maxi Junior, v testech naprostý propadák 😔 už vloni jsem manželovi říkala, že koupíme novou autosedačku, ale nějak na to fut nedošlo, takže včera jsem začala hledat a v neděli půjdeme do obchodu vyzkoušet Römer Kid plus, abychom nekoupili něco co pak nebude vyhovovat...

linduskakitty
19. srp 2013

Mame dceru 10let a váží 33kila a je vysoká 138cm musí ještě sedět na podsedáku 🙂

anina32
autor
19. srp 2013

@linduskakitty Tak my už splnujeme všechny limity a jsme bez sedáku: 10 let, 52 kg, 151 cm. Když ted čtu svuj příspěvek se kterým jsem vloni zakládala tuhle diskuzi, tak to pořádně vyrostl a přibral 😀

mooncaa
19. srp 2013

@linduskakitty Měla by mít ještě sedačku, až bude mít 36 kg nebo přeroste 150 cm, tak se může sedačka zrušit.

eicul82
27. črc 2014

Na předním sedadle tedy může sedět dítě v autosedačce bez omezení?

zerlinna
4. dub 2015

A co dospělí, kteří nikdy nedorostou těch 150 cm?

zerlinna
6. dub 2015

Znám jednu paní, je již dávno dospělá a měří ani ne140 cm.

bbn
6. dub 2015

@zerlinna spravne by tedy mela pouzivat podsedak i v dospelosti. Tady ani tak nejde o vek,ale o spravnou funkci bezpecnostniho pasu, ten je konstruovan na vysku vetsi nez 150 cm. V pripade, ze je pasem pripnuty clovek mensi nez 150 cm a nema pod sebou podsedak, je mozne, ze v pripade havarie vozu dojde k jeho zraneni pasem v oblasti krku. To byl puvodni zamer vyrobcu autosedacek - vzhledem k tomu, ze drtiva vetsina aut nema vyskove stavitelne pasy a rozhodne ne pro deti, tak museli prijit s necim, co deti vyzvedne do spravne vysky k bezpecnemu pripoutani, teprve pozdeji zacali vyrobci pridavat do autosedacek dalsi bezpecnostni funkce.

terezapetrova
16. črc 2015

@bbn akorát, ze při kazde vetsi nehode podsedak pokud není na isofix vylitne z poza zadku a dite visi prave za krk na pasech.. 😒

zerlinna
17. črc 2015

Tu nejde o dítě, ale dospělého člověka 35 let, s výškou 135 cm a váhou 50 Kg, který se do sedačky nevejde a podsedák může při brždění či nárazu vyklouznout a dojde ke zranění od bezpečnostního pásu. Ono se totiž nepočítá že by dospělá osoba mohla měřit méně než 150 cm. A v tom je problém. Takových lidí je sice málo, ale jsou. Zákon požaduje připoutání nejenom všech osob, ale i psů, či jiných zvířat jedoucích v autě. Též náklad musí být zajištěn. Člověk chce dodržovat zákon a bezpečnost, ale vlasně v tomto případě nemůže. Jediné řešení pro tyto lidi je nesedat do auta.