Domácí vzdělávání - máte zkušenosti?

nika166
3. bře 2015

Ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti s domácím, kde byl problém, jak jste zvládali organizaci domácnosti, ostatní děti ? A co na to okolí, rodina? Vzdali jste se své profese nebo se vám to povedlo a mohli jste se věnovat i své práci ? 🙂 A jak na to reagovaly děti ?

sarihy
3. bře 2015

@nika166 Já zkušenost nemám, jen ohledně té profese - dle mého je nezbyteně nutné, aby se člověk vzdal svého zaměstnání...dítěti se musíš věnovat každý den několik hodin a to se s prací dle mého neslučuje.

nika166
autor
3. bře 2015

@sarihy To je právě to co si nemůžeme dovolit, vím, že učiva tolik není aby to děti nezvládly, jen nemáme babičku, která by je třeba dopoledne hlídala a školka není řešení tak se toho děti mnoho nenaučí ☹ jenže jak z toho ven ? ☹

sarihy
4. bře 2015

@nika166 Školka není řešení? Moje dcery se tedy ve školce naučí dost...kor ve 4.třídě...občas až koukám, co vše tam s dětmi učitelky probírají....
Každopádně když chce někdo učit děti doma, musí se tomu chod celé domácnosti přizpůsobit, a dle mého změna/ukončení zaměstnání jednoho rodiče je pro kvalitní výuku podmínkou - id při učení doma musí mít vzdělávání nějaký řád.

nonnni
4. bře 2015

@nika166 nemusis se vzdavat zamestnani ve smyslu, ze denne sedis s ditetem 3 hodiny nad vyukou, protoze to nesedis, ale chce to i cestovat s nimi (musea, divadlo atd), ale to bys mohla intenzivne nahnat o vikendech...

Dite potrebuje tak hodinu, az hodinu a pul denne (za predpokladu, ze spolupracuje). Bavim se tedy o prvni a druhe tride.

alenavy
29. led 2016

Zatím se mne to úplně netýká, až za 3 roky, ale je fakt, že nad tím přemýšlím. A stejně jsem řešila, jak s prací. A mám takovou vizi. Začala jsem si přivydělávat na mateřské a jde to i po návratu do práce. A doufám, že to půjde pořád takhle dál, tedy že to bude lepší a lepší. Trochu mne mrzí, že jsem na to padla až v posledním půlroce mateřské, kdyby to bylo dříve, tak bych se pak možná nemusela vracet do práce s pevnou pracovní dobou od pondělí do pátku. Ale co, lepší později, než nikdy. Pro případy finančního zajištění při domácím vzdělávání mám časovou rezervu, do té doby to určitě půjde. Hledala jsem tedy přivýdělek už celou mateřskou, měla jsem odpor k MLM, ke klikačkám apod. A ve výsledku jsem se do MLM pustila. Ale jen proto, že jsem našla firmu, kde mi osobně její výrobky naprosto vyhovují, proto je snazší je nabízet (jsem introvert, takže ne zrovna ideální adept na prodej). Je z člověka poznat, když má svou vlastní dobrou zkušenost. Nepřipadám si tak, že nabízím něco nevhodného, neužitečného, drahého apod. Vlastně ani nenabízím zboží, jen líčím osobní zkušenosti. Potřebuji k tomu tedy počítač, internet a to je vlastně vše. Nemusela jsem platit žádné poplatky, neváží mne žádné povinnosti, mám oporu v kolegyních, když si s něčím nejsem jistá, je koho se ptát... Zatím jsem nepadla na žádné negativum. Jestli vás to zajímá, tak se klidně ptejte.

lucisa
29. led 2016

@nika166 já teda teď tápu v tom, jaké domácí vzdělávání máš na mysli - místo školy nebo školky?

Domácí vzdělávání je každopádně o velké disciplíně, nejen dětí, ale i rodiče. Dítě brzy přijde na to, že může maminku (tatínka) "ukecávat", že dnes néééé, nechce se miiii, takže fakt je třeba denně tomu nějaký čas věnovat. U nás lze myslím jen nižší stupeň s tím, že je předepsané určité množství učiva, které musí dítě zvládnout, chodí na přezkoušení a pokud by neprošlo, tak by muselo do školy. Přesně ale netuším, nezajímala jsem se až tak do hloubky.

Ale trochu mě překvapuje, s jakým despektem mluvíš o školce. Máš špatnou zkušenost?
Naše školka (a věřím, že není výjimka, že je to běžný standard) má osnovy, učitelka píše denně, co s dětmi dělaly, předškoláci mají intenzívní testování (od základních obecných znalostí po třeba správný úchop tužky), vše vyžaduje samozřejmě i spolupráci rodičů, nelze očekávat, že školka udělá vše za nás, ale fakt toho mají dost.
A chodí jim na kontrolu inspekce, fakt jsem čučela.

Ve škole se totiž už předpokládá, že tyto základy děti mají. Proto je fajn, když děti aspoň ten rok do školky chodí, už jen kvůli socializaci s ostatními. Vidím, že máš děti tři, ale cizí a vlastní, to je vždy rozdíl....

nika166
autor
29. led 2016

@lucisa díky za odpověď se školkou moc dobrou zkušenost nemám, stále zde funguje autoritativní způsob vedení dětí, což je podle mě zastaralé a naše děti by spíše potřebovaly aby je vedle někdo kdo je bude inspirovat. Holky jsou v pohodě s dětmi nemáme problém, našly jsme komunitu podobně smýšlejících rodičů a povedlo se nám i v místě bydliště najít kupu super rodičů 😀 Domácí školu jsme též vyřešily a myslím, že je to vždy na domluvě dítě x rodič kdy se bude co učit a jak..... jsem zastánce unschoolingu i když jsem se dlouho bránila 😀 našla jsem v něm velkou moudrost !

lucisa
29. led 2016

@nika166 jj, pokud se na to cítíš, máš oporu v rodině i ve svém okolí, možnosti, tak proč ne. Já sama u sebe vím, že by to nefungovalo, holky jsou opice, i když teď je jasné, že v tom je i puberta....

kusepa
7. říj 2017

Já osobně vážně přemýšlím o domácím vzdělávání a už se to blíží. Mám něco "načteno" a dle mého názoru - kde je vůle, tam je cesta. Pokud bys chodila na dva, tři dny do práce a někdo děti pohlídal, alespoň trochu smysluplně, děti se naučí vše, co potřebují a to mnohem rychleji než ve škole, i během těch čtyř dnů. Doma neexistuje víkend, tedy dítě se učí neustále.

U nás ve školce, když se syna zeptám, co dělali, řekne, že nic, že si hráli, když se zeptám na určitý výrobek, co z toho dělal on, většinu prý dělá učitelka, děti třeba jen nakreslili obličej. Takže osnovy neosnovy, nic moc se ve školce nenaučí, leda nové básničky, kterých také není moc.

diamanta
7. říj 2018

Pročítám to tady, i jinde...vůbec to není aktuální, ale kdo ví jednou. Zkusím tu diskusi oživit. Je tu někdo kdo začal učit prvňáčka? Jednu věc, kterou jsem se zatím nikde nedozvěděla, bych ráda věděla. Když se vzdáte zaměstnání, je tu jen plat druhého partnera, to vím. Ale jak je to administrativně v tu chvíli s vámi? Jaký máte status vůči úřadu práce a pro sociální pojištění? Platíte si samy zdravotní pojištění?

nika166
autor
8. říj 2018

@diamanta Ahoj, mám v domácím vzdělávání teď dvě děti, 2. a 3.třída. Jsem oficiálně žena v domácnosti neb se starám o dítě do 7let a další do 15let. Mám jen home office - pracuji 20hodin měsíčně, ono pokud vzděláváte víc dětí, tak je to časově náročnější, děti jsou zvědavé a zvídavé, takže se chtějí dozvědět dost věcí... pokud by jste chtěla učit jen jedno dítě je prima najít si podobně naladěnou rodinu a děti si půjčovat, př. vy máte jedno dítko navíc - třeba 2 dny v týdnu a vaše dítko je 3dny v týdnu u nich, pak se dá ve volném čase pracovat 🙂 záleží na Vás jak si to nastavíte 😉 přeji hodně úspěchů 🙂

lipylip
11. říj 2019

My máme 3 děti v DV. 6. a 2. třída + předškoláka. U nás to bez problemu utáhne muž. Já jsem zaměstnaná na poloviční úvazek, ale mám možnost si vybrat, kdy do ní jdu. Je velmi nárazová a sezónní. V té době se střídáme s muzem.

Předtím jsem byla nejprve na rodičovské, pak jsem se zapsala na pracák (ale nevyhovovalo mo to ježdění), zkusila jsem i možnost v domácnosti, při kterém jsem si platila dobrovolné důchodové pojištění, aby mi nechyběly roky.