Jak pracují v 1. třídě s dětmi, které umí číst a počítat?

betelgeuzz
22. dub 2014

Tahle otázka je zatím spíš hypotetická. Dcera má 4,5 roku, nedávno udělala docela skok, kdy začala číst všechny písmena, psala je, chtěla diktovat slova, aby je mohla napsat. Počítá do 20 a začaly ji zajímat čísla přes 100. Teď to trochu utichlo. Vzhledem k tomu, že je říjnová, měla by nastoupit do školy v necelých 7 letech, takže ji čekají ještě 2 roky ve školce. Pokud by pokračovala ve vývoji v podobném tempu, za ty dva roky bude nejspíš číst a počítat. Umí pak ve škole s takovýma dětma pracovat? Nebo je nechají nudit se.

lu777
4. dub 2015

@sarihy s tím naprosto souhlasím 😉 jinak můj syn by určitě před školou četl, ale já pro to nejsem (pokud se to dítě nenaučí fakt SAMO)... přijde mi to zbytečné z několika důvodů
- v 1. třídě se fakt ty děti pak nudí (náš se kolikrát nudil i tak a samozřejmě pak lumpačil 😝 )
- přijde mi, že jim to zkracuje dětství - syn jakmile začal plynule číst, tak čte co mu přijde pod ruku opravdu, včetně reklam, článků v novinách atd... takže řešíme co je exekutor, co je mentální postižení, proč někoho kdo nic neudělal zavřeli do vězení a čekal na trest smrti, který pak nedostal atd. 😖

zpětně jsem fakt ráda, že nečetl dřív a místo toho lítal někde venku... protože číst, psát, počítat pak bude celý život, ale ten čas kdy dítě žije hlavně ve fantazijním světě je krátký a je škoda z něj ubírat...

jinak mladší dcerce je 5 let a sama se naučila půlku abecedy psát, některá písmena přečte, pozná začáteční písmeno když slyší slovo apod.... prostě to má hodně odkoukané od staršího bráchy 😉 já ji v tom nijak nepodporuju, pokud na tom fakt netrvá vehementně.... co se naučí, tak má z 90 % fakt od bráchy... já jsem moc ráda, že začíná plavat, pěkně jezdí na kole... do školy už vím, že stěžejní je, aby měli správné držení tužky, dobrou výslovnost a samostatnost - což dcerka má 🙂 zbytek neřeším...

lu777
4. dub 2015

u staršího jsme řešili situaci, kdy byl velmi napřed už od 2 let (navíc bilingvní)... zajímalo ho kdeco z vědomostních věcí, hltal to od malička, mě pronásledoval po bytě a vyptával se na slovíčka atd... musela jsem ho doslova nutit, aby chodil ven jednu dobu, aby se hýbal... ruku jsme rozcvičovali na grafomotorice, sociálno jsme trénovali všemožně několik let než si to vcelku sedlo - a to nebyl nijak pozadu, spíš mu to prostě nepřišlo podstatné a mužovi taky ne, ale nakonec to ve škole bylo číslo 1 😉

opravdu mi přijde, že 1. třída je hodně o tom sociálnu: umět se přihlásit... sledovat na čem se pracuje.... nevyrušovat... umět se rychle převléknout a řešit situace kdy např. zapomene čip na oběd nebo mu nejde zamknout skříňka, zapomněl nějakou pomůcku atd... co dělat když něco zkazím nebo nepochopím zadání... mít trpělivost s těmi pomalejšími, pomoct jim.... zvládnout odnést plný tác v jídelně...
tohle jsou věci, které ve školce řešit nemusí 😉

se synem ve škole hlavní potíž, že je napřed a neumí si to vykomunikovat - slušně, v klidu a v čas říct, že to a to už umí a chtěl by těžší úkol a třeba ho i navrhnout.... takže tohle trénujeme doma aktuálně nejvíc 😉

jinak jsem si ověřila, že dobře sociálně připravené dítě ty vědomosti dožene velmi velmi rychle, to vidím u pár dětí u M. ve třídě... 😉

barulina
4. dub 2015

myho synovce soupli rovnou do 2.tridy a mam i takoveho spoluzaka ze Zs.

lu777
4. dub 2015

mého manžela šoupli ve 2. třídě do 3. třídy a tím se vyřešily jeho neustálé kázeňské potíže od nástupu do školy... zjistili, že je hodně napřed a jak se nudil tak děsně zlobil.... no takže tím ten román ukončuju, aby bylo jasné, proč jsem syna a teď ani dceru nepodporovala, aby uměli číst nebo psát před školou 😉
i takhle jsme v situaci kdy se na angličtině tak nudí, že momentálně ukecává paní asistentku ve třídě, aby se v době, kdy se děti učí anglicky mohl učit rusky...minulý týden přišel domů s papírem, na kterém si psal rusky 😅
takže já vlastně dlouhodobě dohlížím spíš na to, aby měl zájem i o jiné než vědomostní věci... v únoru byl na lyžáku, včera a předevčírem na geocachingu atd... vždy se trošku bojí, ale pak je rád, ale sám by si o to neřekl... já bych ráda, by z něj byl taky chlap, u nás v rodině to je samej čtenář, takže o tohle se nebojím, spíš aby taky měl jednou trošku svaly a nebál se těch fyzických věcí....

mandala
8. dub 2015

@kimby Dcera se chovala úplně stejně, budilo to zdání, jak je šikovná, tak šikovná teda byla, ale nijak mimořádně nadaná není. V první třídě se ještě nudila, ale tuším, že ve třetí třídě se srovnala s ostatními dětmi, ted je ve čtvrté a je to úplně normální žákyně, dokonce bojujem s jedním předmětem, takže letos možná poprvé nebudou samé 1. 😉

kimby
9. dub 2015

@mandala Děkuji za váš komentář. Já si ani nemyslím, že by má dcera byla výrazně nadaná, jen se ráda učí od mala novým věcem. Proto to psaní/čtení v 5letech. Ráda maluje atd. Na druhou stranu je spíše introvert, takže se snažíme pracovat na té sociální stránce- je stydlivá atd.
Jsem ráda, že se to zkrátka postupem let srovná a vaší dcerce přeji samé jedničky! (i když na tom svět nestojí, ani to nedělá člověka lepším-jen to děti i rodiče potěší)

susik77
9. dub 2015

@kimby : Stejně by jsem jí podporovala, mluvila bych s ní o věcech co jí zajímají, číst dětské encyklopedie - když se na něco sama zeptá...
Je móda, že když je nějaké dítě šikovnější, že se říká, aby se s ním nic nedělalo, že se bude ve škole nudit. Podle mně je to trochu alibistické. Škola nemusí být a podle mně už v dnešní době ani není jediným zdrojem vzdělání. Děti si můžou hledat informace na internetu, jsou aj různé aplikace vzdělávací a pod.

Je fajn, když se rodiče dětem věnují, tak se jim potom zvěčšuje slovní zásoba, zajímají se o spoustu nových podnětů...A to platí na všechny děti, ne jen na mimořádně nadané. Pomůže to aj bystrým, průměrným aj podprůměrným 😉

susik77
9. dub 2015

@kimby : Spíš by jsem se jí věnovala nezávisle, jak jí hodnotí ostatní, učitelky a tak...často nemusí to dítě poznat jako vlastní rodiče...A výsledkyse určitě ukážou 🙂

romantika
9. dub 2015

Byt vámi tak si nelamu hlavu, obzvlast když pisete, ze pro dceru je zase orisek kolektiv. OD toho je první trida, kazde dite umi něco jiné a zvyka si. Ono ani dite napred nemusi byt nejuspesnejsi. Vůbec nespechejte, tydle nadane deti obvykle mi vaji velice často prave problém s tou socialni strankou, protože jsou zvykle na svůj systém a tak byt vámi dam ji do první tridy a pockam jak bude reagovat. U holcicek je todle celkem normalni, psani, cteni a takova ta peclivost. Na druhou stranku je dobře, aby se naučila přizpůsobit se a pochopit, ze jsou i jiné deti a pod.. Kamaradka mela oproti vam ještě nadanejsi, dala ji do specialni tridy pro tydle nadane a uplne se ji sesypala. Ten tlak byl tak velky, ze proste to nedavala. Budte rada ze je napred a ze bude mit trochu ulevu a cas na tu aklimatizaci. A ja osobne byla jako vase dcera, vůbec jsem se nenudila, bavilo mne, ze mne to uci učitelka spravne a jsem mezi dětmi. Jedine mne vadilo, ze vedle mne vždycky posadili nejakeho pomalejšího a mysleli si, ze ho asi potahnu. Tak to si jedine pohlidejte.

kimby
9. dub 2015

@romantika hezky napsané, máte pravdu.

@susik77 dcera byla snaživá už od miminka (srovnávám s druhým dítětem-synem). Nesnášela plínky, v 1,5roce byla komplet odplenkovaná, nikdy se nevzdalovala a nikdy neutíkala. V 1,5 roce už hezky mluvila(ne vše samozřejmě, ale srozumitelně, nikdy neměla problémy s výslovností. Chodí do školky od 2 3/4let, kolektiv dětí miluje, od učitelek víme, že je právě spíše introvert (i v kolektivu bez rodičů), stydlivější (jakoby se bojí dávat navenek své pocity-radost, hněv, smutek). Doma ne, doma se projevuje emočně normálně.
Od mala je na sebe přespříliš opatrná, takže ke kolotoči řekne, že tam raději chodit nebude, že by to mohl někdo moc roztočit a ona spadnout atd.
Nerada si zvyká na nové lidi, prostředí........Proto mi se snažíme rozvíjet dál její vědomosti, o které stojí (miluje encyklopedie, knihy Už vím proč atd), ale nyní spíše pracujeme či se snažíme (zda dobře nebo ne, to se ukáže) na té sociální oblasti.

lu777
17. dub 2015

@kimby děti, které jsou napřed mívají často přesně ty sklony co popisujete 😉
já jsem byla matka, která se bála toho, že dítě bude pak izolované nebo příšli introvertní, takže odmalička jsme trénovali - hraní si s cizími dětmi například, postupně pak třeba jít za číšníkem v restauraci a na něco se ho zeptat atd. atd... zhruba dva roky trvalo období kdy to pro syna bylo těžké a já jsem pořád něco vymýšlela, lákala a doslova mu z ruky někdy trhala knížku nebo Lego a nutila ho, aby se taky hýbal, aby třeba tancoval, kreslil atd., prostě aby ten rozvoj byl víc harmonický, ne jen vědomostním směrem 😉

za poslední rok se to výrazně zlepšilo a já si to moc užívám 😵 teď chodí v pondělí lézt na stěnu, v úterý na golf, v pátek na plavání, před rokem nemyslitelné 😅 dokonce prohlásil, že by zkusil hrát divadlo! mám takovou radost, když ho vidím jak si povídá, jak poslouchá rozhovory, jak čím dál tím líp sděluje co cítí a lidi mu tak vycházejí vstříc... teď i mnohem víc lidí oceňuje třeba jeho vědomosti, protože se otevřel a lidi se o něj víc zajímají 🙂
ty sociální dovednosti jsou hrozně důležité.... mně to naplno došlo až u syna když vidím jak "rozkvetl" 🙂

jinak vědomosti mu neupírám, ale přibrzďovala jsem ho úměrně věku... protože to šlo opravdu u něj jasně na úkor těch sociálních dovedností...
teď i mnohem líp rozumí sám sobě a hodně stouplo i jeho sebehodnocení 🙂

takže určitě podporujte to sociálno, mně přijde, že v předškolním věku je stěžejní motorika a sociální dovednosti... ten základ pokud tam v těchhle dvou oblastech není, tak se to pak velmi těžko napravuje 😔

kimby
17. dub 2015

@lu777 děkuji za váš příspěvek. Plně vám dávám za pravdu. Dnes jsem měla zrovna vhodnou chvíli mluvit s učitelkami ve školce a byla jsem tedy překvapena, že už jdou vidět pokroky. Rozhovor začal tím, že p. učitelka říkala o tom, jak dcera už krásně čte atd....tak ji říkám, to ano, to je fajn, ale sociální oblast trošku zaostává. Překvapilo mne, že ve školce mezi dětmi už prý úplná pohoda (oproti min. roku, přeci jenom chodí už 2,5roku do školky), ale nejraději prý něco vypráví učitelkám. Že se nemám bát, že má ještě 1 školkový rok před sebou, že na té soc. oblasti pracují i oni s dětmi, že právě s tímto mají problém většinou holčičky.

My doma naopak pracujeme právě na tom oslovování úplně cizích lidí (např. prodavačka, když má dcera dotaz, nechám ji, aby se zeptala sama atd), stydí se, ale když jsem s ní-řekne, co potřebuje. V restauraci, aby si už sama objednala, v obchodě, aby požádala atd... Věřím, že do nástupu do školy to dožene(me).

Díky této zkušenosti budu trošku jinak pracovat od začátku se synem, více rozložit vědomosti se sociální oblastí. I když ono každé dítě je jiné, uvidíme u obou.

Moc děkuji za vaše postřehy jak a na čem pracovat dál

Moc děkuji za

ludva
17. dub 2015

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat maminek, které mají už děti v 1. třídě, jestli to, že je jejich dítě lehce napřed řešily s učitelkou před nástupem do školy?

sarihy
20. dub 2015

@ludva Mám přenesenou zkušenost od neteře/švagrové...dítě chodí do vesnické školy a neřešila nic..neteř měla odklad, četla, psala, počítala, ještě teď ve 4.třídě se ve škole nudí...ale on má bohužel diagnostikované ADHD, takže tak nějaké práe navíc nepřipadá v úvahu, protože ona se tomu úkolu navíc není schopna věnovat, soustředění je velice chabé, nechá se snadno rozptýlit, takže prostě jen sedí a je ve třídě nejlepší..A švagrová je spokojená a chlubí se, jak je neteř úžasně šikovná, že jí to všechno jde samo...já to radši nekomentuju...

Umět moje dcera číst a psát, tak bych určitě s učitelkou promluvila předem, aby to věděla, a optala bych se, jakou má v tomto praxi, a že bych byla ráda, kdyby dávala dítku trochu jinačí práci, aby nezakrňovala, ale aby se nenudila...Je potřeba, aby se dítě naučilo učit hned takhle na začátku....

susik77
24. dub 2015

@lu777 : Přesně to řeším s mojí mladší dcerou. Naštěstí, její učitelka ze školky mě potěšila, že předtím si myslela, že je malá hodně dětská, ale prý teď udělala obrovský skok, pěkně se rozmluvila, už nemá problém jít za učitelkami a cokolov jim říct a povídat o něčem. Nechávám jí aj u pediatričky vždy říct, co jí je a pod.

Krásně mi už každý den povídá, co bylo ve školce, co se komu stalo 🙂 . Myslím, že už by aj byla zralá od září do školy akorát teď nám na neurologii Dr. řekla, prý má lehkou ADHD - podle mně se to projevuje jen v koordinaci trochu a prý se zahledí občas. Tak asi bude lepší, že další rok bude ještě ve školce, budeme cvičit - rahabilitace plus pohybovky a ve škole už bude dobrá 🙂

elu
24. dub 2015

@lu777 mám stejný názor, naše dcerka si myslím, že by taky už mohla v peti psát a číst, ale já jí v tom nepodporuji, manžel pořád, at jí naučím číst a psát, že jeho matka ho to naučila a jak to bylo perfektní, že se celou základku nemusel učit atd, atd....jenže tato kráktozrakost na mě neplatí, sice se nemusel učit...ale také se to nikdy nenanučil se učit, diplomku jsem za něj musela npsat já 🙂 a ke státnicím vypracovat otázky taky 🙂, o jeho sociální inteligenci ani nemluvě 🙂 🙂, takže já rozhodně nebudu učit dceru číst....neříkám, jsou děti, které se to naučí uplně samy...tomu bych nebránila

sarihy
27. dub 2015

@elu Učit dítě cíleně číst v předškolním věku 😲? To je hloupost. Jako jasně, pokud dítě samo chce, tak nebrzdit, ale třeba mojí dceru to nezajímá, tak nevidím důvod, proč to do ní hustit násilím...

mandala
27. dub 2015

@elu Tak to spíš byla jeho lenost, ne ? Si myslím, že to spolu nesouvisí, moje dcery se taky načily spoustu věcí před nástupem do ZŠ a problémy s učením nemají.