Jak se učíte s prvňáčkem?

6. únor 2022

Mám syna v první třídě. Zajímalo by mě, kolik času doma věnujete škole.
Je to náš druhý prvňák. První vše uměl, udělali jsme úkol a nic víc.
Jak často s dětmi čtěte? Procvičujete to, co jim nejde, nad rámec domácích úkolů? Máte některý den úplně volno, nebo minimálně čtení děláte denně?

autor
7. únor 2022

@lutu11 ale on nepřečte komix, když neumí všechna písmena. To jsme zkoušeli, brečel a byl demotivovany, protože mu to nešlo.
Sloupečky čte nejraději. Nebaví ho ani články ve slabikáři, protože to je na něj těžké.
Nejvíc ho baví, když to jsou slova se stejnou slabikou. Třeba sloupek s ko - koza, kolo, kope, komín a další sloupeček jiná slabika a nejlepší pro něj je ještě grafické znázornění.

lutu11
7. únor 2022

Chapu. Ale cist SE určite naučí, jen to možná bude trvat dele. Poradím akurát zaradiť dny oddechu.

matusoni
8. únor 2022

Zkuste aplikaci Včelka. Nám hodně pomohla. Měli tam i verzi na zkoušku zdarma. Jsou tam odměny v podobě zvířátek a bavilo to i školkové dítě, které "jen" četlo obrázky.

zuzkasim
8. únor 2022

@lutu11 Jenže on zatím číst neumí, až se to naučí, přejde na texty. Teď je potřeba dril, dokud se to nenaučí a ničím jiným než drilem to zatím nejde.

Ten program Včelka je velmi dobrý, je na vyzkoušení zdarma, zkuste, děti ho mají moc rády, pracujeme s ním i ve škole. A pokud bys viděla, že ho baví, vyplatí se i ta investice. Existuje soubor pracovních listů Já to přečtu - čtení slabik, slouv se souhláskovou skupinou a předložkových vazeb. Ale na to domácí procvičování bych já osobně volila Včelku, to prostředí je příznivější a cena nijak závratná na to, že je to skutečně kvalitní a osvědčený program. Upřímně, pokud je to dítě, kterému čtení dělá takové potíže, nezařazovala bych moc často dny oddychu, protože po takovém dnu se obvykle práce násobí. Znáš svého syna nejlépe, zvaž, co je pro něj nejlepší, zdá se, že nyní potřebuje hodně pomoci.

autor
9. únor 2022

Včelka mě nenadchla. Známe od staršího. Tam doporučovala třídní.
On čte už poměrně slušně.

lenkaracova
Autor odpověď smazal
Zobraz
zelenaesmolda
4. kvě 2022

@lenkaracova
hlavne se s nim neuc cestinu...

marge_s
4. kvě 2022

Ja teda zasnu, to je docela mazec :o my se ucime tak hodku a hodku “prokecame”. Tak 4x do tydne (Vetsinou se zapovidame o nejakem tematu v souvislosti s ucenou latkou, prikladmo: od hlavnich mest (tajenka v cestinarske krizovce) po svetove strany a politicka zrizeni apod). Ale my jsme domskolaci 😱. Mam pocit, ze kdyby ditko do skoly chodilo, tak nas to stoji vic prace a casu nez ted 😱 (o stresu nemluve) . To bych teda necekala

veroniquecz
5. kvě 2022

@sorboni30 ne se všemi prvnaky se musí učit ;)

antoinet
5. kvě 2022

@marge_s jestli vzděláváš dítě bez obtíží, je to možné a nedá se to porovnat.
Já to vidím jako učitelka, některé děti vše vstřebají hned napoprvé, jiné potřebují procvičovat a jiným učivo nejde, ani když mají doučování, extra péči v hodině i doma.
Můj syn bojoval se čtením a opravdu doporučuju denně, aspoň třeba 15 minut, to není ani 1% dne 🙂

veruuu_kubesovic
5. kvě 2022

@antoinet my máme doporučení ze školy učit se po chvilkach, 10-15min, že pak už ji bude vše rozptylovat 😉

marge_s
5. kvě 2022

@antoinet jedno standardni (jen porucha pozornosti, ale to je cajk), jednoho nizkofunkcniho autika ve 4 tr. (+jednoho predskolaka logo a ty opicarny okolo). Ja to chapu, ale prekvapuje me, ze to co tady ctu jsou spis domaci ukoly a standardni deti. A to znamkovani, testy a petiminutovky i od rodicu. Fakt zajimave cteni . (Jestli nejsem malo “vostra” 🤔)
A ve skolstvi se teda pohybuju taky, byt v “umeleckem” , ale “par” deti uz jsem taky videla 😀

autor
5. kvě 2022

@marge_s každé dítě je jiné. Se starším dítětem jsem se neučila za 4 roky tolik, co s tím mladším za rok.

marge_s
5. kvě 2022

no, myslim, ze musis videt, ze to vim, ti moji tri jsou fakt hodne ruzni a pod rukama mi za tech 15 let praxe ve skole taky par deti proslo. :D . Me na tom prekvapilo to mnozstvi ukolu ze strany skoly a prisne znamkovani a tak. Vyzadovani kazdodenniho cteni befelem apod. A to, ze hodne z vas to tady zminuje jako standard, ne ve smyslu "jejda, tady s tim druhym to musim doma procvicovat, skola by mi nestacila".
Je fakt, ze tim, ze je ta zodpovednost jen na me, nenapadne pasuju tu veci do zivota tak, abychom to i behem dne procvicovali. . Ve finale je asi podobne, kdyz si pri nakupu povidame o tom, jestli diteti staci penize na zmrzlinu (s otazkou jestli je to cislo vetsi nebo mensi) a kdyz das diteti vyplnit pet ukolu na "vetsi mensi", treba. Nebo jestli si necham od ditete precist recept u vareni nebo vazit suroviny apod. A v te skole se to musi nejak systemizovat, aby to bylo stejne pro vsechny.
Aby nebyla mylka, ja to neodsuzuju, jen mně to prislo zajimave.

20190418
5. kvě 2022

Na naší škole domácí úkoly v nizsich rocnicich nejsou. Občas přinese něco, že to v hodině nestihl, tak to doděláme. Jinak tak 5x tydne dejme tomu trenujeme cteni a k tomu i logopedii, tak 15minut. Čte docela pěkně, takže hlavne tu logopedii. Psaní má on bez problémů a matematiku maji Hejneho a to jsem s nim zkoušela doma procvicovat a akorát jsem z toho mela nervy, takže to jsme taky zavrhli. Jako ja jsem se poprvé ucila pořádně až na maturitu, takže mě samotnou docela obtěžuje s ním něco doma procvicovat. Syn teda není genius po mně 🙂 ale průměr snad jo, takže nevidím důvod to nějakým kazdodennim drilem přehánět už od první třídy.